WASHINGTON, BRATISLAVA. Hovoria o mne, že som ako zo staroveku. Ja si však skôr myslím, že to hovorí niečo o mojich vedomostiach a skúsenostiach, reagoval minulý rok na komentáre o svojom veku americký prezident Joe Biden.
Biden má 81 rokov, funkcie sa ujal ako najstarší prezident USA. Keby vyhral tohtoročné voľby, v úrade by v roku 2028 skončil ako 86-ročný.
Demokratický prezident, ktorý sa v súčasnosti pokúša o znovuzvolenie, si v posledom čase z narážok na svoj vysoký vek robí žarty.
"Verím v prvý dodatok ústavy. Nie len preto, že ho napísal môj dobrý priateľ Jimmy Madison," vtipkoval Biden vlani na podujatí pre novinárov pokrývajúcich dianie v Bielom dome.
Dodatok zaručuje napríklad slobodu prejavu či náboženského vyznania. Madison bol jedným z otcov zakladateľov, ktorí vytvorili Spojené štáty. Zomrel v roku 1836. Biden sa narodil v roku 1942.
Ľudia sa síce na jeho vtipoch zabávajú, neskrývajú však aj obavy. Je jeho vek niečo, čo môže Bidenovi prehrať voľby?
V článku sa dočítate aj:
- aký veľký problém je Bidenov vek,
- aké iné témy ešte voličov trápia,
- prečo Demokratická strana nevie postaviť mladšieho kandidáta.
Vek voľby nerozhoduje
S vysokým vekom často prichádza strata pozornosti či energie. Biden niekedy komolí slová a nedokončuje vety, akoby sa v polovici unavil. Prejavy Donalda Trumpa, jeho pravdepodobného vyzývateľa, však tiež nie vždy majú logiku.
Američanov znepokojujú aj Bidenove pády - z bicykla, na pódiu, či na schodoch leteckého špeciálu. "Viem, že ľudia, ktorí pracujú pre Bidena, žijú v strachu, že sa to bude stávať pravidelne," komentoval politický reportér denníka New York Times (NYT) Reid Epstein, ktorý prezidentskú kampaň pokrýva.
Americký politológ Matthew Schmidt v tom však veľký problém nevidí. Biden je totiž podľa neho síce starý, nie však senilný. "Neexistuje lekárske potvrdenie o tom, že by nemohol robiť logické rozhodnutia," hovorí pre SME profesor z University v New Haven v štáte Connecticut. Zdravotné prehliadky alebo ich zverejňovanie pre amerických prezidentov povinné nie sú. Biely dom naposledy zverejnil výsledok Bidenovej zdravotnej prehliadky vo februári minulého roku, vyšiel z nej ako "schopný vykonávať funkciu".
Schmidt dodáva, že pre mnohých amerických voličov je jeho vek problém. Ide však podľa neho najmä o republikánov, ktorí by za Bidena aj tak nezahlasovali.
Voliči si nevyberajú na základe veku, dopĺňa ho pre SME John Mark Hansen, profesor politológie z University of Chicago. "Nakoniec sa rozhodnú podľa toho, ktorého kandidáta považujú za lepšieho. A jeho predpokladaný súper tiež nie je stabilný génius," dodáva. Trump o sebe povedal, že je "veľmi stabilný génius" v roku 2018.
“Ak Biden nedokáže voličov presvedčiť, že sa mu v ekonomike darí, prehrá z tohto dôvodu, nie pre svoj vek.
„
Iné problémy než vek
Prieskumy naznačujú, že Bidenov vek Američanov trápi. "Je to jediná vec, ktorú (jeho kampaňoví stratégovia) nedokážu zmeniť. Teoreticky by mohli napraviť spôsob, akým komunikuje o ekonomike. Ekonomika by sa mohla zlepšiť. Ale s tým, že Biden má 81 rokov, nemôžu urobiť nič," približuje NYT.
Voliči sa však podľa politológov viac sústreďujú na iné témy - najmä na ekonomiku. "Podľa všetkých meradiel sú na tom voliči dnes ekonomicky lepšie ako pred štyrmi rokmi. Mnohí tomu však neveria," približuje Schmidt s tým, že práve to je Bidenova najväčšia výzva.

"Ak nedokáže voličstvo presvedčiť, že sa mu v ekonomike darí, prehrá z tohto dôvodu, nie pre svoj vek," približuje Schmidt. Dodáva, že voliči sa tiež zaujímajú aj o obmedzovanie imigrácie či interrupcií, ako aj o rôzne "kultúrne vojny".
Mnoho najmä mladších občanov hnevá Bidenova podpora Izraela. Žiadajú od neho stiahnutie financovania, alebo aspoň verejný apel po ukončení útokov na palestínske Pásmo Gazy.
Sklamaní progresívnejší voliči však nebudú voliť Trumpa, upozorňuje Hansen."Voliči si musia vybrať medzi kandidátmi, ktorých majú, nie medzi dokonalými kandidátmi, ktorých by uprednostnili. Takto nejako funguje demokracia," hovorí.
Zahraničné témy prezidentské voľby nerozhodujú, tvrdí Schmidt. "Je to jednoduché. Počet voličov, ktorí vôbec sledujú medzinárodné záležitosti, je taký malý, že takmer nikdy neovplyvní výsledok," hovorí Schmidt.
Chýbajúci mladší kandidát
Mnohé médiá píšu o novembrových voľbách ako o súboji starých kandidátov. V Republikánskej strane proti 77-ročnému Trumpovi o nomináciu stále bojuje 52-ročná Nikki Haley, Demokrati však podobného kandidáta nemajú. Kandiduje za nich síce 55-ročný Dean Phillips, člen Kongresu za štát Minnesota, jeho šance sú však mizivé.
Naskytuje sa však otázka, prečo Demokratická strana nedokázala prísť s mladším kandidátom, ktorý by zaujal aj mladšie generácie. Politológ Hansen za tým vidí skutočnosť, že Biden je súčasným prezidentom, ktorému sa v uplynulých voľbách podarilo poraziť Trumpa. Vzájomne si preto so stranou zostávajú lojálni.
Kandidáti sú podľa Schmidta silnejší ako strana. Keď sa Biden rozhodol kandidovať, Demokratická strana s tým už veľa nemohla urobiť.
"Americké politické strany sú slabé. V skutočnosti nemajú kontrolu nad tým, kto bude nominantom. Ľudia s prístupom k peniazom a známym menom si v podstate vyberajú stranu, s ktorou sa chcú identifikovať, nie naopak," uzatvára politológ Schmidt.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej