GAZA, BRATISLAVA. Niekoľko hodín po tom, ako Hamas vlani v októbri zaútočil na pohraničné oblasti v Izraeli, našli štyria izraelskí vojaci telo útočníka, ktorého zabili pred vojenskou základňou Re'im. Jeden z nich si všimol, že granát na opasku útočníka má hebrejský nápis. Išlo podľa neho o granát novšieho modelu a izraelskej výroby.
Len niekoľko kilometrov odtiaľ členovia izraelského forenzného tímu našli jednu z päťtisíc striel, ktoré 7. októbra Hamas vypálil. Pri skúmaní rakety zistili, že jej explozívny materiál s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzal z nevybuchnutej rakety, ktorú do Pásma Gazy Izrael odpálil pred rokmi.
To, že Hamas využíva staršie nevybuchnuté bomby na výrobu vlastných zbraní, potvrdili izraelské armádne aj spravodajské zdroje. Nevybuchnuté rakety však v Pásme Gazy pravdepodobne zostávajú aj po najnovšom bombardovaní.
"Delostrelectvo či ručné granáty - po tejto vojne zostanú desaťtisíce kusov nevybuchnutej munície," povedal pre denník New York Times (NYT) Charles Birch, vedúci služby OSN pre boj proti mínam v Pásme Gaze. "Je to ako dar zadarmo pre Hamas," dodal.
V článku sa dočítate aj:
- čo dokáže Hamas vyrobiť z izraelského arzenálu,
- čo využíval na výrobu rakiet predtým,
- aká je pravdepodobnosť, že izraelské rakety nevybuchnú,
- ako mohol Hamas na výrobu rakiet použiť muníciu z prvej svetovej vojny.
Stačí úprava chémie
"Hlavným zdrojom výbušnín pre Hamas je nevybuchnutá munícia," povedal Michael Cardash, bývalý zástupca vedúceho oddelenia izraelskej polície pre zneškodňovanie bômb a jej súčasný konzultant.
V súčasnosti militanti dokážu rozpíliť hlavice bômb vážiacich aj cez 900 kíl. Odtiaľ potom vyberú výbušný materiál a použijú ho vo vlastných zbraniach. Zvyčajne ide o prášok, ktorý rozpustia na ďalšie použitie.
Odborníci na zbrane tvrdia, že približne desať percent munície zvyčajne nevybuchne, ale v prípade Izraela môže byť toto číslo vyššie. Izraelský arzenál totiž zahŕňa rakety z vojny vo Vietname, ktoré Spojené štáty a iné vojenské mocnosti už dávno prestali vyrábať.

Miera zlyhania niektorých z týchto rakiet by mohla byť až pätnásť percent, uviedol jeden z izraelských spravodajských dôstojníkov, ktorý si z bezpečnostných dôvodov chcel zachovať anonymitu.
Izrael odhaduje, že od 7. októbra uskutočnil najmenej 22-tisíc útokov na Pásmo Gazy. V každom vystrieľa desaťtisíce kusov munície - pričom tisíce z nich nemuseli vybuchnúť. Zdrojom zbraní sú preto čoraz viac aj obliehané ulice Pásma Gazy.
"Hamas získava zbrane najmä domácou výrobou," povedal Ahmed Fouad Alkhatib, analytik blízkovýchodnej politiky, ktorý vyrastal v Gaze. "Stačí len trochu upraviť chémiu a môžete vyrobiť takmer čokoľvek, čo chcete," uzatvoril.
Podcenili ich schopnosť
Najnovšie spravodajské informácie odhaľujú, že Hamas bol schopný vybudovať mnohé svoje rakety a protitankové zbrane z tisícov kusov munície, ktoré nevybuchli po tom, čo ich Izrael odpálil do Pásma Gazy.
"Spravodajské informácie získané počas mesiacov bojov odhalili, že tak ako izraelské orgány pred 7. októbrom nesprávne odhadli zámery Hamasu, podcenili aj jeho schopnosť získať zbrane," približuje NYT.

Izraelskí predstavitelia pritom už predtým vedeli, že Hamasu sa darí využiť nevybuchnuté izraelské zbrane. Vysoká miera úspechu však zaskočila diplomatov aj odborníkov na zbrane.
Hamas sa tiež vyzbrojuje zbraňami, ktoré ukradli z izraelských vojenských základní. Izrael pritom vedel, že ich sklady zbraní nie sú proti krádežiam odolné, približuje NYT. Vo vojenskej správe zo začiatku vlaňajšieho roka sa totiž píše, že z chabo strážených základní ukradli tisíce nábojov, ako aj stovky strelných zbraní a granátov.
Niektoré zbrane sa dostali na palestínsky Západný breh Jordánu, ďalšie sa cez Sinaj ocitli v Pásme Gazy, píše sa ďalej v správe, ktorá sa zameriava na vojenskú bezpečnosť. "Našich nepriateľov podporujeme našimi vlastnými zbraňami," cituje NYT zo správy, ktorú sa mu podarilo prečítať.
Kríza ako príležitosť
Útok Hamasu zo začiatku vlaňajšieho októbra bližšie ukázal, aký arzenál majú palestínski teroristi k dispozícii. Ide napríklad o útočné drony iránskej výroby či raketomety vyrobené v Severnej Kórei. O týchto zbraniach je známe, že Hamas ich na svoje územie pašuje cez tunely.
Mnohé ručné protitankové granátomety, termobarické zbrane či improvizované výbušné zariadenia však vyrobili z odcudzeného izraelského arzenálu. Vychádza to z videí, ktoré Hamas zverejnil na internete, ale aj z nájdených pozostatkov zbraní, ktoré Izrael zanalyzoval.

Brigády Kassám, vojenské krídlo Hamasu, sa svojimi výrobnými schopnosťami netaja. Zverejňujú napríklad videá, na ktorých vidno, ako presne zbrane vyrábajú.
Svoje schopnosti zdokonaľujú roky. Napríklad po bojoch medzi Hamasom a Izraelom v roku 2014 zriadili tímy na zber nevybuchnutej izraelskej munície, ako sú húfnicové náboje a bomby MK-84 americkej výroby.
Spomínané tímy spolupracujú s policajnými jednotkami na likvidáciu výbušnín, vďaka čomu sa ľudia môžu bezpečne vrátiť do svojich domovov. Zároveň pomáhajú Hamasu pripraviť sa na ďalšie boje.
"Cieľom našej stratégie bolo opätovne použiť zbrane a premeniť krízu na príležitosť," povedal v roku 2020 pre web al-Džazíra jeden z veliteľov brigád Kassám.
V roku 2019 zas objavilo komando Kassám stovky kusov munície na dvoch britských vojenských plavidlách z obdobia prvej svetovej vojny, ktoré sa potopili pri pobreží Pásma Gazy. Hamas sa vtedy pochválil, že tento objav mu umožnil vyrobiť stovky nových rakiet.
Na začiatku súčasnej vojny Kassám vo videu ukázal bojovníkov, ktorí vo výrobnom závode zostavovali strely al-Jassín 105.
Vojenský priemysel v Gaze
Keď sa v roku 2007 dostal Hamas k moci, Izrael zaviedol v Pásme Gazy blokádu. Zahrnul do nej aj elektroniku či počítačové vybavenie, ktoré by Hamas mohol využiť na výrobu zbraní.
V minulosti Hamas na výrobu používal hnojivo či práškový cukor, rakety a iné strely si však vyžadujú obrovské množstvo výbušného materiálu. Práve ten je najťažšie prepašovať do Pásma Gazy, zhodujú sa odborníci.
Analytici však tiež roky upozorňujú na to, že Hamas využíva na presun zbraní sieť podzemných tunelov. Týmito pašeráckymi trasami sa im tak do Pásma Gazy podarilo dostať arzenál napriek izraelskej vojenskej blokáde.
Nelegálne zbrane sa do Gazy dostávajú najmä cez Sinaj - prevažne neobývanú púštnu oblasť medzi Izraelom, Egyptom a Pásmom Gazy. Pašujú sa tadiaľ napríklad zbrane z ozbrojených konfliktov v Líbyi, Eritrei či z Afganistanu.
Egyptská vláda tvrdí, že po obnovení konfliktu desiatky menších tunelov uzatvorila. Aj Izrael sa tiež pravidelne snaží zneškodniť podzemné pašerácke trasy v Pásme Gazy.
Izrael tiež obmedzil hromadný dovoz stavebného materiálu, ktorý sa môže použiť na výrobu rakiet a iných zbraní. Po všetkých ďalších útokoch však zostávajú v enkláve štvrte plné trosiek, z ktorých môžu militanti vytrhávať rúry, betón a iný cenný materiál, upozorňujú analytici.
"V Gaze majú vojenský priemysel. Časť z neho je nad zemou, časť pod. Sú schopní vyrobiť veľa z toho, čo potrebujú," povedal Ejal Hulata, ktorý donedávna pôsobil ako šéf izraelskej Rady pre národnú bezpečnosť.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?