Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Walaa nečakala, že pôrod štvrtého dieťaťa jej bude spôsobovať neznesiteľný strach.
V čase, keď sa jej začali kontrakcie, však šalela celá rodina. V uliciach mesta Rafah v Pásme Gazy, ktoré je teraz preplnené vysídlencami, nebolo vidieť žiadne sanitky a k dispozícii mala sotva nejaké jedlo, povedala.
Keď za ňou prišiel strýko Wissam, ktorý je lekárom, vedel, že im došiel čas. „Budem rodiť teraz,“ opakovala mu v stane, v ktorom žila už niekoľko týždňov. Bála sa. Obklopovali ju tma a chlad.
Baterka jeho mobilného telefónu bola jediné, čo mali k dispozícii, aby videli.
V článku sa dočítate:
- aká je situácia v Pásme Gazy,
- čo tvrdia humanitárne organizácie,
- prečo sa tehotné ženy boja.
Náhly útek preč
Humanitárna katastrofa spôsobená trojmesačnou vojenskou kampaňou Izraela proti Hamasu v Gaze zasiahla aj približne 52-tisíc tehotných žien, keďže nálety zatláčajú 1,9 milióna ľudí do čoraz menšieho kúta obliehanej enklávy, šíria sa choroby, hrozí hladomor a úroveň anémie je taká vysoká, že stúplo riziko popôrodného krvácania a dojčenie je často nemožné. Podľa odhadov medzinárodnej organizácie CARE je 40 percent tehotenstiev vysoko rizikových.
Prenatálna starostlivosť takmer neexistuje - to, čo zostalo zo siete nemocníc v Gaze, je na kolenách a vyťažené ošetrovaním hromadných obetí izraelského bombardovania. Väčšina žien rodí mimo zdravotníckych zariadení - vo vysídleneckých táboroch, či dokonca na ulici.
Poškodenie zariadení a výpadky komunikácie - tento mesiac v enkláve týždeň nebol mobilný signál - spôsobili, že ministerstvo zdravotníctva Gazy nie je schopné zhromaždiť spoľahlivé údaje o úmrtnosti detí a matiek počas konfliktu. Lekári a humanitárne skupiny však tvrdia, že sa zvýšil počet potratov a mŕtvonarodených detí.
„Vieme, že komplikáciám súvisiacim s tehotenstvom je ťažké zabrániť v akomkoľvek prostredí, ale životy žien a novorodencov sa zachraňujú tak, že sa rýchlo riešia komplikácie,“ povedala Rondi Anderson, odborníčka na pôrodnú asistenciu zo skupiny Project HOPE.
„Takže ženy s prístupom k pohotovostnej starostlivosti prežijú,“ povedala. „Ženy, ktoré ju nemajú, zomierajú.“
Wissam svojej vystrašenej neteri našiel miesto na pôrod na studenej zemi medzi stanmi. Pracovníci humanitárnej pomoci rozvešali prestieradlá, aby žene poskytli aspoň trochu súkromia. Nikomu sa nepodarilo skontaktovať s Walaainým manželom a jej matka bola taká vystrašená, že sa občas musela odvrátiť. Chlapcovi prestrihli pupočnú šnúru nesterilizovaným skalpelom a naplnili plechovky horúcou vodou, aby ho udržali v teple. Chlapček vážil tri kilogramy a 27-ročná Walaa ho pomenovala Ramzy.
Rodina hovorila pod podmienkou, že sa budú používať len krstné mená, pretože sa obávala o svoju bezpečnosť v prípade, že do mesta vstúpia izraelské jednotky.
Zo svojho domu na severe Gazy utiekli tak náhle, že nikomu nenapadlo vziať oblečenie pre dieťa. Tento týždeň bol Ramzy zavinutý do dupačiek, z ktorých vyrástlo iné dieťa v tábore. Kvílil, keď sa Walaa - stále v bolestiach z pôrodných poranení - opatrne naťahovala do vzpriamenej polohy.
Rozpadnutá budúcnosť
Šestnásťročná blokáda, ktorú Izrael a Egypt uvalili po tom, ako Hamas získal kontrolu nad Gazou, už sťažila tehotenstvo a pôrod nastávajúcim matkám. Podľa organizácie Medical Aid for Palestinians nemocnice pred súčasným konfliktom často nemali dostatočné vybavenie a školenie pre novorodenecký personál a viac ako polovica tehotných žien bola málokrvná.
Bojovníci Hamasu prenikli z palestínskej enklávy do Izraela 7. októbra, zabili približne 1200 ľudí a ďalších 240 vzali ako rukojemníkov. Izrael odpovedal bombardovaním a pozemnou vojnou s cieľom zlikvidovať Hamas, pričom do dnešného dňa zabil takmer 25-tisíc Palestínčanov, väčšinou civilistov.
Juhoafrický právny tím, ktorý tento mesiac pred Medzinárodným súdnym dvorom obvinil Izrael zo spáchania genocídy počas konfliktu, argumentoval, že bránenie pôrodnej starostlivosti sa rovná bráneniu život zachraňujúcej liečbe.
Právnik Izraela označil obvinenia, že bráni dodávkam potravín, vody, paliva a ďalších zásob, ktoré sú pre Gazu kľúčové, za „tendenčné a neúplné“ a uviedol, že Izrael pracuje „nepretržite“, aby pomohol zvýšiť objem pomoci, ktorá sa dostáva do enklávy.
Hanaa al-Shawa porodila svoje prvé dieťa Aylu počas pandémie koronavírusu a dieťa podľa jej slov prinieslo jej rodine „záblesk nádeje“. Hanaa a jej 25-ročný manžel Mustafa boli nadšení, keď sa v júli dozvedeli, že ďalšie dieťa je na ceste. „Cítila som ohromnú radosť,“ spomína 23-ročná al-Shawaová. „Nenazdávala som sa, že moja radosť sa zmení na veľké utrpenie.“ V októbri sa začala vojna a budúcnosť, o ktorej snívali, sa rozpadla.
Počas prvých 105 dní vojny sa v Gaze narodilo takmer 20-tisíc detí, informoval v piatok UNICEF. Agentúra OSN pre deti uviedla, že v dôsledku oneskorenia dodávok životne dôležitých materiálov niektoré nemocnice vykonávajú cisárske rezy bez anestetík. Hovorkyňa Tess Ingram uviedla, že sa stretla so zdravotnou sestrou v pôrodnici v Gaze, ktorá pomáhala pri posmrtných cisárskych rezoch šiestich mŕtvych žien.
„Novorodenci trpia, zatiaľ čo niektoré matky vykrvácajú,“ povedala Ingramová v piatok novinárom. „Za ten čas, kým som vám to povedala, sa pravdepodobne narodilo ďalšie dieťa, ale do čoho?“
„Stať sa matkou by malo byť časom osláv, ale v Gaze je to ďalšie dieťa, ktoré sa narodilo do pekla,“ povedala.
Izba zamorená azbestom
U piatich tehotných žien, s ktorými robil rozhovor denník The Washington Post, panoval strach z toho, že matka alebo dieťa neprežijú.
Hanaa a Mustafa al-Shawaovci opustili svoj domov na ulici Jarmúk v meste Gaza v druhom októbrovom týždni. Izraelské obranné sily nariadili 1,1 milióna obyvateľov severnej časti Gazy, aby sa v záujme vlastnej bezpečnosti presunuli na juh.
„Bála som sa, že pre raketovú paľbu potratím,“ povedala.
Mnohé tehotné ženy absolvovali 30-kilometrovú cestu zo severu na juh pešo, s opuchnutými nohami a ťažkými kĺbmi, keď niesli svoju batožinu, uviedli tri ženy, ktoré samy cestu absolvovali.
Keď sa Ayla narodila, jej rodina mala pre ňu pripravenú izbu plnú hračiek. Izba, v ktorej bude ich druhé dieťa tráviť svoje prvé týždne - v dome priateľa v oblasti Tel al-Sultan -, je teraz podľa jej slov zamorená azbestom.
„Aylu sme sem priniesli len v oblečení, ktoré mala na sebe, a nemáme pre ňu ani nič teplé,“ povedala al-Shawaová. „Ak sa o ňu nedokážem postarať, čo urobím pre svoje ďalšie dieťa?“
Narastajúci nedostatok potravín a podvýživa môžu spôsobiť potenciálne život ohrozujúce komplikácie počas pôrodu a viesť k nízkej pôrodnej hmotnosti, chradnutiu, neprospievaniu a oneskorenému vývoju.
Al-Shawaová uviedla, že odkedy pred troma mesiacmi opustila svoj domov, jedla len konzervované potraviny a nemala žiadne ovocie alebo zeleninu. Lekári uviedli, že má nízku hladinu železa a vysoký krvný tlak. Jej manžel pre ňu zháňa vhodné lieky každý deň, ale zatiaľ bez úspechu.
Devätnásťročná Saja Al-Shaer sa časom začala cítiť príliš mladá na to, aby sa stala matkou. Jej hmotnosť klesla pod 50 kilogramov, je málokrvná a ani jej manželovi sa nedarí zohnať lieky. „Tri dni strávil klopaním na dvere lekární,“ povedala. „Neviem, či to dieťa uvidím, alebo nie.“
Podľa Deborah Harringtonovej, britskej pôrodníčky, ktorá v nemocnici dobrovoľne pracovala s tímom Medical Aid for Palestinians, prijali lekári koncom decembra v nemocnici al-Aksá, vzdialenej 17 kilometrov, tehotnú ženu, ktorej vysoký krvný tlak spôsobil eklampsiu a krvácanie do mozgu.
Dieťa sa narodilo cisárskym rezom, uviedla Harringtonová, ale keď po dvoch týždňoch z nemocnice odchádzala, matka bola stále napojená na prístroje.
„Jednoducho nedostávajú hypertenznú liečbu. Nie sú vyšetrované na cukrovku. Ak sú diabetičky, nedostávajú liečbu cukrovky,“ povedala Harringtonová.
„Vedia, že skutočný prístup k starostlivosti, ako to často býva v prípade žien v konflikte, je naozaj ťažký a plný nebezpečenstva. V noci často nie je k dispozícii žiadne svetlo, takže pohyb je naozaj ťažký. Nemôžu si zavolať sanitku, pretože nie je signál. Ženy, ktoré som videla, boli naozaj vystrašené.“
V rohu vlhkej miestnosti, kde sa Walaa stará o Ramzyho, sa obáva, kde nájdu čistú vodu alebo detskú výživu. Jej rodina všade hľadá plienky, ale nedarí sa im. V Tel al-Sultane sa al-Shawaová fixuje na fámy, že izraelská armáda im opäť nariadi evakuáciu. Chodenie, nosenie, pocit, že nič okolo nej nie je hygienické - to všetko ju desí.
Urobila však jedno rozhodnutie, ktoré nemohol zmeniť žiadny nedostatok potravín či medicíny ani vojenské rozkazy. Svoju dcéru pomenuje po svojej švagrinej, ktorá pred niekoľkými týždňami zahynula pri izraelskom nálete, keď sa snažila nájsť úkryt pre svoje vlastné deti.
Dieťa sa podľa nej bude volať Heba. V arabčine to znamená požehnanie od Boha.
K tejto správe prispel aj Loay Ayyoub.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?