LONDÝN. Britský minister zahraničných vecí David Cameron v utorok vyjadril obavy, že Izrael pri útokoch na Pásmo Gazy mohol porušiť medzinárodné právo, informovala agentúra Reuters.
Na základe posudkov od vládnych právnikov, ktoré má k dispozícii, Cameron dodal, že doterajšie konanie Izraela bolo v súlade s medzinárodnými predpismi, hoci množstvo incidentov vzbudzuje podozrenia a otázky, na ktoré je treba odpovedať.
"Či sa obávam, že Izrael podnikol kroky, ktoré by mohli byť v rozpore s medzinárodným právom, pretože bol bombardovaný špecifický objekt? Áno, samozrejme, že sa obávam," povedal Cameron pred parlamentným výborom pre zahraničné veci.
Právna analýza
Na otázku poslancov, či by Izrael mohol byť napadnuteľný na Medzinárodnom trestnom súde (MSD/ICJ) v Haagu v súvislosti s tým, či boli jeho kroky v Gaze primerané, Cameron odpovedal, že toto stanovisko je "blízko" tomu, čo by sa mohlo stať.

Británia podporuje právo Izraela na sebaobranu proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas, ale zároveň apeluje na izraelskú armádu, aby pri ofenzíve v Pásme Gazy prejavila zdržanlivosť a konala v súlade s medzinárodným právom.
Cameron uviedol, že nad tým, či Izrael pri danej udalosti porušil medzinárodné právo, vždy "visí otáznik". To však podľa neho posudzujú právnici a následne vydávajú stanovisko.
"Doterajšie odporúčania hovorili o tom, že (Izrael) je zaviazaný, spôsobilý a dodržiava (medzinárodné právo), ale v mnohých prípadoch sa to spochybňuje," tvrdil šéf britskej diplomacie.
Baerbockovej výzva obom stranám
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok dôrazne apelovala na ďalšie humanitárne prímerie s cieľom zásobiť palestínske obyvateľstvo v Pásme Gazy humanitárnou pomocou.
Vyzvala zároveň aj na prepustenie približne 130 rukojemníkov, ktorých tam zadržiava Hamas.
Podľa Baerbockovej by mala izraelská armáda útočiť cielenejšie proti teroristom. Šéfka nemeckej diplomacie to povedala na schôdzke s egyptským rezortným kolegom Sámihom Šukrím v Káhire.
Za nevyhnutné označil dosiahnutie prímeria a adekvátne dodávky pomoci pre Palestínčanov aj egyptský minister zahraničných vecí. Súčasná situácia v Gaze sa podľa neho vyvíja smerom k vyhnaniu Palestínčanov.
Poukázal tiež na možnosti spolupráce medzi Káhirou a Berlínom s cieľom dosiahnuť dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu a zabezpečiť stabilitu a mier v regióne.
Po stretnutí v Káhire odovzdala Baerbocková takmer desať ton humanitárnej pomoci pre obyvateľstvo v Gaze egyptskému Červenému polmesiacu.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?