SME

Zástupcu šéfa Hamasu zabil podľa predstaviteľa USA izraelský útok

Hizballáh varoval, že Árúrího zabitie "nezostane bez odpovede ani bez trestu".

Zástupca šéfa Hamasu Sálih Árúrí v Káhire v roku 2018.Zástupca šéfa Hamasu Sálih Árúrí v Káhire v roku 2018. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Útok, ktorý pri libanonskej metropole Bejrút zabil v utorok zástupcu šéfa militantného palestínskeho hnutia Hamas Sáliha Árúrího, podnikol Izrael, oznámil predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Árúrí (57) zahynul v utorok v oblasti, ktorá je baštou mocného libanonského militantného hnutia Hizballáh. Je najvplyvnejšou postavou zabitou počas vojny medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy, ktorá vypukla v októbri.

Súvisiaci článok Zasiahneme, nech sú kdekoľvek. Prvého lídra Hamasu zabili v Libanone Čítajte 

"Bol to izraelský útok," povedal pre AFP predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, ale ďalšie podrobnosti neposkytol.

SkryťVypnúť reklamu

Sú pripravení na akýkoľvek scenár

Hamas a bezpečnostní predstavitelia v Libanone už predtým obvinili Izrael zo zabitia Árúrího a šiestich ďalších ľudí pri dronovom útoku.

Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari sa priamo k zabitiu Árúrího nevyjadril, ale povedal, že armáda je po jeho smrti "vysoko pripravená na akýkoľvek scenár".

Najnovší konflikt medzi Izraelom a Hamasom sa začal 7. októbra, keď toto palestínske militantné hnutie podniklo šokujúci cezhraničný útok z Pásma Gazy na Izrael a zabilo tam približne 1 140 ľudí, väčšinou civilistov.

Po útoku Spojené štáty urýchlene poslali Izraelu vojenskú pomoc a Izrael spustil neľútostnú vojenskú operáciu v Pásme Gazy s cieľom zničiť Hamas.

Hnutie Hizballáh stojí na strane Hamasu

Árúrí, ktorého Izrael obviňuje zo zorganizovania mnohých útokov proti tejto krajine, bol v roku 2017 zvolený za zástupcu šéfa politického krídla Hamasu a oficiálne sa tak v tomto islamistickom hnutí stal mužom číslo dva. Bol aj jedným zo zakladateľov vojenského krídla Hamasu.

SkryťVypnúť reklamu

Experti sú presvedčení, že Árúrí zohral kľúčovú úlohu v zdokonalení vojenských schopností Hamasu a v budovaní kontaktov s regionálnymi spojencami, napríklad s Iránom.

Árúrí je zatiaľ najvýznamnejším predstaviteľom Hamasu zabitým počas vojny a jeho smrť nastala pri vôbec prvom útoku na libanonské hlavné mesto od začiatku bojov medzi Izraelom a Hamasom.

Hnutie Hizballáh stojí na strane Hamasu a s Izraelom sa takmer denne ostreľujú cez hranice, čo si v Libanone vyžiadalo už vyše 165 mŕtvych.

Na izraelskej strane boli pri prestrelkách s Hizballáhom zabití najmenej štyria civilisti a deväť vojakov, uvádza izraelská armáda.

Vojny sa neboja

Vodca vplyvného libanonského hnutia Hizballáh, Hasan Nasralláh, v stredu varoval Izrael, aby nerozpútal vojnu proti Libanonu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak nepriateľ pomýšľa na vojnu proti Libanonu, budeme bojovať bez zaváhania, bez pravidiel, bez zábran a bez hraníc," povedal Nastralláh v televíznom prejave.

"Vojny sa nebojíme," vyhlásil. Dodal, že "zatiaľ bojujeme na fronte na základe presných úvah a výpočtov".

Útok, pri ktorom bol zabitý Árúrí, je "prvým útokom od roku 2006, pri ktorom cielili na južné predmestia", povedal Nastralláh v prejave. Poukázal tým na vojnu z toho roka medzi Izraelom a Hizballáhom, keď boli bombardované južné predmestia Bejrútu.

Izrael vyslal "odkazy", ktoré naznačujú, že "nemal v úmysle cieliť na Libanon, ani na Hizballáh", ale si skôr "vyrovnával účty" s lídrami Hamasu, dodal vodca Hizballáhu.

SkryťVypnúť reklamu

Útok Izrael oslabil

Nastralláh označil útok za "veľký a nebezpečný zločin, ktorý nezostane bez odpovede a bez trestu". Zopakoval tak vyhrážku, ktorú zverejnil už v utorok Hizballáh.

Vodca Hizballáhu tiež uviedol, že masívny útok palestínskeho Hamasu 7. októbra "oslabil Izrael".

Išlo o vopred naplánovaný príhovor na počesť generála Kásema Solejmáního z elitných iránskych Revolučných gárd, ktorého zabila americká armáda pred štyrmi rokmi (3. januára 2020) v Iraku.

Nasralláh má predniesť v piatok ďalší televízny prejav.

Vysokopostavený bezpečnostný predstaviteľ v Libanone v stredu predtým povedal, že Izrael vypálil z bojového lietadla riadené strely a tie zabili Árúrího. Podľa libanonských štátnych médií zahynul pri dronovom útoku.

SkryťVypnúť reklamu

Hamas oznámil, že Árúrí bude pochovaný vo štvrtok v palestínskom utečeneckom tábore Šátílá v Bejrúte.

Načítavam video...

Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh

Izrael a Palestína

Izraelské útoky v Pásme Gazy.

Izraelská vláda rozhodne vo štvrtok.


TASR 1
Ľudia pri poškodenej klinike Šejk Radwan al-Taba po bombardovaní mesta Gaza City.

Nemocnice v palestínskej enkláve sú preťažené.


TASR
Izraelská hliadka pri hraniciach s Pásmom Gazy.

Uplynulý deň priviezli do nemocníc 771 zranených, tvrdia palestínske zdroje.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  2. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  3. Plač, krik, frustrácia. Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  4. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  6. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon
  7. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  8. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  1. Tento recept na svieže letné občerstvenie si nenechajte ujsť
  2. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  3. LESY SR si držia drevo doma: 99 % produkcie zostáva na Slovensku
  4. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  5. Soňa Müllerová: Po päťdesiatke som začala byť sama sebou
  6. Do Toskánska netreba cestovať ďaleko. Nájdete ho na Gemeri
  7. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  8. Plač, krik, frustrácia. Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  1. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 10 287
  2. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon 8 089
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 989
  4. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 6 815
  5. Plač, krik, frustrácia. Rodičia opisujú, čo im pomohlo 4 502
  6. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari 4 000
  7. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície 2 625
  8. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta 2 586
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Teresa Riberová.

Ide o jeden z najtvrdších prejavov kritiky Izraela zo strany Bruselu.


TASR
Bývalý mjanmarský prezident Mjint Schwe.

Funkcie sa vzdal minulý rok kvôli zdraviu.


TASR
Ľudia kráčajú ulicami Tokia.

Počet obyvateľov klesá už 16 rokov.


TASR 1
Americký prezident Donald Trump už raz zákaz vstupu do USA zaviedol.

Tvrdia, že obmedzuje slobodu prejavu a kladie finančné nároky na americké technologické spoločnosti.


TASR 1

Sportnet

Radosť hráčov Trnavy

Trnava nastúpi na štadióne s kapacitou 30 000 miest.


TASR
Matej Stankoven

V novom tíme má byť kľúčovým hráčom.


TASR
Lindsey Vonnová a Aksel Lund Svindal

Nemohla som si priať lepšieho partnera, uviedla Američanka.


TASR
Victoria Mboková

Proti favorizovanej Rybakinovej odvrátila mečbal a zápas otočila.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu