TEL AVIV. Z niektorých štvrtí mesta Gaza sa v pondelok stiahli izraelské tanky, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych obyvateľov.
Izrael medzitým podľa nej avizoval plánované zníženie počtu vojakov v ofenzíve, ktorú v palestínskom Pásme Gazy vedie proti radikálnemu hnutiu Hamas.
Na ďalších miestach pokračujú boje a intenzívne bombardovanie, píše agentúra. Palestínske úrady pod kontrolou Hamasu hlásia už bezmála 22-tisíc mŕtvych.

Izrael mení taktiku
Obyvatelia jednej z častí mesta Gaza na severe palestínskeho územia, na ktoré sa izraelská ofenzíva zamerala najskôr, Reuters informovali o odchode izraelských tankov, ktorému podľa nich predchádzalo desať dní azda najintenzívnejších bojov, aké v súčasnej vojne zažili. V ďalších štvrtiach aj v iných častiach severu Pásma Gazy tanky zostávajú.
Boje v strednej časti palestínskeho územia podľa miestnych obyvateľov nepoľavujú a Hamas ukázal, že aj po viac ako 12 týždňoch vojny je schopný na Izrael útočiť, keď v noci na pondelok spustil raketovú paľbu na Tel Aviv, píše Reuters.
Izraelská armáda v pondelňajšom vyhlásení spresnila, že v najbližších týždňoch bude z Gazy stiahnutých päť brigád, teda niekoľko tisíc vojakov.
Jeden z izraelských predstaviteľov podľa agentúry Reuters naznačil blížiacu sa zmenu taktiky, keď oznámil, že armáda tento mesiac stiahne niektoré svoje jednotky z Gazy a z rozsiahlej ofenzívy prejde do niekoľkomesačnej fázy viacerých lokalizovaných "dokončovacích" operácií.
Zníženie počtu izraelských vojakov nasadených v Pásme Gazy podľa predstaviteľa umožní niektorým záložníkom vrátiť sa do civilného života. To má okrem iného podporiť vojnou poškodenú izraelskú ekonomiku a zároveň uvoľniť sily pre prípad širšieho konfliktu na severe krajiny s libanonským hnutím Hizballáh, ktoré je spriaznené s Hamasom.

Američania sťahujú lietadlovú loď
Minister obrany Joav Gallant podľa agentúry Reuters v pondelok oznámil, že "v blízkej budúcnosti" sa budú môcť vrátiť do svojich domovov obyvatelia niektorých izraelských obcí severne od Pásma Gazy, ktoré boli evakuované po útoku Hamasu zo 7. októbra.
"Zdá sa, že ide o začiatok postupného prechodu k operáciám nižšej intenzity na severe, čo sme podporovali. Odráža to úspech, ktorý izraelská armáda dosiahla pri likvidácii vojenských kapacít Hamasu," uviedol pre Reuters nemenovaný americký predstaviteľ.
Zároveň upozornil, že na severe Pásma Gazy sa stále bojuje a že stiahnutie vojsk neodráža žiadne zmeny na juhu.
Očakávanie zmiernenia intenzity bojov v Pásme Gazy podľa Reuters naznačuje aj to, že námorníctvo Spojených štátov v pondelok oznámilo, že povolalo späť do USA modernú lietadlovú loď Gerald R. Ford. Tá priplávala do východného Stredomoria na znamenie americkej podpory Izraelu aj ako prostriedok odstrašenia možných protivníkov Izraela na Blízkom východe.
Izrael vs. Hamas
Izrael masívnou ofenzívou zareagoval na októbrový útok Hamasu a ďalších ozbrojených skupín, pri ktorom v Izraeli zahynulo približne 1200 ľudí, prevažne civilistov.
Ďalších asi 240 ľudí radikáli uniesli a zavliekli do Gazy. Okolo 130 ich podľa izraelských médií stále zadržiavajú, z nich je však okolo 20 už po smrti.
Izraelská ofenzíva premenila veľkú časť palestínskej enklávy na trosky a podľa miestnych úradov ovládaných Hamasom pripravila o život už 21 978 ľudí a ďalších šesť desiatok tisíc ich zranila.
Rozsah utrpenia v Pásme Gazy, kde bombardovanie a boje vyhnali takmer všetkých obyvateľov z ich domovov, viedol izraelských západných spojencov, vrátane Spojených štátov, k naliehaniu na Izrael, aby ofenzívu zmiernil.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?