NEW YORK, TEL AVIV. Izraelská armáda bola úplne nepripravená na útok hnutia Hamas na izraelské pohraničie zo 7. októbra, spočiatku nemala jasné rozkazy od vedenia a mnohí vojaci sa spoliehali niekoľko hodín len na správy z mobilných aplikácií WhatsApp či Telegram, aby zistili, kam majú ísť napadnutým pomôcť.
Vyplýva to zo zverejnenej analýzy denníka The New York Times (NYT) založenej okrem iného na rozhovoroch s bývalými aj súčasnými dôstojníkmi izraelskej armády. Podľa NYT dôstojníci a záložníci, ktorí ten deň zamierili na juh pomôcť napadnutým kibucom, či už na základe rozkazu či z vlastnej iniciatívy, až na mieste zistili, aký tam vládne chaos.
Prvé rozkazy až po viac než hodine
Až o 7:43 miestneho času, teda viac ako hodinu po tom, ako niekoľko tisíc ozbrojencov Hamasu preniklo na izraelské územie, vydalo podľa NYT ústredie izraelskej armády v Tel Avive prvé inštrukcie na nasadenie vojakov a nariadilo pohotovostným jednotkám zamieriť na juh. Ešte niekoľko hodín potom ale na viacerých miestach zúfalí obyvatelia kibucov bojovali o život s palestínskymi ozbrojencami.
Podľa NYT bola izraelská armáda v ten deň dezorientovaná a zle organizovaná a niekoľko hodín ani jej vedenie nechápalo rozsah útoku. Podľa amerického denníka armáda reagovala pomaly a neefektívne a na miesta, kde ozbrojenci Hamasu vraždili civilistov, posielala len malé a zle vybavené tímy. Mnohí vojaci v ten deň sami bojovali o holý život namiesto toho, aby išli chrániť civilistov v pohraničí.
Pri tomto bezprecedentnom útoku palestínski ozbrojenci zavraždili na 1200 ľudí. Izraelská odvetná ofenzíva v Pásme Gazy stála životy viac ako 21 500 Palestínčanov, uvádza úrady v Gaze ovládané Hamásom. Viaceré mimovládne i medzinárodné organizácie však považujú tieto údaje za dosť pravdepodobné.
Príprava na nemožné
Niekoľko dôstojníkov izraelskej armády denníku NYT povedalo, že armáda neprešla žiadnou obrannou prípravou pre takýto útok a nemala žiadny obranný plán pre to, čo sa stalo 7. októbra. "Čo si pamätám, tak nebol žiadny takýto plán. Armáda sa nepripravuje na veci, ktoré považuje za nemožné," povedal Jaakov Amidror, bývalý bezpečnostný poradca premiéra Benjamina Netanjahua.
K rozsiahlemu útoku na Izrael prispel aj zlý odhad izraelských tajných služieb, ktoré sa domnievali, že Hamas takejto akcie nie je schopný, ani na nej nemá záujem. Predstava, že by Hamas mohol vykonať taký veľký útok, bola považovaná za takú nepravdepodobnú, že izraelská rozviedka dokonca obmedzila odposluchy rádiovej komunikácie Hamasu. Dospela totiž k záveru, že je to strata času, píše NYT.
Izraelská tajná služba už podľa skorších správ považovala totiž za väčšiu hrozbu radikálov na okupovanom Západnom brehu ako hnutie Hamas, ktoré vládlo v Pásme Gazy. NYT v sobotu napísal, že napríklad dva dni pred útokom armáda poslala vyše sto vojakov na Západný breh.
Podľa NYT aj skorších správ niektorých izraelských médií civilné obranné jednotky kibucov v izraelskom pohraničí na juhu pri Pásme Gazy niekoľko rokov upozorňovali na to, že sú zle vybavené zbraňami a nedostatočne trénované.
Nedostatočne pripravení rezervisti
NYT napísal, že ani izraelskí rezervisti neboli dostatočne pripravení na mobilizáciu a rýchle nasadenie. Niektorí opísali, že sa v deň útoku na juh vydali z vlastnej iniciatívy. Podľa informácií amerického denníka výcvik záložníkov vždy predpokladal, že izraelská rozviedka sa o hrozbe dozvie vopred, čo dá záložníkom čas pripraviť sa na nasadenie. Postupy boli nastavené tak, že jednotky budú pripravené na boj za 24 hodín, povedal NYT jeden zo záložníkov.
To využilo hnutie Hamas, ktorého ozbrojenci 7. októbra tiež zablokovali kľúčové diaľničné križovatky, takže vojaci uviazli v prestrelkách, keď sa pokúšali dostať do obliehaných obcí. Izraelskú reakciu ochromilo tiež obsadenie vojenskej základne v južnom Izraeli Hamásom.
Podľa NYT velitelia tiež zle vyhodnotili, čo sa vlastne deje a sprvu posielali vojakov len s nedostatočným zbrojným vybavením, pištoľami či útočnými puškami. Kým Hamas zaútočil vybavený ťažkými guľometmi, raketometmi, mínami a ďalšími zbraňami a bol pripravený bojovať niekoľko dní.
Vedenie armády tiež predpokladalo, že ozbrojenci z Pásma Gazy prenikli na izraelské územie len na niekoľkých miestach. Neskôr sa ukázalo, že ich bolo viac ako 30.
Široká kritika
Izraelská vláda aj bezpečnostné zložky čelia od októbra širokej kritike, že nedokázali útoku Hamasu zabrániť. Niektorí ministri aj predstavitelia tajných služieb a armády už priznali diel zodpovednosti za to, že nedokázali zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov Izraela.
Premiér Netanjahu nič také nepovedal, naopak sa podľa miestnych médií snažil zvaľovať vinu na ostatných.
Udalosti zo 7. októbra a to, čo im predchádzalo, sľúbila izraelská vláda dôkladne vyšetriť, ale až po skončení vojny.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?