GAZA/JERUZALEM. Protitanková strela vypálená proiránskou militantnou skupinou Hizballáh z Libanonu do izraelského pohraničia zranila v utorok deväť izraelských vojakov, ktorí tam práve zachraňovali civilistu zraneného pri inom cezhraničnom útoku.
S odvolaním sa na vyhlásenie izraelskej armády o tom v noci na stredu informovala agentúra AFP. Podľa nej je jeden z izraelských vojakov vo vážnom stave.
Hrozba rozšírenia konfliktu
Raketa vystrelená z Libanonu zasiahla chrám gréckej pravoslávnej cirkvi v obci Ikrit, spresnila armáda.
V reakcii na paľbu z územia Libanonu izraelská armáda obvinila Iránom podporovanú skupinu Hizballáh z neustáleho ostreľovania izraelských "civilných a náboženských miest". Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari uviedol, že Hizballáh "pácha vojnové zločiny tým, že bez rozdielu útočí na miesta (vykonávania náboženského) kultu".

Od 7. októbra, keď sa začala vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, eskaluje situácia aj na hranici medzi Libanonom a Izraelom, čo vyvoláva obavy z rozšírenia konfliktu na veľkú časť blízkovýchodného regiónu.
Hizballáh, ktorý v utorok oznámil smrť dvoch svojich bojovníkov, tvrdí, že svojimi vojenskými akciami prejavuje podporu Hamasu v palestínskom Pásme Gazy.
Útoky v Jordáne priniesli šesť mŕtvych
Vojenská operácia izraelskej armády v palestínskom utečeneckom tábore na severe okupovaného západného brehu Jordánu si vyžiadala šesť palestínskych obetí a niekoľko zranených, informoval palestínsky rezort zdravotníctva.
Podľa oficiálnej palestínskej tlačovej agentúry Wafa týchto šesť ľudí prišlo o život pri leteckých útokoch izraelskej armády na utečenecký tábor Núr Šams pri meste Túlkarm.
Izraelská armáda nateraz na žiadosť o vyjadrenie k svojej bojovej operácii bezprostredne nereagovala.
Vrátili obete
Izrael tiež v utorok vrátil telá 80 Palestínčanov zabitých v Pásme Gazy. Ide o telá, ktoré izraelskí špecialisti vyzdvihli z márnic a exhumovali z hrobov, aby skontrolovali, či medzi nimi nie sú rukojemníci odvlečení z juhu Izraela pri vpáde palestínskych kománd.
Podľa agentúry AFP o tom v utorok informovali zdravotné úrady Pásma Gazy ovládaného radikálnym hnutím Hamas. Izraelská armáda sa k tomu bezprostredne nevyjadrila.
Telá, ktoré boli nedávno z Pásma Gazy prevezené do Izraela, boli prostredníctvom Červeného kríža vrátené orgánom Hamasu a tie ich dali pochovať v masovom hrobe v Gaze, uviedli zdroje. Podľa AFP k tomu došlo v Rafahu na juhu palestínskej enklávy.
Neexistujú skratky
Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi medzitým vyhlásil, že vojna s Hamasom bude v Pásme Gazy "pokračovať ešte mnoho ďalších mesiacov", pričom Izrael sa bude rôznymi metódami snažiť o to, aby sa úspechy, ktoré pri ofenzíve dosiahne, vydržali ešte dlhý čas.

"Neexistujú nijaké zázračné riešenia či nijaké skratky, pokiaľ ide o dôkladné zničenie teroristickej organizácie, okrem toho, že budeme v boji neústupčiví a odhodlaní," uviedol Halevi na tlačovej konferencii.
Izraelská armáda sa podľa Haleviho vo svojom ťažení zameriava na juh Pásma Gazy, pričom mnohí "teroristi už boli zlikvidovaní a stovky (ďalších) boli zajaté".
Opäť bez spojenia
V Pásme Gazy v utorok opäť nefungovalo internetové ani telefonické spojenie. Oznámila to palestínska telekomunikačná spoločnosť Paltel s tým, že ide už o štvrtý takýto výpadok v tejto palestínskej enkláve od vypuknutia vojny.
"S poľutovaním oznamujeme úplný výpadok ... telekomunikačných a internetových služieb v Pásme Gazy v dôsledku pretrvávajúcej (izraelskej) ofenzívy," uviedla zmienená spoločnosť Paltel.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?