NEW YORK. Bezpečnostná rada OSN v piatok schválila rezolúciu, ktorá požaduje nárast objemu humanitárnej pomoci pre obyvateľov v Pásme Gazy, nie však zastavenie bojov.
USA ani Rusko nevyužili právo veta a zdržali sa hlasovania. TASR správu prevzala z agentúr AP a DPA.
Trvalé ukončenie násilia
Rezolúcia vyzýva Izrael, aby okamžite umožnil bezpečný prístup humanitárnej pomoci. Takisto majú byť vytvorené podmienky na trvalé ukončenie násilia.
Členské krajiny sa tiež dohodli na zriadení funkcie koordinátora OSN, ktorý bude v spolupráci so všetkými zúčastnenými stranami dohliadať na dodávky pomoci.
Text však neobsahuje časti odsudzujúce všetky prípady porušenia medzinárodného humanitárneho práva vrátane útokov na civilistov a civilné objekty a nie je v ňom ani požiadavka na okamžité prímerie s cieľom umožniť prísun humanitárnej pomoci.

Hlasovanie o rezolúcii, ktorej návrh predložili Spojené arabské emiráty, sa malo pôvodne uskutočniť už v pondelok.
Opakovane ho však odkladali. USA nesúhlasili s predchádzajúcimi návrhmi a uviedli, že využijú právo veta. Členovia rady sa nakoniec v piatok dohodli na kompromise.
Za návrh hlasovalo 13 z 15 členov BR OSN. Na schválenie je potrebný súhlas najmenej deviatich členov a žiadny z piatich stálych členov nemôže využiť právo veta. Týmito členmi sú Británia, Francúzsko, Čína, Rusko a USA.
Guterres žiada humanitárne prímerie
Generálny tajomník OSN António Guterres neskôr označil v piatok izraelskú ofenzívu za skutočný problém, ktorý vytvára obrovské prekážky pri dodávaní humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.
"Skutočným problémom je, že spôsob, akým Izrael túto ofenzívu uskutočňuje, vytvára obrovské prekážky pri distribúcii humanitárnej pomoci v Pásme Gazy," povedal.
Humanitárne prímerie je podľa jeho slov jediný spôsob, ako začať plniť potreby ľudí v tejto enkláve.
Minister zahraničných vecí Slovenska Juraj Blanár ocenil prijatie rezolúcie. Opätovne zdôraznil aj potrebu dodržiavania medzinárodného humanitárneho práva.
"Je nevyhnutné minimalizovať dopad bojov na civilistov, preto by na prijatie rezolúcie mali urýchlene nadviazať všetky dôležité opatrenia vrátane vytvorenia humanitárnych koridorov a humanitárnych prestávok," uviedol minister.
Izrael v reakcii rezolúciu uviedol, že bude aj naďalej kontrolovať všetku humanitárnu pomoc prichádzajúcu do Pásma Gazy. Palestínska strana rezolúciu označila sa správny krok, žiada však aj okamžité prímerie.
Rezolúciu privítal aj britský minister zahraničných vecí David Cameron. "Bol to náročný proces, dosiahnuť zhodu medzi členmi Organizácie Spojených národov," uviedol vo videozázname zverejnenom na sociálnej sieti X.
Teraz je však podľa jeho slov väčšie zhoda na tom, čo je potrebné na zmiernenie humanitárnej krízy a spoluprácu na udržateľnom prímerí. "Ľudia v Pásme Gazy nutne potrebujú potraviny, lieky a prístrešie," povedal.
Loading
...
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?