TEL AVIV. Spravodajkyňa americkej televízie CNN sa tento týždeň ako prvá západná novinárka od začiatku vojny Izraela proti militantnému palestínskemu hnutiu Hamas dostala bez dohľadu izraelskej armády do Pásma Gazy.
Navštívila poľnú nemocnicu, ktorú v Rafahu na juhu palestínskeho územia pri hraniciach s Egyptom zriadila vláda Spojených arabských emirátov.
CNN na svojej internetovej stránke píše, že Izrael a Egypt oficiálne znemožnili zahraničným novinárom vstup do Pásma Gazy.
Izraelská armáda v uplynulých týždňoch vzala zástupcov niektorých svetových médií na krátke cesty na sever Pásma Gazy, kam sústredila operácie v počiatočnej fáze svojej pozemnej ofenzívy.

Novinári ale vždy boli v sprievode a pod dohľadom izraelských vojakov. Významné zahraničné médiá a agentúry majú v Pásme Gazy svojich miestnych spolupracovníkov.
Reportérka CNN Clarissa Wardová vo svojej reportáži popísala, že v porovnaní s absolútne preťaženými zdravotníckymi zariadeniami v Pásme Gazy, ktoré sú navyše poškodené alebo zničené, je poľná nemocnica Spojených arabských emirátov dobre vybavená po technickej aj personálnej stránke a môže ponúkať pomoc ľuďom v najťažšom stave.
V nemocnici sa stretla s 20-mesačným chlapcom so zraneniami na tvári a hlave, ktorého obaja rodičia a dvaja súrodenci zomreli pri izraelskom útoku.
Loading
...
Osemročné dievča zase v nemocnici leží s fraktúrami lebky a nohy. Zranenia utrpela pri bombardovaní domu, v ktorom bývala so svojimi príbuznými. Tamojší lekári hovoria, že pozerať sa a ošetrovať detských pacientov je pre nich obzvlášť ťažké, ale že majú toľko práce, že o tom nemôžu premýšľať.
"Ide evidentne o civilistov. Nezaslúžia si prísť o končatinu, keď niekde sedia s rodinou," povedal Abdalláh Al-Nakbí, zdravotný riaditeľ nemocnice, ktorá sa nachádza na futbalovom štadióne a má kapacitu 150 lôžok.
To, že sa počas práce z okolia ozývajú výbuchy, zdravotníci už podľa neho nevnímajú.
Wardová situáciu v uliciach popísala ako "horor modernej vojny". Napriek bombardovaniu sa ľudia potulujú po uliciach "ako zombie". Väčšina obchodov bola zatvorená, pred pekárňou sa ťahal dlhý rad. Vonku sa po daždi držala voda a panovalo chladné počasie.
Vojna v Pásme Gazy vypukla po útoku militantov Hamasu na južný Izrael, pri ktorom podľa izraelských predstaviteľov zahynulo okolo 1 200 ľudí a ako rukojemníkov bolo zajatých asi 240 ľudí, z ktorých 105 bolo prepustených a niekoľko ďalších bolo zabitých.
Väčšina zo zabitých v Izraeli aj na palestínskych územiach boli civilisti.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?