Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Možnosti civilistov v Pásme Gazy ubúdajú, mnohí už nemajú kam ísť. Izraelská kampaň proti militantnej skupine Hamas vyhnala už väčšinu obyvateľstva zo severu územia a niektoré z najhustejšie obývaných mestských oblastí na svete sa zmenili na vyprázdnené mesačné krajiny. Pozornosť sa teraz presunula na juh, kde sa boje zintenzívňujú v okolí mesta Chán Júnis, a ďalšie státisíce palestínskych civilistov sú tak nútené opustiť svoje domovy.
Od 7. októbra, keď militanti Hamasu uskutočnili bezprecedentný útok na juhoizraelské mestá a kibuce, čo bol najkrvavejší deň v histórii židovského štátu, Izrael zabil v Gaze už viac ako 18-tisíc ľudí. Aj podľa izraelských analýz môžu civilisti, väčšinou ženy a deti, predstavovať približne dve tretiny z tohto počtu.
Vysídlených je približne 1,9 milióna ľudí v Gaze, čo je podľa údajov OSN 85 percent obyvateľov tohto územia. Sú natlačení v zariadeniach a priestoroch, ktoré im nemôžu ani zďaleka poskytnúť primerané životné podmienky. Hygiena je žalostná, ťažko sa hľadá čistá voda, šíria sa choroby a panuje hlad.
Analýza Svetového potravinového programu OSN zistila, že polovica obyvateľov Gazy hladuje a deväť z desiatich ľudí nemá každý deň aspoň jedno jedlo. Humanitárni pracovníci, ktorí pôsobia na malom kúsku holej zeme pri mori známom ako al-Mawasi, kam sa podľa izraelských úradov mali Palestínčania uchýliť do bezpečia, uviedli, že sa stretli s ľuďmi, ktorí nejedli už tri dni.
V článku sa dočítate:
- o humanitárnej kríze v Pásme Gazy,
- čo sa píše v uniknutom dokumente,
- ako konflikt pomohol egyptskému prezidentovi,
- o opätovnom vete v Bezpečnostnej rade.
Plán na presun
Predstavitelia OSN z agentúr organizácie tvrdia, že prebiehajúce boje im bránia vo vykonávaní ich práce a poskytovaní kritickej humanitárnej pomoci.
Infraštruktúra, ktorá existovala v Pásme Gazy, sa takmer úplne zrútila. Zdravotná starostlivosť na tomto území je „na kolenách“, varoval v nedeľu generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, keďže zásoby a nemocničné lôžka sa rýchlo míňajú v súvislosti so správami o bombardovaní okolia zdravotníckych zariadení.
Generálny tajomník OSN António Guterres na regionálnom fóre v katarskej Dauhe varoval pred možným masovým vysídlením do Egypta. „V Gaze neexistuje účinná ochrana civilistov,“ povedal. „Očakávam, že verejný poriadok sa čoskoro úplne zrúti a situácii sa môže ešte zhoršiť.“
V arabskom svete si však mnohí palestínsky exodus na Sinaj nedokážu predstaviť. Arabské vlády už týždne odmietajú perspektívu prijatia utečencov z Gazy - čiastočne z ekonomických a bezpečnostných dôvodov, ale najmä zo strachu, že Palestínčania, ktorí utečú z Gazy, sa nebudú môcť vrátiť. Vzhľadom na 75-ročnú históriu izraelsko-palestínskeho konfliktu nie sú ich obavy nepodložené. Mnohí Gazania v rozhovoroch s novinármi tvrdia, že radšej zomrú vo vlastnej krajine, ako by mali odísť do vyhnanstva na neurčito, čo je osud, ktorý postihol celé generácie Palestínčanov inde.
Niektorí arabskí predstavitelia obviňujú Izraelčanov, že tento výsledok zámerne pripravili. „To, čo vidíme v Gaze, nie je len obyčajné zabíjanie nevinných ľudí a ničenie ich živobytia, ale systematické úsilie o vyprázdnenie Gazy od jej obyvateľov,“ povedal cez víkend jordánsky minister zahraničných vecí Ayman Safadi a tvrdil, že izraelské vedenie vojny „zodpovedá právnej definícii genocídy“.
Philippe Lazzarini, šéf agentúry OSN zodpovednej za palestínskych utečencov, v článku v denníku Los Angeles Times poznamenal, že mnohé členské štáty OSN vrátane Spojených štátov sú rozhodne proti násilnému vysídľovaniu ľudí z Pásma Gazy. „Vývoj, ktorého sme svedkami, však naznačuje pokusy presťahovať Palestínčanov do Egypta bez ohľadu na to, či tam zostanú, alebo budú presídlení inde,“ dodal.
Izraelskí predstavitelia tieto tvrdenia popierajú. „Neexistuje, nikdy neexistoval a nikdy nebude existovať izraelský plán na presťahovanie obyvateľov Gazy do Egypta,“ povedal novinárom hovorca izraelského ministerstva obrany. „To jednoducho nie je pravda.“
Konkrétny vládny plán síce neexistuje, ale veľa sa o ňom hovorí. Zdá sa, že dokument, ktorý koncom októbra unikol z izraelského ministerstva spravodajských služieb, navrhoval trvalý a násilný presun palestínskeho obyvateľstva Pásma Gazy do Egypta.
Popredný izraelský think tank zverejnil dokument, v ktorom povzbudzuje vojnový kabinet krajiny, aby využil „jedinečnú a vzácnu príležitosť evakuovať celé Pásmo Gazy“. Množstvo pravicových izraelských politikov a bývalých vysokých úradníkov otvorene vyzvalo na odsun palestínskych civilistov, zničenie ich domovov, osídlenie Gazy Izraelčanmi alebo na nejakú kombináciu týchto troch možností.
Množstvo nenávisti
Egyptskí predstavitelia, ktorí si podobné reči uvedomujú, vydali vlastné prísne varovania. „Toto nie je spôsob, ako riešiť konflikt,“ povedal minister zahraničných vecí Sameh Shoukry na panelovom podujatí vo Washingtone minulý týždeň. „Palestínski civilisti by nemali byť trestaní a nemali by opúšťať svoje územie.“ Egypt podľa Baraka Ravida z webu Axios v súkromí oznámil, že vlna palestínskych utečencov, ktorá by vstúpila na jeho územie, by viedla k „pretrhnutiu“ vzťahov s Izraelom.
Egyptské obhajovanie ťažkej situácie v Gaze tiež posilnilo podporu prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího počas trojdňových prezidentských volieb, ktoré sa začali v nedeľu. Víťazstvo silného muža, ktorý stojí za štátnym prevratom, je nepochybné, ale kríza v susedstve pomohla presunúť obavy voličov z neutešenej hospodárskej situácie krajiny na utrpenie Palestínčanov.
V pondelok sa delegácia tucta veľvyslancov Bezpečnostnej rady OSN vybrala na egyptskú stranu hraničného priechodu Rafah v Gaze, aby lepšie pochopili dosah humanitárnej katastrofy, ktorá sa tam odohráva. „Skutočnosť je ešte horšia, ako sa dá vyjadriť slovami,“ povedal ekvádorský zástupca OSN Jose De La Gasca novinárom na brífingu.
Návšteva sa uskutočnila po tom, ako Spojené štáty v piatok opätovne vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady vyzývajúcu na okamžité zastavenie paľby. Podporilo ju 13 z 15 členov rady. Bidenova administratíva sa ku kríze stavia tak, že chráni Izrael pred medzinárodným odsúdením a podporuje ho zbraňami, zatiaľ čo v súkromí presviedča izraelských partnerov, aby obmedzili civilné škody v kampani proti Hamasu.
V nedeľu minister zahraničných vecí Antony Blinken prekvapivo pokarhal Izrael. Blinken pre CNN povedal, že v izraelských opatreniach vidí zámer zabezpečiť, aby civilisti boli v bezpečí, „ale výsledky sa nie vždy prejavujú“.
Ostatní vrcholní diplomati sú vo vyjadreniach zdržanlivejší. „Toto je vojna, ktorú nemožno vyhrať,“ povedal na fóre v Katare jordánsky minister zahraničných vecí Safadi. „Izrael vytvoril množstvo nenávisti, ktorá bude prenasledovať tento región a bude definovať nasledujúce generácie.“
Autor: Ishaan Tharoor
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?