ŽENEVA. Vojna medzi Izraelom a Hamasom má katastrofálny dosah na zdravie a zdravotníctvo v Pásme Gazy, upozornil v nedeľu riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
WHO zvolala mimoriadne zasadanie svojej výkonnej rady s cieľom diskusií o podmienkach pre zdravie na palestínskych územiach. Tedros pri tejto príležitosti opísal kolabujúci zdravotnícky systém v Gaze a skutočnosť, že tamojší lekári čelia "nemožnej" úlohe.
"Dosah tohto konfliktu na zdravie je katastrofický," uviedol šéf WHO na úvod zasadania vo svojom prejave v Ženeve.
"Keďže sa stále viac a viac ľudí presúva na stále menšie a menšie územia, preplnenie kombinované s nedostatkom adekvátnej potravy, vody, prístreškov a hygieny vytvárajú ideálne podmienky pre šírenie chorôb," upozornil.

Zdravotný systém kolabuje
Tedros tiež poznamenal, že existujú znepokojujúce znaky epidemických ochorení a toto riziko sa podľa očakávania ešte zhorší spolu s horšou situáciou a príchodom zimných podmienok.
"Zdravotnícky systém v Gaze je na kolenách a kolabuje," upozornil s tým, že v tejto palestínskej enkláve funguje iba 14 z 36 nemocníc. Z toho sa iba dve nachádzajú na severe enklávy.
Iba 1400 nemocničných lôžok z pôvodných 3500 je stále k dispozícii, zatiaľ čo dve veľké nemocnice v južnej Gaze fungujú na trojnásobok svojej kapacity lôžok, míňajú sa im zásoby a okrem toho poskytujú útočisko tisíckam vysídlených ľudí, dodal Tedros.
WHO podľa neho od vypuknutia vojny 7. októbra WHO eviduje viac než 449 útokov na zdravotnícke zariadenia v Gaze a na okupovanom západnom brehu Jordánu a 60 útokov na zdravotnícke zariadenia v Izraeli.
"Práca zdravotníkov je nemožná a nachádzajú sa priamo v palebnej línii," dodal. Ako podotkol, WHO je v teréne v Gaze, aby podporila zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú "fyzicky a duševne vyčerpaní a robia to najlepšie v nepredstaviteľných podmienkach".
"Neexistuje zdravie bez mieru, a niet mieru bez zdravia," uzavrel Tedros.
Žiadajú okamžitú humanitárnu pomoc
Výkonná rada Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) prijala uznesenie vyzývajúce na okamžitú humanitárnu pomoc pre palestínske Pásmo Gazy.
Ako v nedeľu vo svojej správe napísala agentúra AFP, kým Bezpečnostná rada OSN v piatok kvôli vetu USA neprijala rezolúciu na prímerie medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas, všetkých 34 členských krajín Výkonnej rady WHO jednomyseľným schválením uznesenia žiada "okamžitý, udržateľný a nerušený prísun humanitárnej pomoci" do Pásma Gazy.
Uznesenie, ktorého návrh predložili Afganistan, Maroko, Katar a Jemen, vyzýva okrem iného na udelenie povolenia na prevoz chorých z Pásma Gazy. Žiada aj zásobovanie a dopĺňanie liekov a zdravotníckeho vybavenia pre civilné obyvateľstvo i to, aby všetky osoby "zbavené slobody" mali prístup k lekárskej starostlivosti.
Uznesenie odobrili všetky krajiny
Výkonná rada WHO v uznesení vyjadruje veľké znepokojenie v súvislosti s humanitárnou situáciou v Pásme Gazy i rozsahom ničenia infraštruktúry v enkláve a vyzvala na ochranu všetkých civilistov.
Napriek tomu, že uznesenie odobrili všetky krajiny, niektoré mali k jeho návrhu výhrady.
Zástupca Spojených štátov napríklad objasnil, že Washington s uznesením súhlasil, ale nepozdáva sa mu nevyváženosť jeho obsahu.
Kanada deklarovala, že schválený text považuje za kompromis. Formulácie uznesenia mohli byť podľa Kanady dôraznejšie: mohla byť
jasnejšie pomenovaná úloha palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v konflikte, malo byť spomenuté zajatie rukojemníkov v Izraeli a použitie civilistov ako živých štítov.
Austrália vyslovila nespokojnosť s tým, že rezolúcia sa konkrétne nezmieňuje o útokoch zo 7. októbra, ktoré boli podľa nej "katalyzátorom súčasnej situácie".
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?