RAMALLÁH. Šéf palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás požaduje okamžité ukončenie bojov v Pásme Gazy a zvolanie medzinárodnej mierovej konferencie, ktorá by pomohla nájsť trvalé politické riešenie a cestu k vytvoreniu palestínskeho štátu. Abbás to povedal v piatok v rozhovore s agentúrou Reuters.
V Gaze, kde vo veľmi ťažkých podmienkach žije asi 2,3 milióna Palestínčanov, sa vedú boje po útoku radikálneho palestínskeho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra. Zomrelo pri ňom asi 1200 ľudí, najmä civilistov.
Za obeť izraelským útokom potom padlo v Gaze niekoľko tisíc ľudí, väčšinou detí a žien, a okolo 1,9 milióna Palestínčanov muselo opustiť svoje domovy.
Nenásilný odpor
Podľa Abbása konflikt medzi Izraelom a Palestínčanmi dosiahol taký stupeň, že sú potrebné medzinárodné konferencie a záruky svetových mocností.
"Som za nenásilný odpor. Som za rokovania, "uviedol 88-ročný politik, ktorého cieľom je vytvorenie suverénneho palestínskeho štátu na Západnom brehu, v Gaze a východnom Jeruzaleme.

Západný breh Izrael desiatky rokov v rozpore s medzinárodným právom okupuje. Východný Jeruzalem zase anektoval, podotýka Reuters.
Jeden z vysokopostavených amerických činiteľov sa podľa agentúry nechal počuť, že medzinárodná konferencia je jednou z možností hľadania cesty zo súčasnej krízy. Rozhodlo o nej ale zatiaľ nebolo prijaté.
Z Gazy neostalo nič
Abbás sa tiež posťažoval na postoj Washingtonu, ktorý podľa neho Palestínčanom hovorí, že podporuje dvojštátne riešenie, a teda vytvorenie palestínskeho štátu, ale netlačí na Izrael, aby sa tak stalo. Zároveň podľa neho USA, ktoré "plne podporujú Izrael", nesú zodpovednosť za to, čo sa deje v Gaze. "Amerika je komplicom Izraela," myslí si.
"Dnešná Gaza nie je tou Gazou, ktorú poznáte. Gaza bola zničená, boli zničené jej nemocnice, školy, infraštruktúra, budovy, cesty a mešity. Nezostalo z nej nič," poznamenal Abbás s tým, že na obnovu pásma bude potrebné veľké množstvo zdrojov.

Postoj Spojených štátov, ktoré sa v piatok ako jediná z 15 krajín v Bezpečnostnej rade OSN postavili proti rezolúcii vyzývajúcej na zavedenie okamžitého humanitárneho prímeria v Gaze, kritizovali v noci na dnes aj niektoré neziskové organizácie.
Za hlasovanie "proti ľudskosti" ho označili Lekári bez hraníc, za "ďalší klinec do rakvy dôveryhodnosti USA v oblasti ľudských práv" potom zase americká pobočka neziskovej organizácie Oxfam.
Server BBC News poznamenal, že na medzinárodnej scéne sú Spojené štáty v tomto ohľade čoraz viac v izolácii. Naopak Izrael ich postoj privítal ako "trochu svetla, ktoré sa postavilo množstvu tmy".
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?