NEW YORK. Bezpečnostná rada OSN neprijala návrh rezolúcie, ktorá požadovala zavedenie okamžitého humanitárneho prímeria v Pásme Gazy a pozastavenie bojov medzi Izraelom a islamistickým hnutím Hamas.
Proti boli Spojené štáty, ktoré v Bezpečnostnej rade OSN spoločne s ďalšími štyrmi stálymi členmi disponujú právom veta.
Za hlasovalo 13 z 15 krajín, vrátane Spojených arabských emirátov, ktoré návrh rezolúcie predniesli, Ruska alebo Číny. Británia, ďalší zo stálych členov, sa hlasovania zdržala.

Dlhodobé riešenie podľa USA? Vznik Palestíny
Zástupca USA Robert Wood bezprostredne po hlasovaní označil návrh rezolúcie za "uponáhľaný" a nedostatočne prerokovaný.
Spojené štáty k nemu podľa svojho diplomata napriek tomu pristúpili "v dobrej viere". Nakoniec však boli proti, pretože návrh podľa Wooda neuznával právo Izraela na sebaobranu, neodsudzoval brutálne činy, vrátane vrážd a sexuálneho násilia, ktorých sa bojovníci Hamasu dopustili v južnom Izraeli 7. októbra, a nežiadal prepustenie rukojemníkov, ktorých islamistické organizácie odvtedy v Pásme Gazy stále zadržiavajú
"Pokiaľ sa Hamas v Gaze bude držať svojej ideológie skazy, akékoľvek prímerie bude prinajlepšom dočasné a rozhodne nebude znamenať mier. Každé prímerie, za ktorého bude Hamas v Pásme Gazy vládnuť, bude odopierať Palestínčanom šancu vybudovať pre seba lepšiu budúcnosť," povedal Wood a zopakoval americký postoj, podľa ktorého by pokoj zbraní dal Hamasu príležitosť prezbrojiť a zopakovať útok proti Izraelu zo 7. októbra.
Dlhodobým riešením konfliktu je podľa USA vznik samostatnej Palestíny, zopakoval Wood.

Zo šiestich návrhov rezolúcii prešiel jediný
Návrh rezolúcie požadujúcej okamžité prímerie predstavili Spojené arabské emiráty, podľa ktorých je situácia v Pásme Gazy "katastrofická a takmer nezvrátiteľná".
Generálny tajomník OSN António Guterres sa predtým v priebehu piatka v pléne Bezpečnostnej rady OSN odvolával na údaje zverejnené palestínskym ministerstvom zdravotníctva ovládaným Hamasom, podľa ktorých boje v Pásme Gazy majú vyše 17-tisíc palestínskych obetí, z toho tisíce žien a detí, a hovoril o neúnosnej humanitárnej situácii.
Izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan sa na tom istom rokovaní sťažoval, že OSN údaje zverejnené palestínskymi úradmi prijíma nekriticky a že Hamas počty obetí zámerne navyšuje, aby medzinárodné spoločenstvo vyvíjalo na Izrael väčší tlak.
Tiež podľa zástupcu USA Wooda "Hamas zámerne umiestňuje svoju infraštruktúru do civilných oblastí, hoci to nemení fakt, že spôsob, akým sa Izrael bráni, je dôležitý".
Americkí predstavitelia v uplynulých dňoch niekoľkokrát zopakovali, že pri rokovaniach so svojimi izraelskými náprotivkami apelujú, aby armáda minimalizovala počet civilných obetí. Mnoho krajín, predovšetkým z arabského sveta, tento prístup kritizuje ako nedostatočný a neefektívny.
Piatkový návrh rezolúcie je v poradí šiesty, o ktorom Bezpečnostná rada OSN hlasovala od začiatku súčasného vojnového konfliktu 7. októbra. Zo šiestich prešiel zatiaľ jediný, ktorý navrhla Malta, a ktorý vyzýval na zavedenie humanitárnych prestávok a dodávok humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, podotýka stanica Al-Džazíra.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?