TEL AVIV. Izraelská armáda má pripravený plán na zaplavenie tunelov pod Pásmom Gazy morskou vodou s cieľom vyhnať z nich ozbrojencov palestínskeho hnutia Hamas, informoval v pondelok denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov. Podľa nich armáda zatiaľ nerozhodla, kedy k tomuto plánu pristúpi.
V tuneloch môžu byť aj ďalšie stovky rukojemníkov, ktorých Hamas stále zadržiava od 7. októbra.
Izraelský plán vyvoláva aj obavy
Podľa Wall Street Journal izraelská armáda inštalovala minulý mesiac päť veľkých vodných čerpadiel pri tábore Šatí blízko mesta Gaza na severe Pásma Gazy. Tieto čerpadlá môžu napumpovať do tunelov tisíce metrov kubických vody za hodinu a tunely v priebehu niekoľkých týždňov zaplaviť.

Systém tunelov Hamasu pod Pásmom Gazy meria asi päťsto kilometrov, napísal už skôr server BBC.
Náčelník generálneho štábu Izraelských obranných síl Herci Halevi potvrdil, že Izrael zatopenie tunelov Hamasu zvažuje. Halevi v reakcii na správu WSJ uviedol, že zaplavenie tunelov je dobrý nápad a naozaj ide o jednu z viacerých možností, ktoré Izrael podľa jeho slov zvažuje.
Loading
...
Zdroje Wall Street Journal uviedli, že v americkej vláde nepanuje ohľadom tohto plánu zhoda. Niektorí majú obavy, že morská voda v tuneloch, kde Hamas skladuje aj zbrane a výbušniny, by mohla kontaminovať podzemnú vodu a poľnohospodársku pôdu v Pásme Gazy a poškodiť statiku budov, ktoré ešte stoja a nespadli pri izraelskom bombardovaní.
"Nevieme ani, ako by bol takýto plán úspešný, pretože detaily ohľadom rozmiestnenia tunelov nepozná nikto," povedal zdroj americkému denníku.
Stovky tunelových šácht Hamasu už zničili
Izraelská armáda v nedeľu oznámila, že od začiatku svojej pozemnej operácie v Pásme Gazy koncom októbra objavila viac ako 800 tunelových šácht, z ktorých asi 500 zničila. Okrem šácht armáda zničila aj niekoľko stoviek tunelov.
"Šachty sa nachádzali v civilných oblastiach a mnoho z nich bolo v blízkosti alebo vo vnútri škôl, škôlok či mešít," uviedla armáda, ktorá v niektorých tuneloch našla zbrane.
Tunely v minulosti využíval Hamas aj na pašovanie zbraní a výbušnín do Pásma Gazy zo susedného Egypta. Ten v roku 2015 podľa Wall Street Journal zaplavil morskou vodou tunely blízko prechodu Rafah, ktorý využívajú pašeráci, za čo zožal kritiku od poľnohospodárov, ktorým zničil úrodu.

Túto vojnu začalo hnutie Hamas bezprecedentným útokom na juh Izraela, pri ktorom zavraždilo asi 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších zhruba 240 osôb unieslo do Pásma Gazy.
Počas doposiaľ jediného prímeria, ktoré sa skončilo po týždni minulý piatok, prepustil Hamas 110 ľudí výmenou za asi 240 palestínskych väzňov.
Izrael v reakcii na útok palestínskeho hnutia začal rozsiahle bombardovanie Pásma Gazy a koncom októbra aj pozemnú operáciu, podľa palestínskych údajov pri tom zomrelo takmer 16-tisíc ľudí, z toho dve tretiny boli ženy a deti.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?