DUBAJ. Americký torpédoborec a niekoľko komerčných plavidiel sa v Červenom mori stali terčom útoku, oznámil Pentagon.
Jemenskí šítski povstalci Husíovia vzápätí podľa agentúry Reuters oznámili, že v Červenom mori vykonali dronový a raketový útok na dve izraelské plavidlá, ktoré ignorovali ich výzvy.
Agentúra AP incident označuje za významnú eskaláciu v útokoch na plavidlá v blízkovýchodných vodách v súvislosti s takmer dva mesiace trvajúcou vojnou medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.
Izrael spojitosť s loďami poprel
"Sme si vedomí správ o útokoch na USS Carney a komerčné plavidlá v Červenom mori a budeme poskytovať informácie hneď, ako budú k dispozícii," uviedol Pentagon.
Americké ministerstvo obrany nespresnilo, odkiaľ bol útok vedený. Nemenovaný americký činiteľ ale AP povedal, že útok trval viac ako päť hodín a bol vedený z jemenského mesta Saná. Podľa ďalšieho amerického zdroja torpédoborec najmenej jeden z útočných dronov zostrelil.

Jemenskí povstalci Husíovia uviedli, že zaútočili na izraelské plavidlá Unity Explorer a Number Nine. To ale spochybnil hovorca izraelskej armády Daniel Hagari, podľa ktorého plavidlá nemajú žiadne väzby na Izrael.
"Dnes boli vypálené rakety na dve obchodné lode, ktoré nie sú spojené so štátom Izrael," povedal. "Zopakujem to, aby to bolo jasné: Bez akejkoľvek spojitosti so štátom Izrael," dodal. Z útoku obvinil Irán, ktorý šiitských povstalcov podporuje.
Nákladnú loď Unity Explorer plaviacu sa pod bahamskou vlajkou spravuje spoločnosť Dao Shipping so sídlom v Londýne. Doplávať do Singapuru mala 15. decembra, píše agentúra Reuters.
Kontajnerová loď Number Nine pláva pod panamskou vlajkou a spravuje ju britská pobočka spoločnosti Bernhard Schulte Shipmanagement. Agentúre Reuters spoločnosť oznámila, že loď stále pláva smerom k Suezu, nedošlo ku znečisteniu a neboli zranení členovia jej posádky. Strela loď zasiahla, keď preplávala úžinou Báb al-Mandab.
Skupina spriaznená s Iránom
Husíovia na lode v Červenom mori v poslednom čase útočili opakovane. S Iránom spriaznená jemenská skupina podnikla tento mesiac niekoľko raketových a dronových útokov zameraných na Izrael.
Povstalci, ktorí v Jemene od roku 2015 bojujú proti koalícii vedenej Saudskou Arábiou, sa stali významnou vojenskou silou v regióne, majú desaťtisíce bojovníkov a veľký arzenál rakiet a útočných dronov, napísala agentúra Reuters.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?