DAUHA. Zástupca šéfa Hamasu Sálih Arúrí vyhlásil, že skupina neprepustí ďalších rukojemníkov, ak nebude predĺžené prímerie a ak Izrael neoslobodí všetkých palestínskych väzňov.
Arúrí zároveň tvrdí, že zvyšní rukojemníci sú izraelskí vojaci a Izraelčania, ktorí absolvovali vojenskú službu. To však nezodpovedá tvrdeniu Izraela, podľa ktorého sú v Pásme Gazy stále zadržiavané ženy. "Nechajme vojnu prebiehať. Toto rozhodnutie je konečné. Nebudeme v tom robiť kompromisy," vyhlásil Arúrí.
Izrael ešte skôr počas dňa stiahol z Kataru svojich vyjednávačov z izraelskej rozviedky Mosad z dôvodu, že rokovania o obnovení pokoja zbraní v Pásme Gazy vošli do slepej uličky, oznámila kancelária izraelského premiéra Netanjahua,
"Šéf Mosadu David Barnea po slepej uličke v rokovaniach a na pokyn premiéra Benjamina Netanjahua nariadil svojmu tímu v Dauhe, aby sa vrátil do Izraela," uviedla kancelária izraelského premiéra vo vyhlásení.
Predstavitelia Mosadu v sobotu v Dauhe rokovali so sprostredkovateľmi z Kataru o obnovení pokoja zbraní v Pásme Gazy, povedal pre agentúru Reuters zdroj oboznámený so záležitosťou.

Rozhovory boli podľa jeho slov zamerané na možné prepustenie iných kategórii rukojemníkov ako žien a detí, a tiež na podmienky pokoja zbraní líšiace sa od prímeria, ktorého platnosť vypršala v piatok.
Erdogan poukázal na nekompromisný Izrael
Turecký prezident prezident Recep Tayyip Erdogan pripísal zodpovednosť za zastavenie rokovaní nekompromisnému postoju Izraela.
"Vždy sme zdôrazňovali, že sme skôr za trvalé prímerie ako za humanitárnu prestávku.. Bola tu príležitosť na mier a bohužiaľ sme túto príležitosť nateraz stratili kvôli nekompromisnému prístupu Izraela," citovali Erdogana turecké médiá.
Erdogan povedal, že nestráca nádej na trvalý mier v Gaze. Hamas podľa jeho slov nemožno vylúčiť z možného riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. "Musíme sa zamerať na dvojštátne riešenie. Vylúčenie Hamasu alebo jeho zničenie nie je realistický scenár," uviedol Erdogan.
Nezhody sa týkali oslobodenia izraelských vojačiek
V rámci týždeň trvajúcej dohody o prímerí, ktorú sprostredkoval Katar, prepustil Hamas 105 rukojemníkov, zatiaľ čo Izrael za tento čas prepustil 240 väznených Palestínčanov.
Obe strany sa vzájomne obviňujú z kolapsu prímeria, ktoré vstúpilo do platnosti v piatok 24. novembra a bolo dvakrát predĺžené.
Izrael tvrdí, že Hamas odmietal prepustiť všetky ženy, ktoré zadržiava v Gaze. Palestínsky predstaviteľ uviedol, že nezhody sa týkali oslobodenia izraelských vojačiek.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?