GAZA. Krehké prímerie, ktoré doteraz trvá medzi Izraelom a militantným palestínskym hnutím Hamas, umožnilo výrazne navýšiť dodávky pomoci pre obyvateľov Pásma Gazy.
Podľa humanitárnych organizácií aj samotných obyvateľov pásma však ani súčasné humanitárne konvoje zďaleka nestačia na pokrytie potrieb viac ako dvojmiliónovej populácie.
Aj napriek prerušeniu bojov Palestínčania v Gaze ďalej pália zárubne dverí a hromady odpadkov, aby si uvarili, spia v školských triedach či v cudzích domoch a v zúfalej snahe zohnať základné potraviny sa vrhajú na nákladné autá privážajúce pomoc z Egypta.
S odvolaním sa na svedectvo obyvateľov Pásma Gazy o tom píše denník The Wall Street Journal.
Rokujú o predĺžení prímeria
Humanitárna kríza v Pásme Gazy prispela k medzinárodnému tlaku na Izrael a Hamas, aby predĺžili prímerie pôvodne plánované na štyri dni, a umožnili tak prísun ďalšej pomoci a čiastočnú stabilizáciu situácie civilistov v oblasti.
Izrael a Hamas teraz za sprostredkovania Kataru, Egypta a Spojených štátov rokujú o ďalšom predĺžení prímeria, ktoré sa začalo minulý piatok a podľa súčasnej dohody by sa malo skončiť vo štvrtok nadránom.
Podľa informovaných zdrojov ide o možnosť, že by pokoj zbraní mohol trvať až do nedele, ak Hamas bude naďalej prepúšťať zhruba desať izraelských rukojemníkov denne.
Izrael výmenou za svojich rukojemníkov púšťa z väzníc zhruba trojnásobný počet palestínskych väzňov.

Strácajú nádej
Medzitým zostáva 1,7 milióna ľudí vo vnútri Pásma Gazy vysídlených, pričom väčšina sa tiesní v jeho južnej polovici. Izrael niekoľko dní po začatí vojenskej ofenzívy, ktorá je odvetou za krvavý útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra, obyvateľov na severe pásma vyzval, aby s ohľadom na svoju bezpečnosť odišli na juh.
Niektorí z nich hovoria, že strácajú nádej.
"Nechcem humanitárnu pomoc, chcem sa vrátiť domov do Gazy," povedala Balsám Hišámová, tridsaťpäťročná matka šiestich detí, ktorá utiekla z tohto mesta na severe a dnes žije v stane v južnej časti pásma. "Kiež by ma v Gaze radšej zabili a nemusela som tu takto živoriť," dodala.
Teroristi Hamasu počas nečakaného vpádu do južného Izraela 7. októbra pozabíjali viac ako 1 200 ľudí, väčšinou civilistov v obciach susediacich s Pásmom Gazy, a zhruba 240 ľudí odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Počas nasledujúcich siedmich týždňov bombardovania a pozemnej ofenzívy izraelskej armády prišlo podľa úradov ovládaných Hamasom o život okolo 15-tisíc Palestínčanov. Tento údaj však nerozlišuje medzi civilistami a ozbrojencami a vo vojnových podmienkach ho nemožno nezávisle overiť.
Ekonomika zamrzla
Podľa súčasnej dohody o prímerí môžu humanitárne skupiny do Pásma Gazy posielať 200 nákladných áut denne, viac ako kedykoľvek predtým počas tejto vojny.
Humanitárne konvoje dodávajú aj palivo pre generátory vo verejných zariadeniach vrátane nemocníc. Pásmo Gazy sa ocitlo bez pravidelných dodávok elektriny už 11. októbra, keď bola odstavená jediná tamojšia elektráreň.
Izrael, ktorý 9. októbra vyhlásil úplnú blokádu Pásma Gazy, hovorí, že sa teraz snaží uľahčiť prísun humanitárnej pomoci do pásma.
Ani súčasné množstvo pomoci však nestačí pokryť potreby obyvateľov izolovaného územia, kam pred vojnou prichádzalo v priemere 500 kamiónov denne. Jednou z príčin krízy v Pásme Gazy je to, že tu kvôli vojne prakticky zamrzla ekonomika.
Väčšina potravín sa už pred vojnou dovážala nákladnými autami z Izraela a Egypta, izraelská vláda však v odvete za októbrové teroristické útoky zastavila všetky dodávky cez priechody z Izraela.
OSN a ďalšie organizácie tvrdia, že sú nútené zasahovať do súkromného sektora, ktorý sa v dôsledku vojny a blokády Pásma Gazy úplne zrútil. Vznikol tak problém, ako uživiť obyvateľov pásma počas vojnového konfliktu, ktorý by mohol trvať aj niekoľko mesiacov.
"Ak nie je v obchodoch žiadny tovar, potom prakticky aktívne pracujeme na tom, aby sme z obyvateľov Gazy urobili populáciu, ktorá bude čisto závislá od potravinovej pomoci, a to je z hľadiska riadenia Gazy veľmi zlé," povedala Tamara Alrífajová, hovorkyňa Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe.
Izrael plánuje po skončení prímeria vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy obnoviť.
Izraelskí predstavitelia tvrdia, že armáda už prevažne zlikvidovala Hamas na severe a že budúca fáza vojny sa zameria na jeho zničenie v južnej časti pásma.
Miestni hovoria, že zvýšenie dodávok humanitárnej pomoci nijako nepocítili. Pri nedeľňajšom príchode konvoja s humanitárnou pomocou do mesta Gaza, týždňami zovretého izraelskou armádou, sa Palestínčania podľa očitých svedkov vrhali na nákladné autá, odstrkovali sa a preťahovali o vrecia s múkou a o prikrývky.
Situácia na severe pásma vrátane mesta Gaza je obzvlášť zúfalá. Podľa odhadov humanitárnych organizácií tu aj napriek výzvam izraelskej armády na odchod zostali desaťtisíce, možno státisíce ľudí.
Mnohí zostali s chorými, zranenými alebo staršími príbuznými, ktorí nemohli odísť. Iní sa tu rozhodli zotrvať v obavách, že im nebude povolené vrátiť sa domov.
Palestínčanov, ktorí utiekli na juh, Izrael aj počas prímeria skutočne vyzýva, aby sa vzhľadom na vlastnú bezpečnosť na sever zatiaľ nevracali.
"V Gaze sledujeme úplne novú realitu," povedala Bušra Chalídíová z charitatívnej organizácie Oxfam. "Ponúka sa nám určitý pohľad do budúcnosti, ako bude Gaza vyzerať po vojne: A to je úplný chaos. Neexistuje tu právny štát. Neexistuje tu polícia. Ľudia sa starajú len sami o seba," dodala.
V južnej časti Pásma Gazy sú potraviny a ďalšie základné potreby dostupnejšie, ale čoraz viac Palestínčanov hovorí, že si ich nemôžu kvôli prudko rastúcim cenám dovoliť.
Miestni opisujú, že na chlieb aj na vodu čakajú dlhé hodiny a niekedy aj cez noc v rade. Jediný rad na plyn na varenie v meste Chán Júnis sa podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí ťahal vyše jeden a pol kilometra.
"Všetko je drahé a peniaze nemáme. Žiadnu humanitárnu pomoc sme nedostali," povedala štyridsaťpäťročná Suhá Mahmúdová, ktorá utiekla zo svojho domova v meste Gaza len s najnutnejšími vecami a dnes je ubytovaná v univerzitnom areáli v Chán Júnise.
"Nevieme, čo sa stane po tejto prestávke v bojoch, či a kedy sa vrátime domov, či dostaneme nejakú pomoc. Smerujeme do neznáma," dodala.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?