TEL AVIV. Líder Hamasu v Pásme Gazy Jahjá Sinvár hovoril s izraelskými rukojemníkmi, ktorých ozbrojenci tohto radikálneho islamistického palestínskeho hnutia po útoku 7. októbra uniesli z južného Izraela a umiestnili do podzemných priestorov v Gaze. S odvolaním sa na správy hebrejsky písaných médií o tom informoval server denníka The Times of Israel.
Sinvár hovoril na rukojemníkov hebrejsky a takmer bez prízvuku, aby ich uistil, že sú v bezpečí, uviedla televízna stanica Channel 12 s odvolaním sa na svedectvo jedného z prepustených.
Stretnutie sa odohralo v podzemnom tuneli, krátko po masakri, pri ktorom okolo tritisíc príslušníkov Hamasu aj ďalších islamistických organizácií prešlo cez hranice Pásma Gazy a v obciach a ich blízkosti na juhu Izraela zavraždilo asi 1200 ľudí, väčšinou civilistov. Ďalších 240 ľudí vrátane mnohých detí ozbrojenci odvliekli do Gazy ako rukojemníkov.
"Ahoj, som Jahjá Sinvár. Ste tu výborne chránení. Nič sa vám nestane," povedal Sinvár podľa svedectva skupine unesených.
Jeden z rukojemníkov o stretnutí rozprával rodine a informované boli aj bezpečnostné zložky, ktoré túto udalosť potvrdili, uviedol Channel 12.

Roky strávil v izraelskom väzení
Izraelský denník Haarec v pondelok bez uvedenia zdroja napísal, že všetci rukojemníci, ktorí boli na stretnutí prítomní, sú z kibucu Nir Oz, ktorý leží asi dva kilometre od hranice s Pásmom Gazy a v deň útoku utrpel ťažké straty.
Vodca Hamasu, ktorý pravdepodobne plánoval a schválil útoky zo 7. októbra, sa naučil hebrejsky v izraelskom väzení. V roku 1989 bol odsúdený za riadenie únosu a za vraždy dvoch izraelských vojakov a tiež štyroch Palestínčanov, ktorých podozrieval zo spolupráce s Izraelom. Dostal štyri doživotné tresty, ale v roku 2011 bol prepustený v rámci dohody s Hamasom o navrátení zajatého izraelského vojaka Gilada Šalita výmenou za viac ako tisíc palestínskych väzňov.
Betty Lahatová, bývalá správkyňa väznice Hašaron a vedúca spravodajského oddelenia izraelskej väzenskej služby, vlani denníku Maariv povedala, že Sinvár využil svoj pobyt vo väzení na to, aby sa o Izraelčanoch dozvedel a naučil čo najviac.
"Je to veľmi inteligentný človek, ktorý investoval do svojho intelektuálneho rozvoja a do dôkladného poznania izraelskej spoločnosti," povedala.

Sinvár je zároveň preslávený svojou plamennou rétorikou a vychvaľovaním teroristických útokov v Izraeli a na Západnom brehu Jordánu.
Do čela Hamasu v Pásme Gazy bol vybraný v roku 2017, na tomto poste vystriedal súčasného šéfa celého hnutia Ismáíla Haníju.
Prišiel aj Sinvárov brat
S rukojemníkmi sa v tuneloch pod Gazou v minulých týždňoch údajne stretol aj Sinvárov brat a jeho pravá ruka Muhammad, oznámil podľa Times of Israel bez ďalších podrobností izraelský armádny rozhlas s odvolaním sa na svedectvo jednej z prepustených rukojemníčok, ktorá bola unesená z kibucu Nir Oz.
Muhammad Sinvár je tiež vysokopostaveným veliteľom vojenského krídla Hamasu a aj on sa podieľal na únose a zadržiavaní vojaka Šalita.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?