TEL AVIV. Palestínske militantné hnutie Hamas bude v rámci črtajúcej sa dohody o oslobodení rukojemníkov výmenou za pokoj zbraní zajatcov prepúšťať postupne, približne po 12 či 13 denne, povedal v utorok popoludní denníku The Times of Israel nemenovaný izraelský vládny zdroj.
Doplnil, že v rámci dohody Izrael neprepustí žiadnych palestínskych väzňov, ktorí boli odsúdení za vraždu. Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že oslobodenie rukojemníkov je veľmi blízko a že o to USA usilujú už niekoľko týždňov.

O blížiacej sa dohode medzi Izraelom a Hamasom médiá špekulujú už od víkendu.
Nemenovaný americký predstaviteľ, na ktorého sa odvoláva agentúra Reuters, povedal, že Izrael sa chystá schváliť dohodu, ktorá ráta s prepustením 50 ľudí unesených Hamasom výmenou za oslobodenie 150 palestínskych väzňov a štyri až päťdňové prímerie.
Základné obrysy dohody sú podľa zdroja jasné, ale nič nie je definitívne, kým nebude schválená. "Sme veľmi, veľmi blízko," povedal Biden novinárom o možnom prepustení až desiatok rukojemníkov.
V utorok večer v Izraeli zasadal najprv úzky vojnový kabinet, potom širší bezpečnostný kabinet a teraz začala rokovať vláda. Premiér Netanjahu v úvodnom príhovore povedal, že Izrael vojnu po prímerí nezastaví.

"Sme vo vojne a budeme v nej pokračovať, kým nedosiahneme všetky svoje ciele. Zničíme Hamas, oslobodíme všetkých našich unesených a nezvestných a zabezpečíme, že v Gaze nebude žiadna strana, ktorá by predstavovala hrozbu pre Izrael," povedal.
Biden podľa Netanjahua pomohol dohodu vylepšiť tak, aby počítala s prepustením väčšieho počtu rukojemníkov.
Člen vojnového kabinetu Benny Ganc v úvode zasadnutia vlády povedal, že obsah dohody je "ťažký a bolestný z ľudského hľadiska, ale je to správna dohoda".
Hamas uviedol, že zadržiava asi 210 z približne 240 rukojemníkov unesených z Izraela počas teroristického útoku 7. októbra.
Ďalšia radikálna skupina Palestínsky Islamský džihád údajne zadržiava zvyšok rukojemníkov.
Hamas podľa ToI prepustí najmenej 50 izraelských zajatcov, najmä ženy a deti, výmenou za štvordňový pokoj zbraní a prepustenie 150 až 300 palestínskych väzňov. Podľa denníka Haarec bude prepustených 30 detí, osem matiek a 12 ďalších žien.
V Pásme Gazy je podľa Haarecu zadržiavaných viac ako 30 rukojemníkov mladších ako 18 rokov a najmenej 13 matiek, ktoré boli unesené spolu s deťmi. Dohoda podľa ToI tiež počíta s dovozom paliva a tovaru do Pásma Gazy. Izrael naopak obyvateľom izolovanej oblasti neumožní vrátiť sa na sever pásma, kde armáda pokračuje v ofenzíve.

Podľa zdroja ToI bude Izrael výmenou za rukojemníkov prepúšťať palestínske väzenkyne a mladistvých, ktorí sa potom vrátia do miest svojho bydliska, okrem iného vo východnom Jeruzaleme a na okupovanom Západnom brehu Jordánu.
Izraelský bezpečnostný kabinet, ktorý zasadá, podľa zdroja s obsahom dohody súhlasí.
Zdroj ToI tiež spresnil, že palivo bude do Pásma Gazy dodávané iba v čase pokoja zbraní. Izraelská armáda počas šesťhodinového okna v rámci prímeria nebude nad Pásmom Gazy používať drony, ktoré zhromažďujú spravodajské informácie.
Izraelská tajná služba Šin Bet bude však zbierať spravodajské informácie aj počas prestávok v boji.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?