Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Tiché a prázdne sú v týchto dňoch ulice izraelského Sderotu, najbližšieho mesta od Pásma Gazy. Žilo tu tridsaťtisíc obyvateľov, ale skoro všetci odišli. Niektoré domy sú od hranice a bezpečnostného plotu vzdialené iba osem stoviek metrov.
Počas izraelskej pozemnej operácie proti teroristom z Hamasu je z Gazy vidieť stúpajúci dym, vzduchom znejú delostrelecké výbuchy a dokonca je počuť paľba z ručných zbraní. Tu je však ticho. Obyvatelia poslúchli výzvu na evakuáciu.
Sderot už roky čelí raketovej paľbe z Gazy, a keďže sa nachádza tak blízko Pásma Gazy, systém protivzdušnej obrany mu veľmi nepomáha. Ľudia tu mali zvyčajne desať až dvadsať sekúnd na to, aby po zaznení sirény oznamujúcej útok utiekli do jedného z mnohých betónových krytov.

Ale v osudný 7. október neexistovalo žiadne varovanie, že Hamas tentoraz "dorazí" aj po zemi.
Člen miestnej domobrany Kobi má cez plece prehodený samopal a stojí v centre Sderotu pred bývalou policajnou stanicou. Teraz je tam diera, zaplavená vodou po silnom daždi. Budovu stanice zbúrali izraelské buldozéry a z diery teraz trčí len izraelská vlajka.
"V sobotu 7. októbra na ňu zaútočilo dvadsaťpäť teroristov z Hamasu. O život prišlo osemnásť policajtov a ďalší zahynuli v idúcich autách, na autobusových zastávkach alebo keď práve išli po ulici," spomína Kobi na jeden z najčernejších dní v dejinách Izraela.
Celkovo v Sderote zahynulo najmenej štyridsaťpäť ľudí a armáda získala kontrolu nad mestom až v nedeľu po noci plnej prudkých bojov.
V celom Izraeli prišlo o život viac ako 1 200 obyvateľov.
Kobi dodáva, že mesto opustili takmer všetci, ktorých prítomnosť tu nie je nevyhnutná. A pohľad na ulice mu dáva za pravdu. Nákupné centrá a reštaurácie sú zatvorené, veľké trhovisko v centre vyzerá ako nepoužívaný letecký hangár.
Dokonca aj čerpacia stanica je opustená, parky a detské ihriská osireli. Rozstrieľané autá zostávajú na parkoviskách a v uliciach.
Jednou z mála známok života je pekáreň, kde sa miestny majiteľ Uri s kamarátmi pustil do opráv. Strhli poničený výklad a v interiéri pracujú s vŕtačkami.
"Bohužiaľ, náš podnik bol 7. októbra rozstrieľaný. Dúfam, že Hamas zničíme a konečne bude pokoj, aspoň tu. Raketových útokov ubudlo, v posledných dňoch ich nie je veľa. Na to sme neboli zvyknutí," hovorí jeden z Uriho kamarátov, ktorý dáva pekáreň dokopy.

Sderot bol založený v roku 1951 ako tábor pre židovských utečencov z niektorých arabských krajín, najmä z Maroka.
Dlho to bola len zabudnutá a nebezpečná dedina na hranici s nepriateľským Pásmom Gazy, ale v 90. rokoch 20. storočia sa začala rozvíjať po príchode mnohých židovských prisťahovalcov z bývalého Sovietskeho zväzu. Hlavne z Ruska.
Vidno to aj na volebných bilbordoch či reklamách: niektoré sú v ruštine aj hebrejčine. Hrozba ostreľovania však mesto vždy obmedzovala a 7. október bol katastrofou.
Pohľad na videá alebo fotografie členov Hamasu strieľajúcich v uliciach Sderotu bol pre mnohých Izraelčanov šokom. "Ľudia sa boja. Už toho bolo veľa. Vrátia sa, až sa nebudú musieť báť. Uvidíme," zhrnul Kobi.
Čo sa stane v Gaze po prípadnom zničení Hamasu, zatiaľ nie je jasné. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmieta návrhy, že by sa pásmo malo vrátiť pod kontrolu Fatahu, ktorý ho ovládal až do prevzatia moci Hamasom v roku 2006.
Sderot nemá žiadne orientačné body, ale značka tu návštevníkov smeruje na miesto s názvom Sderotská vyhliadka. Je to kopec nad mestom, z ktorého je vidieť panorámu Gazy. Teraz je však cesta ohradená a hliadky izraelskej armády sem nikoho nepustia.
Vidno vrcholky domov v Gaze a niekoľko stĺpov hustého dymu, ktoré sprevádza silná streľba. Nič viac.
"Nehnevaj sa, teraz to nejde. Sú odtiaľ vidieť naše pozície. Po vojne to opäť otvoríme," hovorí s úsmevom reportérovi Aktuálně.cz izraelský vojak.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?