TEL AVIV. Akciu izraelskej armády v najväčšej nemocnici v Pásme Gazy odsúdili humanitárne organizácie, úrad OSN či jordánske ministerstvo zahraničia, ktoré ju označilo za porušenie medzinárodného humanitárneho práva.
Francúzsko ohľadom vojenskej operácie vyjadrilo obavy o osud civilistov a Washington vyhlásil, že je nutné chrániť pacientov.
Izraelčania svoj zásah zdôvodňujú tým, že v nemocnici Šifá malo zázemie militantné hnutie Hamas, ktoré minulý mesiac zaútočilo na južný Izrael.
Kritika vojenskej akcie
Jordánsky minister zahraničia Ajmán Safadí uviedol, že katastrofálnu situáciu v nemocnici Šifá spôsobilo mlčanie Bezpečnostnej rady OSN.
"Odsudzujeme mlčanie k tejto brutalite. Poskytuje sa ním krytie vojnových zločinov. Je to neprijateľné a neospravedlniteľné. Rada musí konať," napísal na sieti X šéf jordánskej diplomacie.
Jeho ministerstvo vydalo zároveň vyhlásenie, v ktorom nočný zásah izraelskej armády v nemocnici Šifá označilo za "porušenie medzinárodného humanitárneho práva" a uviedlo, že Izrael je zodpovedný za životy civilistov a zdravotníkov.
Za "vojnový zločin" považuje vniknutie izraelskej armády do nemocnice palestínske hnutie Fatah, ktorého líder Mahmúd Abbás je šéfom palestínskej autonómie so sídlom v Ramalláhu na okupovanom Západnom brehu Jordánu.
Na medzinárodné vyšetrenie zásahu izraelskej armády v nemocnici a na rýchle vyslanie nezávislých vyšetrovateľov OSN do oblasti vyzval Katar. Zásah odsúdil a označil ho za "vojnový zločin a jasné porušenie medzinárodných dohôd a práva", napísala agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie katarskej diplomacie.
Francúzske ministerstvo zahraničia vydalo vyhlásenie, v ktorom vyjadruje veľké znepokojenie ohľadom vojenskej operácie v nemocnici Šifá. "Žiadne využitie civilnej infraštruktúry na vojenské účely nie je prijateľné," uviedla tiež francúzska diplomacia, podľa ktorej ale za zločiny Hamasu nesmie niesť následky civilné obyvateľstvo.
Hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu agentúre AFP povedal, že nechce komentovať konkrétnu vojenskú operáciu izraelskej armády. "Nechceme vidieť boje v nemocniciach, kde sa nevinní, chudobní a chorí ľudia, ktorí sa snažia dostať k pomoci, nachádzajú medzi dvoma ohňami," vyhlásil. "Nemocnice a pacientov je nutné chrániť," dodal.
Zásah izraelskej armády tvrdo kritizoval aj Espen Barth Eide, šéf nórskej diplomacie, ktorá sa v minulosti angažovala v rozhovoroch medzi Izraelom a Palestínčanmi. "Zašlo to príliš ďaleko a nie je to prijateľné," vyhlásil.
"Som zdesený správami o armádnom zásahu v nemocnici Šifá v Gaze," uviedol na sieti X zástupca generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths. "Ochrana novorodencov, pacientov, zdravotníckeho personálu a všetkých civilistov musí prevážiť nad všetkým. Nemocnice nie sú bojisko," dodal.
Loading
...
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že vojenská operácia v nemocnici je "absolútne neprijateľná". "Nemocnice nie sú bojovným poľom," povedal.
Vyzval tiež na zastavenie bojov, zvýšenie humanitárnej pomoci Pásmu Gazy a prepustenie ľudí, ktorých Hamas uniesol. Medzinárodný výbor Červeného kríža uviedol, že "pacientov, zdravotnícky personál a civilistov je potrebné chrániť v každom momente".
Armáda tvrdí, že našla aj zbrane
Izraelská armáda zverejnila zábery, na ktorých vidno zbrane, muníciu aj vojenské vybavenie, o ktorých armáda tvrdí, že vojaci našli v nemocnici Šifá.
"Pri prehliadke jedného z nemocničných oddelení vojaci objavili miestnosť, ktorá obsahovala jedinečné technologické prostriedky, bojovú výzbroj a vojenskú výstroj používanú teroristickým hnutím Hamas," uviedla podľa serveru The Times of Israel izraelská armáda.
V ďalšom nemocničnom oddelení vojaci podľa armádneho hovorcu našli veliteľské stanovište hnutia. "Tieto poznatky jednoznačne preukazujú, že nemocnica bola využívaná na terorizmus, čo absolútne porušuje medzinárodné právo," uviedol hovorca armády Daniel Hagari.
Na záberoch vidno granáty, samopaly AK-47, nepriestrelné vesty či munícia. Armáda tvrdí, že tiež našla uniformy Hamasu, píše agentúra AFP. Tvrdenie izraelských síl nemožno nezávisle overiť.
Loading
...
Agentúry Reuters a AP si všimli, že izraelská armáda neinformovala o tom, že by pod nemocnicou našla tunely využívané Hamasom. O týchto tuneloch pri tom predtým izraelskí predstavitelia hovorili. Podľa armádneho hovorcu však prehľadávanie areálu stále pokračuje.
Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré kontroluje Hamas, reagovalo vyhlásením, že izraelská armáda "nenašla ani zbrane ani (vojenské) vybavenie". Ministerstvo uviedlo, že skladovanie zbraní v nemocnici nie je povolené.
"(Izraelská) armáda je v nemocnici a nikto nevie, čo tam robí, a aké zbrane si priniesla so sebou, aby tvrdila, že ich tam našla," uviedlo podľa stanice Al-Džazíra palestínske ministerstvo zahraničia.
Opis toho, čo sa v stredu vo vnútri nemocnice dialo, sa podľa agentúry AP medzi Izraelom a Palestínčanmi výrazne líši.
Izraelská armáda zverejnila zábery, na ktorých jej vojaci nosia škatule s nápismi, že vo vnútri sú lieky a detská výživa.

Zástupca palestínskeho ministerstva zdravotníctva Munír Burš agentúre AP povedal, že civilistov vojenský zásah vo vnútri nemocnice vystrašil.
Podľa Burša izraelskí vojaci veľmi dôkladne prehľadali nemocničné budovy a pacientov vypočúvali. Izrael ani Palestínčania však neinformovali o tom, že by sa vo vnútri nemocnice bojovalo.
"Sme tu všetci civilisti, nebol tu žiadny odpor," povedal Burš agentúre. O niekoľkých zabitých členoch Hamasu pred nemocnicou však informovala izraelská armáda.
Izraelská armáda pokračuje v dobývaní Gazy, ktoré začala na konci októbra v reakcii na bezprecedentný útok, pri ktorom bojovníci Hamasu na izraelskom území zabili okolo 1 200 ľudí a ďalších vyše 200 uniesli.
Izraelské odvetné bombardovanie si podľa Hamasom ovládaného ministerstva zdravotníctva vyžiadalo vyše 11-tisíc mŕtvych.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?