Kľúčové udalosti:
- Izraelskí vojaci sa dostali do prestrelky s militantmi pred nemocnicou al-Kuds v Gaze.
- Členské štáty Európskej únie spoločne odsúdili Hamas za využívanie nemocníc a civilistov ako ľudských štítov vo vojne s Izraelom.
- Syn izraelského prezidenta bojuje v Gaze, Netanjahuov syn zostáva na Floride.
- Najväčšia nemocnica Gaza už nefunguje ako nemocnica, tvrdí šéf WHO.
- Hamas hlási smrť 12 osôb v nemocnici Šifá, ktorá pre nedostatok paliva zastavila prevádzku.
SME minúta: Najnovšie správy o izraelsko-palestínskej vojne (online)
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
Hnutie Hamas katarským vyjednávačom uviedlo, že je pripravené na prepustenie 70 žien a detí zadržiavaných v Gaze - výmenou za päťdňové prímerie s Izraelom.
Agentúra Reuters o tom informuje s odvolaním sa na samotné brigády Izaddína Kasáma.
"Prímerie by malo zahrňovať úplný pokoj zbraní a umožniť prísun humanitárnej pomoci všade do Pásma Gazy," uviedol Abú Ubajdá, hovorca ozbrojeného krídla Hamasu, v hlasovej nahrávke zverejnenej na kanáli skupiny na platforme Telegram.
Izraelská armáda uviedla, že disponuje dôkazmi, ktoré naznačujú, že palestínske militantné hnutie Hamas zadržiavalo rukojemníkov zajatých počas útoku na Izrael zo 7. októbra v priestoroch detskej nemocnice v meste Gaza.
Podľa hovorcu armády Daniela Hagariho našli izraelskí vojaci "znaky, ktoré naznačovali, že Hamas držal rukojemníkov" v suteréne detskej nemocnice Rantísí v meste Gaza.
Armáda zároveň zverejnila videozáznam, na ktorom bolo vidieť detskú fľašu na pitie a povraz v blízkosti stoličky.
Izrael opakovane obviňuje hnutie Hamas, že využíva zdravotnícke zariadenia v Gaze - alebo tunely pod nimi - ako veliteľské centrá a úkryty. Hamas to opakovane popiera. (TASR)
Americký prezident Biden uviedol, že najväčšiu nemocnicu v Pásme Gazy je potrebné chrániť a vyzval k menej rušivým zásahom izraelskej armády. Informovala o tom agentúra AP.
V okolí rozľahlej nemocnice Šifá a al-Kuds bojujú izraelské jednotky s palestínskymi ozbrojencami, čo prinútilo tisícky ľudí utiecť. Nemocnica je už tri dni bez elektriny a vody, pričom bombardovanie v jej blízkosti situáciu ešte sťažuje.
Pred príchodom izraelskej armády, ktorá v okolí nemocnice už niekoľko dní zvádza boje s ozbrojencami z Hamasu, bolo podľa AP v tomto zariadení asi 1 500 pacientov, rovnaký počet zdravotníkov a na 15-tisíc utečencov.
Podľa toho istého zdroja tam je teraz asi 650 pacientov, 500 zdravotníkov a na 2 500 ľudí, ktorí v nemocnici hľadali úkryt pred masívnym izraelským bombardovaním. (ČTK)
Denník The Washington Post tvrdí, že Hamas sa pripravoval na druhú fázu útoku na Izrael. Ak by bol prvý útok zo 7. októbra úspešný, mali sa presunúť hlbšie do vnútrozemia a do väčších miest.
WP sa vo svojom článku odvolal na viac ako desať zdrojov – bývalých a súčasných predstaviteľov spravodajských a bezpečnostných služieb zo štyroch západných a blízkovýchodných krajín.
"Plánovali druhú fázu, a to aj vo veľkých izraelských mestách a na vojenských základniach," povedal pod podmienkou anonymity vysoký izraelský predstaviteľ.
"Ak by sa to stalo, bola by to obrovská propagandistická výhra - symbolický úder nielen proti Izraelu, ale aj proti Palestínskej samospráve," povedal nemenovaný americký predstaviteľ s odkazom na vládu, ktorá spravuje časti Západného brehu.
Citované zdroje tvrdia, že u príslušníkov jedného z palestínskych kománd sa našli pokyny a mapy naznačujúce, že teroristi sa pripravovali postúpiť až k hraniciam na Západnom brehu.
Vo veciach zabitých militantov sa našli aj zásoby jedla, munície a zbraní, ktoré im mohli vydržať niekoľko dní. Ďalšie informácie o plánoch Hamasu poskytli viacerí palestínski teroristi, ktorých Izraelčania zajali živých.
Americký denník sa vo svojom článku podrobne venuje aj tomu, ako sa Hamasu podarilo Izrael "oklamať", a to tým, že teroristická skupina vyvolávala dojem, že sa stáva pragmatickejšou a že jej ide o vytvorenie prijateľných životných podmienok v enkláve, ktorej vládne.
Výmenou za tento postoj Izrael zvýšil počet vydaných pracovných povolení pre obyvateľov Pásma Gazy až na 20-tisíc a zároveň umožnil, aby tam prúdila rozvojová pomoc z Kataru, uviedol podľa TOI bývalý šéf vojenskej rozviedky Amos Jadlin.
Izrael v tom čase za výraznejšiu hrozbu považoval vlnu teroristických útokov, ktorá si vyžiadala životy desiatok Izraelčanov a mala za následok odvety v podobe razií izraelských bezpečnostných zložiek na Západnom brehu.
V tom čase Hamas budoval palestínsku armádu, pričom v Jeruzaleme vládlo presvedčenie, že toto radikálne hnutie sa dá odradiť od eskalácie, povedal Jadlin.
TOI doplnil, že Jordánsko za posledný rok odhalilo niekoľko zásielok zbraní, ktoré smerovali na Západný breh. Zahŕňali útočné pušky, pištole, tlmiče, protipechotné míny typu Claymore a vojenské výbušniny C-4, ktoré boli pašované nákladnými autami a dronmi.
Ako poznamenal The Washington Post, z verejných vyhlásení a informácií získaných súkromnými kanálmi možno usúdiť, že dokonca ani v Hamase nie každý očakával, že útok zo 7. októbra bude taký rozsiahly a že takmer všetky útočné skupiny dosiahnu stanovené ciele.
Útok bol pripravený v prísnom utajení, niektoré jeho podrobnosti nevedelo údajne ani politické vedenie Hamasu a jeho spojenci v Iráne. Oboznámené s ním bolo iba velenie vojenského krídla Hamasu, píše sa v článku WP. (TASR)
Izraelský minister obrany Joav Galant vyhlásil, že Hamas stratil kontrolu nad Pásmom Gazy, ktorému vládne už 16 rokov.
"Hamas stratil kontrolu nad Gazou. Teroristi utekajú na juh. Civilisti rabujú základne Hamasu," povedal Galant bez poskytnutia dôkazov, informovala agentúra AFP.
"Už neveria vláde," dodal Galant vo videu, ktoré vysielali hlavné izraelské televízne stanice.
Podľa denníka The Times of Israel Galant tiež vyhlásil, že "neexistuje žiadna jednotka Hamasu, ktorá by bola schopná zastaviť izraelské obranné jednotky". Tie podľa Galanta postupujú "podľa plánov a presne plnia úlohy".
Minister dodal, že izraelská armáda v posledných dňoch zintenzívnila svoje aktivity, ktorých cieľom je odhaliť a znefunkčniť tunely vybudované Hamasom v Pásme Gazy.
"Plníme úlohy. Nemáme stopky. Máme ciele. Svoje ciele dosiahneme," vyhlásil Galant v reakcii na náznaky zo strany izraelského ministra zahraničných vecí Eliho Cohena, že medzinárodný tlak by mohol Izrael prinútiť k zmene svojho postupu v Pásme Gazy. (TASR)
Počet obetí v Pásme Gazy podľa palestínskych úradov vystúpil na 11 240, vrátane 4 630 detí. O novej bilancii informoval tlačový úrad Hamasu. Medzi mŕtvymi je podľa neho tiež 3 130 žien.
V nedeľu predstavovala bilancia podľa toho istého úradu 11 180 mŕtvych, z toho 4 609 detí a 3 100 žien.
Z Pásma Gazy zároveň prichádzajú správy o čoraz horšej humanitárnej situácii, vrátane bojov v tesnej blízkosti nemocníc. Podľa úradov v Gaze sú všetky nemocnice na severe Pásma mimo prevádzky.
Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe tvrdí, že pre nedostatok paliva bude do 48 hodín nútený ukončiť vlastnú prevádzku.
(ČTK)
Hlavnými témami ministerských rokovaní Únie bolo dianie v pásme Gazy a vojna na Ukrajine. Slovensko sa podľa ministra zahraničia Blanára hlási k stanovisku Únie, že Izrael má právo reagovať na neospravedlniteľné útoky Hamasu.
"Vyjadrili sme solidaritu s 1400 obeťami na izraelskej strane a s 220 rukojemníkmi, zároveň sme konštatovali, že reakcia Izraelu nemôže byť natoľko neadekvátna, aby doplácali na to civilní obyvatelia. Preto bola čulá diskusia o humanitárnej pomoci a humanitárnych prestávkach. Lebo čísla, ktoré sa dozvedáme o civilných obetiach v pásme Gazy sú hrozivé," povedal Blanár.
Dodal, že podľa údajov OSN prišlo počas tejto vojny o život aj 88 humanitárnych pracovníkov a 23 novinárov. "Zhodli sme sa na tom, že humanitárne prestávky sú dôležité a predovšetkým prímerie, ktoré by viedlo k zastaveniu násilia," povedal. (TASR)
Európska únia by sa podľa šéfa diplomacie mala viac zapojiť do diania v Izraeli, Pásme Gazy i celom regióne. Keď sa nepodarí nájsť riešenie konfliktu, budú sa násilnosti neustále dokola opakovať, povedal Josep Borrell.
Oznámil tiež, že oblasť v najbližších dňoch navštívi. Zamieriť by mal do Izraela, Palestíny, Bahrajnu, Saudskej Arábie, Kataru a do Jordánska. Bližšie podrobnosti cesty však zatiaľ neboli oznámené.
Ako Borrell uviedol, humanitárna situácia v Pásme Gazy sa neustále zhoršuje, a preto EÚ žiada "okamžité vytvorenie humanitárnych prestávok, aby sa pomoc dostala k obyvateľom Gazy". Ako Borrell poznamenal, EÚ síce navýšila svoju pomoc na 100 miliónov eur, dôležité však tiež je, aby sa dodávky naozaj dostali k ľuďom, ktorí ju potrebujú.
Palestínske hnutie Hamas, ktoré v Pásme Gazy vládne, EÚ opäť vyzvala na prepustenie všetkých rukojemníkov a podľa Borrellových slov vyjadrila obavy ohľadom využívania civilistov ako ľudských štítov.
Loading
...
Jordánsky kráľ Abdalláh odmieta akékoľvek plány Izraela na okupáciu častí palestínskeho Pásma Gazy alebo na vytvorenie bezpečnostných zón v tejto enkláve.
Jordánsky panovník svoje stanovisko zdôvodnil tvrdením, že hlavnou príčinou krízy bolo popieranie "legitímnych práv Palestínčanov" zo strany Izraela. Podľa izraelského denníka Haarec o tom informovali jordánske štátne médiá.
Podľa nich Abdalláh sa pred nemenovanými politikmi v kráľovskom paláci vyjadril, že izraelsko-palestínsky konflikt "nemôže mať vojenské alebo bezpečnostné riešenie".
Zdôraznil, že Izrael by nemal oddeľovať vojnou zničené Pásmo Gazy od zvyšku palestínskych území. Doplnil, že "korene krízy sú v okupácii palestínskych území Izraelom a v jeho popieraní legitímnych práv Palestínčanov".
"Riešenie musí prísť odtiaľto (z Izraela), všetky ostatné cesty sú odsúdené na neúspech a povedú k cyklu násilia a deštrukcie," tvrdil jordánsky panovník podľa panarabskej televízie al-Arabíja.
Abdalláh pripomenul aj to, že už dlho varuje pred dôsledkami útokov židovských osadníkov na palestínskych civilistov na západnom brehu Jordánu, ktorý hraničí s Jordánskom. Dodal, že táto napätá situácia by mohla prerásť do konfliktu, ktorý by mohol zachvátiť širší región.
V Jordánsku žije početná komunita palestínskych utečencov a ich potomkov. Ammán sa teraz obáva, že Izrael môže pristúpiť k masovým deportáciám Palestínčanov z okupovaného Predjordánska. (TASR)
Maďarská vláda bude naďalej presadzovať uplatnenie osobitných aspektov pre situáciu v Izraeli. Prvoradé je pre ňu prepustenie rukojemníkov s maďarským občianstvom a evakuácia zostávajúcich Maďarov z Pásma Gazy.
Vyhlásil to v Bruseli minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Šéf rezortu diplomacie na tlačovej konferencii v prestávke zasadnutia Rady Európskej únie pre zahraničné veci uviedol, že postoje členských štátov sú značne odlišné s výnimkou niekoľkých základných bodov týkajúcich sa situácie v Izraeli. Podľa jeho slov sa nesmie relativizovať vznik tohto ozbrojeného konfliktu.
"Došlo tam k brutálnemu teroristickému útoku, teroristická organizácia zaútočila na Izrael tisíckami rakiet a spôsobila smrť a zranenia mnohých tisícok nevinných ľudí. To, čo sa teraz deje, je protiteroristická operácia, boj proti terorizmu," podčiarkol Szijjártó.
Ďalej upozornil, že úspech vojenských operácií nie je len v záujme Izraela, ale celého sveta. V Pásme Gazy sa naďalej nachádza sedem maďarských občanov, ktorí z bezpečnostných dôvodov nemôžu opustiť oblasť, dodal maďarský minister zahraničných vecí. (TASR)
Izraelská diplomacia je podľa ministra zahraničia Kohena pod narastajúcim tlakom, aby krajina pracovala na eventuálnom uzatvorení prímeria s hnutím Hamas.
Okrem arabských krajín alebo Turecka po prímerí v Pásme Gazy volá napríklad francúzsky prezident Macron.
Naproti tomu iní kľúčoví hráči na medzinárodnom poli, predovšetkým Spojené štáty, Európska únia a Británia alebo Japonsko, hovoria len o "humanitárnych prestávkach" ako spôsobe, ako zmierniť utrpenie palestínskych civilistov.
"Z politického hľadiska vnímame, že Izrael je pod väčším tlakom. Nie veľmi vysokým, ale narastajúcim. Ministri zahraničia, s ktorými vediem rozhovory, častejšie nadnášajú tému humanitárnej situácie v Pásme Gazy. Ich šok zo 7. októbra ustúpil. Sú tu tiež takí, ktorí neverejne žiadajú, aby sme pracovali na prímerí," cituje Kohena web denníka Haarec. (ČTK)
Z Pásma Gazy evakuovali do Egypta 564 cudzincov. Opačným smerom, do Pásma Gazy, vošlo 97 nákladných automobilov s humanitárnou pomocou vrátane potravín, vody či liekov.
Pred vypuknutím vojny po útoku Hamasu na Izrael 7. októbra uvádzala Organizácia Spojených národov, že do Pásma Gazy denne prichádza v priemere 455 kamiónov s humanitárnou pomocou.
Prešli z Pásma Gazy do Egypta aj štyria zranení, každého z nich sprevádzala jedna osoba. Jednou zo zranených je 38-ročná žena so zlomenou nohou a zápalom mozgových blán, ktorú podľa jej sprievodcu vytiahli záchranári z trosiek jej zbombardovaného domu po šiestich dňoch.
Izraelská vláda zablokovala webové stránky proiránskeho televízneho kanála Majádín, pretože sa stali "hovorcom proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh".
Toto rozhodnutie bolo prijaté s cieľom "zabrániť vysielateľovi v podkopávaní bezpečnosti" štátu Izrael, vysvetlil izraelský minister komunikácií Šlomo Kar'i podľa spravodajského webu BFM.
Minister Šlomo Kar'i na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook napísal, že bol prijatý príkaz "zablokovať webové stránky TV Majádín v Izraeli", pretože vysielanie tejto televízie a jej novinári "slúžia opovrhnutiahodným teroristickým organizáciám".
Družicou šírené vysielanie televízie Majádín sa začalo 11. júna 2012 v Bejrúte. Hlavnou ponukou v programe TV stanice je spravodajstvo, ktoré je obohatené o príspevky spravodajcov vyslaných do väčšiny arabských krajín.
Hlavným konkurentom tejto v Libanone sídliacej televízie sú ďalšie panarabské TV kanály - al-Arabíja a al-Džazíra, ale aj arabské verzie západných televíznych kanálov Sky News a BBC. (TASR)
Izrael tvrdí, že jeho armáda sa pred nemocnicou Šifá pokúsila nechať tristo litrov paliva pre núdzové generátory. Hovorca ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré riadi Hamas, povedal, že nemocnici by to vystačilo na pol hodinu.
(SME)Izraelská armáda uviedla, že na niektorých jej vojakov strieľali od vchodu nemocnice al-Kuds v meste Gaza po tom, čo sa militanti Hamasu „začlenili“ medzi civilistov. Následne sa dostali do stretu a eliminovali ich.
Armáda uviedla, že pri prestrelke bol poškodený tank a niektorí militanti Hamasu ustúpili späť do nemocnice.
„Počas incidentu bolo zabitých približne 21 teroristov a naše sily neutrpeli žiadne straty," tvrdí armáda. Či pri prestrelke utrpeli zranenia civilisti, nie je známe.
Loading
...
Medzičasom Palestínsky Červený polmesiac informoval, že musel otočiť svoje evakuačný konvoj po tom, čo sa pri al-Kuds strhla prestrelka.
Červený polmesiac vyslal do nemocnice konvoj, ale „bol nútený vrátiť sa pre nebezpečné podmienky v oblasti Tal al-Hawá, kde sa nemocnica nachádza.
Vzhľadom na pokračujúce ostreľovanie a streľbu sú členovia zdravotného personálu, pacienti a ich spoločníci stále uväznení v nemocnici bez jedla, vody a elektriny,“ uviedlo vyhlásenie. Konvoj sprevádzal Medzinárodný výbor Červeného kríža. (SITA)
Izraelská armáda opäť vyzvala civilistov zo severu Pásma Gazy, aby v čase od 09.00 h do 16.00 h miestneho času využili vytvorený únikový koridor na evakuáciu do južnej, bezpečnejšej, časti enklávy.
Armáda vo svojom príspevku - v angličtine a arabčine - uviedla, že všetci civilisti, ktorým v evakuácii bráni Hamas, môžu kontaktovať izraelskú armádu telefonicky alebo cez platformu Telegram.
Izrael už niekoľko týždňov vyzýva civilné obyvateľstvo v meste Gaza a žijúcich na severe Pásma Gazy, aby sa v záujme vlastnej bezpečnosti presunuli na juh tejto pobrežnej enklávy.
Podľa očitých svedkov však izraelskí letectvo podniká útoky aj na juhu Gazy. Izraelská armáda však tvrdí, že ide len o cielené útoky na príslušníkov Hamasu.
Loading
...
Medzi izraelskými vojakmi, ktorí bojujú proti Hamasu v Pásme Gazy, je aj jeden zo synov izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga.
Už skôr sa v niektorých médiách objavili správy, že zatiaľ čo desiatky tisíc Izraelčanov posledný mesiac bojujú za svoju vlasť, syn premiéra Jair Netanjahu zostáva na Floride.
Informáciu o bojovom nasadení jedného z troch synov prezidenta Herzoga priniesol server Times od Israel s odvolaním sa na izraelskú prvú dámu. Tá povedala rozhlasu Kan, že syn sa im z Pásma Gazy už nejaký čas neozval. "Dúfame ale, že je v poriadku," uviedla manželka izraelského prezidenta.
Loading
...
O synovi premiéra Netanjahua písal napríklad v nedeľu denník The Jerusalem Post, podľa ktorého Jair Netanjahu od začiatku vojny Izraela s Hamasom výrazne obmedzil aktivitu na sociálnych sieťach. Rovnako sa zo sietí Instagram a X presunul na sieť Telegram, kde má ale len malú sledovanosť.
V príspevkoch sa sústredí najmä na obhajobu svojho otca, ktorého v posledných týždňoch kritizuje čoraz viac ľudí.
Premiér čelí kritike za to, že doteraz nepriznal podiel viny na tom, že vláda a bezpečnostné zložky nedokázali ochrániť Izraelčanov pred brutálnym útokom Hamasu.
Koncom októbra britský denník The Times priniesol kritiku od niektorých izraelských rezervistov, ktorí sa kvôli vojne vrátili do vlasti, na adresu Netanjahuovho syna Jaira.
Ten sa tento rok presťahoval na Floridu a na rozdiel od mnohých ďalších rezervistov sa kvôli vojne zo zahraničia domov nevrátil. "Jair si užíva život v Miami Beach, kým my ideme na front," povedal jeden rezervista denníku The Times. (ČTK)
Palestínsky premiér Muhammad Ištajja vyzval Európsku úniu a Organizáciu Spojených národov, aby do Pásma Gazy dopravila humanitárnu pomoc "pomocou padákov".
"Vyzývam OSN a Európsku úniu, aby do Pásma Gazy, najmä do severnej časti, zhodili pomoc použitím padákov," povedal Ištajja.
Na mysli mal oblasť enklávy, kde v súčasnosti prebiehajú najintenzívnejšie boje medzi izraelskom armádou a hnutím Hamas.
Turecké plavidlo s materiálom pre vybudovanie poľných nemocníc dorazilo do egyptského prístavu al-Aríš neďaleko hraníc s Pásmom Gazy.
Predstaviteľ tureckého zdravotníctva uviedol, že plavidlo vezie "materiály, generátory, sanitky na založenie ôsmich poľných nemocníc".
Dodal, že Ankara požiadala Káhiru o súhlas s vybudovaním poľných nemocníc v al-Aríši, ktorý sa nachádza približne 40 kilometrov od hraničného priechode Rafah - jediného priechodu do Pásma Gazy, ktorý nie je pod kontrolou Izraela.
"Dostali sme od egyptských úradov súhlas. Zriadime tieto nemocnice na miestach, ktoré nám navrhli egyptské úrady," vysvetlil turecký predstaviteľ. (TASR)
Skupinu 18 poľských občanov z Pásma Gazy už letecky prevážajú späť do vlasti. Dve lietadlá C-130 Hercules poľských vzdušných síl opustili Egypt.
Na palube majú evakuovaných poľských občanov a operačnú skupinu z poľského vojenského kontingentu v Egypte, ktorá pomáha Poliakom pri evakuácii.
V palestínskej enkláve je údajne ešte ďalších päť Poliakov. Jedného z nich, Alexa Danziga, podľa dostupných informácií zadržiava Hamas ako rukojemníka.
Palestínčania sa snažia utiecť z Pásma Gazy aj do Egypta, Káhira ich však na svojom území nechce. Má na to viacero dôvodov, ale tým hlavným je v jej optike obava, že Izrael by utečencov po skončení vojny nepustil do Gazy späť. (hn.cz)
Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič vyzval na "zmysluplné" humanitárne pauzy v bojoch v Pásme Gazy a na prísun dodávok pohonných hmôt pre miestne nemocnice.
"Je naliehavé určiť a dodržiavať humanitárne prestávky," povedal Lenarčič na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v Bruseli. Tieto pauzy musia byť podľa neho zmysluplné.
"Po prvé, (prestávky) musia byť oznámené v dostatočnom predstihu pred ich zavedením, aby sa organizácie mohli pripraviť. Po druhé, musia byť jasne časovo ohraničené," dodal.
Zároveň podotkol, že viac ako polovica nemocníc v Pásme Gazy je už mimo prevádzky, a to predovšetkým pre nedostatok paliva pre elektrické agregáty.
Loading
...
Izraelská armáda oznámila smrť dvoch ďalších vojakov na severe Pásma Gazy, celkovo tak na tomto palestínskom území zahynulo od 7. októbra už 44 vojakov. (TASR)
Z Pásma Gazy sa cez prechod Rafah podarilo evakuovať jedného českého občana a jeho rodinného príslušníka, uviedol český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.
Vzhľadom na citlivosť údajov ministerstvo nechce spresňovať, o koho ide. Zároveň potvrdilo, že v tejto chvíli eviduje v Gaze deväť osôb s väzbou na Českú republiku, ktoré majú záujem o evakuáciu. (ČTK)
V Egypte pristáli dve poľské vojenské lietadlá, ktoré majú evakuovať poľských občanov z Pásma Gazy.
"Máme potvrdenú správu, že 18 poľských občanov vrátane neplnoletých už evakuovali z Pásma Gazy cez hraničný priechod Rafah," uviedol v nedeľu šéf Národného bezpečnostného úradu Jacek Siewiera pre reláciu súkromnej spravodajskej televízie Polsat News.
"Už pricestovali do Egypta a sú v starostlivosti poľských konzulárnych služieb," spresnil.
Predčasne narodené dieťa a dvaja pacienti zomreli v nemocnici Šifá v Gaze, informovalo ministerstvo zdravotníctva ovládané Hamasom.
Ako dôvod úmrtí sa uvádza, že nemocnica počas intenzívnych bojov medzi izraelskými vojakmi a militantmi z Hamasu trpí nedostatkom paliva, čo spôsobuje výpadky elektriny.
Námestník ministra zdravotníctva Júsif abú Ríš v enkláve kontrolovanej Hamasom pre AFP povedal, že odkedy nemocnicu v dôsledku bojov postihujú výpadky elektriny, celkovo zomrelo šesť predčasne narodených detí a deväť pacientov.
Námestník tiež uviedol, že všetky nemocnice na severe Pásma Gazy sú už "mimo prevádzky".
Údaje o úmrtiach v Pásme Gazy od úradov Hamasu sa nedajú nezávisle overiť. (TASR)
Kancelárie OSN v Ázii stiahli svoje vlajky na pol žrde. Urobili tak na počesť svojich zamestnancov, ktorí zahynuli v Pásme Gazy počas konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.
Vlajky OSN spustili o 9.30 h miestneho času na kanceláriách v Bangkoku, Tokiu a Pekingu. Zamestnanci si kolegov uctili aj minútou ticha.
Agentúra OSN na pomoc palestínskym utečencom (UNWRA) v piatok oznámila, že od začiatku vojny zahynulo v Pásme Gazy viac než 100 zamestnancov OSN.
"Sme zdrvení. Bolo potvrdených vyše 100 zabitých kolegov z UNRWA. Boli to rodičia, učitelia, zdravotné sestry, lekári, členovia pomocného personálu," napísal šéf UNWRA Philippe Lazzarini na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter.
Loading
...
Nemocnica Šifá v meste Gaza už nefunguje ako nemocnica. "Neustála streľba a bombové útoky v oblasti okolo nemocnice zhoršili už aj tak kritické okolnosti,“ tvrdí šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ghebreyesus.
Okolo nemocnice Šifá, ktorá je najväčšia v oblasti, sa odohrávajú intenzívne boje a oblasť podľa obyvateľov čelila náletom a ostreľovaniu. Izrael, bez poskytnutia dôkazov, tvrdí, že v nej aj pod ňou má Hamas, proti ktorému po útoku zo 7. októbra vedie vojnu, skryté veliteľské stanovisko.
Hamas a nemocničný personál to popierajú.
Viac než 180-tisíc ľudí sa zúčastnilo na pochodoch proti antisemitizmu po celom Francúzsku, uviedlo francúzske ministerstvo vnútra. V samotnom Paríži ich pritom na pochod prišlo 105-tisíc.
Po celom Francúzsku sa konalo viac než 70 podujatí. Pochody sa konali v Paríži, Lyone, Nice či Štrasburgu.
Francúzska polícia informovala, že na pochode v Paríži sa zúčastnilo 105-tisíc ľudí. Na udržanie bezpečnosti tam malo byť nasadených približne tritisíc policajtov.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na tomto pochode nezúčastnil, no odsúdil "neprijateľné oživenie bezuzdného antisemitizmu" v krajine.
Vo Francúzsku žije najväčšia, približne polmiliónová židovská komunita v Európe. Od útoku Hamasu na Izrael v krajine narástol počet antisemitských činov proti Židom. Zaznamenali ich odvtedy takmer 1 250.
Americká armáda uskutočnila nálety na proiránske skupiny na východe Sýrie spojené s proiránskymi skupinami. Zasiahla výcvikový objekt a sklad zbraní. (TASR)
Hamas nezabránil nemocnici prevziať si palivo od izraelskej armády, oznámil riaditeľ nemocnice Šifá v Pásme Gazy Muhammad abú Sálmíja. Nepoprel však, že ho armáda k nemocnici doviezla.
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu uviedlo, že izraelskí vojaci priviezli k nemocnici Šifá približne 300 litrov paliva. Podľa hovorcu izraelskej armády Richarda Hechta s nemocnicou o dodávke vopred komunikovali. V nedeľu hovorca uviedol, že personál nemocnice "palivo ešte neprevzal, možno im v tom zabránil Hamas".
Sálmíja toto tvrdenie označil za "lož a ohováranie". Nepoprel, že izraelská armáda doviezla k nemocnici palivo, no podľa neho by nestačilo na prevádzku nemocničných generátorov "ani na 15 minút".
Personál nemocnice ho podľa neho neprevzal z obáv, že ich pri tom zastrelia. Dodal, že ak Izrael skutočne chcel nemocnici dodať palivo, mohol tak urobiť v spolupráci s Červeným krížom alebo inou medzinárodnou organizáciou.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú podmienky v tejto nemocnici katastrofálne. Mnoho nemocníc v Pásme Gazy muselo zastaviť alebo obmedziť svoju prevádzku z dôvodu nedostatku paliva. V okolí nemocnice Šifá zároveň prebiehajú ťažké boje.
Izrael tvrdí, že hnutie Hamas nemocnicu Šifá využíva ako veliteľské a kontrolné centrum. Hnutie Hamas a zdravotnícky personál zariadenia tieto tvrdenia popreli.
Pokiaľ Izrael prehrá vojnu s Hamasom, na rade budú Spojené štáty a Európa. "Nie je to len naša vojna, ale aj vaša. Je to bitka civilizácie proti barbarstvu. Budete na rade," vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
V rozhovore tiež opätovne odmietol kritiku vysokého počtu civilných obetí v Pásme Gazy. "Izrael bojuje v súlade s medzinárodným právom. Izraelská armáda odvádza v snahe minimalizovať civilné obete príkladnú prácu," uviedol.
Za tragické umieranie civilistov je podľa neho zodpovedné hnutie Hamas. "(Hamas) strieľal na bezpečnú zónu a koridor, ktorý sme nariadili, aby Palestínčanom zabránil prejsť do bezpečia. Do škôl a nemocníc umiestňuje rakety, pod posteľami detí má tunely," vyhlásil.
Po znovuotvorení hraničného priechodu Rafah sa v nedeľu evakuovalo z Pásma Gazy do Egypta 846 ľudí. Z nich 826 boli držitelia zahraničných pasov, zvyšok predstavovali pacienti z nemocníc v Gaze a ich sprievod.
Do Pásma Gazy bolo zároveň vpustených 76 kamiónov s humanitárnou pomocou, informovala agentúra AP s odvolaním sa na palestínske úrady. Podľa OSN takýto počet zďaleka nestačí.
Medzi evakuovanými bolo podľa Moskvy aj viac ako 60 ruských štátnych príslušníkov. Agentúra PAP s odvolaním sa na poľských činiteľov zasa uviedla, že do Egypta bola evakuovaná aj prvá skupina Poliakov.
V nemocnici Šifá zahynulo päť predčasne narodených detí a sedem pacientov v kritickom stave, tvrdí vláda Hamasu. Zariadenie v sobotu oznámilo pozastavenie prevádzky po tom, ako mu došlo palivo, ktoré je potrebné do generátorov elektriny.
"Obávame sa, že do rána sa počet obetí ešte zvýši," uviedol Júsuf abú Riš, námestník ministra zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré ovláda Hamas. (TASR)
Futbalisti Kosova si udržali teoretickú šancu na postup na budúcoročné majstrovstvá Európy. V dohrávanom súboji I-skupiny zdolali v Prištine Izrael 1:0. Izraelčania odohrali svoj prvý zápas od vpádu Hamasu na jeho územie. (TASR)
Neznámy páchateľ v nedeľu skoro ráno miestneho času streľbou poškodil fasádu židovskej školy v centre Montrealu. Nikto neutrpel zranenia. Išlo o druhý incident tohto druhu v meste za posledný týždeň. (TASR)
Súvisiaci článok

Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?
Izrael vs. Palestína
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Lammy kritizoval Izrael za zadržanie dvoch britských poslankýň
- Americká vyjednávačka pre Blízky Východ rokovala v Libanone o bojoch s Izraelom
- Izraelská armáda rozšíril pozemnú ofenzívu v meste Gaza
Najčítanejšie na SME Svet
- 1. Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov Video 6 811
- 2. Pápež sa prvýkrát od svojho prepustenia z nemocnice objavil na verejnosti Video 3 425
- 3. Ukrajina Rusko Online: Rusko presúva severokórejské systémy diaľkového delostrelectva na Krym 3 333
- 4. Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita 2 793
- 5. V Texase zomrelo ďalšie dieťa nakazené osýpkami, na pohreb sa chystá aj antivaxer Kennedy 2 615
- 6. Ruky preč od demokracie. Proti politike Trumpa protestovali v USA desaťtisíce ľudí Video 881
- 7. V Nemecku našli tri mŕtve telá. Pátrajú po podozrivej osobe 845
- 8. Expert: Také sankcie, aké dopadli na Rusko, by Čína nevydržala 638
- 9. V Londýne otvoria nový cestný tunel pod riekou Temža 437
- 10. Musk dúfa, že v budúcnosti budú medzi Európou a Spojenými štátmi nulové clá 404
- 1. Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita 21 673
- 2. Expert: Také sankcie, aké dopadli na Rusko, by Čína nevydržala 9 780
- 3. V Texase zomrelo ďalšie dieťa nakazené osýpkami, na pohreb sa chystá aj antivaxer Kennedy 7 638
- 4. Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov Video 6 812
- 5. Ruky preč od demokracie. Proti politike Trumpa protestovali v USA desaťtisíce ľudí Video 6 684
- 6. Ukrajina Rusko Online: Rusko presúva severokórejské systémy diaľkového delostrelectva na Krym 6 164
- 7. Musk by privítal vytvorenie bezcolnej zóny s Európou 4 300
- 8. Pápež sa prvýkrát od svojho prepustenia z nemocnice objavil na verejnosti Video 3 720
- 9. Musk dúfa, že v budúcnosti budú medzi Európou a Spojenými štátmi nulové clá 2 995
- 10. Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 19, medzi mŕtvymi je deväť detí (SME Minúta) 2 603
- 1. Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita 33 668
- 2. Expert: Také sankcie, aké dopadli na Rusko, by Čína nevydržala 28 934
- 3. Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 19, medzi mŕtvymi je deväť detí (SME Minúta) 10 650
- 4. V Texase zomrelo ďalšie dieťa nakazené osýpkami, na pohreb sa chystá aj antivaxer Kennedy 7 638
- 5. Video zdravotníkov zabitých v Gaze zachytáva sanitku so zapnutými svetlami Video 7 490
- 6. Influenceri aj turisti ohrozujú najizolovanejšie kmene. Jedného mladíka zatkli, iného zabili 7 196
- 7. Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov Video 6 816
- 8. Ruky preč od demokracie. Proti politike Trumpa protestovali v USA desaťtisíce ľudí Video 6 684
- 9. Ukrajina Rusko Online: Rusko opäť poslalo rakety na Kryvyj Rih, hlásia 16 mŕtvych a desiatky zranených 6 499
- 10. Ruská armáda sa stále pokúša vytlačiť Ukrajincov z Kurskej oblasti, hlásia ťažké boje (SME Minúta) 6 423
- 1. Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita 33 668
- 2. Expert: Také sankcie, aké dopadli na Rusko, by Čína nevydržala 28 934
- 3. Trump hrozí Rusku vysokými clami na ropu, Iránu bombardovaním 24 171
- 4. Trump už hovorí, že ho Putin štve. Jeho pomsta by zasiahla aj Slovensko 20 561
- 5. Veľké európske krajiny vyzvali na ďalší tlak na Rusko (SME Minúta) 16 958
- 6. Ukrajina Rusko Online: Rusko prvýkrát v tomto roku nevyslalo na Ukrajinu v noci ani jeden dron 15 389
- 7. Le Penovej zakázal súd kandidovať. Je to jej politická smrť? 12 239
- 8. Cár obchodnej vojny. Šefčovičovi sa nepodarilo zastaviť Trumpove clá, obracia sa aj k Číne 11 048
- 9. Ruská armáda sa stále pokúša vytlačiť Ukrajincov z Kurskej oblasti, hlásia ťažké boje (SME Minúta) 10 841
- 10. Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 19, medzi mŕtvymi je deväť detí (SME Minúta) 10 650
Komerčné články
- Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
- Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
- AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
- Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
- Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
- Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
- Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
- Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
- S nami máte prístup do všetkých záhrad
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 437
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 015
- Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 526
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 561
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 503
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 446
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 182
- Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 769
- Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 630
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 289