GAZA. Keď ošetrovateľ zašíval dievčatku zranenia na hlave, plakala od bolesti a kričala "Mamička, mamička". Nemohol použiť žiadne anestetiká, pretože práve v nemocnici aš-Šífa v meste Gaza žiadne k dispozícii neboli.
Ide o jeden z najhorších momentov, ktoré ošetrovateľovi abú Imádovi Hasanajnovi zostali v pamäti počas viac ako mesiac vojny Izraela proti militantnému palestínskemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy.
Tá bolesť je horšia, ako si ktokoľvek dokáže predstaviť
Tamojší zdravotníci sa v situácii, keď im chýbajú lieky proti bolesti, musia vysporiadať s nebývalým počtom zranených, píše agentúra Reuters.
"Niekedy pacientom dávame sterilnú gázu, aby do nej mohli zahryznúť a uľaviť si od bolesti," opisuje Hasanajn. "Vieme, že tá bolesť je horšia, ako si ktokoľvek dokáže predstaviť, oveľa horšia, ako by deti v jej veku dokázali vydržať," hovorí s odkazom na dievča so zranením na hlave.
Do nemocnice aš-Šífa dorazil Nimir abú Saír na dezinfekciu a previazanie rany na chrbte, ktorú utrpel pri nálete. Aj on hovorí, že nedostal žiadne anestetikum, keď mu zranenia zašívali. "Recitoval som korán, kým neskončili," hovorí tento muž stredných rokov.

Vojna sa začala 7. októbra, keď teroristi Hamasu prerazili bariéru na hranici medzi Pásmom Gazy a južným Izraelom. Zabili vyše 1 400 ľudí, hlavne civilistov, a ďalších 240 uniesli. Išlo o najhorší masaker v dejinách Izraela.
Izraelská armáda naň odpovedala útokmi zo vzduchu aj z mora a pozemnou inváziou do husto obývanej oblasti ovládanej Hamasom.
Hamas, ktorý mnoho západných krajín považuje za teroristickú organizáciu, uvádza, že o život prišlo takmer 11-tisíc Palestínčanov.
Loading
...
Buď bude pacient trpieť v bolestiach, alebo príde o život
Riaditeľ nemocnice aš-Šífa Muhammad abú Salmaja, hovorí, že keď do nej záchranári privezú veľký počet pacientov naraz, nezostáva im nič iné, ako ošetrovať ich na podlahe a bez adekvátnych anestetík.
Ako príklad uviedol následky výbuchu v nemocnici al-Ahlí zo 17. októbra, keď do nemocnice aš-Šífa, kde je 12 operačných sál, priviezli asi 250 zranených.
"Keby sme ich mali operovať jedného po druhom, mnoho z nich by zomrelo," uvádza riaditeľ. "Museli sme operovať na podlahe bez narkózy alebo len s použitím slabých anestetík alebo liekov proti bolesti, aby sme zranených zachránili," opisuje.
Dodal, že v takýchto podmienkach lekári v aš-Šífa vykonávali amputácie končatín a prstov, zošívali veľké rany a ošetrovali závažné popáleniny. "Pre zdravotnícky tím je to bolestné. Nie je to nič jednoduché. Ide o to, že buď bude pacient trpieť v bolestiach, alebo príde o život," povedal riaditeľ.

Podľa izraelskej armády spôsobila výbuch chybná raketa palestínskeho radikálneho hnutia Palestínsky islamský džihád, ktorá mala zasiahnuť Izrael, podľa Hamasu výbuch spôsobila izraelská bomba. USA, kľúčový spojenec Izraela, po vyhodnotení informácií od vlastných spravodajských služieb podporili tvrdenia izraelskej strany.
Muhammad Zakút, riaditeľ Násirovej nemocnice v Chán Júnise na juhu Pásma Gazy, hovorí, že tiež mali obdobie, keď došla anestetiká, ale že sa to zmenilo od momentu, keď nákladné autá s pomocou dostali povolenie na vjazd.
"Niektoré zákroky sme vykonávali bez anestetík, vrátane cisárskych rezov, a takto sme museli tiež operovať niektorých pacientov s popáleninami," hovorí. Lekári sa snažili pacientom uľaviť nasadením slabších liekov, ale to nestačilo. "Nie je to ideálne riešenie pre pacienta na operačnej sále, ktorého chceme operovať v celkovej anestézii," konštatoval Zakút.
Na začiatku vojny nesmela do Pásma Gazy prichádzať žiadna pomoc.
Prvý konvoj nákladných áut vošiel cez hraničný priechod s Egyptom v Rafahu 21. októbra. Odvtedy sa do Gazy dováža ďalšia pomoc, ale OSN a medzinárodné humanitárne organizácie upozorňujú, že zďaleka nestačí na to, aby zmiernila humanitárnu katastrofu.
Zakút povedal, že v Násirovej nemocnici sa problém chýbajúcich anestetík zmiernil vďaka dodávkam pomoci, v nemocnici aš-Šífa a v indonézskej nemocnici, ktoré sú na severe Pásma Gazy, kde Izrael svoje útoky sústredí, tieto lieky stále chýbajú.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?