JERUZALEM. Pásmo Gazy potrebuje neprerušovanú humanitárnu pomoc. Povedal to generálny komisár Agentúry OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov Philippe Lazzarini. Doterajšie dodávky, ktoré prúdia do palestínskej enklávy, označil za "omrvinky".
"Potrebujeme zmysluplný a neprerušovaný prísun pomoci. Tiež potrebujeme humanitárne prímerie, aby sme zabezpečili, že sa táto pomoc dostane k tým, ktorí ju potrebujú," povedal Lazzarini na tlačovej konferencii v Jeruzaleme.
Ďalej konštatoval, že ľudia v Gaze neumierajú len v dôsledku bombardovania, ale mnohí ďalší čoskoro zomrú na následky obliehania tohto územia zo strany Izraela. Upozornil na nedostatok liekov, potravín a vody s tým, že odpadová voda vyteká na ulice.

Komisár taktiež potvrdil, že počas doterajších bojov zahynulo najmenej 57 zamestnancov agentúry.
Lazzarini sa tiež vyjadril k pochybnostiam o počte civilných obetí bojov v Pásme Gazy, ako ich uvádza tamojšie ministerstvo zdravotníctva kontrolované militantným hnutím Hamas.
"V minulosti, počas piatich, šiestich fáz konfliktu v Pásme Gazy, boli tieto údaje považované za dôveryhodné a nikto tieto počty skutočne nespochybnil," povedal prítomným novinárom.
"Opätovne vyzývam na uzatvorenie humanitárneho prímeria, bezpodmienečné prepustenie všetkých zajatcov a doručenie životne dôležitých zásob," vyhlásil Guterres.
Žiadajú neostreľovať školy
Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v piatok vyzvala Izrael, aby neostreľoval školy v palestínskom pásme Gazy.
Školy totiž slúžia aj ako útočisko pre obyvateľov a ostreľovanie budov je v rozpore s medzinárodným právom.
V Pásme Gazy bolo od 7. októbra v dôsledku izraelských útokov poškodených viac ako 200 škôl, čo je viac ako 40 percent všetkých škôl v enkláve, uviedla organizácia UNESCO. V Gaze evidujú 625-tisíc žiakov a viac ako 22 500 učiteľov.
Nemocnice fungujú čiastočne
Zástupca WHO pre okupované palestínske územia Richard Peeperkorn zároveň v piatok v Jeruzaleme upozornil, že humanitárna situácia v Gaze je katastrofálna.
Uviedol, že 23 z 35 tamojších nemocníc naďalej aspoň čiastočne funguje s tým, že lekári v niektorých nemocniciach musia operovať na podlahe. Dve tretiny zo 72 menších zdravotníckych zariadení sú zatvorené.
Tiež kritizoval spochybňovanie počtu civilných obetí bojov v Pásme Gazy, ako ho uvádza tamojšie ministerstvo zdravotníctva kontrolované militantným hnutím Hamas. WHO podľa Peeperkorna nemá dôvod pochybovať o poskytnutých údajoch.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?