WASHINGTON. Vláda Spojených štátov odporúča Izraelu, aby ešte počkal s pozemným útokom na Pásmo Gazy, a poskytol tak viac času na vyjednávanie o prepustení rukojemníkov, ktorých zadržali teroristi z Hamasu.
Denníku The New York Times (NYT) to oznámilo viacero nemenovaných amerických činiteľov.
Viac času na rokovania
Američania podľa informácií denníka tiež chcú vytvoriť priestor na doručenie ďalšej humanitárnej pomoci do Pásma Gazy a na prípravu na možné útoky na americké záujmy na Blízkom východe.
S podobnými informáciami ako NYT na konci minulého týždňa prišli aj ďalšie médiá. Podľa zdrojov spravodajského webu The Times of Israel a agentúry Bloomberg zdržanie invázie presadzujú aj niektoré európske vlády.
Správy o týchto diskusiách prichádzajú súbežne so zákulisným vyjednávaním, cez ktoré sa Izrael a jeho spojenci snažia dosiahnuť prepustenie aspoň niektorých z viac ako 200 rukojemníkov zadržaných pri útoku Hamas na Izrael zo 7. októbra.

V piatok Hamas prepustil dve zajaté Američanky. Americký prezident Joe Biden ďakoval aj Kataru, ktorý v procese zohráva úlohu sprostredkovateľa.
Podľa NYT vydanie dvoch žien vedie Američanov k snahe Izraelčanom "s väčšou naliehavosťou naznačovať", že by mali s inváziou počkať.
Jeden z činiteľov oboznámených s týmito diskusiami uviedol, že Hamas varoval, že izraelský pozemný útok by značne znížil pravdepodobnosť prepustenia ďalších rukojemníkov.
Izrael zhromaždil sily
Izrael po rozsiahlom a prekvapujúcom útoku Hamasu zhromažďuje sily pri hraniciach Pásma Gazy a už vykonáva menšie operácie na území kontrolovanom radikálmi od roku 2007.
Obmedzené pozemné výpady do Gazy vykonala izraelská armáda aj v noci na pondelok. Cieľom nočných náletov na Pásmo Gazy boli miesta, kde sa bojovníci Hamasu zhromažďujú, aby zaútočili na izraelských vojakov pred prípadnou širšou inváziou Izraela.

Podľa hovorcu izraelských ozbrojených síl Daniela Hagariho sa na nočných operáciách "hlboko" v Pásme Gazy podieľali členovia tankových a pechotných jednotiek. "Ide o výpady, pri ktorých sú zabíjané skupiny teroristov, ktoré sa pripravujú na ďalšiu fázu našej vojny," povedal.
Cieľom týchto operácií je tiež získavať informácie o rukojemníkoch, ktorých Hamas drží. Hagari uviedol, že ide o 222 ľudí.
Napätie panuje tiež na hranici Izraela s Libanonom, kde Izrael bojuje so šiitským militantným hnutím Hizballáh. Hagari povedal, že od začiatku terajších bojov Izrael udrel proti dvadsiatim bunkám Hizballáhu, ktorý je spojencom Iránu.
Američania sa boja eskalácie
Ozbrojené krídlo Hamasu v nedeľu uviedlo, že jeho bojovníci sa stretli s príslušníkmi izraelskej armády, ktorí v oblasti na východ od Chán Júnisu prenikli do Pásma Gazy.
Hamas tvrdí, že zničil dva izraelské buldozéry a tank a prinútili Izraelčanov sa stiahnuť. Izraelská strana informácie Hamasu o zničení svojej techniky nekomentovala.
Američania sa podľa informácií NYT tiež obávajú, že izraelská invázia povedie k vystupňovaniu útokov Iránom podporovaných skupín na americké záujmy na Blízkym východe, Washington však variant rozsiahlej izraelskej operácie v Pásme Gazy stále podporuje.
Prezident Biden o vývoji okolo konfliktu v nedeľu opäť hovoril s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Vyhlásenie Bieleho domu uvádza, že lídri hovorili o snahách zabezpečiť prepustenie rukojemníkov a súhlasia s "pokračujúcim prúdením" humanitárnej pomoci do Gazy.
Plány Izraela na bojisku komuniké nespomína, túto tému má podľa NYT na starosti americký minister obrany Lloyd Austin, ktorý je takmer každý deň v kontakte so svojím izraelským náprotivkom Joavom Galantom.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?