Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Na ostreľovanie aj vojnu sú zvyknutí. Napriek tomu ich masaker, ktorý pred dvoma týždňami na juhu Izraela rozpútal Hamas, zaskočil.
Teraz v kibuci Bar'am na severnej hranici Izraela zostáva len armáda a tím prvej reakcie ozbrojených kibucníkov. Sú v pozore kvôli možnému útoku Hizballáhu z Libanonu. A ak zaútočia, budú sa brániť.
Denník Aktuálně.cz sa spojil s členkou bezpečnostnej rady evakuovaného kibucu.
Kibuc Bar'am leží v kopcoch asi tristo metrov od plota, ktorý rozdeľuje Libanon a severný Izrael. Je to oblasť známa ako Horná Galilea.

Osadu lemujú ovocné sady a okolo nej na strmých svahoch galilejských kopcov rastú borovicové lesy. Z vrcholu jedného z nich je vidieť skalnatú rovinu s niekoľkými stromami na druhej strane hranice. Na jej konci sa týčia vrcholky minaretov libanonských dedín. Kovové tabule tu v angličtine, hebrejčine a arabčine varujú pred mínovým poľom.
Hranicu aj osadu obkolesuje vysoký plot z ostnatého drôtu. A niekde za ním je Hizballáh.
Hnutie, ktoré pôsobí v južnom Libanone a ktorého cieľom je zničenie štátu Izrael.
V kibuci žije približne 500 ľudí. Medzi nimi sú aj ľudia, ktorí prežili holokaust, z Košíc a Vlčian na Slovensku. Nachádza sa tu materská škola, múzeum a galéria, malá továreň na výrobu zdravotníckeho materiálu a spoločná jedáleň.
A teraz sú tu aj očakávania a obavy z budúcnosti. Po útoku Hamasu na juhu krajiny, pri ktorom zahynulo vyše 1 400 ľudí a na ktorý Izrael odpovedal odvetou, panuje napätie.
"Je možné, že Hizballáh zaútočí. Ukazuje svaly, približuje sa k hraniciam, strieľa a vysiela bezpilotné lietadlá. Snažia sa provokovať," povedala Lea Raivizová, členka bezpečnostnej rady kibucu, s ktorou sa Aktuálně.cz rozprávalo.

Hizballáh začal intenzívne ostreľovať Izrael hneď po vyostrení situácie na juhu. Na oboch stranách hranice sú už mŕtvi a zranení. Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari uviedol, že kedykoľvek Hizballáh spustí paľbu z Libanonu cez hranice, armáda odpovie rovnakou silou.
Krviprelievanie, ktoré rozpútal Hamas, zasiahlo aj kibuce na severe krajiny. "Jedna z manažériek našej továrne je nezvestná od prvého dňa útoku. Jej manžela našli mŕtveho, telo bolo identifikované pred dvoma dňami. Majú malé deti, ktoré sú teraz u starých rodičov," hovorí Raivizová.
Utečenci vo vlastnej krajine
Kibucníci sa museli pred dvanástimi dňami evakuovať zo svojich domovov. Teraz väčšina ľudí vrátane Raivizovej žije ďalej od hraníc v hoteli pri Galilejskom jazere.
Evakuovaní boli aj dobrovoľníci z celého sveta, ktorí v kibuci pomáhajú, a väčšina z nich už opustila Izrael.
Vláda pôvodne evakuáciu len odporučila. Potom prišiel príkaz, najprv vyčistiť zónu dva kilometre od hranice, potom štyri kilometre. "Sme utečenci vo vlastnej krajine," rozpráva Raivizová.
Žena hovorí, že v osade teraz zostáva asi tridsať ľudí. Armáda a tím prvej reakcie zložený z ozbrojených kibucníkov sú pripravení brániť osadu, ak Hizballáh zaútočí z Libanonu.
Raivizová zdôrazňuje výnimočnosť situácie napriek tomu, že kibucníci boli už raz evakuovaní, a to v roku 2006, tiež počas ostreľovania zo strany Hizballáhu.
Vtedy niektorí zostali a pracovali na poliach napriek ostreľovaniu. "Zvyčajne sa s nebezpečenstvom vyrovnávame tak, že zostávame v kibuci, pretože si uvedomujeme, že musíme chrániť svoj domov," hovorí.

Najhoršia je neistota
V hoteli majú so sebou sedemdňového novorodenca aj 95-ročných dôchodcov. Raivizová popisuje, že najhoršia je pre nich neistota. Nevedia, kedy sa budú môcť vrátiť domov. A ak sa vrátia, nie je isté, či budú v bezpečí.
"V kibuci máme bezpečnostný systém, ale po tom, čo sa stalo na juhu, si nie sme istí, či nás včas varuje," pokračuje. V dôsledku toho sa kibucníci obávajú, že scenár z juhu by sa niekedy mohol zopakovať aj na severe. "Pretože medzi Hizballáhom a Hamasom nie je žiadny rozdiel," dodáva Raivizová.
Na severnej hranici Izraela je teraz armáda. "Po skúsenostiach z juhu, ktoré boli vykúpené krvou, sú všetci pripravení na všetko, čo príde. Dúfam, že Hizballáh nezaútočí, pretože by to bola katastrofa. Aj keď armáda je teraz na nich pripravená," hovorí žena.
Asi sedemdesiat kibucníkov je teraz tiež v armáde alebo jej zálohách. Niektorí z nich sú teraz na hraniciach s Pásmom Gazy, kde Izrael pripravuje pozemnú ofenzívu. "Dúfame, že sa bezpečne vrátia domov," hovorí. Je však proti vstupu armády do Gazy. "Straty na oboch stranách by boli veľké. Zahynulo by veľa civilistov."
Izrael už predtým vyzval Palestínčanov, aby opustili severnú časť Pásma Gazy. Niektorým obyvateľom však v odchode bráni Hamas, zatiaľ čo iní sa rozhodli zostať alebo nemôžu odísť. V bezpečí však nie sú ani na juhu Gazy.
Armáda drží Gazu v obkľúčení a jediný priechod do Egypta - Rafah - zostáva uzavretý. Egypt sa však nechal počuť, že cez tento priechod umožní prepravu humanitárnej pomoci. Izraelská vláda tiež povolila armáde vstup do Gazy, čo podľa amerických médií potvrdzuje špekulácie o blížiacej sa invázii.
Raivizová tiež varuje, že Hamas by mohol v budúcnosti operovať aj inde. "Ak si Európa myslí, že Hamas je problémom Izraela, mýli sa. To, čo robia tu, môžu robiť kdekoľvek," varuje.
Autor: Vojtěch Štěpán
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?