JERUZALEM. Izraelská armáda neplánuje po zničení palestínskeho militantného hnutia Hamas kontrolovať "život v Pásme Gazy".
Uviedol to izraelský minister obrany Joav Galant.
Tri fázy
Izrael podľa Galanta očakáva, že vojna s Hamasom bude mať tri fázy.
Prvou fázou izraelskej kampane sú podľa Galanta terajšie operácie, ktorých cieľom je zničiť infraštruktúru Hamasu a hnutie totálne zlikvidovať. Súčasťou sú letecké údery a podľa Galanta možno "neskôr" očakávať aj pozemné manévre.
Druhá, prechodná fáza bude podľa ministra zahŕňať boje, ale "s nižšou intenzitou", pretože vojaci sa sústredia na "elimináciu ohnísk odporu".
"Tretia fáza bude vyžadovať odstránenie zodpovednosti Izraela za život v Pásme Gazy a nastolenie novej bezpečnostnej reality pre občanov Izraela," uviedol Galant.
Šéf rezortu obrany tento plán predstavil poslancom. Ide vôbec o prvé verejné vyhlásenie izraelského predstaviteľa o dlhodobých plánoch Izraela pre Pásmo Gazy, všíma si AP.
Pásmo Gazy nemá prístup do okolitého sveta inak ako cez Izrael, ktorý kontroluje 90 percent pozemných aj námorných hraníc tohto palestínskeho územia, a Egypt, s ktorým Pásmo zdieľa úzku pozemnú hranicu na juhu.

Od roku 2007, keď nad oblasťou prevzalo kontrolu hnutie Hamas, zaviedol Izrael niekoľko blokád Pásma Gazy, rozsiahle obmedzenia vývozu a dovozu a prísne obmedzil povolenia pre osoby, ktoré môžu na územie vstúpiť alebo ho opustiť.
Egypt blokádu do veľkej miery podporuje, pretože Hamas považuje za hrozbu pre svoju vlastnú stabilitu, poznamenala agentúra Reuters.
Izrael pred začiatkom súčasných vojnových operácií zásoboval Pásmo Gazy väčšinou elektriny, ktorá sa tam spotrebovávala.
Po 7. októbri ale na územie uvalil "totálnu blokádu" a okrem elektriny nedodáva do Pásma Gazy ani palivo, potraviny, vodu či lieky.
Nárazníkové pásmo
Izrael tiež do 7. októbra umožňoval obmedzenému počtu Palestínčanov vstup do krajiny za prácou.
"Izrael sa nebude podieľať na riešení, pokiaľ ide o poskytnutie práce (Gazanom). Prestrihli sme pupočnú šnúru," povedal Denníku The Financial Times nemenovaný izraelský predstaviteľ. Dodal, že priechody z Pásma Gazy do Izraela, ktoré fungovali pred vojnou, nebudú znovu otvorené, a dodal: "S tým je koniec. "
Minister pôdohospodárstva Avi Dichter tiež naznačil, akým smerom sa vyvíja uvažovanie vlády, pokiaľ ide o odstrihnutie sa od Pásma Gazy po vojne.

Vo štvrtok vyhlásil, že Izrael po skončení konfliktu presadí v tomto palestínskom území nárazníkové pásmo, ktoré zabráni jeho obyvateľom priblížiť sa k hraniciam.
Masívne ostreľovanie Pásma Gazy začala izraelská armáda 7. októbra po prekvapivom teroristickom útoku Hamasu na Izrael, pri ktorom zomrelo viac ako 1 400 ľudí. Pri odvetnom izraelskom bombardovaní Pásma Gazy zahynulo podľa palestínskych úradov, ktoré sú pod kontrolou Hamasu, zatiaľ vyše 4 100 ľudí.
Väčšina zajatcov žije
Teroristi tiež uniesli do Gazy približne dvesto ľudí, podľa izraelskej armády je väčšina stála nažive.
"Väčšina zajatcov žije. Do Pásma Gazy... boli vzaté aj mŕtve telá," uviedli Izraelské obranné sily vo vyhlásení.
Vyše 20 zajatcov má podľa armády menej ako 18 rokov a približne desať až 20 z nich má viac než 60 rokov.
Nie je jasné, koľko presne zajatcov držia v Pásme Gazy. IDF v piatok uviedli, že od útoku Hamasu na Izrael je nezvestných 100 až 200 ľudí. Hovorca vojenského krídla Hamasu, Brigád Izaddína Kasáma, v pondelok vo vyhlásení však tvrdil, že ich je najmenej 200 až 250.
Hovorca abú Ubajda uviedol, že Brigády Izaddína Kasáma zadržiavajú asi 200 zajatcov a zvyšných zadržiavajú iné "militantné formácie" v Gaze.
Dodal, že presný počet zajatcov nemožno určiť pre neprestajné bombardovanie zo strany Izraela.
Hamas v piatok oznámil, že prepustil dve americké rukojemníčky. "V reakcii na úsilie Kataru prepustilo (ozbrojené krídlo Hamasu) Brigády Izaddína Kasáma z humanitárnych dôvodov dve americké občianky," uviedol Hamas vo vyhlásení v aplikácii Telegram s tým, že ide o matku a dcéru.
Nie je jasné, do akej krajiny boli Američanky prepustené. Reuters uvádza, že ženy sú teraz v starostlivosti Medzinárodného výboru Červeného kríža.
Prepustenými sú podľa serveru Times of Israel Judith Raananová a jej 18-ročná dcéra Natalie pôvodom z Evanstonu neďaleko Chicaga v Illinois.
Do Izraela prišli osláviť 85. narodeniny svojho príbuzného a židovský sviatok Simchat Tóra. Hamas ich zajal v kibuci Nahal Oz asi kilometer a pol od hranice Pásma Gazy.

Námestie rukojemníkov a nezvestných
Na znak solidarity s rukojemníkmi rozložili na námestí pred Múzeom umenia v Tel Avive dlhý stôl slávnostne prestretý pre vyše 200 ľudí - stoličky však zostanú neobsadené.
Pretože medzi rukojemníkmi Hamasu sú aj deti, pri viacerých stoličkách boli na stole namiesto porcelánového taniera, príboru a skleneného pohára položené farebné plastové taniere a dojčenské fľaše.
Názov námestia sa zmenil na Námestie rukojemníkov a nezvestných, uviedli organizátori podujatia na sociálnej sieti X.
Ako vo svojom spravodajstve informoval denník The Times of Israel, podobná akcia za oslobodenie rukojemníkov unesených do Pásma Gazy Hamasom sa okrem Tel Avivu počas šabatu koná aj v židovskej štvrti v Ríme a na slávnej pláži Bondi v Austrálii.
V rámci ďalšej iniciatívy bude nadchádzajúci víkend, druhý od útoku Hamasu na Izrael, šabatom solidarity na podporu obyvateľov južného Izraela, bezpečnostných zložiek brániacich izraelské hranice a modlitieb za bezpečnosť z Izraela unesených a nezvestných ľudí.
Súčasťou projektu je aj návrh prestierania na stôl so 199 Dávidovými hviezdami, ktoré si ľudia môžu doma vytlačiť a dať na stôl k symbolicky neobsadenej stoličke pre zajatcov a nezvestných.
Tieto projekty možno priradiť k "taktike", ktorú používajú rodiny rukojemníkov, keď po celom svete distribuujú plagáty s fotografiami a príbehmi každého zo zajatcov, a to v desiatkach jazykov.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?