Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Po piatkových nariadeniach izraelskej armády na evakuáciu boli státisíce ľudí nútené opustiť svoje obydlia na severe Pásma Gazy a odísť na juh. Podľa OSN ide o najväčšiu vlnu vysídľovania civilistov za týždeň vojny s Hamasom, a to aj napriek tomu, že mnohí odmietli odísť v obave z nebezpečenstva, ktoré im na únikových cestách hrozí.
Hlavné cesty vedúce zo severu na juh boli preplnené už v sobotu, keď izraelská armáda vyhlásila šesťhodinové okno pre civilistov, aby sa presunuli po určených uliciach do častí v blízkosti mokrade vádí Gaza.
V niektorých oblastiach sa doprava zastavila a nákladné autá, autobusy, preplnené autá a pešo kráčajúci ľudia sa na úzkych cestách tlačili.
V článku sa dočítate:
- prečo sa niektorí Palestínčania neevakuujú,
- ako evakuácia prebieha,
- čo hrozí obyvateľom Pásma Gazy,
- ako reagovali humanitárni pracovníci.
Rozporné tvrdenia
Mnohí civilisti vrátane nemocničného personálu však odmietajú odísť. Patrí medzi nich napríklad 43-ročný Ahmed Okal, ktorý žije v štvrti Zaitoun v meste Gaza. Okal neverí, že civilisti cestujúci na juh nebudú terčom leteckých útokov.
„Určite sa bojím, veľmi sa bojím, ale nebudem riskovať životy svojej ženy a detí na ceste na juh,“ povedal s odkazom na správy, že niektorých z utekajúcich pri náletoch zabili. „Zomrieme radšej v našich domovoch,“ povedal. „Cesta je nebezpečná.“
Štyridsaťjedenročná Rawan Abu Hamda, tiež z mesta Gaza, sa vydala na evakuačnú trasu, ale keď počula správy o útoku, ktorý zasiahol civilistov na ceste, rýchlo sa vrátila domov. Stovky ďalších rodín tiež zostali v jej štvrti, mnohé sa ukryli v blízkosti nemocnice al-Šifa v nádeji, že budovu nezasiahnu nálety - hoci 9. októbra sa po ostreľovaní v jej blízkosti zrútil strop detského oddelenia.
V piatok sa objavili správy o útoku na autá plné utekajúcich civilistov a denník Washington Post overil video zaznamenané na ceste Salah Al-Deen. Na zázname vidieť telá, vrátane niekoľkých malých detí, rozhádzané po ceste a horiace vozidlá, z ktorých stúpa čierny dym. Na severnej strane cesty sú telá položené medzi osobnými vecami vrátane bicyklov na plošinových prívesoch pripojených k nákladnému autu.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že 40 ľudí zranených pri útoku previezli do nemocnice al-Šifa.
Izraelské obranné sily (IDF) „nevedia o takejto udalosti na tomto mieste. Nestrieľali sme. Nebudeme pracovať s manipuláciami Hamasu,“ uviedla izraelská armáda vo vyhlásení.
Video ako prví lokalizovali výskumníci v oblasti otvorených zdrojov Chris Osieck a Gabor Friesen a potvrdil ho Washington Post.
IDF však uviedli, že Hamas zriaďuje kontrolné stanovištia a bráni ľuďom v evakuácii z mesta Gaza a zo severu. Civilisti, ktorí od piatka utekali na juh, však Washington Postu povedali, že v uliciach nevideli žiadnych bojovníkov Hamasu.
Vodca Hamasu Ismail Haníja vyhlásil, že Palestínčania Gazu neopustia.
V stiesnených podmienkach
Izrael prvýkrát vydal príkaz na evakuáciu mesta Gaza a jeho severnej časti v piatok. V oblasti žije viac ako milión ľudí.
„Stíhajú sa presunúť na juh, ale musia sa začať presúvať,“ povedal v sobotu ráno hovorca Izraelských obranných síl Richard Hecht. „Chápeme, že to bude chvíľu trvať,“ dodal, ale odmietol povedať, o koľko sa predĺži termín evakuácie, ktorý už uplynul.
Izrael začal vojenskú kampaň proti Hamasu po tom, ako skupina 7. októbra uskutočnila bezprecedentné útoky na Izrael, pri ktorých zahynulo viac ako 1300 civilistov a vojakov a militanti zajali viac ako sto rukojemníkov.
„Nebudeme vykonávať kobercové bombardovanie Pásma Gazy. Spravodajská služba stojí za každým cieľom,“ povedal Hecht. Izraelskí predstavitelia uviedli, že cieľom vojny v Pásme Gazy je zlikvidovať vojenské a politické kapacity Hamasu.
Kariman Mašharawi, 27-ročná architektka z mesta Gaza, utiekla na juh s viac ako 50 členmi svojej rozvetvenej rodiny, väčšinou deťmi. Prvú noc skupina spala pod holým nebom, neskôr si našli malý byt v Rafahu, do ktorého sa všetci nasťahovali.
„Nemali sme na výber, máme deti. Poslali nám papiere, v ktorých stálo ‚musíte sa presťahovať, inak budete zodpovední za to, čo sa môže stať‘,“ povedala. S reportérom Washington Postu hovorila prostredníctvom aplikácie na posielanie správ, pretože signál mobilných telefónov v oblasti bol príliš slabý na to, aby sa dalo telefonovať.
Takmer v každom byte v tejto oblasti býva dvadsať, tridsať alebo viac ľudí a v stiesnených podmienkach sa takmer nedá spať, povedala Mašharawiová. „Točí sa mi hlava,“ reagovala na neistotu, stres a únavu.
„Keď sme odchádzali z domu, pozerala som sa na každý roh a myslela som na to, či sa sem ešte vrátime.“
Uzavretý priechod
Americkí predstavitelia uviedli, že sa im podarilo vyjednať dočasné otvorenie hraničného priechodu Rafah medzi Pásmom Gazy a Egyptom pre amerických občanov, ktorí sa snažia utiecť, ale hovorca palestínskeho pohraničného úradu a svedkovia v oblasti uviedli, že priechod zostáva uzavretý.
Príkazy na evakuáciu zrejme signalizujú, že Izrael plánuje výrazne vystupňovať svoj boj proti Hamasu pred očakávanou pozemnou inváziou alebo zároveň s ňou. Skupiny na ochranu ľudských práv a humanitárne organizácie však varujú, že civilisti musia byť naďalej chránení bez ohľadu na príkazy na odsun.
„Mnohé osoby, najmä tehotné ženy, deti, starší ľudia a ľudia so zdravotným postihnutím, nebudú môcť z oblasti utiecť,“ uviedla vo vyhlásení agentúra OSN pre palestínskych utečencov. „Nemajú na výber a musia byť vždy chránení.“
Organizácia Human Rights Watch uviedla, že izraelský príkaz „nie je účinným varovaním“.
„Cesty sú v troskách, chýba palivo a hlavná nemocnica je v evakuačnej zóne,“ povedal Clive Baldwin, hlavný právny poradca Human Rights Watch. „Tento rozkaz nič nemení na povinnosti Izraela nikdy necieliť na civilistov a prijať všetky opatrenia na minimalizáciu škôd.“
Nemocnica al-Quds v meste Gaza tiež dostala príkaz na evakuáciu do soboty popoludnia, ale palestínsky Červený polmesiac podľa vyhlásenia tejto skupiny odmieta zariadenie zatvoriť. Zdravotnícky personál poskytuje starostlivosť veľkému počtu pacientov vrátane detí v inkubátoroch a ľudí na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedol Červený polmesiac vo vyhlásení. Skupina uviedla, že v oblasti zostávajú desaťtisíce civilistov a stovky ľudí sa tiež ukrývajú v nemocnici alebo v jej blízkosti.
Tímy Červeného polmesiaca v nemocnici „budú naďalej poskytovať základné služby na záchranu života zostávajúcich ľudí“ a organizácia bude „pokračovať v poskytovaní služieb chorým a zraneným“.
Otázka života a smrti
Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva bolo od začiatku zrážok 7. októbra v Pásme Gazy zabitých viac ako dvetisíc ľudí vrátane 724 detí a viac ako 8700 bolo zranených.
Humanitárna situácia v Gaze sa rýchlo stáva neudržateľnou, varoval v sobotu vedúci humanitárnej pomoci OSN. Námestník generálneho tajomníka Martin Griffiths opísal posledný týždeň ako týždeň úplného utrpenia a devastácie, ale varoval, že sa obáva, že to najhoršie ešte len príde.
Agentúra OSN pre palestínskych utečencov uviedla, že dvom miliónom ľudí v Pásme Gazy hrozí, že im dôjde voda. „Stalo sa to otázkou života a smrti,“ uviedla agentúra v sobotňajšom vyhlásení.
„Do Pásma Gazy musíme teraz dopraviť palivo. Palivo je jediný spôsob, ako môžu mať ľudia bezpečnú pitnú vodu. Ak nie, ľudia začnú zomierať na silnú dehydratáciu, medzi nimi aj malé deti,“ povedal šéf agentúry Philippe Lazzarini a vyzval na ukončenie izraelského obliehania pásma Gazy.
K tejto správne prispeli aj Joyce Lee a Samuel Oakford.
Autor: Susannah George, Cate Brown
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?