GAZA CITY. V palestínskom Pásme Gazy, ktoré už týždeň čelí masívnemu bombardovaniu izraelskej armády, zavládol v piatok ešte väčší chaos.
Dôvodom bola výzva izraelskej armády, aby obyvatelia do 24 hodín opustili mesto Gaza a sever oblasti. Ľudia ale kvôli izraelskej blokáde nemajú elektrinu ani palivo a dochádzajú im aj zásoby pitnej vody a potravín.
Kým doteraz niekoľko dní riešili, kam ísť pre pitnú vodu, teraz sa pýtajú, ako odísť a kam, hovorí spravodajca televízie Al-Džazíra.
Áut je málo
"Z praktického hľadiska ide o 1,1 milióna ľudí, nemajú prostriedky, aby sa presunuli. Ako to majú urobiť? Na somároch? Áut je málo a navyše nemajú kvôli blokáde palivo," povedal reportér Al-Džazíry Safvat Kahlút.
Situáciu v Pásme Gazy pod totálnou blokádou popísala tiež spravodajkyňa Al-Džazíry Júmna Saídová.
"Nemocnice nestíhajú ošetrovať zranených, márnice sú plné mŕtvych," uviedla.
"Ľudia sú v Pásme Gazy ako v klietke, snažia sa uniknúť, ale behajú len z rohu do rohu," popísala Saídová zúfalú situáciu civilistov.
"Stovky ľudí sú v sutinách. Arabi sa na nás vykašľali, celý svet mlčí," posťažoval sa na videozázname tejto novinárky jeden z obyvateľov Gazy.
Buď okupantov porazíme, alebo tu zomrieme
Ešte v piatok ráno boli ulice rozbombardovanej Gazy vyľudnené, vidieť boli len sanitky.
"Mnohí sa domnievali, že je to len psychologická vojna. Nemajú totiž prístup k informáciám médií, mobily si nedobíjajú, nemajú kde," opísal reportér Al-Džazíry.
Počas dňa ale začali byť v uliciach vidieť utekajúci ľudia s pár vecami v igelitových taškách. Niektorí išli autami, iní čakali pri cestách, či ich niekto zvezie.
Izraelská armáda vo výzve na evakuáciu uviedla, že jej cieľom je "bezpečnosť" civilistov. "Do mesta Gaza sa budete môcť vrátiť len vtedy, keď bude urobené ďalšie oznámenie, ktoré to umožní. Nepribližujte sa k oblasti bezpečnostného plota so štátom Izrael," uviedla armáda vo vyhlásení.
Hamas ale vyzval Palestínčanov, aby z Gazy neodchádzali. "Buď okupantov porazíme, alebo tu zomrieme," povedal jeden z jeho lídrov.

Mnohí v Gaze sa tiež obávajú, že ak odídu, už sa nebudú mať kam vrátiť. Niektorí to označujú za "druhú nakbu", s odvolaním sa na exodus po vzniku štátu Izrael v roku 1948, keď domovy opustilo alebo z nich bolo vyhnaných okolo 750-tisíc Palestínčanov.
Podľa serveru Middle East Eye tvoria asi 60 percent obyvateľov Gazy utečenci z iných oblastí pôvodne palestínskych území.
"Nikto z Gazy nechce žiť v stanoch v utečeneckom tábore na Sinaji v púšti," povedal serveru Middle East Eye dátový analytik Alí Abdal Vahháb o možnosti otvorenia humanitárneho koridoru do Egypta.
"V Gaze už ale nie je kam sa schovať, izraelské bomby padajú všade, sám by som tu zostal, aby sa neopakovala nakba, ale mám rodinu a to je moja priorita," dodal Alí.
Nemocniciam dochádza palivo
O životy civilistov v Gaze sa obáva aj španielska humanitárna pracovníčka Raquel Martíová, ktorá pracuje pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA).
"Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odkázal obyvateľom Pásma Gazy, aby odišli, ak si chcú zachrániť život. Ale kam majú ísť, keď priechody sú zatvorené?" povedala denníku El País Martíová.
Loading
...
Podľa nej už dlho nebudú fungovať ani tamojšie nemocnice, ktorým dochádza palivo do generátorov. "Od prístrojov sú závislí niektorí pacienti, ľudia dochádzajúci na dialýzu, ale aj novorodenci v inkubátoroch," uviedla.
V Gaze tiež dochádza ľuďom pitná voda, ktorú získavajú z odsoľovacích zariadení. Aj tie ale potrebujú energiu. Čoskoro sa minú aj potraviny.
"Ak obyvateľov Gazy nezabijú bomby, tak zomrú hladom," uviedla Martíová.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?