Kľúčové udalosti:
- Ruský útok na strategicky dôležité ukrajinské mesto slabne, tvrdí Kyjev.
- Ukrajina opäť čelila ruským útokom dronov a rakiet.
- Rusko pridalo do svojej Čiernomorskej flotily ďalšie dve plavidlá, ktoré sú schopné odpaľovať rakety.
- Rusko zmiernilo tón v súvislosti s ofenzívou pri Avdijivke, všimli si analytici.
Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte
Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.
Partizáni zabili v Mariupole viac ako 40 ruských vojakov, otrávili ich jedlom a alkoholom. Pri zatiaľ poslednom incidente zahynulo 26 vojakov a 15 muselo byť ošetrených v nemocnici.
„Toto je aktivita partizánov. Bolo to možné vďaka novej rotácii (personálu) a pretože orkovia (hanlivé označenie pre Rusov, pozn.) sú idioti,“ povedal nemenovaný zdroj.
„Nakŕmili ich jedom. Kuchári sú už v bezpečí, rovnako ako ich rodiny.“ Pri predchádzajúcom incidente vlani v lete sa v meste utopilo päť ruských vojakov po požití otráveného alkoholu. (SITA, Sky News)
Šéf rozviedky spomína, ako posledné hodiny čakal na začiatok ruskej invázie. Podľa Budanova Rusi neustále posúvali čas začiatku invázie.
„Posledné dva týždne to posúvali tam a späť o deň alebo dva. Ale 23. februára, okolo 14:30, sme dostali jasné informácie, že začiatok bude o štvrtej ráno. Táto informácia bola odovzdaná prezidentovi. Vydal rozkazy, ale spočítajte si to, do štvrtej ráno už nezostávalo veľa času,“ vyhlásil Budanov.
Spomína si, ako popoludní 23. februára vzal manželku a išli do supermarketu na väčší nákup. „Dobre si to pamätám. Nakúpili sme potraviny, presťahovali sme sa do mojej kancelárie, išli spať, rozprávali sa a čakali... Potom som si trochu zdriemol. Okolo 3:30 mi zavolal šéf kancelárie prezidenta (Andrij Jermak, pozn.) a vraví: 'Možno sa to napokon nestane'. Odvetil som mu: 'Dúfajme v to najlepšie, ale pochybujem'. A tak sme sa ďalej rozprávali takmer do štvrtej,“ priblížil.
Budanov tvrdí, že preňho samotného bolo dôležité, aby sa jeho spravodajské informácie o invázii ukázali ako pravdivé.
„Musíte pochopiť, aj toto bola výzva. Lebo keby som ako šéf špeciálnych služieb podal nesprávne hlásenie, bola by to pre mňa blamáž. V skutočnosti boli prvé útoky okolo 4:20, pretože rakety už boli vo vzduchu a ešte nejaký čas trvalo, kým priletia. Povedal som si: 'Je to tu. Teraz musíme začať pracovať na ďalšom probléme',“ skonštatoval Budanov.
(SITA, Ukrajinská pravda)Rusko pripravuje vlastný národný projekt na výrobu dronov. Ruský minister financií Siluanov povedal, že na tento projekt vyhradila krajina viac ako 60 miliárd rubľov.
„Úlohou je, aby 41 percent všetkých dronov do roku 2025 malo označenie Made in Russia,“ vyjadril sa minister.
Drony zohrávajú dôležitú úlohu v ruskej vojne na Ukrajine, pričom ich používajú na útoky aj prieskum. (SITA, The Guardian)
Bulharsko zvyšuje dovoz ropy z krajín mimo Ruska. V septembri krajina oznámila, že do konca roka chce dovoz ruskej ropy znížiť o desať percent na zhruba 80 percent. Do októbra 2024 chce potom dovoz suroviny z Ruska úplne ukončiť.
Na základe údajov LSEG plánuje Sofia doviezť v októbri z krajín mimo Ruska takmer 200.000 ton ropy. To je v tomto roku najväčší objem ropy dovezenej za jeden mesiac z krajín mimo Ruska.
Tento rok pritom Bulharsko dovážalo takmer výhradne ruskú ropu. Od januára do konca septembra sa ropa z Ruska podieľala na celkovom objeme dovozu do Bulharska 92 %, čo je najväčší podiel za posledné roky.
Ukrajina vyzvala na vylúčenie Ruska z OBSE, oznámil ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba. "Všetko, čo dnes Rusko robí v OBSE, túto organizáciu zabíja," vyhlásil Kuleba
"Situácia v OBSE je veľmi komplikovaná, bolestivá, ale voľba je veľmi jednoduchá - buď pomalá smrť s Ruskom, alebo nový život bez neho," poznamenal ukrajinský minister.
Kyjev opakovane vyzýva na vylúčenie Ruskej federácie z medzinárodných organizácii vrátane skupiny najvyspelejších ekonomík sveta (G20), Bezpečnostnej rady OSN či významných svetových orgánov zastrešujúcich šport.
Moskva naopak obviňuje západné štáty, ktoré sa podľa nej usilujú o oslabenie či dokonca "obliehanie" OBSE, pričom argumentuje tým, že organizácia sa údajne odkláňa od jej zakladajúcich princípov.
OBSE vznikla počas studenej vojny so zámerom znižovať napätie medzi západom a východom. V súčasnosti funguje viac-menej ako orgán koordinujúci svojich členov v záležitostiach ľudských práv či kontrole zbrojenia. Zároveň posiela svojich pozorovateľov do konfliktných oblastí či na monitoring priebehu volieb po celom svete.
Od vypuknutia vojny na Ukrajine vlani vo februári je však funkcia organizácie narušená vzhľadom na to, že Rusko blokuje všetky rozhodnutia, ktoré vyžadujú konsenzuálne prijatie všetkých členov. (TASR)
Situácia na severovýchodnej línii výrazne eskalovala. Uviedol to veliteľ ukrajinských pozemných síl Syrskyj s tým, že Rusko dúfa, že prelomí obranu v smere Kupjansk-Lyman.
Pokračoval, že sa chce ruská armáda pomstiť. Znovu sa chce zmocniť územia, ktoré v oblasti kedysi okupovala.
Rusko spustilo útok v Kupjansku a jeho okolí začiatkom augusta. Posunulo tým frontovú líniu o dve míle. Vysoké množstvo útokov na mesto vtedy podnietili miestne úrady k spusteniu civilnej evakuácie.
Ukrajinské vyšetrovanie odhalilo totožnosť 57 Ukrajincov, ktorí spolupracovali s ruskými silami pri zadržiavaní a mučení civilistov v Chersonskej oblasti. Oznámila to Ukrajinská bezpečnostná služba.
Podľa služby boli súčasťou mučenia civilistov elektrické šoky a dlhodobé odopieranie vody. Služba konštatovala, že cieľom mučenia bolo donútiť civilistov k priznaniu sa k spolupráci s ukrajinskou vládou alebo k zapájaniu sa do miestnych partizánskych hnutí.
Predpokladá sa, že kolaboranti sa nachádzajú na územiach Ukrajiny okupovaných Ruskom, dodala služba. Zdôraznila však, že „prebiehajú komplexné opatrenia na ich postavenie pred súd". (SITA)
Podpora Ukrajiny zostáva najvyššou prioritou pre USA a Európu. Uviedla to ministerka financií USA Janet Yellenová, čím opätovne potvrdila záväzok Bidenovej administratívy podporovať Kyjev.
Pokračovala, že administratíva bude bojovať, aby zabezpečila, že obojstranná väčšina v Kongrese uzákoní „robustnú“ a neprerušovanú pomoc pre krajinu.
"Nemôžeme dovoliť Ukrajine prehrať vojnu z ekonomických dôvodov, keď preukázala schopnosť uspieť na bojisku," uviedla Yellenová v komentároch pripravených na jej tretie stretnutie s ministrami financií eurozóny eurozóny.
Stretnutie prichádza v čase, keď sa Bidenova administratíva pripravuje presadiť nový balík vojenskej pomoci v hodnote viac ako dva miliardy dolárov pre Ukrajinu aj Izrael.
Niektorí republikáni v Kongrese však spochybnili financovanie Kyjeva, vrátane predstaviteľa Ohia Jima Jordana, ktorý bol nominovaný za predsedu Snemovne reprezentantov. (The Guardian)
Ruská údajná súkromná vojenská spoločnosť Redut verbuje žoldnierov pod krytím „dobrovoľníkov“. Medzi nimi sú aj bývalí príslušníci žoldnierskej Wagnerovej skupiny.
Rezort obrany v Londýne vo svojej pravidelnej správe o vojne na Ukrajine tvrdí, že ruské ministerstvo obrany využíva Redut na posilnenie armády. „Hlavné spravodajské riaditeľstvo ruského generálneho štábu pravdepodobne dohliada a financuje aktivity skupiny vrátane jej náboru,“ uvádza.
Od začiatku ruskej invázie sa Redut zapájala do bojových operácií v Doneckej, Charkovskej, Kyjevskej a Luhanskej oblasti, konštatuje Londýn s tým, že skupina má veľmi pravdepodobne viac ako 7-tisíc členov.
„Je reálna možnosť, že prax ruského ministerstva obrany náboru prostredníctvom „dobrovoľníckych“ jednotiek prispela k tomu, že Rusko sa vyhlo ďalšej nepopulárnej mobilizácii,“ dodáva britské ministerstvo.
Loading
...
Zdá sa, že niekoľkodňový pokus ruských síl zaútočiť na strategicky dôležité mesto Avdijivka ustupuje, tvrdia predstavitelia Kyjeva. Ukrajinské sily odrazili za posledných 24 hodín 15 ruských útokov zo štyroch smerov na mesto.
Informoval o tom ukrajinský generálny štáb s tým, že toto číslo je porovnateľné s až 60 útokmi denne v strede minulého týždňa. Šéf mestskej správy Barabaš konštatoval, že zníženie počtu útokov naznačuje, že ruské úsilie o dobytie mesta vyčerpalo. (The Guardian)
Bezpečnostná služba Ukrajiny zadržala v Chersone ženu za špionáž pre Rusko. Žena bola obvinená z toho, že pomáhala Moskve určiť ciele útokov v meste. Údajne zaznamenávala miesta ruských úderov.
Zároveň posielala správy o škodách, ktoré spôsobili. To pomohlo moskovským jednotkám "prispôsobiť svoje ostreľovanie kritickej, sociálnej a obytnej infraštruktúre regionálneho centra, ako aj umiestneniu ukrajinských jednotiek", uviedla služba.
Žena zrejme začala pracovať pre Rusko "z vlastnej iniciatívy" v júni. V súčasnosti je vo väzbe a v prípade dokázania viny jej hrozí doživotie. (Sky News)
Byty, obchody a ďalšie civilné budovy v Dnipropetrovskej oblasti na Ukrajine poškodili v noci ruské útoky. V meste Nikopoľ útoky poškodili množstvo obchodov, päťposchodovú budovu a niekoľko domov.
Ako konštatoval gubernátor oblasti Serhij Lysak, nočné údery poškodili aj energetickú infraštruktúru, napríklad rozvody plynu a elektriny. Bez prúdu zostalo zhruba 1 500 domácností. V meste Marhanec ruské útoky poškodili domy, energetickú infraštruktúru a kostol.
Loading
...
Ruský šéf diplomacie Lavrov navštívi v stredu a vo štvrtok Severnú Kóreu, informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Návštevu potvrdila aj severokórejská oficiálna tlačová agentúra KCNA.
Lavrov sa v pondelok v Pekingu stretol so svojím čínskym náprotivkom. Predmetom rokovaní bol okrem iného konflikt na Blízkom východe či vojna na Ukrajine.
Čína bude v utorok a v stredu hostiť medzinárodné fórum v rámci iniciatívy nová Hodvábna cesta, na ktorom svoju účasť potvrdil aj šéf Kremľa Putin. Putin Čínu navštívil naposledy pred februárom 2022, keď vydal pokyn ruskej armáde zaútočiť na Ukrajinu.
Peking je teraz najvýznamnejším spojencom Ruska, ktoré kvôli svojmu vojnovému ťaženiu proti Kyjevu čelí západným sankciám. Čína tieto opatrenia kritizuje a odmieta ruskú inváziu na Ukrajinu odsúdiť, zároveň však ťaží z nižších cien za ropu a plyn, ktorú už Rusko nemôže predávať do Európy.
Moskva sa v poslednom čase zbližuje tiež s Pchjongjangom. (ČTK)
Rusko v noci odpálilo na Ukrajinu päť rakiet a 12 kamikadze bezpilotných lietadiel. Informovalo o tom ukrajinské letectvo s tým, že predstavitelia hlásili ďalšie nálety.
Ukrajinské letectvo uviedlo, že rakety, z ktorých dve zostrelili, mierili na severné a východné regióny, zatiaľ čo bezpilotné lietadlá, z ktorých bolo zostrelených 11, boli vypustené v niekoľkých smeroch s osobitným zameraním na západnú Ukrajinu.
Guvernér Poltavskej oblasti Pronin uviedol, že región bol napadnutý bezpilotnými lietadlami a raketami a v dôsledku toho boli hospitalizovaní traja civilisti. „Našťastie nebola zasiahnutá žiadna civilná ani kritická infraštruktúra. Úlomky rakiet však poškodili niekoľko súkromných domov,“ napísal na Telegrame.
Rusko tiež podniklo delostrelecké ostreľovanie a nálety v Záporožskej oblasti, pričom poškodilo niekoľko obytných budov a infraštruktúru. Jedna žena bola zranená.
Ďalších 860 ruských vojakov padlo podľa Kyjeva na Ukrajine počas uplynulého dňa. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 288 630, uviedol ukrajinský generálny štáb.
Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedemnásť tankov, dvadsaťtri obrnených bojových vozidiel pechoty, štyridsaťštyri delostreleckých systémov, jeden raketomet, jedno lietadlo a jeden vrtuľník.
Od začiatku otvorenej vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 4 965 tankov, 9 385 obrnených bojových vozidiel pechoty, 6 910 delostreleckých systémov, 814 raketometov, 318 lietadiel a 317 vrtuľníkov.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa v Pekingu stretol so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom. Vyplýva to zo záberov, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Obaja ministri sa stretli pred očakávanou návštevou ruského prezidenta Vladimira Putina v Číne.
Loading
...
Rusko pridalo do svojej Čiernomorskej flotily ďalšie dve plavidlá, ktoré sú schopné odpaľovať rakety, uviedli ukrajinské vojenské úrady. Ukrajinskí predstavitelia upozornili, že hrozba ruských raketových útokov je veľmi vysoká.
Obyvateľov vyzvali, aby venovali pozornosť varovaniam a v prípade potreby, aby išli do úkrytov. (SITA)
Ruský prezident Putin a ďalší ruskí vojenskí komentátori utlmili svoj optimizmus v súvislosti s operáciami pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, ukazuje americký Inštitút pre štúdium vojny.
Ruské sily, ktoré utrpeli vysoké straty a zastavili sa pri pokuse obkľúčiť Avdijivku, nedosiahli v nedeľu žiadne územné zisky, konštatoval inštitút. Informuje o tom web Kyiv Independent.
Putin v rozhovore, ktorý odvysielala ruská štátna televízia, označil operáciu za „aktívnu obranu". Aj keď v rozhovore tvrdil, že ukrajinská protiofenzíva zlyhala, jeho formulácia poukazuje na posun v ruskej rétorike o útoku na Avdijivku. Namiesto „ofenzívy" sa operácia stala „aktívnou obranou".
Loading
...
Posledné dni sa akoby o situácii na Ukrajine prestalo rozprávať, pozornosť sa presunula na Izrael. No Ukrajinu čaká ďalšia zima pod ruským ostreľovaním, zdá sa tiež, že front sa zasekol. Pritom na Západe sa plíživo mení nálada.
Čo to znamená pre Ukrajinu a ako to vyzerá a bude vyzerať na bojisku? Tomáš Prokopčák sa v podcaste Dobré ráno pýta Petry Procházkovej z českého Deníka N.
Súvisiaci článok

Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii
Odoberať tému
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Pridala sa Čína na stranu Ruska? Čo ukázalo zajatie čínskych vojakov na Ukrajine
- Syrskyj musí odísť, ohrozuje životy vojakov, tvrdí bývalý ukrajinský veliteľ pluku Azov
- Ukrajina Rusko Online: Ukrajina spustila ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti, povedal Zelenskyj