Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálne.cz
Kolóny izraelskej vojenskej techniky nemieria len na juh k Pásmu Gazy, ale aj na sever k hranici Libanonu. Za ňou má pozície Hizballáh, spojenec Hamasu a nepriateľ židovského štátu.
Pri streľbe na izraelsko-libanonskej hranici bolo v pondelok zabitých šesť ľudí.
Traja členovia Hizballáhu a dvaja Palestínčania na libanonskej strane a dôstojník izraelskej armády na židovskej strane. Ozbrojenci Hizballáhu vystrelili protitankovú strelu na izraelskú vojenskú hliadku.
Niektorí obyvatelia opustili južný Libanon v obave z konfliktu. Reportér agentúry Reuters opisuje, že v najsevernejšom izraelskom meste Metulla sa nachádzajú izraelské tanky a dediny pozdĺž hranice sa vyľudňujú. Hovorí však, že ľudia sú skôr v krytoch, než aby sa evakuovali.
Ministerstvo zdravotníctva však preventívne evakuovalo pacientov z nemocníc na severe do centrálnych častí krajiny.
Niektoré európske vlády - napríklad Francúzsko a Holandsko - varovali svojich občanov, aby do Libanonu necestovali.
Izraelský vojenský historik Jagil Henkin v nedeľu pre web Aktuálně.cz povedal, že bol zmobilizovaný do armády a so svojou jednotkou sa nachádza tesne pred Libanonom kvôli hrozbe, ktorú predstavuje Hizballáh.

"Musíme byť pripravení aj na útok z tejto strany. Situácia je veľmi vážna, najvážnejšia od vypuknutia Jomkipurskej vojny v roku 1973. Na každom je to vidieť, každý si uvedomuje, že toto nie je len obyčajný útok v dlhom rade tých, ktoré podnikol Hamas," povedal Henkin.
Vo vojne v roku 1973 Izrael čelil útoku z Egypta na juhu a Sýrie na severe. Tentoraz židovský štát neohrozujú armády štátov, ale dve skupiny, ktorých stanovy zahŕňajú jeho zničenie.
Hizballáh podporil sobotňajší masaker Hamasu, ale jeho vodcovia zatiaľ nepovedali, že zaútočia na Izrael, ak začne pozemnú operáciu v Pásme Gazy.
Sila Hizballáhu je veľká vďaka dlhoročnej finančnej a vojenskej pomoci Iránu. Organizácia má približne stotisíc ozbrojených mužov. Má veľký arzenál rakiet, ktorý Izraelčania odhadujú na 100 až 150-tisíc.
Vodca Hizballáhu Hasan Nasralláh tvrdí, že jeho muži sú schopní zasiahnuť akýkoľvek cieľ v Izraeli. Má prenosné protilietadlové rakety a protitankové zbrane, ktoré v roku 2006 spôsobili izraelským silám veľké straty.
Vo vojne, ktorá trvala 34 dní, vtedy zahynulo 1 200 Libanončanov a 157 Izraelčanov. Rozpútalo ju zranenie izraelského vojaka paľbou z Libanonu. Izrael zaútočil na 20 pozícií Hizballáhu, ktorý na oplátku vypálil rakety na severoizraelské mesto Safed.
Dňa 12. júla prekročilo hranice komando Hizballáhu a pri zásahu zajalo dvoch izraelských vojakov a troch zastrelilo. Keď Izraelčania vyslali svoje jednotky, aby útočníkov zajali a oslobodili rukojemníkov, o život prišlo ďalších päť izraelských vojakov.
Izraelská armáda potom intenzívne bombardovala celý južný Libanon vrátane bejrútskeho letiska. Hizballáh zasa ostreľoval izraelskú Haifu.

Materiálne škody vtedy Izrael odhadol na pol miliardy dolárov a Libanon na štyri miliardy dolárov.
Proti eskalácii vtedajších rozmerov hovorí fakt, že Libanon sa nachádza v hlbokej ekonomickej kríze a ďalšia vojna by priniesla katastrofu.
"Existuje riziko, že konflikt vypukne aj na severe, ale tentoraz si Hizballáh pravdepodobne viac rozmyslí, či pôjde do vojny. Libanon má politické a ekonomické problémy a vojna určite nie je v záujme Libanonu ako štátu," povedal agentúre AFP analytik Hosni Abedi z Centra pre štúdium arabského sveta a Stredomoria v Ženeve.
Časť sily Hizballáhu vyčerpala občianska vojna v Sýrii, v ktorej sa pridal k režimu prezidenta Bašára Asada. Ten si aj vďaka intervencii Hizballáhu a iránskych milícií al-Kuds udržal kontrolu nad časťami západnej Sýrie. Zlú hospodársku situáciu Libanonu ešte zhoršil katastrofálny výbuch v bejrútskom prístave v roku 2020.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?