TEL AVIV. Kibuc Kfar Aza je mikrokozmom niekoľkých prvých dní vojny a tiež by mohol byť náznakom toho, čo bude nasledovať, píše spravodajský web BBC.
Do utorkového rána sa v kibuci, ktorý je jednou z množstva izraelských osád pri hranici s palestínskym Pásmom Gazy, ešte bojovalo.
Izraelská armáda preto mohla z miesta až teraz začať odvážať telá obyvateľov, ktorých Hamas pozabíjal po tom, ako v sobotu prenikol do južného Izraela.
Džihádistická mašinéria
Vojaci, ktorí strávili väčšinu utorka v troskách kibucu zbieraním tiel zabitých civilistov, povedali, že na mieste došlo k masakru. Predpokladá sa, že zabíjanie sa odohralo v prvých hodinách sobotňajšieho útoku.
Izraelská armáda bola zaskočená a do kibucu sa jej podarilo dostať po 12 hodinách, povedal BBC Davidi Ben Zion, zástupca veliteľa výsadkárov 71. jednotky. "Vďaka bohu sme zachránili životy mnohých rodičov a detí," povedal.
"Bohužiaľ, niektorí boli popálení zápalnými fľašami. (Bojovníci Hamasu) sú veľmi agresívni, ako zvieratá," dodal.
Ben Zion poznamenal, že ozbrojenci z Hamasu zabíjali rodiny, vrátane detí, a označil ich za "džihádistickú mašinériu, ktorá zabíja všetkých, neozbrojených, normálnych občanov, ktorí sa len chceli naraňajkovať". Niektoré telá obetí boli podľa vojaka bez hlavy.
"Zabili ich a niektorým usekli hlavy, je to strašný pohľad... Musíme si pamätať, kto je nepriateľ a čo je naším poslaním, kvôli spravodlivosti, kde je správna strana, a celý svet musí stáť pri nás," povedal Ben Zion.
Ďalší vojak ukázal na skrvavený fialový spacák, spod ktorého vytŕčal opuchnutý palec na nohe. Žena pod spacákom bola podľa vojaka zabitá a sťatá na svojej predzáhradke.
Niekoľko metrov od tohto miesta bolo sčernené a opuchnuté telo ozbrojenca Hamasu.
Loading
...
Udalosti, ktoré sa udiali v kibuci Kfar Aza, sú ďalším z rastúceho počtu dôkazov svedčiacich o vojnových zločinoch spáchaných ozbrojencami Hamasu, píše BBC.
Hamas obyvateľov kibucu prekvapil rovnako ako susedné obce.
Prvou líniou obrany kibucu boli strážcovia, obyvatelia s vojenskou skúsenosťou, ktorí hliadkovali po obvode. Útočníci Hamasu ich však zabili. Ich telá našli pri ich pozíciách v centrálnej časti kibucu.
Rovnako ako ostatné izraelské obete boli zabalené do čiernych vriec a odnášané na nosidlách na parkovisko, kde čakali na vyzdvihnutie.
Zdesenie a hnev
Obyvatelia izraelských pohraničných obcí očakávali pravidelné raketové útoky po tom, ako Hamas v roku 2007 prevzal kontrolu nad Pásmom Gazy. Nebezpečenstvo prijali ako cenu za život na vidieku v súdržnej komunite, ktorá v sebe stále niesla stopy pospolitého ducha prvých sionistických osád.
Obyvatelia Kfar Azy a ďalších izraelských obcí pozdĺž hraničného plota s Pásmom Gazy sa tešili dobrej životnej úrovni napriek hrozbe rakiet Hamasu.

Betónové kryty nikdy neboli od domov, trávnikov a voľných priestranstiev vzdialené ďalej ako pár krokov. Všetky domy v kibuci mali bezpečnostnú miestnosť, vonkajšie terasy, grily, detské hojdačky. Vonku bol čerstvý vzduch.
Nikto si však nepredstavoval, že by Hamas mohol prelomiť izraelskú obranu a zabiť toľko ľudí, či už tu v Kfar Aze alebo inde v Izraeli.
Zdesenie a hnev Izraelčanov sa miešali s nedôverou, že štát a armáda zlyhali pri plnení svojej základnej povinnosti chrániť svojich občanov, píše BBC.
Telá mŕtvych teroristov Hamasu, ktorí zabili toľko Izraelčanov, hnili na slnku a ležali odkryté na miestach, kde boli zabití, v kroví, priekopách a na priestranstvách v kibuci.

Blízko tiel boli motocykle, na ktorých vtrhli do kibucu po tom, čo prerazili hraničný plot. Boli tam aj trosky paraglidu, ktorý ozbrojenci použili na prelet z Pásma Gazy.
Keď sa novinári BBC ráno blížili k vchodu do kibucu Kfar Aza, boli po jeho obvode stále stovky izraelských vojakov. Veliteľ dával rozkaz na streľbu na budovu v Pásme Gazy. Takmer okamžite začala paľba z automatických zbraní, ktorá smerovala cez hranicu do Gazy. Z tej sa medzitým neustále ozývalo hlboké dunenie leteckých úderov.
Vojnové právo
Izrael zažíva po sobotňajšom útoku kolektívnu traumu, píše BBC. Aj v Gaze však zomierajú stovky civilistov.
Medzinárodné humanitárne právo jasne hovorí, že všetci bojovníci musia chrániť životy civilistov, pripomína spravodajský web s tým, že je jasné, že zabitie stoviek civilistov útočníkmi Hamasu je závažným porušením vojnového práva.
Izraelčania odmietajú akékoľvek porovnanie medzi spôsobom, akým Hamas zabíja civilistov, a tým ako zomierajú palestínski civilisti pri ich náletoch.
Generálmajor Itai Veruv, ktorý sa chystal odísť do dôchodku, ale teraz musel viesť boj o znovudobytie kibucu, trval na tom, že Izrael dodržiava svoje záväzky vyplývajúce z vojnového práva.
"Som si istý, že bojujeme za naše hodnoty a kultúru...budeme veľmi agresívni a veľmi silní, ale zachováme si svoje morálne hodnoty. Sme Izraelci, sme Židia," povedal.
Veruv dôrazne odmietol, že by Izrael prestal dodržiavať svoje záväzky vyplývajúce z vojnového práva. Dá sa však predpokladať, že s rastúcim počtom mŕtvych palestínskych civilistov bude Izrael čeliť čoraz silnejšej kritike.
Pohľad do Kfar Azy tak môže byť vodítkom budúceho vývoja. Spravodajca BBC v tejto súvislosti opísal rozhovor s nemenovaným izraelským vojakom, ktorý sa podieľal na oslobodení kibucu.
Na mieste podľa neho panoval "chaos a všade boli teroristi". Povedal tiež, že nikdy ako vojak nemusel robiť to, čo teraz. Na otázku, čo bude nasledovať, vojak odpovedal: "Ja neviem. Budem robiť, čo mi povedia. Dúfam, že tam vstúpime." Na otázku, či tým myslí do Pásma Gazy, odpovedal. "Áno, sme na to pripravení".
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?