Kľúčové udalosti:
- Poľské migy nezmenia rozhodnutie USA stíhačky neposlať.
- Európske velenie americkej armády zverejnilo zábery z incidentu dronu s ruskou stíhačkou.
- Počet ruských útokov v Bachmute a jeho okolí výrazne klesol, píšu analytici z Inštitútu pre štúdium vojny.
- Poľsko v najbližších dňoch odovzdá Ukrajine štyri stíhačky MiG-29.
- Šéf ukrajinskej diplomacie diskutoval s ministrami USA a Číny.
- Šojgu telefenoval s Austinom, pád dronu pripisuje výzvednej činnosti.
Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte
SME Minútu sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo potenciálny predaj najnovšej verzie rakiet AGM-114R2 Hellfire a súvisiaceho vybavenia Poľsku za odhadovanú cenu 150 miliónov dolárov. (TASR)
Požiar v ruskom Rostove spôsobil elektrický skrat, uviedol gubernátor Golubev. Na záberoch z miesta výbuchu bolo vidieť, ako z budovy stúpa k oblohe dym.
"Zistilo sa, že príčinou požiaru bol elektrický skrat v elektroinštalácii vo vnútri budovy. Šírenie plameňov spôsobilo výbuchy zásobníkov s palivom a mazivom," uviedol Golubev. "Požiar sa rozšíril na ploche 800 štvorcových metrov, čo viedlo k zrúteniu dvoch múrov," doplnil.
Golubev informoval, že jednu obeť hospitalizovali s miernymi zraneniami. Portál britskej televízie Sky News neskôr napísal, že zahynula jedna osoba a dve ďalšie utrpeli zranenia.
Na sociálnych sieťach sa šírilo video veľkého požiaru v Rostove, CNN pomocou geolokácie určila, že ide o budovu ruskej Federálnej bezpečnostnej služby.
Poradca ukrajinského prezidenta Podoľak uviedol, že požiar "jasne naznačuje, že je to prejav paniky, slabnutia mocenskej kontroly a prechodu Ruskej federácie k veľkému vnútornému konfliktu". Napísal tiež, že Ukrajina sa od incidentu dištancuje a "nezasahovala" tam. (TASR)
Na Ukrajine treba dosiahnuť mier diplomatickou cestou zhodli sa maďarský premiér Orbán s tureckým prezidentom Erdoganom. V každom prípade sa treba vyhnúť vstupu do vojny a jej eskalácii, zhodli sa obaja politici.
Erdogan sa podľa Orbánovho hovorcu Havasiho poďakoval za solidaritu a pomoc Maďarska po zemetrasení v Turecku, pričom turecký prezident vyzdvihol hrdinskú prácu maďarských pátracích a záchranných tímov.
Orbán požiadal Erdogana, aby jeho krajina bola aj naďalej spoľahlivým partnerom v tranzite zemného plynu smerujúceho z východu, pretože ten je kľúčovým pre maďarskú energetickú bezpečnosť.
Hlavnou témou summitu Turkickej rady je riešenie situácie po februárovom turecko-sýrskom zemetrasení. Jeho zvolanie inicioval azerbajdžanský prezident Alijev. Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan; Maďarsko má štatút pozorovateľa. (TASR)
Ruský prezident Putin obvinil Západ, že udrel na jeho krajinu sankčnou vojnou. To má byť podľa Putina dôvodom poklesu ruského HDP. Rusko preorientuje svoju ekonomiku na krajiny, ktoré nezaviedli sankcie, dodal Putin.
„Ide o pokles HDP o 4,7 percenta z dobre známych dôvodov, ako viete, z dôvodu sankčnej vojny, bezprecedentných problémov globálnej ekonomiky a systému medzinárodných vzťahov," povedal Putin. „Tieto problémy, ako viete, sme nevytvorili my," povedal šéf Kremľa na výročnom kongrese Ruského zväzu priemyselníkov a podnikateľov. Išlo o jeho prvý príhovor k podnikateľskej komunite od začiatku vojny na Ukrajine.
Maďarský parlament by mal 31. marca ratifikovať vstup Švédska a Fínska do NATO. Tamojší denník Népszava.hu upozorňuje, že ani tento termín nie je istý vzhľadom na doterajší vývoj.
Premiér Orbán na stretnutí predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky v Košiciach vlani 24. novembra vyhlásil, že parlament ratifikuje prijatie Švédska a Fínska na prvej parlamentnej schôdzi tohto roka, čo bolo neskôr prisľúbené aj fínskej premiérke Marinovej. Vládna strana Fidesz vlani v novembri na parlamentnom zhromaždení NATO v Madride pritom uviedla, že hlasovanie sa uskutoční 7. decembra.
Maďarsko už vyše pol roka odkladá ratifikáciu rozšírenia NATO. Orbán 25. februára povedal, že na stretnutí frakcií vládnych strán Fidesz a KDNP v Balatonfürede sa k tejto téme rozprúdila diskusia, preto do oboch severských krajín vyslali parlamentnú delegáciu.
Štvorčlenná parlamentná delegácia vedená podpredsedom parlamentu pre legislatívu a bývalým ministrom obrany Hendem a predsedom zahraničného výboru Némethom 7. marca rokovala v Štokholme a ďalší deň v Helsinkách. O výsledkoch rokovaní delegácie má rokovať maďarská vláda, vyhlásil 9. marca šéf úradu vlády Gulyás. (TASR)
Rozhodnutie USA neposlať stíhačky Ukrajine nezmenia poľské migy, oznámil Biely dom. Poľský prezident Duda po stretnutí s českým prezidentom Pavlom oznámil, že Varšava pošle Ukrajine štyri bojové lietadlá MiG-29.
"Nemení to náš kalkul týkajúci sa stíhačiek F-16," povedal novinárom hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť Kirby. Ani krok Poľska "to neovplyvní, nezmení to," dodal.
Ukrajina opakovane žiada spojencov, aby jej poslali stíhačky, hoci v prvom rade žiadala stíhačky F-16 americkej výroby.
"Môžeme povedať, že skutočne teraz posielame migy na Ukrajinu," potvrdil poľský prezident. Poľsko ich teraz má k dispozícii desať. "V najbližších dňoch, ak si dobre pamätám, dáme Ukrajine štyri lietadlá. Budú plne funkčné, ostatné sú v servise a budú sa postupne odovzdávať," spresnil postup Duda. Ukrajinskí piloti migy dobre ovládajú a môžu na nich lietať bez ďalšieho výcviku.
"Sú to tie migy, ktoré sme na začiatku 90. rokov prevzali po armáde Nemeckej demokratickej republiky. A tieto migy sú stále funkčné," dodal. Vzhľadom na technické možnosti ide zrejme o posledné roky ich fungovania.
Hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat vyhlásil, že Ukrajina je "partnerom vďačná". (TASR)
Rusko predlžuje dohodu o vývoze ukrajinského obilia o 60 dní, povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová. Dohoda podpísaná vlani v júli bola o 120 dní predĺžená už v novembri a jej platnosť vyprší v sobotu.
"Dohoda bola predĺžená o 60 dní," povedala Zacharovová. Podľa agentúry DPA však hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric povedal, že rokovania pokračujú, žiadne ďalšie podrobnosti k tomu ale neuviedol.
Podľa textu dohovoru sa jej platnosť predlžuje o ďalších 120 dní, pokiaľ proti tomu žiadna zo strán nevznesie námietky. Dpa upozorňuje, že jeho zmenu, teda skrátenú dĺžku platnosti, by museli odsúhlasiť všetky strany. (ČTK)
Rusko tvrdí, že vypátralo miesto, kde sa zrútil americký dron. Nepotvrdená informácia sa dnes objavila v médiách. Stroj sa má nachádzať v hĺbke asi 900 metrov a ruskí experti ho našli za pomoci podvodného robota.
Sevastopoľský server ForPost napísal, že na mieste teraz hliadkujú plavidlá ruského vojenského námorníctva. Anonymný zdroj ale tiež tvrdil, že neďaleko dronu sa nachádza potrubie plynovodu South Stream.
Tento plynovod, ktorý mal prepravovať ruský plyn cez Čierne more do Bulharska, však nebol nikdy realizovaný a bol zrušený v prospech projektu nazvaného TurkStream, ktorý vedie z Ruska do európskej časti Turecka. Avšak aj ruská tajná služba FSB vlani tvrdila, že zmarila ukrajinskú sabotáž na plynovode South Stream.
Švédsko predá Británii 14 delostreleckých systémov Archer, čo Londýnu umožní dodať na Ukrajinu staršie samohybné húfnice AS90. Štokholm dodá osem systémov Archer aj priamo Ukrajine.
Ide o plne automatizované húfnice namontované na kolesovom podvozku s obsluhou z obrnenej kabíny.
"Delostrelectvo akým je Archer spolu s obrnenými vozidlami a tankami zvýšia obranné schopnosti Ukrajiny a umožnia jej znovu získať územie," povedal švédsky minister obrany Pal Jonson.
Británia uviedla, že 14 systémov Archer bude slúžiť ako dočasná náhrada za 32 samohybných húfnic AS90, ktoré britská armáda darovala Kyjevu.
Švédska vláda doteraz prisľúbila Ukrajine vojenskú podporu v hodnote 16,9 miliardy švédskych korún (vyše jeden a pol miliardy eur).
Vo februári sa Štokholm pridal k ostatným spojencom, ktorí Kyjevu prisľúbili moderné tanky. Švédsko plánuje Ukrajine dodať "zhruba desať" tankov Leopard 2 A5 a tiež systémy protivzdušnej obrany Iris-T a HAWK. (TASR)
Británia je presvedčená, že najlepším spôsobom, ako ochrániť Moldavsko pred ruskými útokmi, je chrániť Ukrajinu, a nie posielať mu vojenskú podporu. V Kišiňove to povedal britský minister zahraničia James Cleverly.
"Sme pevne presvedčení, že jedným z najlepších spôsobov ochrany Moldavska pred fyzickým útokom je pomôcť Ukrajincom brániť sa voči ruskej agresii," povedal Cleverly.
Len málo krajín "rozumie nečestnej taktike ruskej zhubnej činnosti viac ako Moldavsko a Gruzínsko". Šéf britskej diplomacie dodal, že "Spojené kráľovstvo sa nebude nečinne prizerať, zatiaľ čo bude Moskva nehanebne podkopávať ich demokraciu, suverenitu a územnú celistvosť".
Cleverlyho návšteva Moldavska je súčasťou plánov Londýna, ktorý chcel ohlásiť ďalšiu finančnú podporu pre Kišiňov a Tbilisi. Moldavsko má dostať viac ako desať miliónov libier na "financovanie reforiem v oblasti ekonomiky a riadenia, vrátane energetického sektoru".
Británia už Moldavsku poskytuje podporu 12 miliónov libier na "dôležitú prácu v oblasti boja proti korupcii a za transparentnosť v krajine", uvádza sa vo vyhlásení vlády v Londýne.
In the face of Russian threats, Moldova has chosen the path of democracy and freedom.
The UK stands with you in defending your sovereignty and territorial integrity 🇬🇧🇲🇩 https://t.co/WMlvbDxKxh
Poľské bezpečnostné zložky rozložili špionážnu sieť. Skupina deviatich podozrivých mala inštalovať kamery na strategickom letisku a železničných uzloch s cieľom zbierať informácie a sabotovať dodávky zbraní a pomoci pre Ukrajinu. (SME)
Ukrajinský minister zahraničných vecí diskutoval o podmienkach prímeria s kolegami USA aj Číny. "Hovoril som s ministrom Blinkenom o mierovom vzorci Ukrajiny a spôsoboch, ako urýchliť dodávky delostreleckej munície," oznámil Dmytro Kuleba.
"Nepretržite spolupracujeme s USA a ďalšími partnermi, aby sme zabezpečili, že Ukrajina bude mať všetku muníciu, ktorú potrebujeme na obranné a protiofenzívne operácie," doplnil Kuleba.
Kuleba informoval aj o telefonáte s lídrom čínskej diplomacie Čchin Kangom. Išlo o ich prvé rokovanie od decembra, keď Čchin nastúpil do funkcie.
Hovorili o význame územnej celistvosti, ukrajinských podmienkach na ukončenie vojny.
Čchin Kang vyzval Kyjev a Moskvu, aby čo najskôr obnovili mierové rozhovory. Odôvodnil to obavami, že konflikt sa môže vystupňovať a vymknúť spod kontroly.
Peking "dúfa, že všetky strany (konfliktu) zachovajú pokoj a zdržanlivosť, čo najskôr obnovia mierové rozhovory a vrátia sa na cestu politického urovnania", povedal šéf čínskej diplomacie Čchin Dmytrovi Kulebovi v telefonát a zopakoval podporu mierovému návrhu Číny. (SME, TASR)
Rusko nedodáva do tankov T-90M elektroniku a utajuje údaje o pôvode komponentov, oznámilo velenie ukrajinských síl po preskúmaní ukoristeného tanku. Niektoré riešenia sú podľa neho napodobeninami komponentov z tankov západného typu.
„Niekedy je to až absurdné. Niektoré diely vydáva za svoj vlastné vývoj. Pritom je zrejmé, že viaceré konštrukčné riešenia sú napodobeninami komponentov z tankov západného typu," povedal Andrii Rudyk, zástupca Centra pre výskum zbraní a vojenského materiálu Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny.
Rudyk poznamenal, že medzinárodné sankcie zavedené proti Rusku zmenili výrobu T-90M zo sériovej výroby na individuálnu. Podľa otvorených zdrojov malo Rusko v prevádzke len 100 kusov plne vybavených tankov toho typu a podľa ukrajinského velenia stratilo doteraz 15 kusov T-90M „Breakthrough“.
Rudyk dodal, že straty nútia nepriateľa dekonzervovať staré tanky T-62 a T-72 a urýchlene ich modernizovať. Velenie Ukrajiny tvrdí, že na Ukrajine stratili okupanti 3 504 tankov.
https://t.co/OFHnycfVtt https://t.co/4PCvn3aTll
Ruský prezident vyzval veľkopodnikateľov, aby svoje zahraničné aktíva použili na investície v Rusku. Osobne ich vyzval na prejav vlastenectva a podporu spoločnosti.
Putin tiež uviedol, že obmedzí vyplácanie dividend akcionárom a materským spoločnostiam v „nepriateľských“ krajinách. Výnosy by sa vyplácali v prípade, ak by časť z nich bola použitá na investície v Rusku. (Sky News)
Nemecký zbrojársky koncern Rheinmetall chce v nasledujúcich 15 mesiacoch spustiť sériovú výrobu nových tankov Panther. Šéf predstavenstva spoločnosti pripomenul aj ponuku vybudovať fabriku na Ukrajine. (TASR)
Vláda mohla poskytnúť Ukrajine stíhačky skôr a nemusela čeliť diskusii, či je takýto krok kabinetu v demisii v súlade s ústavou. Po zasadnutí parlamentného zahraničného výboru to povedal poslanec Tomáš Valášek.
„Iné krajiny tak už urobili, svet sa nezrútil," povedal Valášek.
Doplnil, že zasadnutie výboru k téme dodania MiGov, na ktorom nebolo prijaté žiadne uznesenie, bolo len politickým divadlom strany Smer.
Podpredseda Smeru Juraj Blanár po zasadnutí výboru zopakoval, že jeho stana dodanie stíhačiek odmieta a vláda na to ani nemá kompetencie. „My sme zásadne proti dodávaniu zbraní a v tomto prípade aj proti porušovaniu ústavy," doplnil. (SITA)
Európa trpí vojnovou psychózou a ženie sa do vojny, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán na summite Turkickej rady v Ankare. Tvrdí, že globálna väčšina chce mier.
Maďarský premiér sa členom rady poďakoval, že "posilňujú hlas mieru".
Poďakoval sa aj tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ktorý zohral úspešnú úlohu v sprostredkovaní medzi bojujúcimi stranami a požiadal ho, aby vo svojom úsilí pokračoval aj v budúcnosti.
Hlavnou témou summitu Turkickej rady je riešenie situácie po februárovom turecko-sýrskom zemetrasení. Jeho zvolanie inicioval azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan; Maďarsko má štatút pozorovateľa.
"Pre Maďarsko je najdôležitejšia záchrana ľudských životov, preto presadzujeme, aby čo najskôr bolo prímerie a aby sa čo najskôr začali mierové rokovania," dodal predseda maďarskej vlády. (TASR)
Rusko rokuje o munícii s Mjanmarskom, africkými krajinami aj štátmi z Blízkeho východu, oznámil Vadym Skibickij, hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky.
„Vojenské spravodajstvo má dokumenty o spolupráci a zámeroch úradov v Rusku ohľadom získavania munície, rakiet a ďalších zbraní a techniky. Je to spôsobené tým, že Rusko pociťuje nedostatok munície," povedal predstaviteľ ukrajinského vojenského spravodajstva GRU.
"Vieme, že aktívne spolupracujú s Iránom. Prebiehajú rokovania s Mjanmarskom, krajinami afrického kontinentu a Blízkeho východu. Vyslali svoje delegácie z ministerstva obrany, zahraničnej spravodajskej služby a iných agentúr, aby získali čo najviac munície a zbraní,“ povedal Skibickij.
Dodal, že niektoré krajiny sa ešte nerozhodli o dodávkach munície Rusku a čakajú na ďalší vývoj bojov.
Rozviedka pripomenula, že pretrváva dovoz zbraní do Ruska z Iránu a v hre sú aj balistické rakety. „Spoľahlivé informácie týkajúce sa presunu balistických rakiet nemáme. Irán za rakety žiada od Ruska nukleárne technológie," poznamenal Skibickij.
Doplnil, že Rusko dostáva pravidelné zásielky systémov protivzdušnej obrany a S-300 zo Sýrie, ktoré sú dodávané na civilných lodiach. (Ukrinform)
Nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil ďalšie dodávky zbraní Ukrajine. Povedal, že Berlín spolu s partnermi zabezpečí, aby Kyjev dostal zbrane a vybavenie na obranu a odrazenie útokov Ruska. Za dôležité považuje rýchle dodanie munície. (The Guardian)
Ruské sily sa na Ukrajine dopustili viacerých vojnových zločinov vrátane vrážd, útokov na civilistov, nezákonného väznenia, znásilňovania či deportácií detí, píše sa v najnovšej správe Rady OSN pre ľudské práva. (ČTK)
Rusko nepredstavuje pre Fínsko žiadnu hrozbu, vyhlásil hovorca Kremľa Peskov krátko pred návštevou fínskeho prezidenta v Turecku, ktoré má podľa očakávaní dať zelenú členstvo Fínska v NATO.
"Opakovane sme vyjadrili poľutovanie nad rozhodnutím Fínska a Švédska požiadať o členstvo v NATO a tiež sme zdôrazňovali, že Rusko pre tieto krajiny nepredstavuje nijakú hrozbu," povedal Dmitrij Peskov.
Zároveň tvrdil, že s Fínskom ani Švédskom Rusko nemá žiadne spory a tieto severské krajiny Ruskú federáciu tiež nijakým spôsobom neohrozujú.
Česká automobilka Škoda Auto sa blíži k dohode o predaji svojich aktív v Rusku. Škoda prerušila výrobu vo svojich dvoch ruských závodoch v Kaluge a Nižnom Novgorode krátko po vypuknutí ruskej invázie.
Škoda, ktorá v roku 2022 vyrobila na celom svete približne 780 000 áut, mala na starosti riadenie a finančnú správu aktivít celej skupiny Volkswagen v Rusku.
"Skupina Volkswagen analyzovala rôzne scenáre budúcnosti našich obchodných možností v Rusku. Preferovanou možnosťou je predať aktíva Volkswagen Group Russia tretej strane. Sme v záverečnej fáze finalizácie dohody a očakávame, že ju uzavrieme pomerne skoro," povedal predseda predstavenstva Škody Klaus Zellmer a dodal, že nemôže hovoriť o detailoch pred podpisom zmluvy.
Škoda uviedla, že minulý rok stratila na tržbách takmer 700 miliónov USD (663,57 milióna eur) v dôsledku stiahnutia sa z Ruska. (TASR)
Závod japonskej automobilky Toyota v Petrohrade by sa mohol previesť do ruského portfólia, konkrétne na ruský Štátny inštitút pre výskum a vývoj automobilov a motorov, uviedol ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.
Ak sa slová Manturova potvrdia, inštitút prevezme aktíva už tretej automobilky, ktorá pôsobila v Rusku a v dôsledku vojny na Ukrajine sa rozhodla ruský trh opustiť.
V máji automobilka Renault previedla svoj takmer 68-percentný podiel vo firme AvtoVAZ a v októbri prevzal inštitút za jedno euro pod svoju kontrolu závod Nissanu.
Britský vojenský expert tvrdí, že za pád amerického dronu môže najmä neúmyselná chyba pilota ruskej stíhačky Su-27. Sean Bell povedal, že pilot takmer určite nezamýšľal dron atakovať tak, že ho zachytí. Išlo by o veľmi riskantný úmysel.
Poľsko v najbližších dňoch odovzdá Ukrajine štyri stíhačky MiG-29. Na tlačovej konferencii po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom to povedal poľský prezident Andrzej Duda. Ďalšie stroje poskytnú Kyjevu po ich servise a oprave. (ČTK)
Požiar v budove ruskej bezpečnostnej služby FSB v Rostove má jednu obeť, dve osoby utrpeli zranenia. Gubernátor Vasilij Golubev uviedol, že požiar zrejme spôsobil elektrický skrat, po ktorom sa vznietili horľaviny. (Sky News)
Rusko je v sankčnej vojne so Západom a ekonomika sa musela preorientovať na krajiny, ktoré sankcie voči Rusku nezaviedli, povedal prezident Putin v príhovore k podnikateľskej elite. Dodal, že predpovede o kolapse ruského hospodárstva boli prehnané. (Sky News)
V Rusku odsúdili vojaka na päť a pol roka za priznanie sa k vražde ukrajinského civilistu. Vojenský súd ho označil za šíriteľa falošných správ o armáde. V auguste 21-ročný Daniil Frolkin povedal, že zastrelil muža v Andrijivke pri Kyjeve.
Neskôr obeť identifikovali ako 47-ročného Ruslana Jaremčuka. Frolkin priznal aj okrádanie civilistov. Bol členom 64. motostreleckej brigády, známej jednotky z Chabarovskej oblasti, ktorá je obvinená zo spáchania vojnových zločinov v Buči.
Frolkin je prvým známym vojakom, ktorého v Rusku odsúdilo po tom, čo sa priznal k vraždám civilistov. Tento krok sa považuje za spôsob, ako odradiť vojakov od výpovedí o tom, čo sa dialo na Ukrajine.
This was reported by the publication "Important stories". The prosecution asked for Frolkin 6 years of real… https://t.co/M5J9dZxl5c https://t.co/O1jHECGNgV
Ruská polícia opäť zatkla exprimátora Jekaterinburgu Jevgenija Rojzmana, ktorý je kritikom Kremľa aj invázie na Ukrajinu. Zverejnil totiž materiál, ktorý obsahoval zmienku o organizácii väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného.
Podľa agentúry AP je 59-ročný Rojzman jedným z mála predstaviteľov ruskej opozície vyvíjajúcich nejakú verejnú aktivitu, ktorí ešte neboli vo väzení alebo pod tlakom úradov neušli za hranice. Od vlaňajšieho augusta bol však už fakticky držaný v domácom väzení.
Rojzmana vlani istý čas v súvislosti s vojnou na Ukrajine držali vo väzbe pre podozrenia z "diskreditácie" ruskej armády.
Po prepustení mu obmedzili pohyb natoľko, že to v podstate zodpovedalo domácemu väzeniu. Nemohol sa napríklad zúčastňovať na verejných podujatiach, opúšťať svoje bydlisko, používať internet, telefón a mail a komunikovať mohol iba so svojimi právnikmi, vyšetrovateľmi a blízkymi príbuznými. (TASR)
Ruské námorníctvo poslalo posily do Čierneho mora. Má tam už 20 lodí a sprievodné plavidlá, uviedla hovorkyňa južného velenia ukrajinských síl Natalia Humeňuková. Aktivity Ruska označila za netypické, vyzerajú podľa nej ako pátracia misia.
Hovorkyňa dodala, že na ruských lodiach sa nachádzajú štyri raketové nosiče, schopné odpáliť 28 rakiet. Lode sú rozptýlené, čo môže znamenať, že sú na pátracej akcii a pravdepodobne hľadajú zvyšky amerického dronu.
Záujem o trosky dronu potvrdil aj šéf Ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev. (Kyiv Independent)
V sídle ruskej federálnej bezpečnostnej služby v Rostove na Done vypukol požiar. Niektoré spravodajské zdroje uvádzajú, že svedkovia počuli pred vypuknutím požiaru výbuchy.
Local residents report hearing "sounds of explosions". https://t.co/hMa30kqoNY https://t.co/PahTxWll3E
Európske velenie americkej armády zverejnilo zábery z incidentu amerického sledovacieho dronu s ruskou stíhačkou. Kamera dronu MQ-9 Reaper nasnímala priblíženie bojového lietadla Su-27, ktoré poškodilo dron vypustením paliva.
Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak potvrdil odhalenie ruskej špionážnej skupiny v Poľsku. "Celá sieť bola rozložená. Bola to špionážna skupina, čo zbierala informácie pre tých, ktorí zaútočili na Ukrajinu," povedal.
"Toto je dôkaz, že poľské služby efektívne pracujú v záujme bezpečnosti Poľska," povedal na margo rozbitia skupiny Blaszczak a zdôraznil, že jej činnosť predstavovala "skutočnú hrozbu".
"Agenti ABW (Agentúry pre vnútornú bezpečnosť) ich zatkli po tom, čo zistili, že skupina nainštalovala kamery pri železničných uzloch a dôležitých dopravných trasách na monitorovanie železničnej dopravy a prenos obrazu na internet," uviedla stanica RMF.
Kamery boli nainštalované pozdĺž železničných tratí v Podkarpatskom vojvodstve na juhovýchode Poľska v blízkosti letiska Rzeszów-Jasionka, ktoré je hlavným logistickým uzlom pre vojenskú a humanitárnu pomoc Ukrajine. (TASR)
Proruský gubernátor Doneckej oblasti Denis Pušilin nevidí známky stiahnutia ukrajinskej armády z Bachmutu. Tvrdil však, že ukrajinské sily majú ťažkosti so zásobovaním a posilami, keďže cesta do Bachmutu z ukrajinskej strany je pod ťažkou paľbou žoldnierskej skupiny Wagner. (The Guardian)
Švajčiarsko-britský ťažobný koncern Glencore neobnoví s ruským Rusal International zmluvu o nákupe hliníka. Kontrakt v hodnote16 miliárd dolárov v budúcom roku vyprší.
Agentúra Bloomberg News sa odvoláva na generálneho riaditeľa Garyho Naglea.
Rozhodnutie odstúpiť od dohody je v súlade s politikou Glencore nerobiť žiadne nové obchody s Ruskom, ktorú skupina so sídlom vo Švajčiarsku zaviedla po invázii ruskej armády na Ukrajinu vo februári minulého roka, uvádza sa v správe. Existujúce dohody Glencore aj naďalej dodržiava.
Bloomberg minulý mesiac informoval, že Trafigura Group, jeden z najväčších rivalov Glencore, rokuje o zabezpečení vlastných dodávok kovu od Rusalu s odvolaním sa na ľudí oboznámených s touto záležitosťou. (TASR)
Personálne straty okupantov vzrástli o 1 040 vojakov na 162 560, tvrdí velenie Ukrajiny. Ruská armáda prišla aj o lietadlo, 11 bojových obrnených vozidiel a delostreleckých systémov, jeden raketový a tri protivzdušné systémy.
Spojené štáty pripravujú ukrajinskú armádu na jarnú protiofenzívu, ktorá by sa mala začať do konca mája. USA bez ohľadu na stratégiu Kyjeva chcú, aby ukrajinskí vojaci mali zbrane, ktoré potrebujú na pokračovanie v boji, píše Politico.
Na Ukrajinu mieria do ofenzívy stovky západných tankov a obrnených vozidiel, medzi ktorými je aj osem obrnených vozidiel schopných stavať mosty a umožniť vojakom prechádzať cez rieky.
Americkí a európski partneri tiež prevážajú muníciu, ktoré Ukrajina potrebuje najviac. "Balíky pomoci, ktoré USA schválili pred štyrmi a piatimi mesiacmi, sú zamerané na to, čo Ukrajina potrebuje na rozvinutie ofenzívy," povedal jeden z amerických predstaviteľov pod podmienkou zachovania anonymity.
Podľa amerických predstaviteľov sa Kyjev ešte nerozhodol o stratégii. Vidia dve možnosti: postupovať na juh cez Cherson na Krym alebo vytláčať okupantov z Luhanskej oblasti a odtiaľ oslobodzovať regióny smerom na juh.
Americkí vojenskí predstavitelia považujú prvú možnosť za nereálnu, keďže Rusko posilnilo svoju obranu na východnom brehu Dnepra a Ukrajina nemá sily na úspešnú obojživelnú operáciu.
@SecDef projected a sense of urgency today after a virtual meeting of the UDCG https://t.co/UpbVX3p31z
Po tom, čo západný dokument o väznenom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom získal Oscara, boli kritici Kremľa oslavovaní. Jeho politické hnutie sa však zmieta v chaose a niektorí ukrajinskí politici tvrdia, že si cenu nezaslúži. (SME)
Krym je opevnený a Ukrajina nemá šancu získať ho späť, myslí si Sergej Aksjonov, Ruskom dosadený šéf okupovaného polostrova. "Vedia, že nemajú šancu. Nič nám nehrozí. Prijali sa také opatrenia, ktoré minimalizujú škody," vyhlásil Aksjonov.
Proruský predstaviteľ dodal, že Ukrajina použila drony na prieskum obrany Krymu. (The Guardian)
Ruský exprezident Dmitrij Medvedev údajne nariadil zavraždiť talianskeho ministra obrany Guida Crosetta. Wagnerovcom údajne v Kremli ponúkli 15 miliónov dolárov.
Podľa talianskych spravodajských služieb by pokus o atentát mohla uskutočniť jedna z ich buniek v Európe - v Srbsku alebo Estónsku.
Vypísanie odmeny na Crosettovu hlavu zo strany Medvedeva údajne prišlo ešte pred najnovšími vyjadreniami talianskeho ministra, ktorý obvinil Wagnerovcov z podnecovania migračnej krízy v Európe. (SITA)
V anglickom hoteli s utečencami z Ukrajiny horelo. Evakuovali okolo 30 osôb vrátane detí. Požiar vypukol v meste Midhurst na jednom z priľahlých pozemkov a následne sa rozšíril aj na hotel Angel Inn, ktorý mal približne 15 izieb.
Podľa vyjadrenia hasičov a záchranárov bol požiar v grófstve West Sussex veľkého rozsahu a vyžiadal si nasadenie desiatich hasičských áut, cisterny, plošiny s rebríkom a terénneho vozidla. Požiar si nevyžiadal žiadne obete.
Polícia uviedla, že v zasiahnutej oblasti budú uzatvorené ulice, nespresnila však, dokedy uzávierka potrvá. Neuviedla ani príčinu požiaru.
Over 30 people have been evacuated from the building and firefighters are working hard to bring the fire under control.
The full update from Area Manager Richard Abbot can be found below: https://t.co/uXpTLWoVXM
Ruská armáda sa pokúša na frontovej línii konkurovať Wagnerovej skupine a obnovuje ofenzívu na Vuhledar v Doneckej oblasti, hoci jej opakované útoky na mesto zlyhali a boli nákladné, tvrdí britské ministerstvo obrany.
O žoldnieroch sa v Rusku často informuje ako o hybnej sile postupného dobýjania Bachmutu a okolia a vyhlásenia šéfa skupiny Prigožina podkopávajú autoritu oficiálneho ruského velenia.
Podľa britských spravodajských služieb má byť odpoveďou na kritiku opätovný útok na Vuhledar, ktorý je od Bachmutu vzdialený 150 kilometrov na južne a 60 kilometrov od centra okupovanej regionálnej metropoly Doneck.
"Kremeľ potrebuje dosiahnuť svoj vlastný úspech, aby mohol konkurovať úspechom wagnerovcov. V priebehu minulého týždňa sa ruská ofenzíva na Vuhledar utlmila po opakovaných a mimoriadne nákladných neúspešných útokoch počas predchádzajúcich troch mesiacov," uvádza sa v správe.
Ťažké straty spôsobili okupantom delostrelecké systémy RAAM (Remote Anti-Armor Mine System), ktoré dokážu ničiť obrnené bojové vozidlá vzdialené až 17 kilometrov, dodáva britský rezort obrany.
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/gjsLU9pJZb
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 https://t.co/ND6yhgaSFk
Ukrajinský prezident Zelenskyj pripomenul rok od náletu na činoherné divadlo v Mariupoli, pri ktorom zahynuli stovky civilistov.
Vo vnútri sa malo ukrývať okolo 1 200 civilistov, počet obetí sa odhadoval na 300, zachrániť sa podarilo 130.
"Rusko pred rokom úmyselne zhodilo bombu na Činoherné divadlo v Mariupoli. Pri divadle bol nápis „Deti“, ktorý sa nedal prehliadnuť. V budove sa skrývali stovky ľudí. Pracujeme na tom, aby sa teroristický štát zodpovedal za to, čo spáchal," napísal Zelenskyj.
Ukrajinská armáda podľa ranného hlásenia generálneho štábu odrazila za posledných 24 hodín 75 ruských útokov v piatich oblastiach.
Rusi aj naďalej pokračovali v útokoch na Bachmut, Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske v Doneckej oblasti. Za posledný deň Rusko vypálilo tri rakety a zasiahlo civilnú infraštruktúru v Charkove, podniklo ďalších 29 leteckých útokov a tiež v 79 prípadoch útočilo zo salvových raketometov.
(ČTK)
Rusko údajne dorazilo na miesto, kde sa nachádzal americký dron, informuje CNN s odvolaním sa na predstaviteľov. Podľa predsedu Zboru náčelníkov štábov generála Marka Milleyho bude ťažké dron získať.
Milley zároveň telefonoval s jeho ruským kolegom, náčelníkom generálneho štábu Valerijom Gerasimovom. CNN konštatuje, že dvaja predstavitelia uviedli, že Rusko dorazilo na miesto havárie MQ-9 v Čiernom mori.
Súvisiaci článok
Milley povedal novinárom, že dron „pravdepodobne klesol do značnej hĺbky, takže akákoľvek operácia obnovy z technického hľadiska by bola veľmi ťažká“, ale k informáciám, ktoré zhromaždil, nebude možné získať prístup.
„Pravdepodobne je to asi štyritisíc alebo päťtisíc stôp vody, niečo také. Takže akákoľvek operácia obnovy je v takej hĺbke pre každého veľmi ťažká,“ povedal Milley. (The Guardian)
Moldavsko už nedostáva ruský plyn. Rovnako ani nezažíva „vydieranie“ plynárenského gigantu Gazprom kvôli jeho ťažkostiam s platením za dodávky, uviedol tamojší minister energetiky.
Victor Parlicov, ktorý hovoril pre televíziu TV8, konštatoval, že Gazprom od decembra dodával zásoby len do separatistického regiónu Podnestersko podporovaného Ruskom, pričom žiadne z nich nešli centrálnym orgánom v Kišiňove. (The Guardian)
Za migy, ktoré poskytneme Ukrajine, by sme mali dostať finančnú aj materiálnu kompenzáciu v hodnote 900 miliónov dolárov. Dočasne poverený minister obrany Naď však zatiaľ nepovedal, čo presne znamená materiálna časť.
O tom, aká je aktuálne situácia s migmi, sa Ľubica Melcerová rozprávala s redaktorom SME Michalom Katuškom.
Zdá sa, že ofenzíva Wagnerovej skupiny na Bachmut sa blíži ku koncu. Ako uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny, počet útokov v Bachmute a jeho okolí výrazne klesol, predovšetkým v posledných dňoch.
Experti sa domnievajú, že „ofenzíva wagnerovcov nebude dostatočná na to, aby sa zmocnila Bachmutu“.
Šéf skupiny Prigožin nedávno zdôraznil, že údajný nedostatok munície má vplyv na schopnosti wagnerovcov viesť ofenzívu. Zároveň 15. marca konštatoval, že kvôli nedostatku munície a ťažkým bojom musela skupina rozšíriť svoje obkľúčenie mesta.
Súvisiaci článok
Aj celkové tempo ruských operácií na Ukrajine sa v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami znížilo. Ukrajinský plukovník Oleksij Dmytrashkivskyj v stredu uviedol, že ruské pozemné útočné akcie sa za posledný týždeň výrazne znížili a to z 90 až 100 útokov denne na 20 až 29 za deň.
Latest w/ @criticalthreats: https://t.co/LoibkT2OKU https://t.co/IYqBEy9dO0
Karikatúra dňa od Sliackeho: Opozícia.
(SME)Ruský minister obrany Sergej Šojgu v telefonáte s ministrom obrany USA Lloydom Austinom vyhlásil, že príčinou incidentu s dronom v oblasti Čierneho mora bola zvýšená výzvedná činnosť Spojených štátov proti záujmom Ruska.
Podľa medializovaných správ Šojgu dodal, že k incidentu v Čiernom mori prispelo aj konanie Spojených štátov, ktoré nerešpektovali, že Rusko tam v súvislosti s tzv. špeciálnou vojenskou operáciou ruskej armády na Ukrajine zriadilo zónu s obmedzením preletov.
Rusko prostredníctvom svojho ministra obrany avizovalo, že na akékoľvek budúce provokácie zo strany USA bude adekvátne reagovať.
"Lety amerických strategických bezposádkových vozidiel pri pobreží Krymu majú provokatívny charakter, čo vytvára predpoklady na eskaláciu situácie" v zóne Čierneho mora, upozornil Šojgu.
Telefonát o incidente s dronom absolvovali aj náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov a predseda zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley.
USA trvajú na tom, že operujú v medzinárodnom vzdušnom priestore a budú v tejto činnosti pokračovať. (TASR)
Ukrajina pozvala floridského guvernéra na návštevu. Ruskú inváziu označil za "územný spor" medzi Ukrajinou a Ruskom. Republikán Ron DeSantis môže byť budúci rok jedným z kandidátov na úrad amerického prezidenta.
Ako "územný spor" označil vojnu na Ukrajine v dotazníku, ktorý reportéri americkej televízie Fox News dali vyplniť deklarovaným i potenciálnym kandidátom Republikánskej strany pre prezidentské voľby.
Napísal tiež, že americká podpora Ukrajiny vo vojne nepatrí k "životne dôležitým záujmom" USA. To naznačuje, že zrejme túto pomoc obmedzí, ak sa stane prezidentom.
Tieto výroky stavajú 44-ročného DeSantisa do jednej skupiny s Trumpom, ktorý je proti americkej pomoci Kyjevu a kritizoval administratívu prezidenta Bidena za postoj k tejto vojne. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že DeSantis pravdepodobne bude hlavným súperom Trumpa v boji o nomináciu Republikánskej strany.
Floridský guvernér v dotazníku upozornil, že Spojené štáty majú vlastné národné záujmy, ale "ďalšie zamotávanie sa do územného sporu medzi Ukrajinou a Ruskom k nim nepatrí".
Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Nikolenko tieto výroky kritizoval. "Sme si istí, že guvernér DeSantis ako bývalý armádny dôstojník ... pozná rozdiel medzi ´sporom´ a vojnou," napísal Nikolenko. "Pozývame ho na návštevu Ukrajiny, aby hlbšie pochopil ruskú inváziu a hrozby, ktoré predstavuje pre USA," dodal.
Súvisiaci článok

Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii
Odoberať tému
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Ukrajina Rusko Online: Ruský dronový útok na Charkov zabil najmenej štyroch ľudí, tri desiatky zranil
- Ruská armáda sa stále pokúša vytlačiť Ukrajincov z Kurskej oblasti, hlásia ťažké boje (SME Minúta)
- Fico opakovane oživuje ukrajinský tranzit (komentár)