SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Ukrajina Rusko Online: Európska komisia navrhla deviaty balík sankcií proti Rusku

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Boje o Bachmut pripomínajú zákopy prvej svetovej vojny"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
7. 12. 2022
|
21:37
|
Svet

Stále nie je vylúčené, že v Kyjeve túto zimu nastane apokalyptický scenár, keď sa jeho obyvatelia budú musieť kvôli dlhodobému výpadku prúdu evakuovať, povedal starosta mesta Vitalij Kličko v rozhovore pre Reuters.

Kličko na podobnú možnosť upozorňoval už skôr vzhľadom na pokračujúce ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru

"Kyjev môže prísť o prúd, o vodu, aj o dodávky tepla. Apokalypsa môže nastať ako v hollywoodskych filmoch, keď už kvôli nízkym teplotám nebude možné v domoch žiť," uviedol Kličko.

"Robíme všetko pre to, aby sme zabezpečili, že k tomu nedôjde," zdôraznil starosta. Ak však nastane úplný blackout, mesto nebude schopné zabezpečiť pre 3,6 milióna Kyjevanov teplé prístrešie. Ľudia by tak mali byť pripravení na evakuáciu.

"Zatiaľ sme zriadili skoro 500 autonómne vyhrievaných centier, ale pre mesto s viac ako tromi miliónmi obyvateľov to nie je nič," uviedol Kličko.

V najhoršom scenári by podľa neho metropola mohla byť bez ústredného vykurovania až do jari. Teploty by pritom mohli klesnúť až na mínus 15 stupňov Celzia.

Ak bude Kyjev pri nízkych vonkajších teplotách bez elektriny, budú musieť vodohospodári dostať z potrubia vodu. "Inak môže voda zamrznúť a zničiť celý potrubný systém," vysvetlil.

Aktuálne mestu chýba asi len 20 percent jeho spotreby, dodal. Ľudia by si však mali pripraviť zásoby jedla a vody a pre prípad evakuácie mať prichystané oblečenie a doklady. (ČTK)

7. 12. 2022
|
21:26
|
Svet

Tisíce ruských turistov si užívajú dovolenku na venezuelskom ostrove Isla de Margarita, obchádzajú tak cestovné reštrikcie. Venezuelský prezident Maduro vníma cestovný ruch ako nástroj na revitalizáciu ekonomiky.

Venezuela má vážne vnútropolitické a ekonomické problémy. Po rokoch hyperinflácie sa objavujú letmé známky oživenia ekonomiky. Maduro s Ruskom podpísal dohodu, ktorá do konca aktuálneho roka umožní príchod 100-tisíc ruských turistov.

Za posledné dva mesiace využilo nové priame letecké spojenie medzi Moskvou a venezuelským Isla de Margarita približne 3000 ruských dovolenkárov.

Letecké spojenie sa obnovilo 2. októbra, po sedemmesačnej odmlke pre vojnu na Ukrajine. Trasy letov sa museli zmeniť, aby sa vyhli vzdušnému priestoru krajín, ktoré zaviedli voči Rusku sankcie. (TASR)

7. 12. 2022
|
21:07
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj obvinil Rusko z "ekocídy", invázia vyhubila desaťtisíce delfínov. "A to je len malá časť z ničivých následkov (vojny)," povedal. "Ruská vojna má obrovský dosah na prírodu v našej krajine," dodal.

Na vládnej platforme United24, zameranej na získavanie darov pre Ukrajinu, Zelenskyj zverejnil správu o situácii v prírodnej rezervácii Tuzlovské lagúny v Odeskej oblasti.

"Odhadujeme, že v dôsledku vojny uhynulo prinajmenšom 50 000 delfínov," tvrdí v nej Rusev, výskumný pracovník rezervácie. Dodáva, že to je zhruba 20 percent z celkového počtu delfínov v Čiernom mori.

Mnoho vedcov vrátane Ruseva obviňujú z tejto tragédie sonary ruských bojových lodí. Pomocou sonarov dokážu identifikovať nepriateľské ponorky aj na veľkú vzdialenosť. Pre mnoho morských cicavcov však spôsobujú v ich prostredí nadmerný hluk, ktorý môže mať fatálne následky.

Rusev ešte v auguste odhadoval v rozhovore pre úbytok čiernomorskej populácie delfínov spôsobený inváziou na asi dve percentá (5000 uhynutých zvierat).

(TASR)
7. 12. 2022
|
20:44
|
Svet

Britská armáda kupuje od švédskej firmy Saab za 223 miliónov libier tisíce protitankových zbraní. Časť zásob týchto zbraní totiž Spojené kráľovstvo darovalo Ukrajine. 

Britský minister obrany Wallace uviedol, že protitankové zbrane zohrali „rozhodujúcu rolu" v podpore ukrajinskej armády. Ľahké protitankové zbrane novej generácie sú raketami odpaľovanými z ramena a obsluhovať ich môže jeden vojak. Informuje o tom portál news.sky.com. (SITA, Sky News)

7. 12. 2022
|
20:12
|
Svet

Lotyšský premiér Karinš sľubuje podporu exilovým ruským novinárom. Musia však dodržiavať lotyšské zákony. Vyjadrenie premiéra súvisí s odobratím licencie na vysielanie ruskému exilovému kanálu TV Dožď.

Lotyšská rada pre elektronické masmédiá včera oznámila, že mu ju odobrala za nerešpektovanie podmienok. Predseda rady Abolinš spresnil, že išlo o "ohrozenie národnej bezpečnosti a verejného poriadku" Lotyšska. "Máme právny štát. Médiá majú príležitosť obrátiť sa na súd," povedal Karinš.

Lotyšská bezpečnostná služba začiatkom decembra začala činnosť TV Dožď preverovať aj kvôli vyjadreniu moderátora v živom vysielaní o pomoci ľuďom zmobilizovaným do ruskej armády.

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc kritizovala postup lotyšských úradov voči tejto televízii a samotná TV Dožď obvinenia označila za "nespravodlivé" a "absurdné".

"Ich práca sa počas tohto roka, keď odsúdili nekompromisnú útočnú vojnu (ruského prezidenta Vladimira) Putina voči Ukrajine, stala zdrojom reality pre milióny Rusov a vzbudzuje u mňa úctu," uviedol uväznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj. (TASR)

7. 12. 2022
|
19:55
|
Svet

Ruské bombardovanie mesta Kurachove v Doneckej oblasti zabilo osem ľudí. Uviedol to zástupca šéfa prezidentského úradu Kyrylo Tymošenko. Bombardovanie podľa neho zasiahlo tržnicu, autobusovú stanicu, benzínové pumpy a obytné budovy.

Ďalší piati ľudia pri útoku utrpeli zranenia.

„Teroristi zaútočili na pokojné mesto Kurachove. Teroristi sú neľudskí. A budú sa z toho zodpovedať," napísal na komunikačnej platforme Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. (SITA)

Zdroj TWITTER - NEXTA
7. 12. 2022
|
19:09
|
Svet
Dôležité

Európska komisia predložila návrh deviateho balíka sankcií proti Rusku. Je zameraný proti ruským ozbrojeným silám, ďalším bankám a desiatkam ruských predstaviteľov. Obmedziť chce aj dodávky dronov pre Rusko.

(TASR)
7. 12. 2022
|
17:00
|
Svet

Lotyšsko odobralo licenciu ruskej exilovej televízii Dožď. Riga stanicu obvinila z napomáhania Putinovej vojne, od čoho sa Dožď dištancoval. Zákaz však potešil šíriteľov ruskej propagandy. (SME)

7. 12. 2022
|
16:54
|
Svet

Rusko bude brániť svoje záujmy všetkými dostupnými prostriedkami, vyhlásil ruský prezident Putin. Polovicu Rusov povolaných do vojenskej služby v septembri podľa jeho slov už nasadili na Ukrajine.

Putin to povedal na výročnom zasadnutí prezidentskej rady pre ľudské práva, poradného orgánu Kremľa. Vo vystúpení vysielanom v televízii tvrdil, že západné ľudskoprávne organizácie vnímajú Rusko ako "druhoradú krajinu, ktorá nemá právo existovať".

Rusko podľa neho môže reagovať len tak, že bude zápasiť za svoje národné záujmy. "Budeme to robiť rôznymi spôsobmi a prostriedkami. V prvom rade sa zameriame na mierové prostriedky, ale ak nám nič iné nezostane, budeme sa brániť všetkými dostupnými prostriedkami," citoval ho Reuters.

Putin varoval, že hrozba jadrovej vojny narastá a že vlastný jadrový arzenál považuje za čisto obranný a odstrašujúci prostriedok. "Rusko považuje jadrové zbrane ako odpoveď na útok," povedal ruský prezident a dodal, že Rusko má "najvyspelejšie zbrane, ale nechce nimi mávať.

Podľa neho len Rusko "môže byť garantom územnej celistvosti Ukrajiny" a "všetko je to na nových vodcoch Ukrajiny".

Putin reagoval na vyjadrenie člena zmienenej rady, podľa ktorého ukrajinské sily ostreľujú obytné oblasti Ruskom kontrolovanej Doneckej oblasti.

Šéf Kremľa tiež povedal, že v "oblasti operácií" sa nachádza 150-tisíc z celkovo 300-tisíc mobilizovaných "obrancov vlasti", z ktorých približne 77-tisíc je priradených k bojovým jednotkám. (TASR, The Guardian)

7. 12. 2022
|
16:47
|
Svet
7. 12. 2022
|
16:43
|
Svet

Česko poskytne finančnú pomoc Ukrajine a Afganistanu v celkovej výške približne tri milióny eur. Na návrh ministra zahraničných vecí Lipavského to schválila vláda. Ide o finančné prostriedky z rozpočtu ministerstva zahraničných vecí.

Ukrajine daruje Česko 50 miliónov korún, ktoré sú určené na humanitárnu pomoc. Z toho 30 miliónov pôjde priamo ukrajinskému ministerstvu zdravotníctva, ktoré za tieto prostriedky nakúpi dve mobilné zdravotnícke jednotky, mobilné stanové jednotky a zdravotnícky autobus.

Nakúpené vybavenie podľa Lipavského pomôže so zdravotnou starostlivosťou v ťažko dostupných oblastiach so zničenou zdravotníckou infraštruktúrou alebo v prípade hromadnej evakuácie zranených.

"Našou politikou je vytvárať také podmienky na Ukrajine, ktorými budeme znižovať tlak na utečeneckú vlnu," povedal šéf českej diplomacie. Dodal, že s prichádzajúcou zimou a početnými ruskými útokmi na ukrajinskú energetickú infraštruktúru sa zvyšuje migračný tlak.

Ďalších 20 miliónov daruje Česko mestskej rade v ukrajinskej Znamjanke na zaistenie mobilného ubytovania pred nadchádzajúcou zimou pre vnútorne presídlené obyvateľstvo.

Kabinet tiež schválil peniaze pre Afganistan, ktoré poskytne Špeciálnemu zvereneckému fondu OSN pre Afganistan (Special Trust Fund for Afghanistan). Fond vznikol v roku 2021 v reakcii na prevzatie moci v krajine hnutím Taliban. "Je to záležitosť, ktorú robíme dlhodobo. Je to základná prevencia migrácie," povedal Lipavský.

Fond sa zameriava na poskytovanie základných služieb, posilňovanie odolnosti komunít a podporu miestnych ekonomických aktivít. Česko doň podľa rezortu zahraničných vecí prispelo prvým darom na jeseň 2021. (TASR)

7. 12. 2022
|
15:26
|
Svet

Ukrajinské veľvyslanectvá v 15 krajinách dostali 31 podozrivých alebo výhražných zásielok. Ako odosielateľ bolo označené obchodné zastúpenie spoločnosti Tesla v Nemecku.

"Všetky obálky majú jedného odosielateľa: obchodné zastúpenie spoločnosti Tesla v nemeckom meste Sindelfingen. Zvyčajne boli odosielané z poštových úradov, ktoré neboli vybavené bezpečnostnými kamerami," povedal minister zahraničných vecí Kuleba s tým, že na zásielkach neboli zistené žiadne stopy DNA páchateľov.

Ukrajinské veľvyslanectvá a konzuláty preto "fungujú za zvýšených bezpečnostných opatrení" vrátane prítomnosti pyrotechnikov a kriminalistov.

Začiatkom tohto mesiaca dostalo množstvo ukrajinských diplomatických misií v Európskej únii balíčky obsahujúce zvieracie oči. Kyjev to v piatok označil za "dobre naplánovanú kampaň teroru". (TASR)

7. 12. 2022
|
14:51
|
Svet

Kritické je, že Ukrajina európske miliardy nesmierne potrebuje. Dá sa asi aj zhodnúť, že ich potrebuje ešte omnoho väčšmi než Únia reštauráciu právneho štátu v Maďarsku. Kondicionalita právneho štátu je divadlo. Komentuje Peter Schutz. (SME)

7. 12. 2022
|
14:24
|
Svet

Ruská okupačná správa ukrajinského Mariupoľa sľubovala, že do zimy opraví zničené byty a domy. Prišla však zima a tisíce obyvateľov mrznú v zdevastovaných priestoroch a bez pomoci. (ČTK)

7. 12. 2022
|
14:18
|
Svet

Rusko sa bude počas zimy snažiť o zmrazenie vojny na Ukrajine, aby tak mohlo skonsolidovať sily k jarným útokom, vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Stoltenberg na verejnom podujatí denníka Financial Times uviedol, že členské krajiny NATO pokračujú v "bezprecedentných" dodávkach zbraní a ďalšej podpore pre Ukrajinu, a to napriek obavám, že dôjde k vyčerpaniu zásob Západu.

"Rovnako dôležité ako dodávanie nových systémov je zabezpečiť, aby dodané systémy a zbrane boli skutočne funkčné a fungovali efektívne," povedal s tým, že si to vyžaduje dodávky množstva munície a náhradných dielcov.

Ukrajinské sily dosiahli v rámci protiofenzívy značné zisky na východe a juhu krajiny. Obsadili tiež Cherson po tom, čo sa z neho v novembri po ôsmich mesiacoch stiahli ruské jednotky. Jedny z najprudších bojov sa v súčasnosti sústreďujú okolo Bachmutu v Donbase. Toto mesto sa ruské sily pokúšajú dobyť už niekoľko mesiacov, približuje AFP.

Podľa Spojených štátov budú boje v nasledujúcich mesiacoch zrejme pokračovať v "zníženom tempe", keďže obe strany sa snažia preskupiť svoje sily.

Ohľadom údajných dronových útokov Ukrajiny na vojenské základne v Rusku Stoltenberg povedal, že o nich nemá žiadne ďalšie informácie. Washington predtým vyhlásil, že k takémuto druhu útokov Ukrajinu nenabádal a ani ju v tom nepodporil.

Generálny tajomník Aliancie okrem toho na podujatí zdôraznil, že Rusko bombarduje civilnú infraštruktúru Ukrajiny, ktorá "má právo brániť sa pred týmito druhmi útokov".

Dodal, že podmienky na mierové riešenie konfliktu na Ukrajine nateraz neexistujú, pretože Rusko neprejavilo záujem o rokovania, ktoré by rešpektovali suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. (TASR)

7. 12. 2022
|
14:06
|
Svet

Osobnosťou roka 2022 sa podľa magazínu Time stal ukrajinský prezident Zelenskyj a "duch Ukrajiny". Titul udeľujú niekomu, kto mal za posledných 12 mesiacov najväčší globálny vplyv.

(SME)
7. 12. 2022
|
13:45
|
Domov
7. 12. 2022
|
13:44
|
Svet

Ukrajinská tajná služba podnikla ďalšiu sériu razií v objektoch ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Tá sa ešte donedávna plne podriaďovala moskovskému patriarchátu. Razie vykonali v 13 cirkevných objektoch v Čerkaskej, Volynskej a Chersonskej oblasti.

Tajná služba SBU vo svojom vyhlásení uviedla, že tieto opatrenia sa prijímajú okrem iného aj s cieľom vylúčiť využívanie náboženských komunít ako buniek tzv. ruského sveta a chrániť obyvateľstvo pred provokáciami a teroristickými činmi.

Podobné razie predtým SBU v súčinnosti s ďalšími bezpečnostnými zložkami vykonala nedávno aj v kláštornom komplexe Kyjevsko-pečerská lavra a v iných chrámoch a kláštoroch ukrajinskej pravoslávnej cirkvi po celej krajine.
Ich cieľom bolo preveriť informácie o využívaní cirkevných diecéz ako buniek tzv. ruského sveta. Zistilo sa totiž, že mnohé z vypočúvaných osôb majú ruské občianstvo, v objektoch sa našla propagandistická literatúra a veľké sumy peňazí rôznych mien.

Stanica RFE/RL vo svojej správe minulý týždeň napísala, že v máji tohto roku ukrajinská pravoslávna cirkev (UPC) na znak nesúhlasu s postojom patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla, ktorý podporuje ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, vyhlásila svoju nezávislosť od moskovského patriarchátu. Tzv. "liturgické spoločenstvo" medzi UPC a ruskou pravoslávnou cirkvou však zostalo zachované, pričom časť ruských duchovných považuje túto ukrajinskú cirkev aj naďalej za autonómnu súčasťou ruského pravoslávia. (TASR)

7. 12. 2022
|
13:27
|
Svet

Pápež František prirovnal vojnu na Ukrajine k holokaustu. "História sa opakuje," povedal poľským pútnikom počas generálnej audiencie vo Vatikáne.

Spomenul pritom národnosocialistickú akciu "Reinhardt", v rámci ktorej bolo počas druhej svetovej vojny na území Nemeckom okupovaného Poľska vyvraždených 1,8 milióna Židov a 50-tisíc Rómov.

Centrum pre katolícko-židovské vzťahy na Katolíckej univerzite v poľskom Lubline si výročie tejto akcie pripomenulo v pondelok. "Nech spomienka na túto hroznú udalosť podnieti v nás všetkých odhodlanie zasadiť sa za mier," zdôraznil pápež František.

Pripomenul tiež sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorý katolícki veriaci oslávia vo štvrtok 8. decembra, píše APA. Počas generálnej audiencie odsúdil aj násilie a zabíjanie žien. (TASR)

7. 12. 2022
|
13:12
|
Svet

Ukrajinský minister kultúry Olexandr Tkačenko vyzval západných spojencov na bojkot ruskej kultúry. Volá po tom, aby prestali uvádzať predstavenia s hudbou Pjotra Iľjiča Čajkovského a ďalších ruských skladateľov až do konca vojny na Ukrajine.

Tkačenko argumentoval tým, že takýto bojkot by neznamenal zrušenie Čajkovského, ale "pozastavenie uvádzania jeho diel dovtedy, kým Rusko neskončí svoju krvavú inváziu".

Takýto krok je podľa neho správny vzhľadom na to, že vojna je "civilizačnou bitkou o kultúru a dejiny", v ktorej sa Moskva "pokúša zničiť našu kultúru a pamäť", keď trvá na tom, že Rusko a Ukrajina tvoria jeden národ.

Mnohé osobnosti z oblasti kultúry na Ukrajine uviedli, že ruský štát počas konfliktu aktívne využíva svoje umelecké dedičstvo, píše Guardian. Napríklad v Chersone, donedávna okupovanom ruskými jednotkami, boli umiestnené bilbordy s fotografiami Alexandra Sergejeviča Puškina a textom odkazujúcim na spojitosť tohto ruského básnika a prozaika s týmto mestom. (TASR)

7. 12. 2022
|
12:38
|
Svet

Kyjev je ochotný viesť mierové rozhovory s Moskvou, iba ak sa Rusko vzdá svojich vojnových plánov a stiahne svoje sily z územia Ukrajiny. Podmienky stanovil ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba.

"Na to, aby sa skončila vojna na Ukrajine, je nutné urobiť dve veci. Po prvé, musí sa zmeniť názor v Kremli... Moskva sa musí vzdať svojich vojnových plánov a zmeniť svoj postoj z podnecovania k vojne na mierové myslenie," zdôraznil Kuleba v utorkovom rozhovore pre indickú spravodajskú stanicu NDTV.

"Po druhé, Rusko musí stiahnuť svoje sily z celého územia Ukrajiny," dodal s tým, že splnenie týchto podmienok by predstavovalo východiskový bod, ktorý by umožnil začať rokovania o ukončení vojny.

K takejto nevyhnutnej zmene ruských postojov by podľa Kulebu mohli dopomôcť svetové mocnosti, akou je aj India.

Stanica Sky News pripomenula, že niektorí komentátori navrhujú, aby sa Ukrajina v záujme mieru zriekla časti svojho územia v prospech Ruska. Kyjev a jeho hlavní spojenci - vrátane Británie a Spojených štátov - však takéto návrhy odmietajú s tým, že ak by Moskva v tejto vojne zvíťazila, povzbudilo by ju to do ďalších agresií. (TASR)

7. 12. 2022
|
12:22
|
Svet

Ruské sily začali ostreľovať Chersonskú oblasť na juhu i Doneckú oblasť na východe Ukrajiny. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení uviedol, že ukrajinská armáda odrazila množstvo ruských útokov.

Šéf vojenskej správy v Chersonskej oblasti Jaroslav Januševyč uviedol, že región bol ostreľovaný 51-krát, pričom okupanti sa zameriavali na „mierumilovné dediny“.

Šéf vojenskej správy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko zasa povedal, že aj keď neevidujú žiadne obete, tri osoby pri ostreľovaní utrpeli zranenia v Bachmute, Pavlivke a Kurachive.

Situáciu v poslednom menovanom meste opísal ako „deštrukciu“, pričom zničené boli i zariadenia kritickej infraštruktúry. (SITA)

7. 12. 2022
|
12:20
|
Svet

Na juhu Ruska zadržali ozbrojeného muža podozrivého zo streľby na policajtov v meste Novošachtinsk. Podľa médií ide o bývalého väzňa, ktorý vstúpil do polovojenskej Wagnerovej skupiny.

Spravodajský web Baza na platforme Telegram informoval, že muž zadržaný v Novošachtinsku si vo väzení v meste Ufa v Baškirskej republike odpykával trest za lúpež. Vo väzení bol nedávno naverbovaný k tzv. "wagnerovcom", aby sa zapojil do bojov na Ukrajine.

Už na Ukrajine však muž svoje rozhodnutie prehodnotil a 24. novembra dezertoval.

V rámci pátrania po ozbrojenom mužovi úrady v meste Novošachtinsk, ktoré leží neďaleko hraníc s Ukrajinou, uzavreli viacero ciest a obyvateľov mesta vyzvali, aby nevychádzali na ulice. Dočasne boli zatvorené aj škôlky a školy.

BBC dodala, že väzňov do vojny na Ukrajine v ruských väzniciach verboval aj jeden zo zakladateľov Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, ktorý má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Nábor dobrovoľníkov v ruských väzniciach sa začal v polovici septembra. Podľa informácií zo začiatku novembra zomrelo vo vojne na Ukrajine už viac ako 500 bývalých väzňov bojujúcich na strane ruskej armády. (TASR)

7. 12. 2022
|
11:29
|
Svet

Kremeľ tvrdí, že neplánuje spustiť druhé kolo mobilizácie ruských záložníkov do bojov na Ukrajine a dodáva, že verejnosť by mala ignorovať "provokačné správy" šíriace sa v súvislosti s mobilizačnou činnosťou.

Kremeľ týmto vyhlásením reagoval na tvrdenia ruskej opozície a provojnových kanálov v aplikácii Telegram, ktoré tvrdia, že Rusko plánuje druhé kolo mobilizácie. Mohlo by sa tak stať už na začiatku budúceho roka.

Hovorca Kremľa Peskov vyzval Ruskov, aby dôverovali len oficiálnym komunikátom ruského ministerstva obrany a ignorovali "provokačné správy" zverejnené na sociálnych sieťach.

Sky News pripomína, že ruský prezident Putin v septembri vyhlásil čiastočnú mobilizáciu ruských záloh. Minister obrany Sergej Šojgu na konci októbra oznámil zavŕšenie mobilizácie 300-tisíc záložníkov, vyhlásenej mesiac predtým.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ďalšie krajiny Západu však vyjadrili pochybnosti o ukončení mobilizácie a domnievajú sa, že povolávanie záložníkov do armády v skutočnosti stále prebieha. Podporuje to i fakt, že nebol vydaný oficiálny prezidentský dekrét o ukončení mobilizácie.

Americký Inštitút pre štúdium vojny upozorňuje, že Putin tiež prijal opatrenia, ktoré "zabraňujú mobilizovaným mužom a ich rodinám sťažovať sa na problémy spojené s mobilizáciou". Podpísal napríklad zákon, ktorý zakazuje manifestácie v blízkosti vládnych budov, univerzít, škôl, nemocníc, prístavov, vlakových staníc, letísk a kostolov. (TASR)

7. 12. 2022
|
11:21
|
Svet

Ruská armáda zabila na ukrajinskom Donbase 21 ruských dezertérov, uviedol vo svojom pravidelnom večernom hlásení ukrajinský generálny štáb. Medzi dezertérmi bolo podľa štábu 13 trestancov naverbovaných z väzníc.

Vojaci utiekli z bojových pozícií 30. novembra pri dedine Verchnotorecke severne od Donecka.

"Velenie ruských okupačných síl ich nariadilo chytiť a zlikvidovať. Do 5. decembra boli všetci dezertéri zabití," stojí v hlásení ukrajinského generálneho štábu. (ČTK)

7. 12. 2022
|
10:56
|
Svet

Na súde v Moskve mal padnúť verdikt opozičnému politikovi Iľovi Jašinovi, no anonym nahlásil bombu, budovu museli evakuovať. Niekdajší komunálny politik je obžalovaný zo šírenia lživých informácií o ruskej armáde.

Na internete totiž upozorňoval na zabíjanie ukrajinských civilistov ruskými vojakmi. Ruská prokuratúra žiada o deväťročný trest odňatia slobody.

"Súd dostal správu o nastraženom výbušnom zariadení. V rámci zabezpečenia bezpečnosti boli zamestnanci a návštevníci súdu evakuovaní," uviedol vo vyhlásení súd. Na mieste podľa Neho zasahujú záchranné zložky, vrátane polície so psami.

Zatiaľ nie je jasné, kedy súd verdikt nad Jašinom vynesie.

Tridsaťdeväťročný Jašin pôsobil v moskovskej komunálnej politike a do svojho zatknutia v júni bol jedným z posledných opozičných politikov, ktorí zostali v Rusku a otvorene kritizovali ruskú inváziu na Ukrajinu. Zatknutý bol v súvislosti so svojím videostreamom na YouTube, kde hovoril o vraždení civilistov ruskými vojakmi v Buči pri Kyjeve.

Úrady ho vinia, že o pôsobení ruskej armády vedome šíril lživé informácie, hoci si bol vedomý, že "Rusko podniká opatrenia na podporu mieru a bezpečnosti", citoval server Meduza obvinenie. Jašin tvrdí, že je nevinný a že vo zverejnenom videozázname hovoril o pozícii všetkých strán ohľadom udalostí v Buči, vrátane Ruska. (ČTK)

7. 12. 2022
|
10:40
|
Ekonomika

Vývoz uhlia z Ruska po mori sa opäť výrazne zvyšuje. Európska únia uvoľnila obmedzenia na prepravu tejto komodity po mori, čo umožnilo presmerovanie dodávok uhlia do Ázie.

Podľa údajov analytickej spoločnosti Kpler predstavovali dodávky v októbri takmer 16,6 milióna ton, čo je o niečo menej ako v júni, keď boli najvyššie najmenej od roku 2017, uviedla agentúra Bloomberg. Odvtedy vývoz mierne klesol, čo zodpovedá obvyklým sezónnym výkyvom.

EÚ zakázala dovoz ruského uhlia a ďalšieho tovaru do únie od 10. augusta. V septembri vydala Európska komisia aktualizované usmernenia, v ktorých uviedla, že poskytovanie služieb, ako je preprava, financovanie a poistenie, pre prepravu uhlia a ďalších produktov mimo EÚ by malo byť povolené v záujme boja proti energetickej a potravinovej kríze vo svete.

Rusko patrí medzi troch najväčších vývozcov uhlia na svete, aj keď toto odvetvie tvorí len zlomok ruskej ekonomiky. 

Európa ruské uhlie stále nesmie dovážať, európske firmy ale môžu teraz túto komoditu prepravovať do tretích krajín. Predaj ruského uhlia do Ázie bezprostredne po invázii na Ukrajinu prudko vzrástol, pretože Moskva tam presmerovala časť dodávok určených pôvodne pre Európu. Rusko sa však potýka s vyššími prepravnými nákladmi, pretože predáva vzdialenejším zákazníkom. (ČTK)

7. 12. 2022
|
10:31
|
Svet

Silná medzinárodná podpora Ukrajiny pravdepodobne ovplyvnila postoj Číny k prípadnému útoku na Taiwan, uviedol americký minister zahraničných vecí Blinken. USA sú naďalej odhodlané zachovať mier a stabilitu v Taiwanskom prielive. 

Naznačil, že naplneniu tohto cieľa pomáha silná podpora Ukrajiny.

Blinken tak pre CNN reagoval na list Josha Hawleyho, republikánskeho senátora za štát Missouri, ktorý vyjadril znepokojenie zo správ, že dodávky amerických zbraní na Ukrajinu oslabujú schopnosti Spojených štátov zabrániť vojne v Ázii.

"Taiwan je pre národné záujmy Spojených štátov dôležitejší ako Ukrajina," uviedol Blinken v reakcii na Hawleyho tvrdenia. Podľa neho "Čína veľmi pozorne sleduje, čo sa deje na Ukrajine a veľmi pozorne sleduje reakciu Spojených štátov a krajín na celom svete na ruskú agresiu".

Americký minister zahraničných vecí tvrdí, že Peking registruje pomoc zahraničia pre Ukrajinu, aby mala všetko, čo potrebuje na obranu pred ruskými inváznymi jednotkami, i jeho tlak na Rusko, aby ukončilo svoju agresiu. (TASR)

7. 12. 2022
|
10:25
|
Svet

Zrážka nákladného vozidla prevážajúceho ruských vojakov s mikrobusom si vyžiadala najmenej 16 mŕtvych. Nehoda sa stala pri meste Šachtarsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. O život prišiel aj vodič kamióna.

Traja ťažko zranení sú na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla ruská agentúra s odvolaním sa na zdroj medzi záchranármi. TASS bližšie nespresnil, koľko obetí je medzi vojakmi a koľko medzi civilistami.

(ČTK)
7. 12. 2022
|
09:37
|
Svet

Vysielanie ruského exilového televízneho kanála Dožď bude zastavené nielen v Lotyšsku, ale aj v susednej Litve, informovala litovská komisia pre rozhlas a televíziu.

Komisia vysvetlila, že na základe platnej vysielacej licencie mohla televízia Dožď šíriť svoje vysielanie v členských krajinách EÚ, ako aj v Rusku, USA a ďalších štátoch.

Televízia Dožď ukončila svoje aktivity a vysielanie v Rusku krátko po tom, ako Rusko začalo vojnu proti Ukrajine. Svoje vysielanie obnovila 18. júla zo štúdií v Rige.

V poslednom čase však lotyšské úrady vzniesli voči TV Dožď niekoľko výhrad a upozornení na nerešpektovanie podmienok licencie, ktoré sa týkali tlmočenia obsahu do litovčiny. (TASR)

7. 12. 2022
|
09:21
|
Svet

Okupanti prišli o ďalších 540 vojakov, celkovo o 92 740, tvrdí velenie Ukrajiny. Obrancovia zničili aj ďalších šesť tankov, štyri obrnené bojové vozidlá, osem delostreleckých systémov aj 14 dronov.

(SME)
7. 12. 2022
|
09:20
|
Svet

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Угорський міністр зустрічався зі словацькими прихильниками. Схвалено нижчий ПДВ для спортивних закладів і ресторанів, оголошено крайній термін відправлень поштою під час Різдва.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

7. 12. 2022
|
09:06
|
Svet

Zástupca okupačnej správy v Melitopoli Nikolaj Volyk prežil atentát. Explózia v jeho blízkosti ho nezranila. Melitopoľ leží v okupovanej časti Záporožskej oblasti pri Azovskom mori.

(NEXTA)
7. 12. 2022
|
08:32
|
Svet

Ukrajinskej armáde sa podarilo oslobodiť niekoľko ďalších osád v Charkovskej oblasti. Ruské sily naopak obsadili viacero  lokalít pri meste Bachmut v Doneckej oblasti, informoval Americký inštitút pre štúdium vojny.

Svoj primárny cieľ, ktorým je obkľúčenie tohto mesta, sa ruskej armáde ale dosiahnuť nedarí.

Americkí experti vo svojej zvodke píšu aj o bojoch pri meste Svatove v Luhanskej oblasti, ku ktorému postupuje ukrajinská armáda. Tento dôležitý dopravný uzol sa stal jedným z hlavných cieľov ukrajinských ozbrojených síl po oslobodení Charkovskej oblasti.

IRuská armáda ostreľovala ukrajinské pozície v blízkosti troch osád, vzdialených asi 50 kilometrov od Svatove a 15 kilometrov od medzinárodných hraníc. To naznačuje, že ukrajinská armáda zaznamenala istý postup.

Ruské ministerstvo obrany tiež nechtiac priznalo, že ukrajinská armáda prevzala kontrolu nad obcou Kyslivka, ktorú od mesta Svatove delí asi 25 kilometrov - oznámilo totiž, že v danej obci bolo zasiahnuté veliteľské stanovište ukrajinských ozbrojených síl, píše sa v zvodke. (TASR)

7. 12. 2022
|
08:22
|
Svet

Ruské orgány pracujú s hrozbou pozemného útoku z Ukrajiny a  v Belgorodskej oblasti vznikajú civilné obranné jednotky. Tento absurdný dôvod má posilniť vlastenecké cítenie, tvrdí v situačnej správe britské ministerstvo obrany.

Zákopy sa v Belgorodskej oblasti budujú už od apríla, v posledných dňoch vznikajú ďalšie konštrukcie a stavby, ktorých úlohou je odraziť mechanizovaný útok.

Ide o dôkaz novej vlny falošných správ a hrozieb, ktorých cieľom je eliminovať nesúhlas jednotlivcov s postupom úradov v prihraničných oblastiach Ruska, tvrdí v správe britské vojenské spravodajstvo.   

(SME)
7. 12. 2022
|
08:11
|
Svet

Bielorusko uskutoční presuny vojenského vybavenia a príslušníkov bezpečnostných síl. Má ísť o súčasť previerky reakcie bieloruských ozbrojených zložiek na prípadnú teroristickú hrozbu.

"Je naplánovaný presun vojenského vybavenia a príslušníkov bezpečnostných síl krajiny," uvádza sa v správe bieloruskej tlačovej agentúry BelTA.

V súvislosti s avizovanými presunmi bude obmedzená doprava na niektorých cestách a pohyb obyvateľstva vo viacerých oblastiach Bieloruska. V priebehu operácie budú na výcvikové účely používané imitácie zbraní. (TASR)

7. 12. 2022
|
07:47
|
Svet

Poľsko napokon využije systém protivzdušnej obrany Patriot od Nemecka, oznámil minister obrany Mariusz Blaszczak. Návrh prišiel po tom, ako 15. novembra v Poľsku pri hraniciach s Ukrajinou spadla strela a zabila dvoch mužov.

Blaszczak pôvodne akceptoval ponuku, ale líder poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski povedal, že si myslí, že systém Patriot by mal byť umiestnený na Ukrajine, čo Nemecko odmietlo. (SITA)

7. 12. 2022
|
07:29
|
Svet

Ruským útokom v noci čelila aj Dnepropetrovská oblasť. Okupanti použili kamikadze drony a ťažké delostrelectvo, oznámil šéf regionálnej vojenskej správy Valentyn Rezničenko. 

Podľa neho protivzdušná obrana odviedla skvelú prácu, keď zostrelila všetkých osem bezpilotných lietadiel Šahed-136.

Rusi zasiahli Nikopoľ a vedľajšie mestečko Marganec ťažkým delostrelectvom. Ľudia neboli zranení. V Nikopoli zostalo poškodených 12 budov a plynovod. Zásah dostali obchody, kancelárske budovy a vysoká škola.

V meste Kryvyi Rih utrpela zranenia jedna osoba a výbuchy poškodili infraštruktúru.

Velenie ukrajinskej armády beskôr informovalo, že za posledných 24 hodín zostrelila 14 útočných bezpilotných lietadiel typu Šáhid-136. (Ukrinform)

7. 12. 2022
|
07:15
|
Svet

V noci zaútočili okupanti na Záporožskú oblasť s dronmi a raketami protivzdušných systémov S-300. Obrana zostrelila šesť dronov. Útoky zničili tri domy a 18 poškodili. Zranili sa traja ľudia, medzi nimi aj 15-ročné dievča, oznámil šéf oblastnej vojenskej správy Oleksandr Staruch. (Hromadske)

7. 12. 2022
|
07:11
|
Svet

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ocenili v USA Cenou za demokraciu Madeleine Albrightovej. Prezident si ju nemohol prevziať osobne, prítomným sa prihovoril cez telemost. Cenu získala aj slovenská prezidentka Čaputová. (TASR)

7. 12. 2022
|
07:00
|
Svet

Kremeľ mení taktiku prísne regulovaného spravodajstva o vojne, ktorej cieľom je minimalizovať obavy obyvateľstva. V Belgorodskej a Kurskej oblasti sa začali vytvárať jednotky územnej obrany, uviedol Inštitút pre štúdium vojny.

Civilisti sú tak propagandou pripravovaní na perspektívu totálnej vojny pod zámienkou ukrajinského pozemného útoku na pohraničné oblasti Ruska.

V uliciach Moskvy sa vo vysokej miere objavili materiály, ktoré propagujú inváziu, čo predtým využívali len predstavitelia vzdialených miest, aj to najmä na podporu dobrovoľných náborov do armády, dodáva americký inštitút.

(SME)
7. 12. 2022
|
06:20
|
Svet

USA nenabádajú Ukrajinu k útokom na Rusko, vyplýva z vyhlásenia amerického ministerstva zahraničných vecí po útokoch dronov na letecké základne v ruskom vnútrozemí. Predpokladá sa, že ich podnikol Kyjev.

"Nedovoľujeme Ukrajine útočiť za svojimi hranicami; nenabádame Ukrajinu, aby útočila za svojimi hranicami," povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

"Všetko, čo robíme – všetko, čo robí svet na podporu Ukrajiny – je na podporu nezávislosti Ukrajiny," dodal.

Zároveň odmietol komentovať správu denníka Wall Street Journal, podľa ktorej USA upravili raketové systémy HIMARS pre Ukrajinu, aby sa nedali použiť pre paľbu na územie Ruska. (TASR)

6. 12. 2022
|
23:52
|
Ekonomika
Dôležité

Maďarsko po vyše roku vzdalo zmrazenie cien pohonných látok. Vláda na návrh skupiny MOL zrušila zastropovanie cien, uviedol šéf Orbánovho kabinetu Gergely Gulyás. Rozhodnutiu predchádzala panika na čerpacích staniciach. (Index)

6. 12. 2022
|
23:43
|
Svet
Dôležité

Rusko neskoro večer podniklo ďalšiu vlnu náletov na viaceré ukrajinské regióny, informuje agentúra Unian. V Dnipre a Záporoží bola počuť séria výbuchov, miestami zasahuje protivzdušná obrana.

Podľa prvých informácií použili ruské sily po dlhšej pauze na útoky proti Ukrajine drony Šáhid-136 iránskej výroby.

O 22:40 h miestneho času (21:40 h SEČ) bol letecký poplach vyhlásený v piatich oblastiach vo východnej a strednej časti Ukrajiny. Po jedenástej hodine sa ozvali výbuchy v Dnipre. Podľa správ v médiách bolo nad oblasťou údajne zostrelených päť dronov. Pohyby dronov boli podľa informácií zo sociálnych sietí zaznamenané aj nad Poltavskou, Čerkaskou a Kirovohradskou oblasťou.

"Ruskí okupanti sa nám rozhodli popriať dobrú noc ku Dňu ukrajinských ozbrojených síl. Smoliari. Ich nočné mopedy skončia na parkovisku. Zachovajte pokoj," vyzval na sociálnych sieťach obyvateľov Dnepropetrovskej oblasti jej šéf Mykola Lukašuk. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj navštívil zranených vojakov v Charkovskej oblasti Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 2. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 3. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 5. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 6. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 8. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 313
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 6 214
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 705
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 2 845
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 581
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 578
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 068
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zlato.

Taký objav sa podarí len raz za život, vravel znalec.


TASR 6m
Ilustračná snímka.

Pribudlo aj prípadov domáceho násilia.


ČTK 4 h
Podzemný kryt v škole v Svjatopetrivskom prerobili, sirény tam žiakov držia aj niekoľko hodín.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 5 h
Navrhované zmeny v izraelskom súdnictve vyvolali výbuch hnevu.

Navrhované zmeny v izraelskom súdnictve vyvolali výbuch hnevu.


TASR 15 h
SkryťZatvoriť reklamu