KYJEV. Ruská okupačná správa ukrajinského Mariupoľa sľubovala, že do zimy opraví zničenú bytovú zástavbu, v skutočnosti ale tisíce obyvateľov mrznú v zdevastovaných domoch a bytoch.
O tom, ako obyvatelia Mariupoľa zvládajú ťažké podmienky na prahu zimy, s nimi hovorili novinári investigatívneho webu Važnyje istorii.
Bez elektriny, kanalizácie aj vody
Ruské sily na jar viac ako dva mesiace mesto intenzívne bombardovali, kým ho v máji úplne ovládli. Zničených bolo asi 90 percent bytových a 60 percent rodinných domov.
V meste však naďalej v hrozných podmienkach zostáva asi 100-tisíc ľudí z pôvodného takmer pol milióna. Mnohí nemajú elektrinu, vykurovanie, tečúcu vodu, kanalizáciu alebo okná.

"Náš dom to najviac zničilo 5. marca a potom ešte 11. a 12. marca, spolu bol zasiahnutý devätnásťkrát. Keď nad ním 5. marca vybuchla strela, tak som prišiel o sklá v oknách. Dnes je 281. deň od začiatku bojov. V našom dome sa absolútne nič neopravilo, "opisuje Andrij Zonder, ktorý je domovník v bytovom dome číslo 66 na ulici Morskij bulvar.
Skazu domu má zdokumentovanú na fotografiách z novembra, na ktorých sú vidieť zívajúce diery na mieste okien a rozbitá strecha.
"V dome je naozaj zima. Ľudia sú chorí, ja tiež. Dnes v noci som zase nespal, o štvrtej hodine ráno fúkal silný vietor, ktorý strhol z okien fólie. V dome boli tri stupne nad nulou," povedal Andrij.
Na stretnutiach s vedením mesta mu povedali, že do 10. októbra úrady zabezpečia opravu múrov, strechy, dverí a okien v spoločných priestoroch. Nič také sa ale nestalo. Teploty v meste pritom už tento týždeň padajú pod bod mrazu.
"Kvôli dieram v streche nám zateká do bytov medzi 12. a 8. poschodím. Šestnásť bytov v našom dome prakticky visí vo vzduchu - nie je kam zasadiť okná, pretože múry jednoducho nie sú," zdôrazňuje Andrij.
Obyvatelia časti mesta, kde dom stojí, boli podľa neho na jar v extrémne ťažkej situácii. Rusi túto oblasť totiž označili za takzvanú červenú zónu, čo znamenalo, že do nej nikoho nepúšťali, ani zdravotníkov, a nikoho nenechávali odísť.
Zóna, ktorá siahala až k oceliarňam Azovstaľ, kde sa opevnili obrancovia Mariupoľa, bola tiež v palebnej línii.
V Andrijovom dome žije asi 50 ľudí. Niektorí chodia na pár dní k známym, aby sa ohriali, umyli alebo si vyprali. "V našom dome to nejde. Byty sú vymrznuté, voda ľadová, ťažko sa v nej perie v rukách, "hovorí.
Zrušili aj poľnú kuchyňu
Ani Nadi a jej rodine s opravami ich zničeného rodinného domu nikto nepomohol.
"Keď sme vyliezli z pivnice, kde sme sa ukrývali pred ostreľovaním, nemali sme okná, dvere ani plot. Strecha bola zničená. Doteraz sme samozrejme niečo vlastnými silami urobili, nikto nám ale nepomohol. Látame, upevnili sme dvere. Zo siedmich okien nám chýbajú štyri, natiahli sme namiesto nich voskované obruby, "opisuje Naďa.
Rodine sa podarilo obnoviť v dome kachle, a tak aspoň kúria drevom. Nie všetci Nadini susedia ale majú také šťastie.
"Ostatní mrznú. Drevo ani uhlie nikto neponúka, veľa ľudí si ich kúpiť nemôže. Všetci vo štvrti mali domy s plynovým vykurovaním, ale teraz nie je čím kúriť. Navyše nemajú okná a nemá cenu vykurovať vonkajšok. Ľudia sa všelikde schovávajú, aby sa nejako udržali nažive," opisuje.
O dianie v štvrti s rodinnými domami sa podľa Nadi úrady nestarajú a humanitárnu pomoc do nej nevozia. "Bola tu nejaká poľná kuchyňa v máji, to bolo všetko. Potom povedali, že ľudia sa správajú necivilizovane, a prestali ju voziť. Ale ako sa majú ľudia správať, keď sme si nemohli kúpiť ani chlieb?" sťažuje sa.
Doteraz nie je jasné, koľko ľudí v Mariupoli od začiatku vojny zomrelo. Kyjev ale v máji uvádzal, že tam zahynulo najmenej 25-tisíc ľudí.
O aktuálnom vzhľade mesta si možno urobiť predstavu zo satelitných snímok spoločnosti Maxar Technologies.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine