SME
Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Ukrajina oslobodila podľa pozorovateľov už viac ako polovicu okupovaného územia (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
14. 11. 2022
|
22:47
|
Svet

Ukrajinská armáda nebude pri oslobodzovaní svojej krajiny od ruskej okupácie akceptovať žiadne kompromisy, vyhlásil hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj.

Zalužnyj to povedal po telefonickom rozhovore s predsedom Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Markom Milleym. "Naším cieľom je od ruskej okupácie oslobodiť celé ukrajinské územie," napísal Zalužnyj na platforme Telegram a dodal, že na tejto ceste sa nezastavia.

"Ukrajinská armáda nebude akceptovať žiadne vyjednávania, dohody či kompromisné rozhodnutia. Pre rokovania existuje len jediná podmienka: Rusko musí opustiť všetky okupované územia," spresnil hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny.

Ruskí vojaci osem mesiacov po začatí invázie napriek územným stratám stále ovládajú takmer pätinu územia susednej krajiny, dodáva DPA. (TASR)

14. 11. 2022
|
22:16
|
Svet

Ukrajinské orgány odobrali akreditáciu viacerým zahraničným novinárom vrátane redaktorov americkej stanice CNN či britskej televízie Sky News za to, že bez povolenia prinášali reportáže z Chersonu krátko po jeho oslobodení.

"V uplynulých dňoch viacerí reportéri ignorovali platné zákazy a opatrenia a bez povolenia príslušných veliteľov a armádnych oddelení pre styk z verejnosťou prinášali reportáže z mesta Cherson ešte predtým, než tam boli vykonané stabilizačné opatrenia. Týmto vážne porušili rozkaz číslo 73 vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny z 3. marca, ako aj ďalšie rozkazy vojenského velenia," uvádza sa vo vyhlásení armády zverejnenom na sociálnej sieti Facebook.

Generálny štáb nespresnil, ktorým médiám odobral akreditáciu, avšak vedúca tlačového strediska ukrajinského armádneho Operačného veliteľstva Juh Nataľa Humeňuková povedala pre web Detektor media, že akreditácia bola odňatá aj novinárom zo Sky News či CNN.

"V tejto chvíli mám informácie o zrušení akreditácií televíznym štábom Sky News a CNN. Je tu aj informácia o istom talianskom médiu, ale čakám na ďalšie informácie v tomto prípade," uviedla Humeňuková.

Podľa RFE/RL sa odňatie akreditácií zrejme dotklo iba niekoľkých jednotlivcov, keďže CNN aj Sky News prinášali spravodajstvo z Chersonu aj v priebehu pondelka. (TASR)

14. 11. 2022
|
22:04
|
Svet

Ruskí okupanti pred útekom z Chersonu zničili dôležitú elektráreň, tvrdí ukrajinská štátna energetická spoločnosť Ukrenerho. Väčšina z oslobodených častí Chersonskej oblasti je od 6. novembra bez elektriny.

"Energetické zariadenie, ktoré zásobovalo energiou celý pravý breh Chersonskej oblasti a významnú časť Mykolajivskej oblasti, je prakticky zničené," uviedol šéf spoločnosti Ukrenerho Kudryckyj.

Dodal, že toto deštruktívne konanie bolo prejavom "bezmocného hnevu" utekajúcich ruských okupantov. "Robíme všetko pre to, aby sme ľuďom zaistili elektrinu čo najskôr," zdôraznil.

Dodal, že Ukrajina už "odovzdala zoznam potrebného vybavenia pre Chersonskú oblasť našim zahraničným partnerom". Poľsko a Francúzsko už podľa jeho slov na ukrajinské požiadavky zareagovali. (TASR)

14. 11. 2022
|
22:01
|
Svet

Lotyšsko v súlade s plánom odstránilo všetkých 69 sovietskych pamätníkov. Odstraňovanie prebiehalo od leta na základe rezolúcie lotyšského parlamentu prijatej v reakcii na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine.

Poslanci rozhodli o tom, že majú byť odstránené všetky objekty na území Lotyšska, ktoré oslavujú totalitné režimy. Pôvodne malo byť z verejných priestranstiev v Lotyšsku odstránených 69 pamätníkov, ktoré glorifikovali sovietsky režim alebo armádu a nenachádzali sa v nich pozostatky padlých vojakov.

Napokon ich však bolo demontovaných vyše 120, keďže z iniciatívy lokálnych komunít bolo odstránených alebo prevezených do múzeí ďalších 55 objektov.

Jedným z posledných veľkých monumentov v tohto druhu v Lotyšsku bola socha vojaka Červenej armády, ktorá bola minulý týždeň odstránená pod dohľadom polície v meste Rezekne na východe tejto pobaltskej republiky. (TASR)

14. 11. 2022
|
21:33
|
Ekonomika

Ruský ropný koncern Rosnefť prvýkrát vyplatí dividendu z deväťmesačných výsledkov. Dividenda v prepočte 3,5 miliardy eur by bola prvou takéhoto druhu v histórii firmy. 

Význam dividend zo strany veľkých štátnych podnikov ako zdroja príjmov pre ruský štátny rozpočet v poslednom období výrazne vzrástol. Invázia Ruska na Ukrajinu a následné západné sankcie totiž Kremeľ odstrihli od prakticky všetkých zahraničných zdrojov financovania.

V tomto roku mal pôvodne ruský štátny rozpočet zaznamenať prebytok, podľa posledných odhadov však vykáže deficit na úrovni 1,3 bilióna rubľov, čo predstavuje 0,9 % HDP.

Na budúci rok sa podľa odhadov ministerstva financií zvýši rozpočtový deficit na viac než dvojnásobok, zhruba 3 bilióny rubľov (2 % HDP), podľa analytikov však môže dosiahnuť až 4,5 bilióna rubľov. (TASR)

14. 11. 2022
|
20:52
|
Svet

Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu vyzývajúcu Rusko na zaplatenie reparácií Ukrajine. Krajiny tiež odsúhlasili, aby sa Rusko zodpovedalo za porušenie medzinárodného práva.

Za právne nezáväznú rezolúciu v 193-člennom VZ OSN hlasovalo 94 krajín, 14 bolo proti a 73 sa zdržalo hlasovania. Ide o najnižšiu podporu spomedzi doterajších piatich rezolúcií, ktoré zhromaždenie prijalo od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine.

Rusko musí podľa znenia rezolúcie "niesť právne následky všetkých svojich činov odporujúcich medzinárodnému právu vrátane odškodnenia za zranenia a akékoľvek škody spôsobené takýmito činmi".

Rezolúcia spomína potrebu vytvoriť "medzinárodný mechanizmus na odškodnenie za škody, straty alebo zranenia" vyplývajúce z "nezákonných aktov" Ruska proti Ukrajine. Ďalej odporúča, aby členské krajiny v spolupráci s Ukrajinou vytvorili "medzinárodný register" na dokumentovanie sťažností a informácií o škodách, stratách alebo zraneniach, ktoré Ukrajincom spôsobila Ruská federácia. (TASR)

14. 11. 2022
|
20:36
|
Ekonomika

Ekonomika a majetok Ukrajiny sú devastované čím ďalej tým viac, a to najmä v oblasti bojov na juhovýchode krajiny. Aké sú zatiaľ celkové škody a ktoré sektory trpia najviac? Objasňuje Ekonómia ľudskou rečou. (Index)

14. 11. 2022
|
20:14
|
Svet

Ukrajina vyzvala Maďarsko, aby odsúdilo vyhlásenia radikálneho poslanca Toroczkaia o zmene hraníc. Toroczkai pri príležitosti poľského Dňa nezávislosti zaželal Poľsku, aby s Maďarskom opäť zdieľalo spoločnú hranicu.

Svoj tweet ilustroval historickou fotografiou z roku 1939, keď Maďarsko okupovalo terajšiu Zakarpatskú oblasť na Ukrajine, a na hraniciach si podávajú ruky Poliak s Maďarom.

"Výzva Lászlóa Toroczkaia na úpravu štátnych hraníc je neprijateľná. Vyzývame maďarskú vládu, aby odsúdila takéto nezodpovedné prejavy, ktoré podkopávajú bilaterálne vzťahy a nezodpovedajú duchu dobrého susedstva,“ uviedol hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Nikolenko. (TASR)

14. 11. 2022
|
20:11
|
Svet

Moskva podľa Ukrajiny nie je v pozícii, aby si diktovala podmienky mierových rokovaní. Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí reagoval na tvrdenia Kremľu o tom, že požiadavkám na stiahnutie svojej armády nevyhovie.

"Ukrajinský vzorec na mier ostáva rovnaký: okamžité ukončenie vojny, stiahnutie všetkých ruských vojakov, obnova ukrajinskej územnej celistvosti, kompenzácia škôd a poskytnutie účinných záruk neopakovania agresie," uviedol Nikolenko. "Za iných podmienok nie je možné dosiahnuť trvalý mier," dodal.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí predtým v priebehu dnešného dňa oznámilo, že neprijíma ukrajinské podmienky na začatie mierových rokovaní. (TASR)

14. 11. 2022
|
19:55
|
Svet

Európska únia poskytla Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote osem miliárd eur, oznámil šéf európskej diplomacie. Borrell uviedol, že daná suma predstavuje zhruba 45 percent toho, čo Kyjevu poskytli Spojené štáty.

Borrell tiež uviedol, že EÚ bude „pokračovať v medzinárodnej izolácii Ruska“ a bude pokračovať v zavádzaní „reštriktívnych opatrení“ voči ruskej ekonomike. (SITA, CNN)

14. 11. 2022
|
19:33
|
Svet

Ministri Európskej únie schválili prípravu výcvikovej misie pre ukrajinských vojakov. Celkovo by výcvik, ktorý by mal prebehnúť na území Poľska, mohlo dostať až 15-tisíc ukrajinských vojakov.

Asistenčná misia EÚ Ukrajina by mala zabezpečovať výcvik až do veľkosti brigády, no počíta sa aj s výcvikom špeciálnych jednotiek.

"Na dnešnom stretnutí sme odsúhlasili túto misiu a to, čo som už povedal, pretrváva. My sa zapojíme aktívne do tejto misie. Aj v mieste výcviku, ale aj ponúknutím našich spôsobilostí a vojenských zariadení na Slovensku," povedal minister zahraničných vecí Káčer. Podľa jeho slov sa konkrétne detaily budú dolaďovať na úrovni ministrov obrany členských krajín EÚ.

Šéf diplomacie EÚ Borrell zdôraznil skutočnosť, že sa EÚ dokázala na vzniku tejto výcvikovej misie dohodnúť v rekordne krátkom čase. Podľa jeho slov by mala byť "spustená už v najbližších niekoľkých týždňoch". (TASR)

14. 11. 2022
|
19:18
|
Svet

Na Twitteri bolo zverejnené video zničenej samohybnej húfnice Zuzana 2. Zábery publikoval twitterový účet, ktorý monitoruje ukrajinskú vojenskú techniku. Minister obrany Naď potvrdil, že húfnica je zo Slovenska.

  „V súčasnosti nie je známe, kedy a kde bola zničená,“ píše sa na twitterovom účte. 

(SME)
14. 11. 2022
|
18:47
|
Svet

Väčšina krajín súhlasí s ďalšími sankciami proti Rusku, až na jednu, hodnotí šéf slovenskej diplomacie. Káčer pripomenul, že sa pred zasadnutím Rady ministrov stretol s líderkou bieloruskej opozície Cichanovskou.

Káčer dodal, že aj ostatní ministri zdôraznili, že sloboda a demokracia v Bielorusku je pre EÚ kľúčová a treba ju podporovať.

Hlavnou témou rokovaní bola vojna na Ukrajine a vzťahy EÚ s Ruskom. Káčer uviedol, že aj napriek úspechom ukrajinskej armády je situácia na Ukrajine komplikovaná. Koniec konfliktu je v nedohľadne, aj preto diplomati EÚ svojho rezortného ukrajinského kolegu Kulebu uistili, že Únia bude pokračovať v dodávkach vojenských technológií a materiálu na Ukrajinu.

Z pohľadu prípravy deviateho balíka sankcií voči Rusku Káčer uviedol, že Rada ministrov sa zhodla na tom, že sankcie EÚ sú úspešné a ich udržanie je potrebné. "Väčšina členských štátov, s výnimkou jedného, vyjadrila pochopenie pre diskusie o deviatom sankčnom balíku," uviedol minister, podľa ktorého sa ešte nehovorilo o samotnom obsahu tohto balíka. (TASR)

14. 11. 2022
|
18:39
|
Svet

Ukrajinská armáda oslobodila viac ako polovicu okupovaného územia, tvrdí agentúra Unian. Okupovaných zostáva skoro 71-tisíc štvorcových kilometrov. Konkrétne sú to časti Mykolajivskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti a časť Donbasu.

Agentúra sa odvoláva na výskumníka, ktorý sledoval postup vojsk na základe informácií z otvorených zdrojov. Unian tiež pripomenula, že v súčasnosti sa najtvrdšie boje odohrávajú pri Bachmute na Donbase.

Od Rusov sa podarilo oslobodiť skoro 78-tisíc štvorcových kilometrov, čo predstavuje 52,2 percenta územia dobytého Ruskom od februárového vpádu.

Ak by sa do výpočtov zahrnuli aj územia okupované Ruskom od roku 2014, potom v ruských rukách zostáva pätina Ukrajiny, približne 120-tisíc kilometrov štvorcových, uviedla agentúra Unian a dodala, že v takom prípade sa počas ukrajinskej protiofenzívy podarilo oslobodiť 39 percent zo všetkých okupovaných území. (ČTK)

14. 11. 2022
|
18:20
|
Domov

Prípad Chersonu je v niečom iný a významnejší ako vyhnanie vrahov z Buče, Charkova či Iziumu. Je to totiž jediné oblastné mesto, ktoré Rusi po februári dobyli a „pričlenili“ k Ruskej federácii. Píše Peter Tkačenko. (SME)

14. 11. 2022
|
17:25
|
Svet

Americký prezident Biden označil získanie Chersonu ukrajinskou armádou za "dôležité víťazstvo" pre Kyjev. Uviedol to na indonézskom ostrove Bali v predvečer začiatku summitu skupiny G20. 

"Nemôžem urobiť nič iné, iba zatlieskať odvahe, odhodlaniu a schopnostiam ukrajinského ľudu a ukrajinskej armády," povedal Biden. Dodal, že USA budú naďalej pomáhať Ukrajincom brániť sa pred ruskou agresiou.

Americký prezident zároveň uviedol, že Washington sa nebude zapájať do žiadnych rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou o ukončení vojny bez schválenia Ukrajiny. (TASR)

14. 11. 2022
|
17:20
|
Svet

USA oznámili nové sankcie zamerané na nadnárodnú sieť, ktorá pracuje na obstaraní technológie na podporu ruskej vojny na Ukrajine. Sankcie sa zameriavajú na 14 jednotlivcov a 28 subjektov.

Ide aj o rodinných príslušníkov ruského oligarchu Suleimana Kerimova, ako aj ľudí, ktorí mali pracovať ako finanční sprostredkovatelia v Sulejmanovej sieti.

Americký minister zahraničných vecí Blinken vo vyhlásení uviedol, že USA budú pokračovať v narúšaní ruských vojenských dodávateľských reťazcov a uvalí vysoké náklady na tých, ktorí to umožnili prezidentovi Putinovi, ako aj na všetkých, ktorí podporujú brutalitu Ruska voči svojmu susedovi.

Americké ministerstvo financií tiež zaradilo na čiernu listinu Milandr, ruskú mikroelektronickú spoločnosť, o ktorej tvrdí, že je súčasťou moskovskej štruktúry vojenského výskumu a vývoja.

Taktiež uvalili sankcie na veľké vojenské priemyselné spoločnosti v Rusku. Americké obchodné oddelenie prerušilo vývoz komponentov vyrobených v Amerike a amerických technológií, ktoré boli použité v niektorých ruských vojenských zariadeniach. (The Guardian)

14. 11. 2022
|
17:09
|
Svet

Rusko "pripísalo" mená stovky kanadských občanov na svoju čiernu listinu. Medzi Kanaďanmi, ktorým Moskva zakázala vstup, je aj herec Jim Carrey či spisovateľka Margaret Atwoodová. Ide o reakciu na kanadské sankcie proti Rusku. (ČTK)

14. 11. 2022
|
17:05
|
Svet

Ukrajinské úrady zadržali ruského vojaka v civile na území oslobodeného mesta Cherson. Muž mal predstierať, že je miestny, no po rozhovore s príslušníkmi Bezpečnostnej služby Ukrajiny priznal, že je profesionálnym vojakom. (TASR)

14. 11. 2022
|
16:49
|
Svet

EÚ rozšírila sankcie za predvlaňajšiu otravu lídra ruskej opozície Navalného. Potrestala desiatku ľudí, vrátane popredných činiteľov tajnej služby FSB. (ČT24)

14. 11. 2022
|
16:36
|
Svet

Polícia zadržala v Moskve dvoch externých spolupracovníkov stanice Rádia Slobodná Európa Jurija Lebedeva a Jelizavetu Movčanovú. Novinárov zadržali počas práce, keď pokladali ľuďom na ulici otázky, informovala stanica.

Políciu zavolal jeden z ľudí, ktorého novinári na ulicu oslovili. Podľa prvých informácií policajní príslušníci novinárov zadržali s odôvodnením, že je potrebné preveriť ich totožnosť. Za dvojicou sa na oddelenie vydal advokát, ktorý dostal od jedného z tamojších pracovníkov informáciu, že polícia sa chystá oboch novinárov po výsluchu prepustiť. (ČTK)

14. 11. 2022
|
16:33
|
Svet

Bielorusko je v podstate okupované Ruskom, povedala to hlavná predstaviteľka bieloruskej opozície Svjatlana Cichanovská po rokovaní v Bruseli. Vyzvala členské štáty dvadsaťsedmičky na ďalší tlak na bieloruský režim.

Moskva využíva Bielorusko ako základňu vo vojne s Ukrajinou, ktorú napadlo vo februári, píše AFP. Na území svojho blízkeho spojenca rozmiestňuje tisíce vojakov v rámci spoločnej operačnej skupiny. Ukrajina začala minulý týždeň stavať na hranici s Bieloruskom obrannú bariéru, tvorí ju železobetónový plot s ostnatým drôtom.

"Musím povedať, že Bielorusko je de facto pod vojenskou okupáciou," tvrdí Cichanovská. Lukašenko nemá pod kontrolou prítomnosť ruských vojsk ani ich rozmiestnenie, dodala. "Jednoducho musí so všetkým súhlasiť, pretože vie, že bez podpory Putina by v Bielorusku nemal šancu politicky prežiť," domnieva sa predstaviteľka bieloruskej opozície. (ČTK)

14. 11. 2022
|
16:14
|
Svet

Kremeľ uvažuje, že prvýkrát po desiatich rokoch odloží každoročnú tlačovú konferenciu prezidenta Putina. Tá sa od roku 2012 koná vždy v decembri. Server RBK uviedol, že Kremeľ uvažuje o posunutí akcie do budúceho roka.

Svoju veľkú tlačovú konferenciu Putin organizuje od roku 2001. Ak na ňu tento rok nedôjde, bude to prvýkrát od roku 2005, keď sa počas Putinovho pôsobenia v úrade prezidenta v danom roku konferencia neuskutoční.

Vlani Putin odpovedal na otázky novinárov približne štyri hodiny. Najdlhšia bola Putinova tlačová konferencia v roku 2008, keď prezident odpovedal na otázky novinárov štyri hodiny a 40 minút. (ČTK)

14. 11. 2022
|
16:01
|
Svet

Zambijský, 23-ročný študent Lemekhani Nathan Nyirenda odsúdený v Rusku zomrel v bojoch na Ukrajine. Zambijský minister zahraničia Stanley Kakubo podľa agentúry AFP požaduje od Moskvy vysvetlenie. Ruská strana sa zatiaľ nevyjadrila.

Zomrel na bližšie nešpecifikovanom mieste na Ukrajine 22. septembra, uviedlo zambijské ministerstvo zahraničia.

Ukrajina už skôr obvinila ruského podnikateľa a zakladateľa žoldnierskej skupiny Wagnerovcov Jevgenija Prigožina, že pre boje na Ukrajine verbuje s prísľubom finančnej odmeny či amnestie trestancov priamo vo väzniciach.

Zambijský študent v Moskve študoval jadrové inžinierstvo a bol odsúdený na odňatie slobody na deväť a pol roka za bližšie nešpecifikovaný zločin, ktorý si odpykával vo väznici so strednou ostrahou na predmestí Moskvy. (ČTK)

14. 11. 2022
|
15:56
|
Svet

Ruský prezident Putin prvýkrát udeľoval titul Matka-hrdinka. Dostala ho okrem iných manželka vodcu autonómneho Čečenska Medni Kadyrovová. Oznámil to na svojom webe denník Kommersant s odvolaním sa na príslušný prezidentov výnos.

Titulom sú oceňované ženy, ktoré porodili a vychovali desať a viac detí. Kadyrov predvlani tvrdil, že má 14 detí, dodal denník.

Titul Matka-hrdinka zriadil Putin v polovici augusta. Jeho udelenie sprevádza peňažná odmena vo výške milión rubľov. Titul a rád Matka-hrdinka sa začali pôvodne udeľovať v roku 1944, keď sa Sovietsky zväz potýkal s úbytkom obyvateľstva počas vojny.

Po rozpade ZSSR sa toto vyznamenanie prestalo udeľovať. Titul zaručoval vyznamenaným matkám mnohých detí napríklad právo predbiehať v frontoch. (ČTK)

14. 11. 2022
|
15:49
|
Svet

EÚ sa rozhodla začať výcvikovú misiu pre ukrajinských vojakov. Cieľom je poskytnúť výcvik až 15-tisíc Ukrajincom, predovšetkým na základni v Poľsku. (ČT24)

14. 11. 2022
|
14:27
|
Svet

Predĺženie dohody o vývoze obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov je kľúčové pre svetovú potravinovú bezpečnosť. Uviedol to generálny tajomník OSN Guterres niekoľko dní pred vypršaním platnosti predmetnej dohody. 

Súvisiaci článokRuské hry s obilnou dohodou: zvýšia sa ceny a môžu viesť k nedostatku pšenice? (odpovede)Čítajte 

"Potrebujeme naliehavé opatrenia, aby sme zabránili hladomoru a hladu v rastúcom počet miest po celom svete. Čiernomorská obilná iniciatíva a úsilie zabezpečiť, aby ruské potraviny a hnojivá mohli prúdiť na svetové trhy, sú nevyhnutné pre svetovú potravinovú bezpečnosť," povedal Guterres na tlačovej konferencii v predvečer summitu skupiny G20 na indonézskom ostrove Bali. (TASR)

14. 11. 2022
|
14:12
|
Svet

Poľsko mení svoj prístup k Ukrajincom, ktorí ušli z domova kvôli ruskej agresii. Vláda vo Varšave sa chce zamerať na pomoc ľuďom vo vnútri Ukrajiny, postavia napríklad kontajnerové domčeky pre 20-tisíc ľudí.

Informoval o tom denník Rzeczpospolita. Taktiež sa úrady v Kyjeve snažia zabrániť odlivu obyvateľov.

Poľsko prvý komplex z kontajnerových domčekov postavilo v Ľvove na západnej Ukrajine, ďalšie vznikli v Kyjevskej a Černihivskej oblasti. Súčasťou komplexu je aj, ošetrovňa, sklady a jedáleň. Sú v regiónoch, kde sa nebojuje.

Poľské úrady uvádzajú, že sa pripravujú na všetky situácie, ktoré môžu nastať s nadchádzajúcou zimou aj vývojom na bojisku.

Po 24. februári do Poľska prišlo 7,6 milióna Ukrajincov, no 5,8 milióna z nich Poľsko zase opustilo. (ČTK)

14. 11. 2022
|
14:00
|
Svet

Od septembrového začiatku protiofenzívy oslobodila ukrajinská armáda 12 obcí v Luhanskej oblasti. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na šéfa regionálnej vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja.

„Postup nie je jednoduchý. Každý prejdený meter v Luhanskej oblasti je pre ozbrojené sily neustály boj,“ povedal Hajdaj v národnej televízii. Ukrajinská armáda začala pomalú sondu do Luhanskej oblasti po septembrovom rýchlom postupe v susednej Charkovskej oblasti.

„V Luhanskej oblasti sú každý deň ťažké boje. Nedávno okupované osady sú intenzívne ostreľované. Okupanti presne vedia, kam strieľajú, keďže ich len pred pár dňami vyhnali z týchto osád a vedia, koľko je tam civilistov a kde sú. Preto sa snažíme evakuovať ich,“ zakončil Hajdaj.

(SITA)
14. 11. 2022
|
13:31
|
Svet

Európska únia pred samitom G20 ohlásila zintenzívnenie podpory ľuďom, ktorých najviac postihuje neistota v dodávkach potravín. V rámci nového balíka humanitárnej pomoci únia poskytne celkovo 210 miliónov eur 15 krajinám.

„Ruská vojna na Ukrajine má veľký vplyv na globálne dodávky potravín. Krajiny, ktoré už predtým boli zraniteľné, sa dostali do dramatickej situácie. Musíme konať, aby sme predišli hladu v niektorých najchudobnejších oblastiach sveta," uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Z balíka novej potravinovej pomoci v regióne západnej a strednej Afriky dostane 2 milióny eur Burkina Faso, jeden milión Mali, 2 milióny Niger, jeden milión Čad a 4 milióny Stredoafrická republika. V regióne východnej a južnej Afriky je pre Sudán určených 9 miliónov eur, pre Južný Sudán 6 miliónov, pre Etiópiu 10 miliónov a pre Somálsko tiež 10 miliónov. Na Blízkom východe Európska únia pomôže Jemenu sumou 35 miliónov eur, Sýrii čiastkou 15 miliónov a Libanonu sumou 5 miliónov. Na pomoc Afganistanu Európska únia vyčlenila 75 miliónov a na pomoc Venezuele 30 miliónov eur. (SITA)

14. 11. 2022
|
13:21
|
Svet

Cieľom ruského prezidenta Putina je nechať Ukrajinu túto zimu chladnú a temnú, povedal generálny tajomník NATO Stoltenberg. Pokračoval, že stiahnutie Ruska z Chersonu demonštruje neuveriteľnú odvahu ukrajinských ozbrojených síl.

Počas tlačovej konferencie s členmi holandskej vlády v Haagu pokračoval, že je na Ukrajine, aby sa rozhodla, aké podmienky sú prijateľné pre rokovania o ukončení vojny. Dodal, že úlohou NATO je podporovať Kyjev. (The Guardian)

14. 11. 2022
|
13:13
|
Svet

V Rusku sa po začiatku vojny na Ukrajine niekoľkonásobne zvýšil dopyt po súkromných bunkroch. Uviedol to ruský server RBK s odvolaním sa na vyjadrenia spoločností, ktoré ich ponúkajú.

Najväčší nárast firmy zaznamenali po tom, ako ruský prezident Putin vyhlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu.

"Po 21. septembri počet dopytu na našom webe vzrástol o 430 percent," uviedol zakladateľ projektu Bunkerhouse Nikita Maležik. Najväčší záujem o súkromné kryty je v oblastiach na juhu Ruska - blízko hraníc s Ukrajinou. (ČTK)

14. 11. 2022
|
12:44
|
Svet

Na summite zoskupenia G20 v Indonézii bude náročné dosiahnuť spoločné stanovisko k svetovým problémom a vojne na Ukrajine. Uviedol to nemecký kancelár Scholz. 

"Veľmi tvrdo pracujeme na tom, aby sme zaujali nielen jasné a dôležité stanoviská o všetkých otázkach, ktoré ovplyvňujú svet... ale aj o otázkach mieru a dôsledku ruskej agresie na Ukrajine," povedal Scholz na tlačovej konferencii v Singapure.

Dodal, že to bude náročná úloha, ktorá lídrom 20 najsilnejších ekonomík sveta počas summitu na indonézskom ostrove Bali "zaberie veľa času a úsilia". (TASR)

14. 11. 2022
|
12:42
|
Svet

Ukrajinský prezident počas návštevy Chersonu označil stiahnutie ruskej armády z tohto mesta ako "začiatok konca vojny." Zelenskyj povedal, že "silná ukrajinská armáda" vytrvalo získava späť územia, ktoré obsadilo Rusko.

Zároveň priznal, že toto úsilie sprevádzajú aj ťažkosti a veľké ľudské obete. Na hlavnom námestí Chersonu odovzdal medaily vojakom. "Ideme vpred... Sme pripravení na mier, mier pre celú našu krajinu," povedal vojakom a obyvateľom mesta, napísala agentúra Reuters.

Zelenskyj zároveň poďakoval Severoatlantickej aliancii a ďalším spojencom za pokračujúcu podporu v boji proti ruskej agresii. Vyzdvihol najmä dodanie raketových systémov z USA, ktoré podľa jeho slov urobili v bojoch "veľký rozdiel".

(The Guardian)
14. 11. 2022
|
12:14
|
Svet

Ministri zahraničných vecí EÚ v Bruseli diskutujú o dlhodobých vzťahoch s Moskvou a o ďalšej pomoci Ukrajine v súvislosti s ruskou agresiou. Na programe zasadnutia ministrov je aj západný Balkán a možné nové sankcie voči Iránu.

Týždenník Politico upozornil, že ak sa EÚ riadi piatimi "hlavnými zásadami" vo vzťahu k Rusku, ktoré stanovila predošlá šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci má oficiálne otvoriť diskusie o tom, ako tieto zásady prekonať. Ministri zahraničných vecí EÚ budú hovoriť aj o výcviku ukrajinských vojakov. 

Pred začatím oficiálnych rokovaní sa diplomati EÚ stretli s bieloruskou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou. Tá už dlhšie žiada EÚ, aby prijala "dvojitú stratégiu", ktorá podporí Bielorusov v boji za demokraciu a na strane druhej bude kritická voči režimu  Lukašenka.

Nové návrhy o vzťahoch EÚ s Ruskom má predložiť šéf európskej diplomacie Borrell. Časť členských krajín tlačí na sprísnenie postoja voči Moskve a na prípravu v poradí už deviateho balíka sankcií. Jeho súčasťou má byť zákaz obchodovania s diamantmi z Ruska, sprísnenie obchodovania v oblasti kryptomien či väčší tlak na ruské dezinformačné kanály.

Očakávajú sa tiež nové sankcie proti približne 30 iránskym predstaviteľom za porušovanie ľudských práv v súvislosti s krvavým potlačením protestov, ktoré vyvolala smrť 22-ročnej Kurdky Mahse Amíníovej. (TASR)

14. 11. 2022
|
10:35
|
Svet

 Zima prinesie konfliktu na Ukrajine zmenu podmienok, vrátane menšieho počtu ofenzív a viacerých statických obranných línií a tiež väčšieho rizika zlyhania zbraní. Konštatuje to britské ministerstvo obrany.

„Zmeny týkajúce sa trvania denného svetla, teplôt a počasia prinesú bojujúcim vojakom jedinečné výzvy,“ konštatuje ministerstvo s tým, že nástup zimy ovplyvní všetky rozhodnutia ruského generálneho štábu.

Súvisiaci článokRusi sa z dediny stiahli, no pachuť okupácie zostáva. Ukrajinci teraz riešia, kto bol kolaborantČítajte 

Zatiaľ čo v lete mohli bojujúce strany využiť 15 až 16 hodín denného svetla, v zime to bude menej ako deväť, čo podľa Britov znamená menej ofenzív a viac statických obranných frontových línií. Neochotu bojovať v noci ešte zvyšuje skutočnosť, že zariadenia na nočné videnie sú vzácnou komoditou.

Zníženie najvyšších priemerných teplôt na 13 stupňov od septembra do novembra a následne až na nulu počas decembra až februára tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že vojaci bez zimného oblečenia a vhodného prístrešku môžu utrpieť poranenia chladom.

Ďalšie výzvy pre už teraz nízku morálku ruských síl prinesú podľa britského ministerstva obrany zvýšené zrážky, silnejší vietor a sneženie. Tie tiež zvýšia problémy pri udržiavaní vybavenia a hrozí aj vyššie riziko zlyhania zbraní. (SITA)

14. 11. 2022
|
10:16
|
Svet

Ruského ministra zahraničných vecí Lavrova mali po príchode na summit G-20 na Bali hospitalizovať. Informovala o tom agentúra AP. Ruské ministerstvo zahraničných vecí informáciu poprelo.

Guvernér indonézskeho ostrova Bali I Wayan Koster potvrdil, že minister bol po prílete na Bali prevezený do nemocnice Sanglah na kontrolu. Návšteva bola veľmi krátka a Lavrov nemocnicu opustil v dobrom zdraví, dodal guvernér. (AP, ČTK)

14. 11. 2022
|
10:13
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil oslobodený Cherson, ďakoval NATO a spojencom za podporu. Mesto navštívil len niekoľko dní po stiahnutí ruských jednotiek. "Sme pripravení na mier, mier pre celú našu krajinu," povedal. (The Guardian)

Zdroj TASR/AP
14. 11. 2022
|
09:43
|
Svet

Niekoľko zahraničných novinárov prišlo na Ukrajine o akreditáciu v súvislosti s reportážami z oslobodeného Chersonu. Sú medzi nimi reportéri britskej televízie Sky News či americkej stanice CNN. 

Súvisiaci článokAk Putin zlyháva, netreba ho odstaviť? Propagandistov nahneval odchod z ChersonuČítajte 

Generálny štáb uviedol, že "niektorým novinárom, ktorí porušili pravidlá pre pôsobenie médií v oblasti bojových operácií, bolo zrušené povolenie na prácu a ich novinárske preukazy sa považujú za neplatné".

Niektorí novinári podľa štábu bez súhlasu príslušných vojenských veliteľov a zástupcov armády pre médiá informovali o dianí v Chersone ešte pred tým, ako ukrajinská armáda mesto "stabilizovala". Generálny štáb neuviedol, pre aké médiá novinári, ktorí prišli o akreditáciu, pracujú.

Mimovládna organizácia Detektor media informovala, že akreditáciu stratilo najmenej šesť členov televíznych štábov, vrátane zástupcov Sky News a CNN. (ČTK)

14. 11. 2022
|
09:21
|
Domov

Cez hranice prišlo minulý týždeň 17 758 ľudí z Ukrajiny, späť sa vrátilo 18 86 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 739 žiadateľov, celkovo ho dostalo 100 585 ľudí. Priechodmi z Ukrajiny spolu prišlo 957-tisíc ľudí, späť sa vrátilo 731-tisíc ľudí. (SME)

14. 11. 2022
|
07:23
|
Svet

Zastavenie alebo dlhšie spomalenie bojov na Ukrajine je v najbližších mesiacoch veľmi nepravdepodobné. Akýkoľvek pokus o prímerie alebo zastavenie bojov by bol v tomto čase z drvivej väčšiny v prospech Ruska.

Vo svojom najnovšom hodnotení to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny.

Rusko podľa správy v nadchádzajúcich týždňoch zrejme zintenzívni ofenzívne operácie v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Môže tam poslať ďalších mobilizovaných vojakov spolu s jednotkami stiahnutými z Chersonskej oblasti.

Ukrajina pravdepodobne tiež stiahne časť bojových síl z Chersonskej oblasti a nasadí ich v iných častiach krajiny na obranné i protiofenzívne operácie. V tých budú Ukrajinci takmer s určitosťou pokračovať, domnievajú sa americkí analytici.

Obe strany, ktoré teraz bojujú vo veľmi blatistých podmienkach, boje s príchodom mrazov nezastavia, pretože zmrznutý terén bude vhodnejší na mechanizované operácie veľkého rozsahu. Boje sa preto s poklesom teplôt skôr zintenzívnia, než oslabia.

Inštitút dodáva, že momentálne nie je čas spomaliť podporu Ukrajiny ani naliehať na prímeria alebo rokovania, ale naopak, pomáhať jej využiť aktuálne podmienky, ktoré zvýhodňujú Kyjev namiesto Moskvy.

Ukrajinci a Západ musia vynaložiť všetko úsilie, aby umožnili čo najrýchlejšie oslobodenie ďalších území, nevyhnutných na to, aby sa Ukrajina mohla v budúcnosti brániť voči ruských útokom a obnoviť funkčné hospodárstvo, napísal inštitút.

(TASR)
14. 11. 2022
|
06:36
|
Svet

Spojené štáty uvalia nové sankcie voči nadnárodnej sieti osôb a firiem, ktoré pracujú na získavaní vojenskej technológie pre vojenské operácie Ruska na Ukrajine, uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová.

Yellenová pred summitom skupiny G20 na indonézskom ostrove Bali povedala, že sankcie sa budú týkať 14 osôb a 28 spoločností vrátane finančných sprostredkovateľov. Podobnosti o tom, z akých krajín pochádzajú alebo o aké technológie ide, odmietla poskytnúť. Uviedla však, že oznámenie je plánované neskôr v priebehu pondelka.

"Je to súčasť nášho širšieho úsilia narušiť vojnové aktivity Ruska a odoprieť mu prostredníctvom sankcií a kontroly vývozu vybavenie, ktoré potrebuje," povedala Yellenová novinárom. Doterajšie opatrenia v tomto smere podľa nej už majú účinok na bojiskách na Ukrajine.

Ministerka tiež uviedla, že najlepším spôsobom, ako pomôcť globálnej ekonomike pri súčasných problémoch, je zastaviť vojnu na Ukrajine.

"Ukončenie vojny Ruska je morálnym imperatívom a vôbec najlepšou vecou, akú môžeme urobiť pre globálnu ekonomiku," konštatovala Yellenová na stretnutí s francúzskym rezortným kolegom Brunom Le Mairom.

Medzi hlavnými témami tohtotýždňového summitu G20 sú vysoké ceny pohonných hmôt a potravín. Očakávajú sa tiež diskusie o potrebe predĺžiť dohodu, ktorá umožňuje bezpečný vývoz ukrajinských obilnín a hnojív cez Čierne more. (TASR)

14. 11. 2022
|
06:21
|
Svet

Putin odvolal mobilizáciu vysokoškolských študentov v anektovaných oblastiach samozvanej Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike na okupovanom východe Ukrajiny. Predstaviteľ Kremľa to povedal pre štátne médiá.

Ruský prezident Vladimir Putin vydal pokyn "demobilizovať" študentov a zorganizovať ich návrat domov, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre agentúru RIA Novosti.

Oznámenie sa podľa správy týka študentov, ktorých mobilizovali pred tým, ako Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo separatistické republiky Donbasu.

Peskov dodal, že týchto študentov teraz pošlú domov a budú môcť pokračovať v štúdiu.

Rusko začiatkom mesiaca oznámilo, že dokončilo "čiastočnú mobilizáciu" 300-tisíc občanov pre boj vo vojne proti Ukrajine. Kontroverzné nariadenie o povolávaní záložníkov vyvolalo protesty a odchod mnohých mužov z krajiny. (TASR)

14. 11. 2022
|
05:30
|
Svet
13. 11. 2022
|
23:51
|
Svet

Ruské jednotky pred ústupom z Chersonu zobrali aj zvieratá z miestnej zoologickej záhrady. Podľa zakladateľa hnutia za práva zvierat UAnimals Olexandra Todorčuka odviezli na okupovaný Krym zvieratá viacerých druhov - "od lám a vlkov až po somáre a veveričky".

Riaditeľ krymského levieho parku Oleg Zubkov, ktorý sa svojho času pridal na stranu proruských úradov na Kryme, zverejnil na platforme YouTube video, na ktorom vidno uniformovaného muža, ako z búdy vo výbehu v zoo vyberá vzpierajúceho sa mývala (medvedíka čistotného), ale aj "evakuáciu" ďalších zvierat.

Mnohí diskutéri vyjadrili údiv nad tým, že zverejnil video, ktoré je dôkazom a priznaním sa ku krádeži.

"Máli sa vám práčok a WC mís, preto kradnete zvieratá?" pýtal sa pod videom jeden z diskutujúcich. Ďalší prisľúbil, že Chersončania všetko, čo bolo počas ruskej okupácie zničené, opravia a vyčistia a získajú späť všetky ukradnuté zvieratá.

"Vy svoje svedomie neočistíte," odkázal páchateľom krádeže.

Miestni obyvatelia podľa AFP uvádzajú, že ruskí vojaci pri ústupe z mesta "brali všetko". "Vybielili nám obchody," povedala pre AFP 30-ročná predavačka Viktorija Dybovská. (TASR)

13. 11. 2022
|
22:16
|
Svet

Vyšetrovatelia odhalili v oslobodenej Chersonskej oblasti viac ako 400 ruských vojnových zločinov, uviedol prezident Zelenskyj. Podľa jeho slov našli telá vojakov aj civilistov.

"Stabilizovať" sa podľa neho podarilo 226 obcí, v ktorých žije viac ako 100-tisíc obyvateľov. Aj naďalej pokračujú zatýkania ruských vojakov a žoldnierov, dodal Zelenskyj v pravidelnom videoprejave.

"Snažíme sa obnoviť komunikácie, internet, televíziu. Robíme všetko preto, aby sme čo najskôr obnovili dodávky elektriny a vody," pokračoval ukrajinský prezident. "Znovu začne fungovať aj doprava a poštové služby, sanitky aj zdravotníctvo."

Obyvateľov Chersonskej oblasti však Zelenskyj znova varoval, aby boli veľmi opatrní, pretože situácia v regióne je stále veľmi nebezpečná. "Po prvé, sú tam míny. Bohužiaľ jeden z expertov pri ich odstraňovaní zomrel a ďalší štyria utrpeli zranenia. Vyzývam všetkých obyvateľov Chersonu, aby boli opatrní a okamžite informovali o všetkých nebezpečných predmetoch," doplnil.

Vo svojom prejave spomenul aj situáciu na bojisku v Doneckej oblasti. "Boje v Doneckej oblasti sú rovnako intenzívne ako v predchádzajúcich dňoch. Počet ruských útokov neklesol. Odvaha a statočnosť našich bojovníkov je ale najvyššia, aká môže byť. Nedovolíme im prejsť cez našu obranu," uzavrel Zelenskyj. (ČTK)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 973
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 026
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 905
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 975
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 765
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 148
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 044
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf Sberbank German Gref na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom.

Morálny obrat Germana Grefa má pozadie v jeho fondoch v daňových rajoch.


7 h
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného z bojovníkov jeho skupiny.

Na Ukrajinu naverbovali vyše 40-tisíc trestancov.


5 h
Peter Schutz

Na cirkusoch a chaosoch po páde vlády už nesú s Matovičom rovnakú zodpovednosť.


5 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


58m
SkryťZatvoriť reklamu