SME
Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Ukrajina Rusko Online: Gubernátor Chersonskej oblasti vyzval obyvateľov, aby odišli na bezpečnejšie miesta

Vojna na Ukrajine pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

13. 11. 2022
|
23:51
|
Svet

Ruské jednotky pred ústupom z Chersonu zobrali aj zvieratá z miestnej zoologickej záhrady. Podľa zakladateľa hnutia za práva zvierat UAnimals Olexandra Todorčuka odviezli na okupovaný Krym zvieratá viacerých druhov - "od lám a vlkov až po somáre a veveričky".

Riaditeľ krymského levieho parku Oleg Zubkov, ktorý sa svojho času pridal na stranu proruských úradov na Kryme, zverejnil na platforme YouTube video, na ktorom vidno uniformovaného muža, ako z búdy vo výbehu v zoo vyberá vzpierajúceho sa mývala (medvedíka čistotného), ale aj "evakuáciu" ďalších zvierat.

Mnohí diskutéri vyjadrili údiv nad tým, že zverejnil video, ktoré je dôkazom a priznaním sa ku krádeži.

"Máli sa vám práčok a WC mís, preto kradnete zvieratá?" pýtal sa pod videom jeden z diskutujúcich. Ďalší prisľúbil, že Chersončania všetko, čo bolo počas ruskej okupácie zničené, opravia a vyčistia a získajú späť všetky ukradnuté zvieratá.

"Vy svoje svedomie neočistíte," odkázal páchateľom krádeže.

Miestni obyvatelia podľa AFP uvádzajú, že ruskí vojaci pri ústupe z mesta "brali všetko". "Vybielili nám obchody," povedala pre AFP 30-ročná predavačka Viktorija Dybovská. (TASR)

13. 11. 2022
|
22:16
|
Svet

Vyšetrovatelia odhalili v oslobodenej Chersonskej oblasti viac ako 400 ruských vojnových zločinov, uviedol prezident Zelenskyj. Podľa jeho slov našli telá vojakov aj civilistov.

"Stabilizovať" sa podľa neho podarilo 226 obcí, v ktorých žije viac ako 100-tisíc obyvateľov. Aj naďalej pokračujú zatýkania ruských vojakov a žoldnierov, dodal Zelenskyj v pravidelnom videoprejave.

"Snažíme sa obnoviť komunikácie, internet, televíziu. Robíme všetko preto, aby sme čo najskôr obnovili dodávky elektriny a vody," pokračoval ukrajinský prezident. "Znovu začne fungovať aj doprava a poštové služby, sanitky aj zdravotníctvo."

Obyvateľov Chersonskej oblasti však Zelenskyj znova varoval, aby boli veľmi opatrní, pretože situácia v regióne je stále veľmi nebezpečná. "Po prvé, sú tam míny. Bohužiaľ jeden z expertov pri ich odstraňovaní zomrel a ďalší štyria utrpeli zranenia. Vyzývam všetkých obyvateľov Chersonu, aby boli opatrní a okamžite informovali o všetkých nebezpečných predmetoch," doplnil.

Vo svojom prejave spomenul aj situáciu na bojisku v Doneckej oblasti. "Boje v Doneckej oblasti sú rovnako intenzívne ako v predchádzajúcich dňoch. Počet ruských útokov neklesol. Odvaha a statočnosť našich bojovníkov je ale najvyššia, aká môže byť. Nedovolíme im prejsť cez našu obranu," uzavrel Zelenskyj. (ČTK)

13. 11. 2022
|
19:44
|
Svet

Obyvatelia v Chersonskej oblasti by mali odísť na bezpečnejšie miesta, vyzval gubernátor Chersonskej oblasti Jaroslav Januševyč. Výzva súvisí s vysokým rizikom nepriateľským útokov.

"Na pravom brehu Chersonskej oblasti existuje stále vysoká pravdepodobnosť nepriateľských útokov. Keď ruská armáda uteká, začína zo zúfalstva opäť útočiť na civilistov. Videli sme to v mnohých oslobodených oblastiach. Preto vám dôrazne odporúčame evakuovať sa do bezpečnejších oblastí," napísal Januševyč.

Dodal, že sa ľudia majú obrátiť na miestne úrady, keď budú potrebovať akúkoľvek pomoc. Zverejnil aj telefónne čísla, kam je možné zavolať.

V Chersone znela v priebehu nedele delostrelecká paľba, ani to ale neodradilo davy ľudí od zhromaždenia na hlavnom námestí. "Teraz sme šťastní, ale všetci sa bojíme bombardovania z ľavého brehu," citovala agentúra Reuters jednu z miestnych obyvateliek Janu Smyrnovovú.

Gubernátor Januševyč už skôr informoval, že sa úrady z bezpečnostných dôvodov rozhodli ponechať v platnosti zákaz vychádzania od 17. hodiny do ôsmej ráno a tiež zákaz odchádzať a vstupovať do mesta.

(ČTK)
13. 11. 2022
|
19:30
|
Svet

Postup ukrajinskej armády v Chersonskej oblasti sa prejaví aj na zlepšení podmienok v Mykolajive. Po vyše polroku bez dodávok vody by mala čoskoro opäť v domácnostiach tiecť pitná voda.

„Práve som sa vrátil z Chersonskej oblasti, kde som kontroloval poškodenie nášho vodovodného potrubia Dnipro-Mykolajiv. Prebieha odmínovanie okolitých oblastí. Len počas môjho pobytu sa v mojej blízkosti našli tri nášľapné míny. Vo vodárňach sú problémy s elektrinou, ale celkovo to nie je také zlé, ako by mohlo byť," povedal Oleksandr Sienkovyč, starosta Mykolajiva.

Mykolajiv, ktorý sa nachádza necelých sto kilometrov severozápadne od Chersonu, je od apríla bez dodávky vody po tom, ako okupanti poškodili vodovod Dnepro-Mykolajiv v Chersonskej oblasti.

Vojenskí experti sa domnievajú, že nešlo o dôsledok náhodného zásahu, ale o úmyselné poškodenie pomocou výbušných zariadení.

Obyvatelia mesta však doteraz musia stáť v radoch na miestach s pitnou vodou. Vodou, ktorá teraz tečie z kohútikov, sa dá umývať a prať, ale je nevhodná na pitie a varenie. (Hromadske)

13. 11. 2022
|
18:34
|
Svet

Ukrajinská armáda poškodila vodnú nádrž aj elektráreň Kachovka, tvrdil proruský predstaviteľ mesta Nova Kachovka. Napriek značnému poškodeniu elektráreň pokračuje v prevádzke. Ukrajina oponuje, že elektráreň neostreľovala.

„Napriek značnému poškodeniu elektráreň pokračuje v prevádzke. Je zrejmé, že v takejto situácii, pri takomto ostreľovaní, ju bude pravdepodobne treba zakonzervovať,“ povedal proruský starosta Vladimir Leontiev.

Leontiev tiež vyhlásil, že ukrajinské útoky poškodili ďalšiu infraštruktúru vrátane Kachovského hlavného kanála a Severokrymského kanála. (SITA)

13. 11. 2022
|
18:16
|
Svet

Člen Wagnerovcov mal údermi kladivom zabiť údajného člena tejto ruskej žoldnierskej skupiny za to, že bojoval za Ukrajinu. Dokazovať to má videozáznam, ktorý sa objavil na telegramových kanáloch blízkych skupine. Jeho pravosť však nebolo možné overiť.

Zabitým mal byť 55-ročný muž menom Jevgenij Nužin, ktorý tvrdil, že bol unesený.

Nužin hovorí, že zmenil strany, aby "bojoval proti Rusom". Konkrétne sa na stranu Ukrajiny údajne pridal 4. septembra. Následne opisuje, že bol 11. októbra unesený v Kyjeve, stratil vedomie a zobudil sa v pivnici, v ktorej je nahraté aj video. "Povedali mi, že ma budú súdiť," dodáva Nužin.

Po týchto slovách ho ale muž vo vojenskom oblečení udrie niekoľkokrát kladivom do hlavy a do krku.

Vo svojom septembrovom rozhovore Nužin ukrajinským novinárom povedal, že si odpykával trest za vraždu a z väzenia sa pripojil k Wagnerovej skupine. Následne zmenil strany a rozhodol sa bojovať proti Rusku. Ako sa dostal späť do rúk pravdepodobne ruských síl, nie je zrejmé.

Ako k videozáznamu poznamenala Ukrajinska pravda, "je možné, že sa v Rusku týmto videom snaží znížiť ochotu zmobilizovaných vojakov vzdať sa do zajatia.

Ochrancovia ľudských práv podľa Rádia Sloboda vyzvali ukrajinského prezidenta Zelenského, aby objasnil, ako sa Rus, ktorý sa vzdal Ukrajincom, mohol ocitnúť v ruských rukách. (ČTK)

13. 11. 2022
|
17:44
|
Svet

Za posledný týždeň ukrajinská armáda oslobodila 179 osád na pravom brehu Dnepra a viac ako 4 500 kilometroch štvorcových na území Chersonskej a Mykolajivskej oblasti. V súčasnosti tam prebiehajú stabilizačné opatrenia a odmínovanie. (Hromadske)

13. 11. 2022
|
17:25
|
Svet

Kambodža a Japonsko sa pridajú ku krajinám, ktorá sa zúčastnia na odstraňovaní mín na Ukrajine. Kambodža vyšle do Poľska špecialistov na odmínovanie, ktorí vyškolia ukrajinských pyrotechnikov v ďalších zručnostiach.

Kambodžský premiér Hun Sen v rámci summitu ASEAN absolvoval stretnutia s delegáciami EÚ, USA a Kanady, počas ktorých ubezpečil partnerov o podpore Ukrajiny.

Na Ukrajine bolo ruskými vojakmi zamínovaných asi 300 000 kilometrov štvorcových územia. Momentálne treba míny a muníciu zneškodniť ešte na viac ako polovici tohto územia, oznámil prezident Ukrajiny.

Do projektov pomoci pri odmínovaní ukrajinského územia sa už zapojili USA, Kanada, Británia, Dánsko, Nórsko, Estónsko, Rakúsko, Poľsko, Švajčiarsko, Švédsko, Slovensko i štruktúry OSN. (TASR)

13. 11. 2022
|
17:12
|
Svet

Niektoré sankcie proti Rusku môžu zostať v platnosti aj po dosiahnutí mierovej dohody s Ukrajinou, uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová.

Yellenová uviedla, že eventuálna mierová dohoda bude zahŕňať aj prehodnotenie ekonomických sankcií, ktoré Spojené štáty a ich spojenci, uvalili na Rusko. "Predpokladám, že v kontexte nejakej mierovej dohody bude možná a primeraná úprava sankcií," povedala Yellenová. (TASR)

13. 11. 2022
|
17:04
|
Svet

Ukrajina tvrdí, že jej letectvo zasiahlo techniku okupantov v Kachovskom okrese za východným brehom Dnepra. Takisto že v priebehu nedele podnikli zhruba 40 útokov raketami a delostrelectvom.

Velenie Južného obvodu ukrajinskej armády ďalej varovalo pred útokmi okupantov kamikadze dronmi a ostreľovaním území susediacich s frontovou líniou. Žiada, aby civilisti nepodceňovali poplachy a nepribližovali sa k podozrivým predmetom a nahlasovali ich.

(Ukrinform)
13. 11. 2022
|
17:00
|
Svet
Dôležité

Ak Putin zlyháva, netreba ho odstaviť? Z kremeľských kruhov sa čoraz častejšie ozýva kritika vedenia vojny na Ukrajine a samotného ruského prezidenta. Priama kritika Putina bola pritom doteraz skôr výnimočná. (SME)

13. 11. 2022
|
15:14
|
Svet

Rusi zamínovali objekty kľúčovej infraštruktúry v Chersone. Väčšina domov zostáva bez elektriny a vody, problémy sú aj so zásobovaním plynom. Pri odstraňovaní mín utrpel zranenia ženista, povedal prezident Ukrajiny.

Úrady sa podľa gubernátora Chersonskej oblasti Jaroslava Januševyča rozhodli z bezpečnostných dôvodov ponechať v platnosti zákaz vychádzania od 17. hodiny do ôsmej ráno a tiež zákaz odchádzať a vstupovať do mesta.

"Nepriateľ zamínoval všetky objekty kritickej infraštruktúry. Snažíme sa, aby sme sa s tým vysporiadali v priebehu pár dní, a potom otvoríme mesto," prisľúbil Januševyč.

V najbližšom čase majú v Chersone podľa gubernátora začať fungovať miesta, odkiaľ bude možné si bezplatne zavolať najbližším; Januševyč podľa agentúry Reuters spomínal ešte dnešok, podľa agentúry Unian hovoril o 48 hodinách. Očakáva tiež, že začnú fungovať mobilné siete.

"Dúfam, že v najbližšom čase začne fungovať mobilné spojenie a že budem mať dobrú správu pre všetkých: Ľudia si budú môcť bezplatne zavolať svojim blízkym," povedal šéf oblastnej správy.

"Dúfame, že v priebehu dvoch dní rozmiestnime po celom meste centrá, kde sa ľudia budú môcť bezplatne pripojiť k spojeniu," povedal.

Šéf ukrajinských železníc očakáva, že vlakové spojenie sa podarí obnoviť v priebehu týždňa. Iný miestny predstaviteľ ale upozornil, že humanitárna situácia v meste zostáva veľmi citeľná. "Väčšina domov je bez elektriny, bez vody a s dodávkami plynu sú ťažkosti," povedal v televízii podpredseda oblastného snemu Jurij Sobolevskyj.

(ČTK)
13. 11. 2022
|
14:42
|
Svet

Ruský prezident Putin chce odoberať pasy ľuďom za kritiku vojny na Ukrajine. Zmeny sa týkajú ľudí, ktorí sa nenarodili v Rusku, napríklad Ukrajincov, ktorí získali ruské pasy počas okupácie, keď ich k tomu prinútili okolnosti.

Zmeny zatiaľ prešli prvým čítaním. K odobratiu pasu by podľa Putinovho návrhu malo viesť napríklad šírenie falošných správ o vojne na Ukrajine, „diskreditácia ruskej armády“ alebo účasť na aktivitách nežiaducej organizácie. (SITA)

13. 11. 2022
|
14:07
|
Svet

Ukrajinské železnice spustili na počesť oslobodenia Chersonu predaj symbolických cestovných lístkov do miest pod kontrolou ruských síl. Ide o symbol viery v ozbrojené sily Ukrajiny a oslobodenie spod okupácie.

"Dnes si môžete objedať lístky na prvé tri vlaky z Kyjeva do piatich miest: už oslobodeného Chersonu, ako aj do Mariupoľa, Donecka, Luhanska a Simferopoľa," uviedol v aplikácii Telegram prevádzkovateľ ukrajinských železníc.

Tieto lístky bude možné využiť po tom, ako sa ukrajinskej armáde podarí mestá opätovne získať. "Akonáhle bude doprava obnovená, predstavitelia železníc pošlú (cestujúcim) správu s dátumom a lokalitou," oznámili železnice. Cena lístkov sa pohybuje od 1000 hrivien (približne 26 eur).

(TASR)
13. 11. 2022
|
12:30
|
Svet

Prosím, nevracajte sa. Bude zlá zima, prosí primátor Kramatorska. Vo vojnovej zóne sa viac boja chladu než rakiet. Ukrajinskí vojaci už teraz sedia v zákopoch a nohy majú po kolená v studenej vode. (Korzár)

Kramatorsk.
Zdroj Korzár/Michal Frank
13. 11. 2022
|
12:26
|
Svet

Ruské ostreľovanie si v sobotu vyžiadalo šesť mŕtvych. Štyria ľudia zomreli v Doneckej oblasti, ďalší dvaja v Chersonskej oblasti. V Dnepropetrovskej oblasti utrpeli zranenia dve osoby, oznámil šéf úradu ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. (SITA)

13. 11. 2022
|
11:10
|
Svet

Ukrajinská centrálna banka pripravuje bankový systém krajiny na možné výpadky elektriny. Jej úsilie má za cieľ zabezpečiť životaschopnosť 14 systémovo dôležitých bánk v krajine.

„Ak to bude absolútne nevyhnutné, národná banka zabezpečí predovšetkým životne dôležité činnosti bánk vo vlastníctve štátu,“ cituje banku spravodajský portál Sky News. (SITA)

13. 11. 2022
|
09:55
|
Svet

Straty okupantov na Ukrajine vzrástli o 650 vojakov na celkových 80 860, oznámilo velenie Ukrajiny. Potvrdilo ja zlikvidovanie ďalších dvoch tankov, 12 obrnených vozidiel, osem delostreleckých a jeden protivzdušný systém. 

(SME)
13. 11. 2022
|
09:48
|
Svet

Ukrajinský prezident prirovnal boje v Doneckej oblasti k peklu. Ukrajinské sily tam čelia tvrdému odporu. „Každý deň sa tam odohrávajú mimoriadne urputné bitky,“ vyjadril sa Volodymyr Zelenskyj.

Prezident Ukrajiny ďalej poznamenal, že ukrajinské sily „odolávajú hroznému tlaku útočníkov a zachovávajú naše obranné línie“. (SITA)

13. 11. 2022
|
08:58
|
Svet
Dôležité

Davyd Arachamija, ktorý viedol ukrajinskú delegáciu pri jarných rozhovoroch s Rusmi, odhadol, že šanca na rokovania s Ruskom by sa mohla objaviť až v druhej polovici budúceho roka. Niečo sa udiať na diplomatickom fronte môže podľa neho až pred voľbami v USA a Rusku. (SME)

13. 11. 2022
|
08:06
|
Svet

Ústup ruských vojsk z Chersonu vyvoláva bezprecedentnú kritiku prezidenta Putina a ideologický rozkol medzi Putinom a radikálnymi stúpencami vojny. Tvrdia to analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

Ústup podľa ISW podkopal dôveru nacionalistov v Putinove sľuby a jeho schopnosť ich splniť. Analytici uvádzajú ako príklad príspevok ideológa Alexandra Dugina, ktorý prezidenta za ústup z Chersonu otvorene kritizoval.

Aj ďalší nacionalisticky naladení propagandisti, ako televízny moderátor Vladimir Solovjov, čoraz častejšie požadujú od Kremľa a vojenského velenia plné zapojenie do vojny proti Ukrajine. Solovjov po ústupe z Chersonu dokonca vyzval na úplnú mobilizáciu a prepustenie neschopných hodnostárov.

Podľa ISW podobná priama kritika Putina je v spoločenstve prívržencov vojny bezprecedentná a hlasné a otvorené Duginove výpady proti Putinovi môžu svedčiť o zmene nálad v prostredí ideológov nacionalizmu.

Pre Putina bude podľa inštitútu čoraz ťažšie uzmieriť si časť svojich radikálnych stúpencov kvôli neschopnosti dosiahnuť sľubované ciele zvrhnúť ukrajinskú vládu a zmocniť sa celej krajiny.

Výhrady voči Kremľu vyjadrili kvôli strate Chersonu aj informačné kanály spojené s žoldnierskou Wagnerovou skupinou, čo môže svedčiť o tom, že ich vplyv ďalej rastie. Niektorí blogeri tvrdili, že Kremeľ predal Cherson, a písali, že ruské vedenie sa pravidelne vzdáva územia bez toho, aby sa pýtalo ľudí.

Silnejúca kritika ústupu z Chersonu kontrastuje s doterajšou celkovou podporou vojnových blogerov pre toto rozhodnutie, upozornil Inštitút pre štúdium vojny

Ukrajinské sily počas uplynulých 24 hodín odrazili ruské útoky proti 12 obciam v Donbase na východe krajiny a ukrajinské letectvo podniklo 13 náletov proti sústredeniu síl nepriateľa a jeho protileteckým zbraniam, uvádza ukrajinský generálny štáb v pravidelnom prehľade situácie na bojisku v 263. deň vojny. Tvrdenia znepriatelených strán nemožno v podmienkach vojnového konfliktu overiť z nezávislých zdrojov. (ČTK)

13. 11. 2022
|
06:31
|
Svet

Britský premiér Sunak využije blížiaci sa summit G20 na to, aby kriticky upozornil na Putinov režim. Chce poukázať na devastáciu, ktorú jeho invázia spôsobuje Ukrajine, ale aj globálnej ekonomike.

Britský premiér odlieta v nedeľu na Bali, kde sa stretne s ďalšími lídrami najväčších svetových ekonomík, napríklad americkým prezidentom Joeom Bidenom, francúzskou hlavou štátu Emmanuelom Macronom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Ruský prezident Putin, ktorého západní lídri jednomyseľne odsúdili za inváziu na Ukrajinu, sa na summite nezúčastní a namiesto seba pošle ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.

Výročné stretnutia lídrov G20 sa začali organizovať v reakcii na finančnú krízu v roku 2008. Summit sa stal hlavným globálnym fórom pre hospodársku spoluprácu. Sunak však povedal, že tohtoročné stretnutie bude iné ako v minulých rokoch, keďže svet odvtedy čelí najväčším ekonomickým výzvam, ktoré spôsobil či zhoršil členský štát zoskupenia G20.

Zdá sa, že prvému summitu G20 od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári tohto roka budú dominovať následky konfliktu na Ukrajine, ktorý celosvetovo zvýšil ceny energií a potravín. "Putinova vojna devastuje celý svet - ničí životy a medzinárodnú ekonomiku vrhá do nepokoja," uviedol Sunak vo vyhlásení pred odchodom.

"Tento summit G20 bude iný. Kriticky upozorníme na Putinov režim a odhalíme jeho totálne pohŕdanie takýmto druhom medzinárodnej spolupráce a rešpektom k nezávislým fóram, ako predstavuje aj G20," pokračoval Sunak.

"V jasnom kontraste s Putinovým rozvratom bude Spojené kráľovstvo a naši spojenci spolupracovať, aby sme dosiahli zmysluplný pokrok pri riešení ekonomických výziev, ktorým čelíme, a zlepšili život našich občanov," uzavrel britský premiér. (TASR)

12. 11. 2022
|
23:44
|
Svet

Francúzsky herec Depardieu uzavrel svoje ruské produkčné centrum nazvané PTS ZhD. Dôvodom je podľa agentúry TASS, ktorá sa odvoláva na hercovho producenta, pauza v projektoch a krok nijako nesúvisí s vojnou na Ukrajine.

Depardieu je obdivovateľom ruského prezidenta Vladimira Putina a majiteľom ruského pasu.

Centrum malo podľa producenta Frilliho slúžiť "na rozvoj audiovizuálnych projektov, ale bez aktívnej činnosti je tento systém nanič, pretože vyžaduje výdavky aj v čase odstávky". Frilli dodal, že nová štruktúra by mohla byť otvorená, keď budú známe konkrétnejšie údaje o určitých projektoch.

Francúzsky herec vlani oznámil, že chce nakrútiť film o pilotoch letky Normandie Niemen, čo bol jediný francúzsky útvar, ktorý počas druhej svetovej vojny bojoval proti Nemcom vo východnej Európe. Frilli však teraz oznámil, že práce na snímke sa takisto prerušujú. "Ide o rusko-francúzsky projekt. Po tom, ako sa začala kríza, sa francúzska strana z projektu stiahla, stále ale dúfame, že ho budeme môcť realizovať," uviedol Frilli.

Depardieu patril medzi množstvo západných celebrít, ktoré sa v posledných rokoch zaradili medzi fanúšikov ruského prezidenta. V roku 2013 prijal ruské občianstvo a spolu s ním získal aj možnosť platiť podstatne nižšie dane. Rusko v otvorenom liste nazval "veľkou demokraciou" a na filmovom festivale v Litve v roku 2014, už po anexii Krymu, Ukrajinu označil za časť Ruska. Ukrajina ho potom zaradila na zoznam kultúrnych osobností, ktoré ohrozujú bezpečnosť krajiny.

Tento rok na konci marca však Depardieu inváziu Ruska na Ukrajinu odsúdil a rozhodnutie šéfa Kremľa poslať armádu do susednej krajiny označil za "neprijateľný a šialený exces". (ČTK)

12. 11. 2022
|
19:59
|
Svet

Ukrajinská armáda ovláda už viac ako 60 lokalít v oslobodenej časti Chersonskej oblasti, potvrdil prezident Zelenskyj. Dodal, že ruské jednotky pred útekom zničili všetku kritickú infraštruktúru, no avizoval, že "Ukrajina všetko obnoví, aj keď to nejaký čas trvá".

Vo svojom príhovore sa Zelenskyj vrátil aj k piatkovému oslobodeniu mesta Cherson a vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily oslobodia všetky okupované územia.

"Dnes sa všetci spolu cítime povzbudení. Neviem, či je ešte niekto, kto si nepozrel video s obyvateľmi Chersonu, ako vítajú ukrajinských obrancov," uviedol Zelenskyj, pričom poznamenal, že takýchto privítaní bude ešte veľa, "v tých mestách a dedinách, ktoré sú stále okupované".

"Na nikoho nezabúdame, nikoho neopustíme. Rovnako to bude aj v Heničesku a Melitopoli".

Po kapitulácii Chersonu sa mesto Heničesk stalo administratívnym centrom okupovanej časti Chersonskej oblasti, informovala britská stanica BBC. Tá tiež s odvolaním sa na správu ukrajinskej armády tvrdí, že v Heničesku zaviedli tzv. suchý zákon - okupačné úrady dali zaistiť a vyviezť alkoholické nápoje zo skladov, obchodov, reštaurácií a iných miest verejného stravovania. BBC však poznamenala, že túto informáciu nebolo možné potvrdiť z nezávislých zdrojov.

Televízia súčasne uviedla, že Cherson a oslobodenú časť Chersonskej oblasti opäť spravuje ukrajinská vojenská správa pod velením Jaroslava Januševyča. V meste a priľahlej oblasti pôsobí polícia Ukrajiny.

Operačné velenie ukrajinskej armády pre sektor Juh informovalo, že jeho jednotky na oslobodenom území Chersonskej oblasti naďalej pátrajú po zostávajúcich ruských vojakoch, ktorí sa údajne prezliekli do civilného odevu. Ukrajinskí vojaci hľadajú aj vojenskú techniku ruskej armády.

V samotnom meste Cherson ešte stále nie je dostatok potravín, čistej vody a liekov, ale už sa tam začína rozvážať humanitárna pomoc. BBC dodala, že oslobodenie Chersonu tiež umožní obnoviť dodávky vody z Dnepra do mesta Mykolajiv.

Hovorkyňa velenia skupiny Juh ukrajinskej armády Natalija Humeňjuková v rozhovore v ukrajinskej televízii uviedla, že jediným územím v Mykolajivskej oblasti, ktoré ešte nebolo oslobodené od ruskej armády, je Kinburská kosa - piesčitý výbežok na juhozápade Kinburského polostrova ležiaceho medzi ústím rieky Dneper-Bug a Čiernym morom.

Podľa Humeňjukovej sa ukrajinské jednotky snažia odtiaľ ruských vojakov vytlačiť. "Bojové práce prebiehajú a ak si stanovíme cieľ oslobodiť celú Mykolajivskú oblasť, tak bude oslobodená," uviedla.

O tom, že na Kinburskej kose uviazla skupina ruských vojakov, informovala ukrajinská armáda v piatok, krátko po tom, ako jej jednotky vstúpili do Chersonu. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 971
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 047
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 905
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 978
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 765
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 147
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 039
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf Sberbank German Gref na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom.

Morálny obrat Germana Grefa má pozadie v jeho fondoch v daňových rajoch.


7 h
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného z bojovníkov jeho skupiny.

Na Ukrajinu naverbovali vyše 40-tisíc trestancov.


4 h
Peter Schutz

Na cirkusoch a chaosoch po páde vlády už nesú s Matovičom rovnakú zodpovednosť.


5 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


28m
SkryťZatvoriť reklamu