SME
Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Ukrajina Rusko Online: Rusko porušuje medzinárodné právo, povedal Zelenskyj Bezpečnostnej rade OSN

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Mobilizácia vyvolala protesty aj exodus Rusov"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu
27. 9. 2022
|
22:26
|
Svet

Ukrajinský prezident prehovoril k Bezpečnostnej rade OSN. Rusko porušuje medzinárodné právo, prehlbuje konflikt a je len otázkou času, kedy zničí poslednú fungujúcu medzinárodnú inštitúciu, povedal Zelenskyj s odvolaním sa na zhromaždenie, ku ktorému hovoril.

Zelenskyj spomenul podľa neho päť hlavných dôkazov o ruskom porušovaní medzinárodného práva.

Bezprostredne pred Zelenského prejavom námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti zopakoval, že OSN podporuje "územnú celistvosť Ukrajiny" v rámci jej "uznaných hraníc". (ČTK)

Zdroj TASR/AP
27. 9. 2022
|
21:35
|
Svet

Obyvatelia okupovaných častí Ukrajiny sa chcú pripojiť k Rusku, tvrdia to proruské úrady. Uviedli, že sčítali hlasy odovzdané v pseudoreferende. Zatiaľ ide o predbežné výsledky. Západ zmanipulované referendá neuznáva. (ČTK)

27. 9. 2022
|
21:30
|
Svet

Po troch výbuchoch v Charkove vypadla elektrina. "V niektorých častiach mesta nesvietia svetlá. Overujeme informácie o obetiach," napísal starosta Charkova Ihor Terechov. Následne oznámil aj štvrtý útok.

Podľa neho bolo zasiahnuté zariadenie infraštruktúry a už sa pracuje na čo najskoršom obnovení dodávok elektriny.

(TASR)
27. 9. 2022
|
21:17
|
Svet

Lotyšsko zaviedlo núdzový stav v oblasti na hranici s Ruskom. Reaguje na snahu Rusov odísť z vlasti po mobilizácii. Nariadenie umožňuje nasadiť dodatočné zdroje na ochranu hranice, ak sa do krajiny bude snažiť dostať viac Rusov. (TASR)

27. 9. 2022
|
21:01
|
Svet

USA umožnia Rusom žiadať o azyl. "O azyl môže požiadať každý bez ohľadu na štátnu príslušnosť. Aj žiadosti od Rusov budú posudzované jednotlivo, od prípadu k prípadu," vysvetlila Karine Jean-Pierrová, tlačová tajomníčka Bieleho domu. (TASR)

27. 9. 2022
|
20:51
|
Svet
Dôležité

Seizmológovia z Uppsalskej univerzity vo Švédsku a dánskeho seizmologického centra potvrdili, že plynovod Nord Stream v Baltskom mori poškodili výbuchy, nie zemetrasenia alebo zosuvy. (ČTK)

27. 9. 2022
|
20:47
|
Svet

Referendá v okupovaných častiach Ukrajiny sú cynické a absolútne neakceptovateľné, vyhlásila gruzínska prezidentka Zurabišviliová.

"Vieme o aké referendá ide, keď sa konajú na okupovanom území a vo vojnových podmienkach. Zo strany Ruska je takéto konanie mimoriadne cynické a referendá sú absolútne neakceptovateľné pre nás, pre svet a pre civilizovaných ľudí," uviedla Zurabišviliová.

Gruzínska prezidentka tieto slová predniesla počas návštevy pamätníka v Tbilisi, ktorý je venovaný obetiam 29 rokov trvajúceho konfliktu v Abcházsku. Nad touto odštiepeneckou autonómnou republikou stratilo Gruzínsko kontrolu po spore s proruskými separatistami, uvádza CNN.

Rusko v roku 2008 po vojne s Gruzínskom uznalo Abcházsko za štát a tamojším občanom začalo vydávať ruské pasy.

(TASR)
27. 9. 2022
|
20:29
|
Svet

Okupanti vykonali viac ako 50 útokov dronmi v priebehu dňa. Použili aj drony iránskej výroby typu Šahed-136 na prieskum, paľbu a útoky na civilnú infraštruktúr, informoval ukrajinský generálny štáb.. (Kyiv Independent)

27. 9. 2022
|
20:08
|
Svet

Západ nikdy neuzná pripojenie ukrajinského územia k Rusku, vyhlásil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Hlasovania označil za súčasť diabolského plánu Moskvy.

"My a mnohé ďalšie krajiny to už dali veľmi jasne najavo. Neuznáme - naozaj nikdy neuznáme - anektovanie ukrajinského územia Ruskom," povedal Blinken novinárom.

"Je dôležité si pripomenúť, čo sa tu deje. Rusko napadlo Ukrajinu, obsadilo jej územie a rozohráva diabolský plán na časti územia, ktoré dobylo a z ktorého vysťahovalo miestnych obyvateľov," uviedol.

Niektorých deportovalo a ďalší "jednoducho zmizli", upozornil šéf americkej diplomacie.

"Potom autobusmi priviezli Rusov, dosadili bábkové samosprávy, zapojili ich do referenda a pre každý prípad zmanipulovali výsledok, aby potom mohli vyhlásiť, že územie patrí Rusku," zosumarizoval Blinken. (TASR)

27. 9. 2022
|
19:57
|
Ekonomika

Ukrajina zakázala export do Ruska. "Od začiatku vojny je export tovaru do Ruska de facto zastavený. Teraz je to už aj uzákonené," povedala ukrajinská ministerka hospodárstva Julia Svyrydenková s tým, že neočakáva žiadne ekonomické dôsledky.

(NEXTA)
27. 9. 2022
|
19:36
|
Svet

Uruguaj poprel, že by vyslal pozorovateľov na referendá okupantov na Ukrajine. Reagoval tak na obvinenia ukrajinských úradov, ktoré ho zaradili na zoznam ôsmich štátov snažiacich sa legitimizovať zmienené referendá. 

Uruguajské ministerstvo zahraničných vecí na Twitteri uviedlo, žena referendá nevyslalo pozorovateľov a ani "nepodporuje žiadne kroky zamerané na legitimizáciu násilnej okupácie častí ukrajinského územia".

Na referendách sa zúčastňuje "ako jednotlivec" uruguajský politik Sebastian Hagobian, člen opozičnej ľavicovej koalície Frente Amplio (Široký front). Podľa úradov v Montevideu to však "nekompromituje ani nijakým spôsobom neovplyvňuje pozíciu Uruguaja a jeho vlády". (TASR)

27. 9. 2022
|
19:30
|
Svet

Prezident Putin vedel, že vyhlásením mobilizácie Rusov pobúri. Preto sa tento krok snažil odkladať čo najdlhšie. Ruskí muži však nezačali poslušne a hromadne rukovať.

V Kremli sa medzitým pripravujú na anektovanie až pätnástich percent Ukrajiny, na čo majú Moskve poslúžiť sfalšované referendá.

Aké udalosti priniesol uplynulý týždeň na fronte?

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Mobilizácia vyvolala protesty aj exodus Rusov"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
27. 9. 2022
|
19:13
|
Svet

Šéf NATO uistil prezidenta Ukrajiny, že výsledky takzvaných referend okupantov na Ukrajine neuzná. Stoltenberg považuje hlasovania za podvod a porušenie medzinárodného práva. Dodal, že podporuje suverenitu Ukrajiny.

"Falošné referendá usporiadané Ruskom nemajú žiadnu legitimitu a sú očividným porušením medzinárodného práva. Tieto územia sú ukrajinské," dodal Stoltenberg.

Šéf NATO tiež odsúdil ruské vyhrážanie sa prípadným použitím jadrových zbraní na obranu "územnej celistvosti". Podľa Stoltenberga by to bolo neprijateľné a malo by to pre Rusko vážne dôsledky.

"Akékoľvek použitie jadrových zbraní je absolútne neprijateľné, úplne to zmení povahu konfliktu a Rusko musí vedieť, že jadrovú vojnu nemožno vyhrať a nesmie byť nikdy vedená," vyhlásil Stoltenberg podľa agentúry Reuters.

"Keď z Ruska znova a znovu počúvame ten spôsob jadrovej rétoriky, od prezidenta Putina, je to niečo, čo musíme brať vážne - a preto jasne odkazujeme, že to bude mať pre Rusko vážne dôsledky," povedal šéf NATO. (TASR)

27. 9. 2022
|
18:41
|
Svet

Rusko bude mať podľa Michaila Kalinina navždy nálepku agresora“Najtragickejším momentom pre mňa bolo, keď náš tím prišiel na Ukrajine o kolegyňu. Zabil ju ruský dron. Je to absurdné, pretože bola ruskou občiankou,” hovorí ruský novinár. (SME)

27. 9. 2022
|
18:27
|
Svet

Ukrajinskí vojnoví zajatci čelia systematickému zlému zaobchádzaniu, vrátane mučenia. Deje sa to tak pri zajatí, ako aj pri presune do oblastí kontrolovaných ruskými silami alebo do Ruska vyplýva z výsledkov vyšetrovania OSN.

Vedúca monitorovacej misie zriadenej Úradom vysokého komisára OSN pre ľudské práva Matilda Bognerová povedala, že Rusko musí riešiť takéto zlé zaobchádzanie, ktoré predstavuje „závažné porušenie“ medzinárodného práva.

V prípadoch, ktoré zdokumentovala, misia zistila, že „prevažná väčšina“ ukrajinských vojnových zajatcov bola vystavená „mučeniu alebo krutému a ponižujúcemu zaobchádzaniu zo strany zadržiavacej mocnosti“.

Podľa Bognerovej takéto zlé zaobchádzanie s ukrajinskými zajatcami „sa zdá byť systematické, nielen po ich zajatí, ale aj po ich presune na internačné miesta“ v oblastiach Ukrajiny kontrolovaných Ruskom, ako aj samotného Ruska.

Tím tiež zistil, že niektorí ruskí zajatci boli vystavení mučeniu a zlému zaobchádzaniu, väčšinou počas zajatia alebo počas tranzitu na miesta internácie. (TASR)

27. 9. 2022
|
18:05
|
Ekonomika
Dôležité

Najmenej na troch miestach v Baltskom mori uniká plyn z plynovodov Nord Stream 1 a 2 spájajúcich Rusko a Nemecko. Viacerí dánski politici hovoria o možnom útoku. Havária by však dodávky plynu do Európy obmedziť nemala. (SME)

 Najmenej na štyroch miestach v Baltskom mori uniká plyn.
Zdroj TASR/AP
27. 9. 2022
|
18:01
|
Svet

Do EÚ počas minulého týždňa vstúpilo 66-tisíc ruských občanov, o 30 percent viac ako v predchádzajúcom týždni, oznámila pohraničná agentúra Frontex, podľa ktorej výrazne narástol počet Rusov smerujúcich do Fínska.

Väčšina Rusov, ktorí v posledných dňoch do EÚ prichádzajú, má povolenie na pobyt v niektorej z krajín EÚ alebo potrebné vízum, uvádza Frontex. Väčšina evidovaných Rusov dorazila do Fínska alebo Estónska.

"Z krátkodobého hľadiska pravdepodobne uvidíme rastúce počty ruských občanov prichádzajúcich k hraničným priechodom do EÚ, vzhľadom na neistotu spojenú s pokračujúcou mobilizáciou," varuje Frontex.

"Z dlhodobejšieho hľadiska sa vyskytnú nelegálne prekročenia vonkajších hraníc EÚ s Ruskom a Ukrajinou a bude pribúdať nelegálnych pobytov Rusov, ktorí sa už v krajinách EÚ nachádzajú," dodáva tlačová správa. (ČTK)

27. 9. 2022
|
18:00
|
Svet

Bolo by naivitou hraničiacou s hlúposťou myslieť si, že Putina spláchne ulica. Keď bude treba, poženie poddaných na jatky, ako ich hnal Stalin, so samopalmi vlastných politických komisárov za chrbtom. Píše Arpád Soltész. (SME)

27. 9. 2022
|
17:31
|
Svet

Referendá na okupovaných územiach nebudú mať vplyv na vojenské ciele Ukrajiny. Povedal to minister zahraničia Kuleba. Mnohé krajiny už avizovali, že výsledky pseudoreferend neuznajú, rovnako ako pri Kryme v roku 2014. (TASR)

27. 9. 2022
|
17:25
|
Svet

Spoločnosť Meta odhalila rozsiahlu dezinformačnú sieť s pôvodom v Rusku, ktorá sa snažila využiť stovky falošných účtov na sociálnych sieťach a desiatky falošných spravodajských webov na šírenie ruskej propagandy o invázii na Ukrajine. 

Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook a Instagram, uviedla, že identifikovala a znemožnila predmetnú operáciu skôr, ako sa jej podarilo osloviť veľké publikum. Spoločnosť dodala, že išlo o najväčšie a najkomplexnejšie úsilie o šírenie ruskej propagandy od začiatku vojny na Ukrajine.

Daná operácia zahŕňala viac ako 60 webových stránok vytvorených tak, aby napodobňovali legitímne spravodajské weby vrátane britského denníka The Guardian a nemeckého týždenníka Der Spiegel.

Namiesto skutočných správ uvádzaných týmito médiami však falošné stránky obsahovali odkazy na ruskú propagandu a dezinformácie o Ukrajine. Na šírenie propagandy medzi ľuďmi v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Spojenom kráľovstve a na Ukrajine bolo použitých viac ako 1 600 falošných účtov na Facebooku, spresnila Meta. (TASR)

27. 9. 2022
|
17:14
|
Domov
Dôležité

Parlament podporil vstup Fínska a Švédska do NATO. Za podporu vstupu hlasovala väčšina prítomných poslancov Národnej rady. Slovensko patrilo k posledným krajinám NATO, ktoré ešte vstup neratifikovali. (SME)

27. 9. 2022
|
16:46
|
Svet

Poradca ukrajinského prezidenta Podoľak označil únik plynu zo siete Nord Stream za teroristický útok. Ide podľa neho o ruský akt agresie voči Európe s cieľom destabilizácie ekonomickej situácie pred ťažkou zimou.

(The Guardian)
27. 9. 2022
|
16:41
|
Svet

Muži v okupovanom Mariupoli dostávajú výzvy, aby sa dostavili k odvodovej komisii, upozornil server Ukrajinska pravda. Majú si zobrať osobné potreby a pas. Okupačná správa to zdôvodňuje tým, že mesto sa na základe referenda stane súčasťou Ruska.

"V súvislosti so nadobudnutím účinnosti nariadenia V. Putina o čiastočnej mobilizácii občanov Ruskej federácie prosíme, aby ste sa 29.9. dostavili na vojenský komisariát podľa miesta trvalého bydliska, "znie podľa radnice lojálnej Kyjevu výzva, ktorú dostali muži v meste.

Radnica podotkla, že skrytá mobilizácia v meste už nejaký čas prebiehala. Obyvatelia podľa nej dostávali textové správy s ponukami práce v "štátnej paramilitantnej službe". Po oznámení výsledkov referenda budú ale Rusi podľa radnice povolávať obyvateľov mesta otvorene.

Starosta Mariupoľa Vadym Bojčenko vyjadril obavy, že by ruské úrady mohli do bojov povolať až 10-tisíc obyvateľov. Mužov vyzval, aby sa pokúsili akýmkoľvek spôsobom z okupovaného územia odísť. (ČTK)

27. 9. 2022
|
16:34
|
Svet

Rusko nebude žiadať vydanie občanov, ktorí odchádzajú z krajiny s cieľom vyhnúť sa mobilizácii, tvrdí ministerstvo obrany. Do susedných krajín už odišli tisíce mužov v povolávacom veku. (TASR)

27. 9. 2022
|
16:17
|
Svet
Dôležité

V okupovaných častiach Ukrajiny sa skončili nelegálne referendá. Okupanti po sčítaní prvých hlasov tvrdia, že za pripojenie k Rusku hlasovalo 97 percent ľudí. Kyjev ich označili za propagandistickú show, Západ sa ich uznať nechystá. (The Guardian, ČTK)

27. 9. 2022
|
16:03
|
Svet

V okupovanom Mariupoli sa na pseudoreferende zúčastnilo len 20 percent obyvateľov, ktorí zostali v meste. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na legitímneho starostu Vadyma Bojčenka.

V Mariupoli žilo pred vojnou asi 541-tisíc ľudí. Momentálne sa tam nachádza asi 100-tisíc občanov, pričom vo falošnom referende hlasoval len každý piaty obyvateľ.

„Môžeme hovoriť o väčšine? Väčšina obyvateľov Mariupoľa je na územiach kontrolovaných Ukrajinou, viac ako 200-tisíc ľudí. Toto sa ani náhodou nedá nazvať referendom, je to sociologický prieskum,“ povedal Bojčenko na utorňajšom brífingu.

Zdôraznil, že ľudia sú nútení zaškrtávať políčka, pretože po domoch chodia ruskí vojaci so samopalmi. „Môže byť toto nástroj demokracie?“ položil rečnícku otázku. Bojčenko taktiež povedal, že okupanti „uzatvárajú Mariupoľ“, najmä preto, aby vykonali nútenú mobilizáciu. Vyzval obyvateľov, aby sa pokúsili čo najskôr odísť.

Jeho poradca Petro Andriuščenko na Telegrame uviedol, že okupanti sa snažia zvýšiť účasť na „pseudoreferende“ tým, že z Ruska privážajú ruských občanov, aby hlasovali. Rusi tiež organizujú fingované protestné zhromaždenia, na ktorých ľudia naoko demonštrujú za pripojenie k Rusku. (SITA)

27. 9. 2022
|
15:36
|
Svet
27. 9. 2022
|
15:14
|
Svet

Estónska stráž zadržala 38-ročného Rusa, ktorý priplával do krajiny na paddleboarde. Hranice prekročil nelegálne, snažil sa vyhnúť mobilizácii, Estónci poslali muža naspäť do Ruska.

Príslušníci pohraničnej stráže zistili, že muž nelegálne prekročil hranicu na nafukovacom paddleboarde v noci približne o 1:00. Okamžite spustili pátranie, do ktorého bolo zapojených niekoľko ďalších hliadok vrátane psov.

Rusa zadržali približne o 4:30. V rámci správneho konania mu uložili pokutu a poslali ho naspäť do vlasti. „Povedal, že sa nemôže vrátiť do Ruska, pretože ho tam zmobilizujú,“ vyhlásil šéf pohraničnej stráže Egert Belitšev. (SITA)

27. 9. 2022
|
14:57
|
Svet

Pri ostreľovaní Charkovskej a Doneckej oblasti zahynulo 11 ľudí, oznámila kancelária ukrajinského prezidenta. Rusi útočili aj na mestá blízko Záporožskej jadrovej elektrárne a v Dnepropetrovskej oblasti.

Útok na mesto Pervomajskyj, ktoré sa nachádza na severovýchode Charkovskej oblasti, si vyžiadal osem obetí vrátane 15-ročného chlapca. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov povedal, že "toto nezmyselné ostreľovanie vyzerá ako pokus o vystrašenie civilistov".

V Doneckej oblasti zaútočili Rusi za uplynulých 24 hodín na mestá Kramatorsk, Sloviansk a Toreck. Pri útokoch tam zahynuli traja ľudia a 13 osôb utrpelo zranenia, píše AP.

Rusko ostreľovalo aj mestá Nikopol a Marhanec, ktoré sa nachádzajú neďaleko Záporožskej jadrovej elektrárne, oznámili ukrajinskí predstavitelia. V meste Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti zasiahla ruská riadená strela tamojšie letisko. Miestne úrady hlásili, že útok poškodil letiskovú dráhu a vyradil letisko z prevádzky. (TASR)

27. 9. 2022
|
14:33
|
Svet

Nemeckí vyšetrovatelia prehľadali jachtu ruského oligarchu Ališera Usmanova, ktorý je podozrivý z daňových únikov, prania špinavých peňazí a porušovania sankcií Únie.

Samotná prokuratúra však oligarchu, ktorého jachtu prehľadalo vyše 60 policajtov, nemenovala. Uviedla len, že ide o "69-ročného ruského podnikateľa", ktorý sa už minulý týždeň stal terčom obdobného zásahu.

Reuters aj AFP tak jednoznačne uvádzajú, že ide o Usmanova, ktorému minulý týždeň prehľadali vilu ležiacu pri jazere Tegernsee.

Usmanovovi zástupcovia sa k razii bezprostredne nevyjadrili, vydali však vyhlásenie, v ktorom obvinenia voči jeho osobe označili za "nepodložené a hanlivé", pripomína Reuters.

Ališer Usmanov, bývalý predseda Medzinárodnej šermiarskej federácie, má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Podľa vyhlásenia nemeckej prokuratúry je podozrivý z toho, že v rokoch 2017-2022 vykonal rozsiahle finančné transakcie v hodnote miliónov eur, aby tak zatajil pôvod prostriedkov pochádzajúcich z trestných činov, najmä daňových únikov. (TASR)

Alisher Usmanov. Má veľmi dobré vzťahy aj s ruským prezidentom Putinom (vľavo).
Zdroj ap
27. 9. 2022
|
13:30
|
Svet

Bývalého maďarského europoslanca Jobbiku Bélu Kovácsa odsúdili zo špionáže pre Rusko, dostal päťročné väzenie. Rozhodnutie je právoplatné, Kovács sa na pojednávaní nezúčastnil, súd sledoval z Moskvy.

Kovács mal pod krycím menom "Piroska" pracovať pre ruskú tajnú službu a v rokoch 2012-2014 jej mal odovzdávať informácie o energetickej politike a voľbách do europarlamentu.

Na súde tento muž, ktorý má ruskú manželku, tvrdil, že je nevinný a že celá špionážna kauza bola zinscenovaná v rámci volebnej kampane Európskej únie. Netajil sa tým, že sa stretával s ruskými diplomatmi. Podľa vlastných slov však nevedel o tom, že sú špióni. (TASR)

27. 9. 2022
|
13:30
|
Svet

Opití ruskí vojaci? Svedčí to o vyspelosti ich armády, tvrdí v rozhovore Tetiana Savchenková, viceprimátorka Kramatorska, odkiaľ odišli už dve tretiny ľudí. Okomentovala aj referendum, kde Ukrajinci hlasujú so samopalom pri tele. (Korzár)

Tetiana Savchenko hovorí, že z mesta odišli dve tretiny ľudí.
Zdroj Judita Čermáková
27. 9. 2022
|
13:05
|
Svet
Dôležité

Európska únia zavedie sankcie voči organizátorom nelegálnych referend o pripojení k Rusku. Oznámil to hovorca šéfa diplomacie Borrella. (TASR)

27. 9. 2022
|
13:04
|
Svet

Rusko tento rok nenominuje na Oscary žiadny film, rozhodla filmová akadémia. Šéf ruskej komisie, ktorá vyberá národného kandidáta, Pavel Čuchraj, o rozhodnutí nevedel, a preto odstúpil z funkcie. (TASR)

27. 9. 2022
|
12:17
|
Svet

Za chyby pri mobilizácii odvolali v Rusku prvého vojenského komisára. Akých chýb sa náčelník vojenskej správy Magadanskej oblasti dopustil, štátne médiá nespresnili.

Na ruských sociálnych sieťach možno nájsť viacero príbehov o invalidoch, ťažko chorých mužoch, senioroch či otcoch viacerých detí, ktorí dostali v rámci mobilizácie predvolanie, aby sa dostavili na vojenskú správu.

Nezávislé ruské médiá pôsobiace v exile v súvislosti s Magadanskou oblasťou napísali, že tam "omylom" zmobilizovali najmenej 69 ľudí, pričom dve tretiny z nich majú viac ako 45 rokov. (TASR)

27. 9. 2022
|
11:54
|
Ekonomika

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom za polroka viac ako zdvojnásobila hrubý prevádzkový zisk na 52,5 miliardy dolárov. Firma tiež uviedla, že priemerná vývozná cena plynu sa zvýšila viac ako 3,5-krát.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom siete plynovodov. Kontrolu nad firmou má Kremeľ. (ČTK)

27. 9. 2022
|
11:45
|
Svet

Moskovská polícia zbila a znásilnila aktivistu Arťoma Kamardina, informovalo Rádio Sloboda. Policajti mali Kamardina znásilniť činkou a nakrútiť si to na video. Potom prinútili jeho priateľku, aby si záznam pozrela.

Kamardin sa 25. septembra v Moskve zúčastnil na poetickom večere, ktorý sa koná na Majakovského námestí vždy v poslednú nedeľu v mesiaci, pričom toto stretnutie bolo venované protestu proti mobilizácii v Rusku.

Kamardin sa mal vo svojom vystúpení hanlivo vyjadriť o samozvaných republikách vyhlásených proruskými separatistami na Ukrajine a musel sa za svoje slová neskôr na polícii ospravedlniť. Momentálne je v nemocnici, kam ho previezli z vyšetrovacej väzby, v ktorej mal stráviť predbežne 48 hodín.

Web OVD-Info, ktorý v Rusku monitoruje zásahy polície a zatýkania, informoval, že jeho priateľka Alexandra Popovová po prepustení z policajnej väzby uviedla, že policajti jej počas výsluchu trhali vlasy, na ústa a tvár jej naniesli sekundové lepidlo, vyhrážali sa jej znásilnením a nútili ju pozrieť si videozáznam, ako znásilňovali Kamardina.

Popovová po prepustení z polície vyhľadala lekársku pomoc. Lekári jej diagnostikovali otras mozgu, pomliaždeniny mäkkých tkanív hlavy, bokov, nôh a poškodenie kože na zápästí ľavej ruky. (TASR)

27. 9. 2022
|
11:26
|
Svet

Okupované časti Chersonskej oblasti sú uzavrené. Vstup i odchod z oblasti nie je možný. Moskvou dosadení predstavitelia pristúpili k tomuto kroku po nelegálnom referende o pripojení regiónu k Rusku.

Pre civilistov z okupovaných častí Chersonskej oblasti je veľmi ťažké dostať sa do susednej Záporožskej oblasti alebo pricestovať odtiaľ, pričom pre mužov vo veku 18 až 35 rokov sú takéto presuny takmer nemožné. Podľa zdrojov ukrajinskej vlády Rusi zablokovali humanitárne koridory na juhu Ukrajiny.

Ukrajinskí predstavitelia v ostatných dňoch informovali, že cestovanie z oblastí okupovaných Ruskom po celej krajine sa pre mladých mužov stalo mimoriadne náročným, keďže Kremeľ oznámil čiastočnú mobilizáciu, do ktorej chce zapojiť ďalších 300-tisíc vojakov.

Podľa mnohých vojenských analytikov Moskva plánuje zmobilizovať do svojej armády i ukrajinských civilistov z okupovaných území. (SITA)

27. 9. 2022
|
11:15
|
Domov

Na hraniciach sa otvára nová morálna dilema. "Čo s ruskými občanmi, ktorí začali húfne utekať z krajiny, aby ich nepovolali do armády," zamýšľa sa Matia Lenická. Ak Putin nadobro hranice zavrie – potom si každý utečenec zaslúži druhú šancu, myslí si. (SME)

27. 9. 2022
|
10:41
|
Svet

Kazachstan chce pomáhať Rusom, ktorí utekajú pred mobilizáciou, vyhlásil to prezident Tokajev. Kazachstan bude o náraste počtu migrantov rokovať s ruskou stranou a riešiť problém v súlade so svojimi záujmami.

Tokajev podľa svojej tlačovej služby skonštatoval, že o ruských občanov, ktorí utekajú pred "beznádejnou situáciou" vo svojej krajine, sa "treba postarať a zaistiť im bezpečnosť". Zdôraznil, že ide o politickú a humanitárnu otázku.

Na sociálnych sieťach sa v uplynulých dňoch objavila informácia, že v jednom z pohraničných miest v Kazachstane vedenie tamojšieho multikina ponúklo svoje priestory ruským migrantom na prenocovanie.

Podľa televízie RTVI dobrovoľníci v meste Oral (známe aj pod ruským názvom Uraľsk) na severozápade Kazachstanu zasa chystajú pre ruských utečencov jedlo a pomáhajú im s bezplatným ubytovaním či dopravou do iných miest.

Podľa ministerstva vnútra od vyhlásenia mobilizácie v Rusku vstúpilo na územie Kazachstanu približne 98-tisíc Rusov. Za rovnaký čas z Kazachstanu do Ruska vycestovalo niečo vyše 64-tisíc osôb. (TASR)

Rusi, ktorí odišli z krajiny, a úradoch v Kazachstane.
Zdroj TASR/AP
27. 9. 2022
|
10:28
|
Svet

Rusi utekajúci pred mobilizáciou platia vysoké sumy za miesta v súkromných lietadlách. Cestujú najmä do Arménska, Turecka a Azerbajdžanu, ktoré im umožňujú vstup bez víz. Za miesto v lietadle zaplatia aj 28-tisíc eur.

Cena za prenájom osemmiestneho stroja sa pohybuje zhruba od 90-tisíc do 150-tisíc libier, čo je niekoľkonásobne viac než zvyčajne. Ruská spoločnosť FlightWay, ktorá ponúka lety súkromnými lietadlami, uvádza, že dopyt po jednosmerných letoch do Arménska, Turecka, Kazachstanu a Dubaja vzrástol až 50-násobne.

Súkromné lietadlá však nechcú využívať len tí najbohatší Rusi, konštatuje Guardian. Niektoré spoločnosti si prenajímajú lietadlá, aby umožnili odlet svojich mužských zamestnancov do cudziny. Podľa ruského obchodného portálu Kommersant si jedna moskovská spoločnosť zaoberajúca sa vývojom videohier prenajala celý let, aby dostala svojich zamestnancov z krajiny.

The Guardian získal dôkazy, že syn jedného z popredných členov ruskej Štátnej dumy, ktorý často zverejňuje protizápadné a vlastenecké vyjadrenia, v sobotu opustil krajinu letom do Istanbulu.

Podľa textových správ, ktoré má britský denník k dispozícii, tento nemenovaný poslanec osobne priviezol svojho syna na letisko v Moskve, aby zabezpečil jeho odchod z krajiny. "Veľký útek," písalo sa v jednom z príbehov, ktoré poslancov syn následne zdieľal v súkromnej skupine na platforme Snapchat. (TASR)

27. 9. 2022
|
10:13
|
Svet

Rusko má právo v nevyhnutnom prípade použiť jadrové zbrane, tvrdí ruský exprezident Medvedev. Zapochyboval, že by NATO zasiahlo, ak by Rusko tieto zbrane použilo proti Ukrajine.

"Predstavte si, že ukrajinská agresia Rusko donúti proti ukrajinskému režimu nasadiť tú najhrozivejšiu zbraň. Verím, že NATO ani v takom prípade priamo do konfliktu nezasiahne," tvrdí Medvedev.

Bezpečnosť Washingtonu, Londýna a Bruselu je pre Severoatlantickú alianciu "oveľa dôležitejšia, ako osud nikým nepotrebnej, umierajúcej Ukrajiny, aj keď ju veľkoryso zásobujú rôznymi zbraňami," napísal ruský predstaviteľ na sociálnej sieti telegram. (ČTK)

27. 9. 2022
|
10:09
|
Svet

Na hranici medzi Ruskom a Gruzínskom vznikne pracovisko vojenskej správy, ktoré bude plniť úlohy vyplývajúce z mobilizácie. Ruské ministerstvo vnútra neoznámilo, kedy dôjde k jeho otvoreniu.

Verchnij Lars je v podstate hlavným hraničným priechodom, cez ktorý je možné dostať sa z Ruska do Gruzínska. Od vyhlásenia mobilizácie sa na ruskej strane tejto hranice tvoria kolóny áut. Kvôli návalu ľudí, ktorí sa chcú dostať do Gruzínska, im gruzínski pohraničníci umožňujú prejsť hranicu pešo alebo na bicykli.

Za posledný týždeň prešlo cez priechod Verchnij Lars v oboch smeroch 37 500 vozidiel a 115-tisíc ľudí, čo je takmer o štvrtinu viac ako týždeň predtým, dodala BBC. Nápor na hraniciach vznikol v súvislosti s tým, že po vyhlásení mobilizácie sa začali v Rusku šíriť špekulácie o uzavretí hraníc. (TASR)

Rusi na hranici s Gruzínskom.
Zdroj SITA/AP
27. 9. 2022
|
10:03
|
Ekonomika

Švédsko vydalo varovanie pre únik plynu z potrubia Nord Stream 1. Úniky nastali na dvoch miestach vo švédskych a dánskych vodách. Prevádzkovateľ plynovodu najskôr nahlásil pokles tlaku v potrubí.

To vedie z Ruska do Nemecka a donedávna bolo hlavnou trasou pre prepravu ruského plynu do Európskej únie.

"Na plynovode Nord Stream 1 sú dva úniky - jeden vo švédskej ekonomickej zóne a druhý v dánskej ekonomickej zóne. Sú veľmi blízko seba, "povedal hovorca námornej správy SMA.

Úniky boli zaznamenané severovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. Podľa hovorcu nie je zatiaľ jasné, čo úniky spôsobilo. Úrad zároveň oznámil, že sa snaží zabezpečiť, aby sa žiadna loď nedostala príliš blízko k miestu úniku.

V pondelok dánske úrady požiadali plavidlá, aby sa vyhýbali okruhu piatich námorných míľ (asi deväť kilometrov) od miesta juhovýchodne od ostrova Bornholm. Dôvodom bol únik plynu do Baltského mora z paralelného plynovodu Nord Stream 2. (ČTK)

27. 9. 2022
|
09:47
|
Domov

Na Slovensko prešlo 2 237 ľudí z Ukrajiny, od začiatku vojny to je 834 805. Dočasné útočisko získalo dokopy 95 132 žiadateľov. Zo Slovenska smerom späť na Ukrajinu prešlo 604 734 ľudí. (TASR)

27. 9. 2022
|
09:45
|
Svet

Ukrajinci zapojení do preudoreferend, budú stíhaní za vlastizradu a hrozia im aspoň päťročné tresty. "Hovoríme o stovkách kolaborantoch," povedal poradca prezidenta Mychajlo Podoľak s tým, že majú menné zoznamy ľudí.

"Hrozia im väzenské tresty v trvaní minimálne päť rokov," povedal Zelenského poradca. Zároveň ubezpečil, že Ukrajinci, ktorých k hlasovaniu prinútili, potrestaní nebudú, informuje agentúra Reuters.

Prvé štyri dni sa referendá v samozvaných proruských republikách, ako aj v okupovaných častiach Záporožskej a Chersonskej oblasti, konali aj tak, že volebné komisie - často aj s ozbrojeným sprievodom - chodili za voličmi s prenosnými volebnými urnami.

Britské ministerstvo obrany vo svojej utorkovej správe o situácii na Ukrajine uviedlo, že ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne ohlási pripojenie okupovaných území Ukrajiny k Ruskej federácii počas piatkového prejavu v parlamente. Mnoho štátov avizovalo, že výsledky referend neuzná, rovnako ako v prípade sporného hlasovania o pripojení Krymu k Rusku, ktorý sa konal v roku 2014. (TASR)

Líder separatistickej republiky v Luhansku Leonid Pasečnik ukazuje hlasovací lístok v pseudoreferende o pripojení k Rusku.
Zdroj TASR/AP
27. 9. 2022
|
09:42
|
Svet

Rusko chce po anektovaní okupovaných častí Ukrajiny vytvoriť Krymský federálny okruh. Súčasťou má byť aj Krymský polostrov anektovaný Ruskom ešte v roku 2014, píše ruský denník Vedomosti.

Medzinárodné spoločenstvo anektovanie Krymu doteraz neuznalo a Ukrajina považuje polostrov za svoje dočasne okupované územie.

Krymský federálny okruh by mohol podľa denníka Vedomosti viesť bývalý ruský vicepremiér a bývalý generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Rogozin. (TASR)

27. 9. 2022
|
09:19
|
Svet

Od začiatku vojny prekročilo poľské hranice z Ukrajiny už 6,59 milióna ľudí. V priebehu pondelka vykonala poľská pohraničná stráž zhruba 24-tisíc kontrol osôb vstupujúcich na územie Poľska z Ukrajiny.

Poľská pohraničná stráž tiež informovala, že od začiatku ruskej vojenskej ofenzívny na Ukrajine opustilo územie Poľska smerom na Ukrajinu viac než 4,81 milióna ľudí. Za včera predstavoval počet takýchto odchodov 23 600. (TASR)

27. 9. 2022
|
09:12
|
Svet

Na okupovaných územiach Ukrajiny sa koná posledný deň hlasovania v "referendách". Po nich Kremeľ zrejme oznámi pripojenie Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku.

Ruské a proruské úrady tieto plebiscity zorganizovali napriek tomu, že plne nekontrolujú žiadny z týchto regiónov. BBC poukazuje na to, že okupačné úrady síce hlásia vysokú účasť voličov, ale údaje o tom, koľko obyvateľov zostáva na okupovaných územiach nemajú. Mnoho štátov už avizovalo, že výsledky  pseudoreferend neuzná.

Prvé štyri dni sa referendá konali aj tak, že volebné komisie, často aj s ozbrojeným sprievodom, chodili za voličmi s prenosnými volebnými urnami. V posledný deň referenda budú otvorené aj "klasické" volebné miestnosti, zrejme kvôli televíznym kamerám.

Britská stanica si tiež všimla, že "voliť" prichádzali najmä ženy a dôchodcovia, zrejme kvôli obavám z mobilizácie. 

Prokyjevský primátor mesta Melitopol Fedorov hovorí, že zo zostávajúcich 60-tisíc obyvateľov mesta ich prišlo voliť len asi 20 percent. Okupačné úrady podľa neho aj pre to chodia po bytoch a údajne nútia tých, ktorých na adrese nájdu, aby hlasovali - napr. i v mene svojich príbuzných alebo aj úplne cudzích ľudí. (TASR)

27. 9. 2022
|
09:00
|
Svet

Ukrajinská zdravotníčka Marjana Mamonovová porodila tesne po prepustení z ruského zajatia. Žena, ktorá bola v zajatí päť mesiacov, sa bála, že jej dieťa vezmú a rodiť bude musieť v katastrofálnych podmienkach v Olenivke. (SME)

27. 9. 2022
|
08:43
|
Svet

Rus, ktorému hrozilo povolanie do vojny na Ukrajine, sa pokúsil upáliť. Na videu z bezpečnostnej kamery vidno osobu, ktorá sa poliala neznámou tekutinou a následne vzbĺkla.

Podľa očitých svedkov sa muž pokúsil upáliť na autobusovej stanici v meste Riazaň, nachádzajúcom zhruba 200 kilometrov juhovýchodne od Moskvy, pričom kričal, že nechce ísť na front.

Plamene uhasili policajti a zraneného muža previezli do nemocnice. O jeho zdravotnom stave kolujú protichodné správy. Oficiálne informácie o udalosti, ku ktorej došlo ešte v nedeľu, ruské úrady doposiaľ nezverejnili.

V meste Tarusa ležiacom zhruba 130 kilometrov južne od Moskvy hodili doposiaľ neznámi páchatelia zápalnú fľašu na budovu náborového strediska. V ruskej republike Dagestan na Kaukaze, kde v nedeľu došlo k väčším demonštráciám, zatkli približne 120 ľudí. (TASR)

27. 9. 2022
|
08:00
|
Svet

Na prekročenie hraníc z Ruska do Gruzínska čakali autá v kilometrových kolónach, ukázali satelitné zábery americkej spoločnosti Maxar Technologies. Správy, že Rusko možno zatvorí svoje hranice, sa šíria od stredy od vyhlásenia mobilizácie. (TASR)

Na satelitnej snímke americkej spoločnosti Maxar Technologies dlhý rad aút na hranici medzi Ruskom a Gruzínskom.
Zdroj TASR/AP/Maxar Technologies
27. 9. 2022
|
07:55
|
Svet

Americký Inštitút pre štúdium vojny za uplynulé dva dni zaznamenal protesty proti mobilizácii v desiatkach miest. V nedeľu zadokumentoval protesty v najmenej 35 ruských mestách a v pondelok v najmenej desiatich mestách.

Ruská polícia podľa inštitútu naďalej potláča protesty a v meste Jakutsk v republike Sacha zadržala niekoľko desiatok žien. 

Inštitút sa ďalej vyjadril, že „plánovaná anexia okupovaných častí Ukrajiny sa pravdepodobne uskutoční pred 1. októbrom alebo krátko po tomto dátume, ktorý je začiatkom jesenných odvodov do ruskej armády, aby boli možné nútené odvody ukrajinských civilistov pre boj proti Ukrajine".

(The Guardian, TASR)
27. 9. 2022
|
06:26
|
Svet

Maďarsko nesúhlasí so sankciami Európskej únie na ruský jadrový priemysel. Maďarský minister zahraničných vecí sankcie na investície v jadrovom priemysle označil za červenú čiaru pre Maďarsko a za porušenie európskych smerníc.

"Nikdy by sme nepodporili žiadne sankcie, ktoré by ohrozili bezpečnosť našich dodávok energie," povedal Szijjártó na generálnej konferencii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Maďarsko podľa neho považuje za útoky voči svojej zvrchovanosti všetky kroky, ktoré bránia výstavbe jadrových elektrární na jeho území. Táto krajina by mala čoskoro začať s výstavbou dvoch nových jadrových reaktorov v spolupráci s ruskou korporáciou pre jadrovú energetiku Rosatom.

Maďarsko, ktoré je do značnej miery závislé od ruskej ropy a plynu, odmieta akékoľvek sankcie EÚ na ruský plyn. (TASR)

27. 9. 2022
|
06:24
|
Svet

Rusko sa svojimi krokmi usiluje oddialiť porážku, tvrdí ukrajinský prezident. Rusi podľa Zelenského cítili, že prehrajú. "Jednoducho sa snažia túto chvíľu oddialiť, aby si zabezpečili aspoň nejakú činnosť na fronte," povedal.

Situácia je podľa Zelenského obzvlášť náročná v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. "Robíme všetko s cieľom obmedziť činnosť nepriateľa," povedal prezident a dodal, že Doneck je stále cieľom číslo jeden pre okupantov.

"Ruská spoločnosť si nanešťastie ešte neuvedomuje všetku brutalitu ruskej vlády voči svojim vlastným obyvateľom," uviedol Zelenskyj.

"Musíme však urobiť všetko pre to, aby každý obyvateľ Ruska zistil, že jeho vlastná krajina ho pripravuje o tú najdôležitejšiu vec - právo na život," povedal ukrajinský prezident. (TASR)

26. 9. 2022
|
22:43
|
Svet
Dôležité

Po Nord Stream 2 klesol tlak aj v plynovode Nord Stream 1. Príčiny vyšetrujú. Potrubie vedie tiež z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora a je hlavnou trasou pre plyn do Únie. Moskva dodávky nedávno zastavila, vyhovára sa na technické problémy. (ČTK)

26. 9. 2022
|
22:36
|
Svet

Britská premiérka Trussová poďakovala saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi za jeho "osobnú úlohu" pri prepustení piatich britských občanov zadržiavaných ruskými silami na Ukrajine.

Šéfka britskej vlády s saudskoarabským korunným princom hovorila po telefóne vôbec prvýkrát od svojho nástupu do funkcie. Vo vyhlásení, ktoré následne vydal jej hovorca, tiež stojí, že Trussová "ponúkla britskú podporu pri presadzovaní reforiem v Saudskej Arábii".

Rusko minulý týždeň prepustilo desať cudzincov, ktorých zadržalo na Ukrajine ako vojnových zajatcov. Podľa saudskoarabského ministerstva zahraničia ich prepustenie sprostredkoval práve korunný princ Muhammad bin Salmán. Medzi prepustenými bolo aj päť Britov.

Hoci je Saudská Arábia terčom kritiky kvôli porušovaniu ľudských práv, zostáva spojencom Británie v Perzskom zálive, kde je považovaná za kľúčového hráča proti iránskej agresívnej expanzii. Nakupuje západné zbrane, zamestnáva tisíce zahraničných pracovníkov, je hostiteľom každoročných náboženských pútí do Mekky a pomáha stabilizovať ceny ropy. (ČTK)

26. 9. 2022
|
22:16
|
Svet

Americký časopis Time bude mať na obálke náčelníka ukrajinského generálneho štábu Valerija Zalužného. Generál sa stal po prezidentovi Zelenskom ďalšou tvárou ukrajinského vojnového úsilia, píše americký magazín.

(ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Putin sa v Soči stretol s Lukašenkom, hovoriť by mali aj o vojne Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf sporiteľne: Synovia ma inšpirujú, čo čítať a koho sledovať
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 4. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Auto do 14-tisíc už nekúpite. Zvážte radšej prenájom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 7. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 8. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 700
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 610
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 915
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 995
 5. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 4 731
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 284
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 268
 8. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 098
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu