BRUSEL. Lotyšsko zaviedlo núdzový stav v oblasti na hranici s Ruskom. Reaguje tak na snahu mnohých Rusov odísť z vlasti po čiastočnej mobilizácii.
Lotyšské nariadenie umožňuje nasadiť dodatočné zdroje na ochranu hranice v prípade, ak sa do pobaltskej krajine bude snažiť dostať viac ľudí z ruskej strany.
Osobitný režim bude v platnosti od stredy 28. septembra. Vyhlásili ho na tri mesiace vo viacerých okresoch na východe krajiny vrátane hraničných priechodov a vstupných bodov do krajiny, ako sú letiská a železničné stanice.

Vláda v Rige rozhodla tiež o uzavretí hraničného priechodu Pededze s cieľom obmedziť prílev ruských občanov a pohraničná stráž dostala pokyn zvýšiť dohľad v regióne.
Lotyšské ministerstvo vnútra uviedlo, že situácia na hranici s Ruskom je pokojná a pod kontrolou. Zdôraznilo však, že po nariadení mobilizácie významne vzrástol počet ľudí, ktorí chcú odísť z Ruska a hrozí rýchly nárast počtu nelegálnych migrantov.
O 30 percent viac
Počet ruských občanov vstupujúcich do Európskej únie vzrástol po ohlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku o 30 percent. Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).
"Počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov, čo je o 30 percent viac ako týždeň predtým. Väčšina z nich prišla do Fínska a Estónska," uviedla agentúra Frontex vo vyhlásení.
Iba za uplynulé štyri dni dorazilo do Fínska približne 30-tisíc Rusov, píše sa vo vyhlásení.
"Frontex predpokladá, že je pravdepodobné, že stúpne aj počet nelegálnych prechodov, ak sa Ruská federácia rozhodne uzavrieť svoje hranice pre potenciálnych odvedencov," doplnila agentúra.
Po tom, ako šéf Kremľa Vladimir Putin vyhlásil 21. septembra tzv. čiastočnú mobilizáciu, z Ruska odcestovali desaťtisíce ľudí, najmä však mužov, ktorých by sa mohla mobilizácia týkať.

Nápor aj v Gruzínsku
Okrem Fínska a Estónska sa mnoho Rusov pokúša o prekročenie pozemných hraníc aj s Kazachstanom, Gruzínskom či Mongolskom.
Gruzínsko po ohlásení mobilizácie zaznamenalo zdvojnásobenie počtu príchodov z Ruska.
"Pred štyrmi až piatimi dňami prichádzalo do Gruzínska denne 5 000 - 6 000 Rusov. Teraz ten počet vzrástol na približne desaťtisíc denne," uviedol gruzínsky minister vnútra Vachtang Gomelauri.
Ruské úrady v regióne susediacom s Gruzínskom označili situáciu na hraniciach za "veľmi napätú", a že ku gruzínskym hraniciam sa snaží dostať približne 5 500 áut. Dodali tiež, že na hraniciach v "blízkej budúcnosti" vytvoria mobilné pracovisko pre mobilizáciu.
Kazachstan zasa uviedol, že od minulej stredy jeho hranice z Ruska prekročilo približne 98-tisíc ruských občanov. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev prisľúbil ochranu ruským občanom utekajúcim z "beznádejnej situácie".
Rusko nebude podľa ministerstva obrany žiadať vydanie ruských občanov, ktorí odchádzajú z krajiny s cieľom vyhnúť sa mobilizácii.
"Ruské ministerstvo obrany neposlalo nijakú žiadosť úradom v Kazachstane, Gruzínsku alebo v akejkoľvek inej krajine na údajné nútené vydanie ruských občanov späť na ruské územie a ani tak neplánuje urobiť," uvádza sa vo vyhlásení.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, krajiny susediace s Ruskom odvtedy zaznamenávajú zvýšený počet príchodov ruských občanov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine