SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Ukrajina Rusko Online: Do Kyjeva priviezli telá 16 obrancov Mariupoľa

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme opäť podrobnejšie sledovať od rána.

SkryťVypnúť reklamu
10. 8. 2022
|
23:10
|
Svet

Ukrajinské ozbrojené sily budú reagovať na ruské ostreľovanie mesta Marhanec v Dnepropetrovskej oblasti, vyhlásil vo videoprejave prezident Zelenskyj. Pri útoku zahynulo 13 ľudí a ďalších desať utrpelo zranenia.

"Ozbrojené sily Ukrajiny, naše spravodajské služby a bezpečnostné zložky nenechajú ruské ostreľovanie v Dnepropetrovskej oblasti bez odpovede," uviedol Zelenskyj.

Ukrajina musí podľa neho takisto zvážiť, ako ruským inváznym silám spôsobiť čo najväčšie škody a skrátiť tým vojnu. "Mali by o tom premýšľať všetci, ktorí náš štát bránia a ktorí Ukrajine pomáhajú," povedal prezident.

Pri ruskom ostreľovaní Dnepropetrovskej oblasti zomrelo v noci na stredu 13 ľudí. V meste Marhanec, odkiaľ je hlásená väčšina obetí, bolo podľa šéfa oblasti Valentyna Rezničenka pri ostreľovaní poškodených viac ako 20 bytových domov. Škody utrpeli tiež dve školy, nemocnice, kultúrny dom a administratívne budovy.

"Je to ďalší prejav ruského teroru, rovnako ako útoky na Mykolajiv a Charkov, ktorý zas a znovu dokazuje, že je nutné navýšiť vojenskú pomoc Ukrajine," vyhlásil Zelenskyj. "Čím silnejšie budú naše zbrane a čím väčší budú mať dosah, tým skôr sa táto krutá vojna skončí," dodal.

(ČTK)
10. 8. 2022
|
22:46
|
Svet

V Turecku zakotvila nákladná loď s kukuricou, ktorá ako vôbec prvá vyplávala minulý týždeň z Ukrajiny. Loď pôvodne smerovala do prístavu v libanonskom Tripolise. Pôvodný záujemca o náklad však od dohody odstúpil a bolo potrebné nájsť nového, čo sa podarilo v Turecku.

Loď Razoni, plaviaca sa pod vlajkou Sierry Leone, vyplávala z prístavu v Odese už 1. augusta s nákladom 26-tisíc ton kukurice. Uplynulý víkend ju očakávali v libanonskom prístave Tripolis, kam však napokon nedorazila.

Ukrajinské úrady informovali, že pôvodný libanonský kupujúci dodávku odmietol, až keď bola na mori, čo zdôvodnil jej päťmesačným omeškaním, ktoré zapríčinila ruská invázia.

Razoni zakotvila - podľa údajov na webstránkach zachytávajúcich polohu plavidiel na mori - v prístave v juhotureckom meste Mersin po tom, ako niekoľko dní kotvila pri tamojšom pobreží.

Spravodajská webstránka Middle East Eye citovala predstaviteľa prepravnej spoločnosti, ktorý povedal, že pre zásielku kukurice sa našiel turecký kupujúci. "Náklad (bol) predaný... vyložia ho v Mersine," povedal.

V dôsledku ruskej invázie uviazlo v ukrajinských čiernomorských prístavoch okolo 25 miliónov ton pšenice a ďalších obilnín. Vojna na Ukrajine tiež spôsobila globálny nárast cien potravín a vyvolala obavy z hroziaceho hladu a politickej nestability v rozvojových krajinách.

Ukrajina a Rusko napokon separátne podpísali 22. júla s Tureckom a OSN dohodu zameranú na ukončenie ruskej blokády a umožnenie opätovného vývozu obilia z troch ukrajinských čiernomorských prístavov, z ktorých odvtedy vyplávalo dovedna 12 lodí.

Podľa Fredericka Kenneyho z OSN prevážali tieto lode najmä kukuricu a nie pšenicu, keďže v čase vypuknutia ruskej invázie bola v silách uskladnená práve úroda kukurice. Kenney však dodal, že nasledovať budú práve dodávky pšenice, ktoré by mali z Ukrajiny vyraziť už v priebehu budúceho týždňa. (TASR)

10. 8. 2022
|
22:26
|
Svet

V Sofii protestovali stovky ľudí. Nepáči sa im, že by Bulharsko mohlo obnoviť odber plynu od ruskej spoločnosti Gazprom. To nevylúčil nový úradnícky kabinet premiéra Galaba Doneva. Ide o druhý podobný protest za posledné dni.

Nová bulharská vláda pri svojom prvom verejnom vystúpení naznačila, že by mohla začať rokovať s ruskou spoločnosťou Gazprom o obnovení dodávok plynu. Gazprom prerušil dodávky Bulharsku po rozhodnutí predchádzajúcej prozápadnej vlády premiéra Kirila Petkova nepristúpiť na požiadavku Moskvy hradiť dodávky plynu v rubľoch. Súčasný minister energetiky Rossen Hristov potvrdil, že kabinet zvažuje všetky možnosti zásobovania plynom, a to vrátane obnovy dodávok od Gazpromu.

To sa však nepáči niekoľkým stovkám ľudí, ktorí demonštrovali pred kanceláriou bulharského prezidenta. "Odmietame byť závislí od Gazpromu a financovať Putinovu hanebnú vojnu," napísali demonštranti na jeden z transparentov.

Usporiadatelia sa tiež obrátili na prezidenta Rumena Radeva, ktorý vymenoval novú prechodnú vládu. "Nastal čas nasledovať európsku politiku a stať sa súčasťou Európy," uviedli.

Za svojím si stojí aj bývalý premiér Petkov, podľa ktorého sa časť výpadku podarilo nahradiť skvapalneným plynom. V októbri má navyše začať fungovať plynovod z Grécka, ktorý budú napájať dodávky z Azerbajdžanu. To by podľa Petkova malo viesť aj k výraznému poklesu cien.

Sprevádzkovanie nového plynovodu označila za svoju prioritu aj existujúca vláda. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
10. 8. 2022
|
22:01
|
Svet

Videá na sociálnych sieťach ukazujú dlhé rady áut s ruskými občanmi, ktorí sa snažia opustiť Krym. Podľa ukrajinských médií to vyzerá, že sa obávajú, že Ukrajina zaútočí aj na Krymský most spájajúci polostrov s Ruskom.

(UkraineWorld)
10. 8. 2022
|
21:55
|
Svet

Španielsko spustilo pilotný projekt zameraný na dovoz ukrajinského obilia vlakmi. Má ísť o alternatívu námornej dopravy, ktorá je obmedzená v dôsledku vojny.

V rámci projektu vyrazil v utorok večer z Madridu prvý nákladný vlak pozostávajúci z 25 kontajnerov dlhých 12 metrov. Smeruje do poľského mesta Chelm ležiaceho pri hraniciach s Ukrajinou.

Po absolvovaní tejto 2400-kilometrovej cesty doň v Chelme naložia 600 ton obilia z Ukrajiny a začiatkom septembra sa vydá na spiatočnú cestu do Barcelony. "Toto je pilotný projekt... na demonštráciu technickej a ekonomickej životaschopnosti prepravy obilia európskou železničnou sieťou z Lodže v Poľsku do Barcelony," uviedlo španielske ministerstvo dopravy. (TASR)

10. 8. 2022
|
21:16
|
Svet

Pri ruskom ostreľovaní mesta Bachmut v Doneckej oblasti zomrelo najmenej sedem ľudí. Ďalších šesť utrpelo zranenia pri zásahu črepinami alebo výbuchu mín.

"Paľba útočníkov zasiahla obchody, obytné domy a výškové budovy," uviedla prokuratúra v príspevku na Facebooku. Dodala, že miestne úrady v súčasnosti zisťujú presné počty mŕtvych a zranených, ako aj počet zničených domov.

Obvinila tiež Rusko z útokov raketami zem-vzduch na civilné ciele. Šéf samosprávy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko obvinil ruských vojakov z útočenia na obytné štvrte. Podľa jeho predbežných odhadov ostreľovanie poškodilo 12 obytných budov a ďalšie štyri zachvátil požiar. (TASR)

10. 8. 2022
|
20:10
|
Ekonomika

Medziročné tempo rastu inflácie v Rusku sa v júli opäť spomalilo a v medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny klesli v dôsledku slabého dopytu. Ukázali to údaje štatistického úradu Rosstat.

Inflácia sa prudko zrýchlila potom, čo Rusko 24. februára začalo inváziu na Ukrajinu, ktorá viedla k rozsiahlym a sankciám Západu a narušeniu logistických reťazcov.

V júli sa medziročná miera inflácie v Rusku znížila na 15,1 percenta z 15,9 percenta v júni. To je menej, ako jej pokles na 15,3 percenta, ktorý očakávali analytici. Cieľom centrálnej banky je inflácia na úrovni 4 percentá. (TASR)

10. 8. 2022
|
19:31
|
Svet

Do Kyjeva priviezli telá 16 obrancov z oceliarní Mariupoľ. Vyšetrovatelia musia obete identifikovať a v prípade zhody DNA informujú ich rodiny. Oceliarne mesiace obliehali ruské vojská, ktoré napokon zajali asi dvetisíc ukrajinských vojakov.

(NEXTA)
10. 8. 2022
|
18:54
|
Svet

Rusko tvrdí, že na Ukrajine zničilo nemecký protilietadlový systém Gepard. Informáciu nie je možné overiť, podobne ako zničenie amerických salvových raketometov HIMARS, ktorých Rusko údajne zlikvidovalo šesť zo 16 dodaných.

Nemecko oznámilo, že Ukrajine dodá celkovo 30 systémov Gepard. Päť kusov už údajne poslalo na Ukrajinu. Kyjevské orgány potvrdili, že dostali zatiaľ tri gepardy. (TASR)

Nemecký protilietadlový systém Gepard.
Zdroj TASR/AP
10. 8. 2022
|
18:05
|
Ekonomika

Zámorskí veritelia podporili žiadosť Ukrajiny o dvojročné zmrazenie platieb za asi 20 miliárd dolárov v medzinárodných dlhopisoch. Ukrajina sa tak bude môcť vyhnúť nesplateniu dlhu. (The Guardian)

10. 8. 2022
|
17:55
|
Svet

Ukrajina súhlasila, aby jej záujmy v Moskve zastupovalo Švajčiarsko. Informovalo o tom švajčiarske ministerstvo zahraničia s tým, že s Kyjevom uzavrelo dohodu, ktorej znenie je tajné. S krokom ešte musí súhlasiť ruská vláda.

Alpská krajina, ktorá je známa svojou striktnou neutralitou, už na začiatku konfliktu ponúkla Ukrajine, že sa stane jej ochrannou mocnosťou v Rusku, uviedla agentúra AFP.

Podľa Ženevského dohovoru štát, ktorý je vo vojne s ďalším štátom, môže vymenovať tretiu krajinu, ktorá nie je súčasťou konfliktu, aby ho zastupovala vo znepriatelenom štáte. Takzvaná ochranná mocnosť potom môže sprostredkovať komunikáciu medzi znepriatelenými krajinami a udržiavať aspoň minimálnu úroveň diplomatických vzťahov.

Podľa ruskej diplomacie však "Švajčiarsko poškodilo svoju neutralitu tým, že sa pripojilo k európskym sankciám". (ČTK)

10. 8. 2022
|
17:53
|
Ekonomika

Slovnaft zaplatil za Rusov tranzitný poplatok vo výške niekoľkých miliónov eur a ruská ropa tak už prúdi na Slovensko. Hrozia ďalšie výpadky a na aké obdobie máme zásoby? Prečítajte si otázky a odpovede o aktuálnej ropnej kríze. (Index)

10. 8. 2022
|
17:38
|
Svet

Ruskí väzni sa nechávajú verbovať do vojny na Ukrajine výmenou za prísľub slobody. Náborári väzňom sľubujú aj finančnú odmenu a kompenzáciu rodinám v prípade úmrtia, zistili novinári CNN pri rozhovoroch s väzňami a ich rodinami.

"Prijmú vrahov, ale násilníkov, pedofilov a extrémistov nie," povedal novinárom CNN pod podmienkou zachovania anonymity jeden z väzňov, odsúdený za drogové zločiny.

"Jedna z ponúk znie: milosť po šiestich mesiacoch. Niekto hovorí o sľúbenom plate 100 000 rubľov mesačne (852 eur), niekto o 200 000," priblížil väzeň, ktorý s novinármi komunikoval cez telefón, ktorý prepašoval do väznice.

Väzňov lákali do bojov na Ukrajine podľa rovnakého zdroja v polovici júla neoznačení muži, ktorí boli zrejme zo súkromnej vojenskej organizácie.

Po zápise do programu mali väzni prejsť dvojtýždňovým výcvikom v Rostovskej oblasti na juhu Ruska, predchádzajúca skúsenosť z armády nebola podmienkou. Zdroj ďalej uviedol, že podľa jeho informácií sa prihlásilo asi 400 jeho spoluväzňov a 50 už do programu vybrali.

Nábor väzňov potvrdil CNN Vladimir Osečkin, zakladateľ organizácie Gulagu.net, ktorá sa zaoberá právami väzňov. Niektorým trestancom sľúbili, že v prípade úmrtia dostanú ich rodiny náhradu vo výške päť miliónov rubľov (42-tisíc eur)).

"Nie je ale žiadna garancia, neexistuje žiadna zmluva. Je to nezákonné," vysvetlil Osečkin.

Niektorým väzňom a ich rodinám sa podľa Osečkina ale ponuka pozdáva. "Pre mňa to má význam - byť vo väzení skoro desať rokov, alebo sa dostať von za šesť mesiacov, ak budem mať šťastie. Chcem ísť čo najrýchlejšie domov k deťom. Ak je táto možnosť, tak prečo ju nevyužiť, "povedal CNN vyššie spomínaný väzeň.

Ďalší, kto upozornil na verbovanie väzňov do vojny, je brat Paula Whelana, Američana uväzneného v ruskej väznici.

David Whelan v júli uviedol, že podľa jeho informácií odišlo na frontovú líniu na Ukrajinu z nápravného zariadenia IK-17 v Mordvinskej autonómnej republike desať dobrovoľníkov. (ČTK)

10. 8. 2022
|
17:20
|
Svet

Estónsko a Fínsko načrtli, čoho by sa mohli týkať ďalšie sankcie. Ich krajiny sa totiž stali prestupnými stanicami pre Rusov smerujúcich na Riviéru či do európskych metropol. Lenže kto je to cestujúci Rus? Píše v komentári Zuzana Kepplová. (SME)

10. 8. 2022
|
17:17
|
Svet

USA sa domnievajú, že ruskí vojaci sa už učia ovládať iránske drony. To môže znamenať, že Rusko má v úmysle drony kúpiť. 

"V priebehu posledných niekoľkých týždňov ruskí predstavitelia uskutočnili výcvik v Iráne, ktorý je súčasťou dohody o presune dronov z Iránu do Ruska," uviedol americký predstaviteľ. Dodal, že informácie o výcviku boli nedávno odtajnené.

Irán predviedol ruskej strane svoje drony typu Shahed-191 a Shahed-129 na letisku v meste Kášán ležiacom južne od Teheránu. Oba typy dronov sú schopné niesť samonavádzacie rakety. Delegácia z Ruska navštívila Kášán v júni najmenej dvakrát, píše CNN. (SITA)

10. 8. 2022
|
17:08
|
Svet

V Melitopoli pokračuje odpor voči okupantom. V utorok pri obci Kyrylivka pri Azovskom mori, kam Rusi evakuovali techniku, bolo počuť dva výbuchy. „Dym sa dal sledovať niekoľko hodín,“ uviedol Ivan Fedorov, starosta Melitopoľa.

Legitímny starosta Ivan Fedorov, ktorý sa z bezpečnostných dôvodov nenachádza v meste, uviedol, že noc z utorka na stredu „bola pre okupantov na území Melitopoľa treťou pekelnou nocou“.

Fedorov tiež tvrdil, že „partizáni“ poškodili kanceláriu ruskej vládnej strany Jednotné Rusko, ktorú zriadili v Melitopoli. Zopakoval tiež tvrdenia, že ruské sily bránia ľuďom odísť z Melitopoľa. „Ľudia hromadne opúšťajú okupované územia. Evakuácia je veľmi náročná. Okupanti dva dni nepúšťali autá.“

Fedorov povedal, že Rusi nútia ľudí, aby posielali svoje deti do škôl podporovaných Ruskom.

„Okupanti viacerými metódami nútia rodičov posielať deti do škôl učiť sa podľa ruských osnov. Okupanti vyhlásili, že od 1. septembra nepustia deti mimo okupované územie. Tí rodičia, ktorí privedú deti do školy, dostanú 10-tisíc rubľov ako finančnú pomoc od okupantov,“ povedal. (SITA)

10. 8. 2022
|
16:51
|
Svet

Ruská armáda už nemá železničné spojenie medzi Krymom a Chersonskou oblasťou. „Nefunguje trať cez Kalančak a Brylivku cez most do Chersonu," tvrdí Serhij Chlan, poradca šéfa civilno-vojenskej administratívy Chersonskej oblasti.

Ďalšia trasa bola z Krymu do Melitopoľa. „Práve tam okupanti pristavili svoje vlaky a vyložili ich kúsok ďalej za Novooleksijivkou v okrese Heničesk. Včera tam bol zničený ďalší konvoj s technikou a muníciou,“ dodal.

Aj televízia CNN v utorok informovala, že v oblasti Heničeska nastali výbuchy. (SITA)

10. 8. 2022
|
16:21
|
Svet

Výbuchy na ruskej leteckej základni Novofedorivka spôsobili ukrajinské špeciálne jednotky. Nemenovaný ukrajinský predstaviteľ odmietol prezradiť podrobnosti, avšak potvrdil účasť ukrajinských síl na incidente na Kryme.

Ukrajinská armáda v oficiálnom vyhlásení uviedla, že explózie zničili deväť ruských lietadiel. K zodpovednosti za výbuchy sa však neprihlásila.

Istý americký predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity povedal denníku The Washington Post, že útok zrejme uskutočnila ukrajinská armáda, avšak nepoužila pri tom americké zbrane.

Pri explóziách zahynul najmenej jeden civilista a 14 osôb utrpelo zranenia, vrátane dvoch detí. Z oblasti museli evakuovať 250 obyvateľov, ktorým výbuchy poškodili príbytky.

Rusko tvrdí, že na základni vybuchla munícia, a popiera, že došlo k poškodeniu lietadiel. (TASR)

10. 8. 2022
|
16:08
|
Svet

Šestnásťročný tínedžer prežil tri mesiace v ruskom zajatí. "Sú to zvery, mučia pre zábavu,” hovorí šestnásťročný tínedžer Vladyslav Burjak. Rusi zajatcov mlátili obuškami, alebo pri ich mučení používali elektrinu. (SME)

10. 8. 2022
|
15:59
|
Svet

Ukrajina by mala získať späť Chersonskú oblasť do konca roka 2022. Plán na  oslobodenie predstavil generálmajor Dmytryj Marčenko s tým, že ofenzívu v súčasnosti komplikuje nedostatočný prílev zbraní zo Západu.

"Nechcem robiť zbytočné prognózy, ale ak dostaneme množstvo zbraní, ktoré nám sľúbili a ktoré potrebujeme, potom si myslím, že zvíťazíme počas budúcoročnej jari," povedal Marčenko. (Kyiv Independent)

10. 8. 2022
|
15:43
|
Svet

Ukrajinského veľvyslanca v Česku ocenil Senát. Predseda hornej komory parlamentu Miloš Vystrčil udelil Jevhenovi Perebyjnisovi striebornú medailu za prácu pre vlasť a prebudenie pamäti obyvateľov Česka.

Ukrajinského veľvyslanca tiež ocenil za "jasné slová a jasné činy". Pre svoju vlasť – a podľa Vystrčila aj pre Česko – odviedol veľký kus práce. "Verím, že v tom bude pokračovať," dodal predseda Senátu v príhovore počas ceremoniálu.

Veľvyslanec bol odvolaný 9. júla v rámci rotácie diplomatov. V ČR pôsobil ako veľvyslanec päť rokov, v minulosti tam zastával nižšie diplomatické pozície. Na konci júla ho ukrajinská vláda vymenovala za námestníka ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu.

(TASR)
10. 8. 2022
|
15:29
|
Svet

"Rusom treba odobrať právo prekračovať medzinárodné hranice, kým sa ich nenaučia rešpektovať," odkázal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Žiada preto EÚ a krajiny G7 , aby prestali vydávať turistické víza občanom Ruska.

(SME)
10. 8. 2022
|
15:20
|
Svet

Ukrajinská armáda zasiahla dôležitý most cez Dneper v meste Kachovka. Ide o ďalší most v Chersonskej oblasti, ktorý je pre okupantov neprejazdný, oznámila tlačová služba Operačného veliteľstva "Juh".

(NEXTA)
10. 8. 2022
|
15:06
|
Svet

USA poskytnú Ukrajine 89 miliónov dolárov na zlikvidovanie nášľapných mín. Od marca bolo zneškodnených asi 160-tisíc mín. Zhruba päť miliónov Ukrajincov stále žije v oblastiach ohrozených mínami, tvrdí rezort diplomacie USA.

„Nezákonná a nevyprovokovaná ruská invázia na Ukrajinu zasypala obrovské časti krajiny nášľapnými mínami, nevybuchnutou muníciou a improvizovanými výbušnými zariadeniami. Tieto výbušné nebezpečenstvá blokujú prístup k úrodnej poľnohospodárskej pôde, odďaľujú úsilie o obnovu, bránia vysídleným komunitám v návrate do ich domovov a naďalej zabíjajú a mrzačia nevinných ukrajinských civilistov,“ uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničia. (SITA)

10. 8. 2022
|
15:02
|
Svet

Okupanti v Chersonskej oblasti spustili kontrolu prepravy poľnohospodárskych produktov. Chcú tak prinútiť farmárov, aby  podnikali pod jurisdikciou Ruska, informoval Jurij Sobolevskij z ukrajinskej regionálnej rady.

Sobolevskij upresnil, že sa tak vytvára ďalší nástroj korupčného vplyvu na farmárov v regióne. "Tým, že farmárom takto blokujú logistiku, nútia ich buď spolupracovať, alebo ukončiť činnosť," zdôraznil Sobolevskij.

Dodal, že okupanti sa snažia získať údaje obyvateľov regiónu výmenou za humanitárnu pomoc a peniaze. (Hromadske)

10. 8. 2022
|
14:42
|
Svet

Pasy, ktoré vydávajú okupanti Ukrajincom, nie sú v Rusku plne akceptované. Tento doklad nedáva Ukrajincom rovnaké práva ako Rusom, oznámilo Centrum pre boj proti dezinformáciám pri ukrajinskej Rade národnej bezpečnosti.

Držitelia pasu nemôžu poberať sociálne dávky ani iné výhody. "Jediným účelom, pre ktorý sa tento pas vydáva, je účasť na voľbách organizovaných Ruskom, napríklad aj na referende o pripojení sa k Rusku. Referendá sa pripravujú tajne, pretože okupanti sa obávajú odporu, dodalo Centrum pre boj proti dezinformáciám. (Ukrinform)

10. 8. 2022
|
14:11
|
Svet

USA usporiadajú viac vojenských cvičení v Pobaltí. Chcú tak prispieť k zvýšeniu bezpečnosti regiónu, vyhlásil americký minister obrany počas návštevy Lotyšska. USA môžu do regiónu vyslať v prípade potreby ďalších vojakov.

Lotyšský minister obrany Artis Pabriks novinárom povedal, že medzi jeho priority patrí získať od USA viac vojenských inštruktorov a finančnú pomoc na nákup vojenskej techniky. Chce tiež posilňovať ochranu vzdušného priestoru a pobrežia.

Lloyd Austin je prvým šéfom Pentagónu, ktorý od roku 1995 navštívil Lotyšsko, čo zdôrazňuje rastúci význam pobaltských krajín susediacich s Ruskom. Estónsko, Litva a Lotyšsko sa po ruskej invázii na Ukrajine obávajú, že by sa mohli stať ďalšími obeťami agresie Moskvy.

(TASR)
10. 8. 2022
|
14:04
|
Svet

Krajiny G7 odsúdili okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne. Vyzvali Moskvu, aby odovzdala plnú kontrolu Ukrajine. "Ukrajinský personál musí pracovať bez nátlaku. Ruská kontrola elektrárne ohrozuje región," stojí vo vyhlásení.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci. V uplynulých dňoch ostreľovanie poškodilo niektoré objekty elektrárne a jeden z reaktorov musel byť vypnutý. (TASR)

10. 8. 2022
|
13:40
|
Svet

Dánsko pošle do Spojeného kráľovstva inštruktorov na pomoc pri výcviku ukrajinských vojakov. "So 130 vojakmi podporíme výcvikový projekt pod vedením Britov a ponúkneme výcvik aj v Dánsku," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Dánski inštruktori poskytnú základný vojenský výcvik vrátane mestských bojových a taktických operácií ukrajinským vojakom bez skúseností, povedal dánsky minister obrany Morten Bödskov. (TASR)

10. 8. 2022
|
13:34
|
Svet

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna, oznámila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.

„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti agentúry zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Rafael Mariano Grossi, šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (SITA)

10. 8. 2022
|
13:21
|
Svet

Vyšetrovatelia zadržali bývalú ruskú novinársku Marinu Ovsiannikovovú a prehľadali jej bytJe obvinená zo šírenia dezinformácií o armáde. (SITA)

Ruská novinárka Marina Ovsiannikovová sedí v súdnej sieni v Moskve.
10. 8. 2022
|
12:55
|
Svet

V poľskom meste Malbork odstránili pomník venovaný Červenej armáde.

(NEXTA)
10. 8. 2022
|
12:49
|
Svet

Filipíny rušia plánovaný nákup 16 ruských vojenských vrtuľníkov.  Dôvodom majú byť americké sankcie zavedené voči Moskve. Vlaňajšia dohoda sa týkala nákupu helikoptér typu Mi-17.

Hovorca filipínskeho ministerstva obrany Arsenio Andolong povedal, že rezort oficiálne ruší kontrakt, ktorý s Ruskom uzavrela predošlá vláda prezidenta Rodriga Duterteho.

K takémuto rozhodnutiu podľa Andolongových slov viedli zmeny v prioritách, ktoré si vyžiadal celosvetový politický vývoj. Ruské veľvyslanectvo v Manile nebolo v spojitosti s vyjadreniami zastihnuteľné.

Delfin Lorenzana, ktorý bol ministrom obrany v predošlej vláde, v marci povedal, že Filipíny zálohu na prevoz vrtuľníkov zaplatili pred vypuknutím vojny na Ukrajine a dohoda platí.

Lorenzana však minulý týždeň pre médiá povedal, že samotný Duterte sa v posledných dňoch svojho pôsobenia v úrade rozhodol nákup zrušiť. (TASR)

10. 8. 2022
|
12:45
|
Svet

Pri explóziách na vojenskom letisku na Kryme prišli okupanti o deväť lietadiel, tvrdí velenie ukrajinského letectva, ktoré tak upresnilo rozsah škôd pri Novofedorivke, odkiaľ ruská armáda podnikala letecké útoky.

(BBC)
10. 8. 2022
|
12:19
|
Svet

Rodiny ruských vojakov utekajú z Chersonskej oblasti. Ide o reakciu na ukrajinské útoky, predovšetkým na Antonivský a Kachovský most, tvrdí ukrajinská samospráva okupovanej oblasti.

Samospráva v oznámení uviedla, že ruskí okupanti "začali panikáriť". A dodala: "Včera bol Antonivský most (cez rieku Dneper) obkľúčený v oboch strán. Miestnych naň nepúšťali. Aj kvôli týmto udalostiam sa začal hromadný odchod rodín ruských vojakov, ktoré žili v Chersone." (TASR)

10. 8. 2022
|
12:14
|
Svet

V meste Buča usporiadali pohrebný obrad pre 15 neidentifikovaných obetí ruskej okupácie. Zástupkyňa starostu Buče Michajlyna Skoryková uviedla, že väčšina obetí mala strelné poranenia hlavy a hrude.

"Všetci ľudia, ktorí boli zastrelení a exhumovaní z hromadných hrobov, mali na tele stopy po mučení," oznámila Skoryková.

Ako ďalej vysvetlila, každý hrob na cintoríne Deputatskij má osobitnú značku a ak vzorky DNA umožnia neskôr obeť identifikovať, môže sa naň pripevniť menovka a pozostalí môžu svojho blízkeho nanovo pochovať aj na inom mieste.

Ukrajina a jej spojenci obviňujú ruské sily z rabovania a násilností voči civilistom v Buči, satelitnom meste Kyjeva. Po odsune ruských síl na jar sa tu našli masové hroby a mŕtve telá ležiace v uliciach, často so známkami mučenia. (TASR)

10. 8. 2022
|
11:32
|
Svet

Spoluzakladateľ švédskej Amnesty International Per Västberg z organizácie odchádza. Nesúhlasí so správou Amnesty, ktorá uvádza, že ozbrojené sily Ukrajiny ohrozujú civilistov v snahe odraziť ruských okupantov.

(Hromadske)
10. 8. 2022
|
11:06
|
Ekonomika

Ukrajinský export obilia, olejnín a rastlinného oleja v júli v porovnaní s júnom vzrástol o 22,7 percenta na zhruba 2,66 milióna ton. Podľa ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva sa zvýšil najmä vývoz pšenice a jačmeňa.

Rezort dodal, že v júli krajina vyviezla 412-tisíc ton pšenice, 183-tisíc ton jačmeňa, 1,1 milióna ton kukurice, 362,1 tony slnečnicových semienok a tony ďalších komodít. Informuje o tom portál news.sky.com. (SITA)

10. 8. 2022
|
10:59
|
Svet

Výbuch na vojenskom letisku na Kryme zničil sklad leteckých zbraní a asi desiatku lietadiel. Tvrdí to hovorca velenia vzdušných síl Jurij Ihnat. Ukrajinská armáda vyhlásila, že výbuchy spôsobil jej útok, čo Rusko popiera.

„Podľa výbuchu, ktorý sme sledovali na videozázname, je zrejmé, že bol zasiahnutý sklad leteckých zbraní, pretože detonácia bola silná. A ak sa tam dodatočne zničí tucet lietadiel, tak to bude skutočne malé víťazstvo,“ povedal Ihnat o situácii pri Novofedorivke na pobreží Krymu, ktorá je jedným z obľúbených letovísk. (SITA)

10. 8. 2022
|
10:49
|
Svet

V ruskom meste Jejsk na pobreží Azovského mora vypukol rozsiahly požiar. Miestne úrady tvrdia, že horí veľkosklad so spotrebičmi. Poradca starostu Mariupoľa Petro Andruščenko oznámil, že požiar vypukol v sklade ropy.

Jejsk sa nachádza iba 30 kilometrov po mori od okupovaného Mariupoľa. Rusi prístav využívajú na prevoz zbraní.

(NEXTA, Hromadske)
10. 8. 2022
|
10:35
|
Svet

Troch ľudí, vrátane dieťaťa, zranilo ostreľovanie v Mykolajive. Ruské sily použili rakety BM-30 Smerč, oznámil šéf Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim. Starosta Mykolajiva Oleksandr Sienkevyč uviedol, že útoky poškodili osem domov. (Kyiv Independent)

10. 8. 2022
|
10:20
|
Ekonomika

EÚ a Spojené kráľovstvo prestali nakupovať ruské uhlie. Embargo vstúpi do platnosti 11. augusta. Podľa odhadov Európskej komisie sa embargo dotkne 25 percent všetkého ruského exportu uhlia v hodnote 8 miliárd eur ročne.

Štáty EÚ sa v apríli v rámci ekonomických sankcií voči Rusku dohodli na prechodnom období v dĺžke 120 dní, aby sa firmy z odvetvia mohli prispôsobiť zákazu. To vyprší po 10. auguste (SME)

10. 8. 2022
|
10:09
|
Svet

Vojna na Ukrajine odhalila pravdu nielen o Rusku, ale aj o EÚ. Ruský prezident podviedol európskych lídrov a po invázii na Ukrajinu sú v šoku, uviedol poľský premiér Morawiecki.

"Návrat ruského imperializmu by nemal byť prekvapením, pretože Rusko takmer dve desaťročia pomaly znovu buduje svoju pozíciu, pod nosom Západu," napísal poľský premiér Mateusz Morawiecki v komentári v britskom týždenníku The Spectator.

Obvinil Západ, že "geopoliticky driemal" a nevšímal si varovania Poľska. "Poľsko nemá monopol na pravdu, ale vo veci vzťahov s Ruskom sme oveľa skúsenejší než ostatní," doplnil poľský líder. (TASR)

10. 8. 2022
|
10:05
|
Domov

Z Ukrajiny prišlo v utorok na Slovensko 2 512 osôb. Z toho bolo 729 mužov, 1 313 žien a 470 detí. O dočasné útočisko požiadalo 165 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 2 706 osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 23 policajtov, 21 hasičov, 75 colníkov, 83 vojakov, 17 dobrovoľníkov a 25 zamestnancov migračného úradu, oznámil hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu 24. februára prekročilo takmer 683-tisíc osôb, udelených bolo spolu 88 981 dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali doteraz viac ako 442-tisíc osôb. (SITA)

10. 8. 2022
|
09:53
|
Svet

Okupanti prišli o ďalších 160 ruských vojakov, celkovo o 42 800, tvrdí velenie Ukrajiny. Počet zničených ruských tankov za uplynulý deň stúpol o 15 na 1 832 a obrnených transportérov o 10 na 4 086.

Ukrajinci tvrdia, že zničili aj ďalších 7 ruských delostreleckých systémov a 9 lietadiel. Rusko tak od začiatku vojny celkovo stratilo 971 delostreleckých systémov a 232 lietadiel.

(SITA)
10. 8. 2022
|
09:50
|
Svet

Jeden človek zomrel pri ruskom bombardovaní Záporožskej oblasti. Anatolij Kurtev z mestskej rady mesta Záporožie uviedol, že bomby poškodili najmenej 30 domov na predmestiach a ďalšie tri v meste Kushuhum boli úplne zničené. (SITA)

10. 8. 2022
|
09:47
|
Svet

Simultánnosť výbuchov dvoch rôznych objektoch vylučuje oficiálnu ruskú verziu náhodného požiaru na ruskej leteckej základni v Novofedorivke. Nedá sa vylúčiť sabotáž ani raketový útok, uvádza americký Inštitút pre výskum vojny.

"Kremeľ nemá dôvod obviňovať z útokov Ukrajinu, pretože takéto útoky by preukázali neúčinnosť ruských systémov protivzdušnej obrany, čo sa ukázalo už pri potopení krížnika Moskva," tvrdí inštitút v pravidelnej správe o vojne.

Experti zatiaľ nedokážu určiť presnú príčinu výbuchov. Zjavná simultánnosť výbuchov v dvoch rôznych zariadeniach nevylučuje ani sabotáž, ani útok rakiet dlhého doletu, vysvetľuje inštitút.

"Ukrajina mohla upraviť svoje rakety Neptún na pozemný útok (ako to urobili Rusi s protilodnými a protilietadlovými raketami), ale v súčasnosti neexistujú dôkazy, ktoré by túto hypotézu podporili," dodávajú experti.

(Radio Sloboda)
10. 8. 2022
|
09:34
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Засоби масової дезінформації повертаються після вимушеної перерви. Люди скоро зможуть попрощатися з покійним кардиналом Томко. Американець написав книгу про Словаччину 1993 року.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

10. 8. 2022
|
09:23
|
Svet

EÚ a Spojené kráľovstvo úplne prestali nakupovať ruské uhlie. Podľa odhadov Európskej komisie sa embargo dotkne 25 percent všetkého ruského exportu uhlia v hodnote osem miliárd eur ročne. (NEXTA)

10. 8. 2022
|
09:21
|
Svet

Rusko podľa britského ministerstva obrany „takmer určite" vytvorilo nové pozemné sily na nasadenie na Ukrajine. Má ísť o tretí armádny zbor, ktorý má základňu v obci Mulino v Nižnonovgorodskej oblasti východne od Moskvy.

Ruskí velitelia podľa britského ministerstva obrany s vysokou pravdepodobnosťou naďalej čelia otázke operačných priorít, keďže chcú posilniť ofenzívu na Donbase ale zároveň aj obranu pred predpokladaným ukrajinským protiútokom na juhu. (SITA)

10. 8. 2022
|
07:22
|
Svet
Dôležité

Pri ruskom ostreľovaní Dnepropetrovskej oblasti zomrelo 22 ľudí, ďalších 26 utrpelo zranenia. Podľa portálu Ukrajinska pravda o tom informoval šéf oblasti Valentyn Rezničenko.

"V Nikopoľskom okrese ruská armáda zabila 11 ľudí, zranila 13, "napísal Rezničenko. Uviedol, že Rusi na oblasť strieľali z raketometov Grad a obvinil ich, že cielene útočili na obytné domy, v ktorých spali ľudia.

Desať ľudí zahynulo v obci Marhanec. Ruská raketa tam zasiahla nemocnicu. V ďalšej obci zomrela žena po tom, čo bol jej dom v dôsledku ruskej paľby "úplne zničený". (ČTK)

10. 8. 2022
|
07:00
|
Svet

V meste Nikopoľ v regióne Dnepropetrovsk zabila ruská armáda 11 ľudí a 13 zranila. Poškodené boli rôzne domy. Bez plynu je až tisíc ľudí, hlási regionálna vojenská správa.

(NEXTA)
10. 8. 2022
|
06:46
|
Svet

Ruské sily okupujúce Záporožskú jadrovú elektráreň na Ukrajine sa pripravujú na jej spojenie s Ruskom anektovaným polostrovom Krym a poškodzujú ju preorientovaním jej výroby elektriny, upozornila jadrová agentúra Enerhoatom.

"Ruská armáda prítomná v jadrovej elektrárni v Záporoží realizuje program (ruského prevádzkovateľa) Rosatomu zameraný na pripojenie elektrárne na krymskú elektrickú sieť," povedal pre ukrajinskú televíziu prezident Enerhoatomu Petro Kotin.

"Aby ste to urobili, musíte najskôr poškodiť elektrické vedenie závodu napojeného na ukrajinskú energetickú sústavu. Od 7. do 9. augusta už Rusi poškodili tri elektrické vedenia. V súčasnosti elektráreň funguje len s jednou výrobnou linkou, čo je mimoriadne nebezpečný spôsob práce," dodal. (TASR)

10. 8. 2022
|
06:40
|
Svet

Počas povinnej evakuácie už opustilo Doneckú oblasť viac ako 3500 ľudí, informuje šéf regionálnej vojenskej správy Pavlo Kyrylenko. (NEXTA)

10. 8. 2022
|
06:10
|
Svet
Dôležité

Výbuchy na ruskej leteckej základni na okupovanom Kryme mohli byť dielom partizánskych sabotérov, povedal poradca ukrajinského prezidenta Podoľak. Kyjev poprel akúkoľvek zodpovednosť za incident.

Podoľak zároveň naznačil, že možnou príčinou utorkových explózií, ktoré si vyžiadali jednu obeť a ďalších osem zranených, mohla byť aj nekompetentnosť Ruska.

Kyjev poprel akúkoľvek zodpovednosť za incident, ku ktorému došlo na leteckej základni Novofedorivka hlboko na území okupovanom Ruskom.

Podoľak na otázku internetovej televízie Dožď, či je Kyjev za výbuchy zodpovedný, odpovedal: "Samozrejme, že nie. Čo s tým máme spoločné?"

"Ľudia, ktorí žijú pod okupáciou, rozumejú tomu, že sa táto okupácia blíži ku koncu," dodal poradca Zelenského. (TASR)

10. 8. 2022
|
06:09
|
Svet

Ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne sa má na základe iniciatívy Ruska zaoberať Bezpečnostná rada OSN. Rusko a Ukrajina sa z ostreľovania navzájom obviňujú, mieru zavinenia sa doposiaľ nezávisle overiť nepodarilo. (TASR)

10. 8. 2022
|
00:16
|
Svet

Lotyšsko oficiálne požiadalo o pripojenie sa k Ukrajine v trestnom prípade proti Rusku na Európskom súde pre ľudské práva v súvislosti s inváziou Moskvy.

ESĽP v júni uviedol, že zaregistroval oficiálnu žiadosť Ukrajiny proti Rusku, čo je zriedkavý postup určený na preukázanie porušovania ľudských práv, ktorého sa Moskva dopustila od začiatku vojny.

Žiadosť Kyjeva sa týka "obvinení zo strany ukrajinskej vlády z masívneho a flagrantného porušovania ľudských práv, ktorých sa dopustila Ruská federácia pri svojich vojenských operáciách na území Ukrajiny od 24. februára 2022," uviedol vtedy súd.

V prípade, že súd akceptuje v pondelok podanú žiadosť Rigy, Lotyšsku bude priznaný štatút tretej strany, spresňuje AFP.

"Je to prvýkrát, čo Lotyšsko uplatnilo svoje práva podľa článku 36 dohovoru o ľudských právach intervenovať ako tretia strana v prebiehajúcom medzinárodnom súdnom prípade," uviedlo lotyšské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení a dodalo, že toto opatrenie sa využíva len za "veľmi zriedkavých okolností".

Lotyšská bezpečnostná služba začala 15. marca trestné vyšetrovanie ruských vojnových zločinov na Ukrajine s odvolaním sa na články lotyšských zákonov o vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, ktoré nemajú územné obmedzenie, pripomína AFP.

Po príchode do Lotyšska sú ukrajinskí utečenci informovaní, že majú právo svedčiť o tom, čoho boli svedkami počas ruskej invázie, ak je ich skúsenosť relevantná pre vyšetrovanie trestného činu. Za prvé štyri mesiace vyšetrovania vypovedalo najmenej 49 utečencov a za obete boli uznaní dvaja občania Ukrajiny. (TASR)

9. 8. 2022
|
23:08
|
Svet
Dôležité

"Ruská vojna proti Ukrajine a proti celej slobodnej Európe sa začala na Kryme a má sa skončiť na Kryme, jeho oslobodením," pripomenul v prejave ukrajinský prezident Zelenskyj.

"Dnes neviem povedať, kedy sa tak stane, ale postupne pridávame dôležité súčasti k programu, ktorého cieľom je oslobodenie Krymu," povedal.

Rusko polostrov anektovalo pred ôsmimi rokmi. Zelenskyj dodal, že Rusko z jedného z najkrajších miest v Európe urobilo jedno z najnebezpečnejších miest, kde ruská vojenská základňa predstavuje riziko pre Čiernomorie aj Stredozemie.

(ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ruskou leteckou základňou na okupovanom Kryme otriasli výbuchy Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 4. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 3. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 4. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 5. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 6. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 7. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 8. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 723
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 434
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 924
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 5 382
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 005
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 286
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 277
 8. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Záporožská jadrová elektráreň.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 3 h
Pápež František.

Pápež je vo svojich vystúpeniach čoraz kritickejší voči Moskve.


TASR 8 h
Umar Patek

Z trestu si odsedel polovicu.


10 h
Ilustračná fotografia.

Ak niekto predloží relevantné dôkazy o zjavnej nepresnosti, vyhľadávač musí žiadosti vyhovieť.


SITA 11 h
SkryťZatvoriť reklamu