SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Ukrajina Rusko Online: Mykolajiv vyhlásil zákaz vychádzania, chce odhaliť kolaborantov

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme opäť podrobnejšie sledovať od rána.

SkryťVypnúť reklamu
5. 8. 2022
|
23:52
|
Svet

Rusko musí prevziať zodpovednosť za akt teroru, vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj. Vyjadril sa tak po tom, ako sa Moskva a Kyjev navzájom obvinili z ostreľovania najväčšej jadrovej elektrárne v Európe.

"Dnes sa okupanti postarali o ďalšiu mimoriadne rizikovú situáciu pre celú Európu: zasiahli Záporožskú atómovú elektráreň až dvakrát. Akékoľvek bombardovanie tohto miesta je nehanebný zločin, akt teroru," uviedol Zelenskyj vo svojom video prejave.

Rusko už predtým obvinilo z útoku na Záporožskú atómovú elektráreň ukrajinské sily a Zelenského vládu obvinilo z "jadrového terorizmu".

"Rusko musí prevziať zodpovednosť za samotný fakt, že vytvára hrozbu pre atómovú elektráreň. A to nie je len ďalší argument v prospech uznania Ruska ako štátneho sponzora terorizmu. Je to tiež argument v prospech uplatňovania prísnych sankcií voči celému ruskému jadrovému priemyslu – počnúc ruskou štátnou jadrovou spoločnosťou Rosatomom, až po všetky súvisiace spoločnosti a jednotlivcov," vyhlásil ukrajinský prezident. (TASR)

5. 8. 2022
|
23:29
|
Svet

Americký prezident Biden by na budúci týždeň mohol podpísať novú vojenskú pomoc Ukrajine. Balík v hodnote až jednej miliardy dolárov bude podľa Reuters obsahovať muníciu do ďalekonosných zbraňových systémov HIMARS, až 50 obrnených transportérov M113 a muníciu do protiraketového obranného systému zem-vzduch NASAMS.

Detaily podporného balíka by mohli byť oznámené už v pondelok. Agentúre Reuters to oznámili tri anonymné zdroje oboznámené so situáciou. Konkrétny vojenský materiál aj hodnota balíka sa do budúceho týždňa môžu ešte zmeniť.

Ak by Biden podpísal balík v tejto podobe, celková hodnota americkej pomoci Ukrajine od začiatku invázie by stúpla na 8,8 miliardy dolárov. (ČTK)

5. 8. 2022
|
23:24
|
Svet

Ukrajina a Rusko sa vzájomne obvinili z dvoch ostreľovaní Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú už v marci obsadili ruské vojská. Podľa ruskej agentúry RIA Novosti, ktorá útok pripisuje ukrajinským silám, vznikol na mieste aj požiar. (ČTK)

5. 8. 2022
|
22:30
|
Ekonomika
Dôležité

Rating Slovenska zostáva rovnaký, agentúra Moody’s však zhoršila výhľad zo stabilného na negatívny. Vyplýva to z najnovšieho hodnotenia. Analytici varujú, že Slovensko dopláca na energetickú závislosť od Ruska. (SME)

5. 8. 2022
|
22:16
|
Šport

Fanúšikovia tureckého Fenerbahce Istanbul počas zápasu s Dynamom Kyjev kričali meno Vladimira Putina. Od UEFA dostali trest v podobe pokuty a podmienečného zatvorenia štadióna. (Sportnet)

5. 8. 2022
|
21:34
|
Svet

Rusko zakázalo vstup na svoje územie pre ďalších 62 Kanaďanov. Podľa Moskvy ide o odvetné opatrenie za sankcie Kanady z júna a júla voči ruským občanom vrátane novinárov a hlave ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchovi Kirillovi.

Ten ako blízky spojenec prezidenta Putina podporuje ruskú inváziu na Ukrajine. Ruská diplomacia vo vyhlásení uviedla, že na zozname sú osoby známe "svojou zákernou činnosťou v boji proti 'ruskému svetu' a jeho tradičným hodnotám".

Rusko tiež obvinilo vládu kanadského premiéra Trudeaua, že uráža "nielen mnohonárodný ruský ľud, ale aj pravoslávnych veriacich na celom svete vrátane Kanady". Ruské ministerstvo zahraničných vecí dodalo, že ďalšie odvetné opatrenia oznámi už čoskoro. (TASR)

5. 8. 2022
|
21:14
|
Svet

Putin a Erdogan sa na stretnutí v Soči dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce. Špeciálna vojenská operácia, ako Rusko označuje vojnu na Ukrajine, sa vo vyhlásení Kremľa priamo nespomína. (TASR)

5. 8. 2022
|
20:34
|
Svet

Ukrajina vyzvala na rozšírenie dohody o vývoze obilnín aj o ďalšie produkty.  "Aký je rozdiel medzi obilím a železnou rudou?" pýtal sa námestník ukrajinskej ministerky hospodárstva Taras Kačka. (TASR)

5. 8. 2022
|
20:05
|
Domov

Na Slovensku nie je zaznamenaná zvýšená radiácia. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia v súvislosti s požiarom blízko ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne.

SHMÚ v najbližších dňoch nepredpokladá výskyt prúdenia z rizikovej oblasti smerom nad Slovensko. Počas nasledujúcich dní bude potrebné situáciu aktualizovať. (TASR)

5. 8. 2022
|
19:33
|
Svet

Lotyšsko prestalo vydávať víza ruským občanom na dobu neurčitú . Dôvodom je vojna na Ukrajine

"Lotyšské veľvyslanectvo v Rusku pozastavilo prijímanie žiadostí o víza pre občanov Ruskej federácie na dobu neurčitú. Výnimkou je účasť na pohrebe blízkeho príbuzného (v Lotyšsku)," napísalo lotyšské veľvyslanectvo v Moskve.

Riga v uplynulom období obmedzila vydávanie víz pre Rusov a udeľovala ich len z humanitárnych dôvodov. Lotyšsko napríklad vydalo povolenia na pobyt veľkému počtu ruských novinárov, ktorí už v Rusku nemohli pracovať pre úradné obmedzovanie médií. (TASR)

5. 8. 2022
|
18:51
|
Svet

Rusko zakázalo západným investorom predávať podiely v bankách a energoprojektoch. Príslušný dekrét podpísal prezident Putin. Moskva tak reaguje ďalšími odvetnými krokmi na západné sankcie.

Dekrét s okamžitou platnosťou zakazuje investorom z krajín, ktoré uplatňujú sankcie proti Rusku, aby predávali svoje aktíva v projektoch, pri ktorých platia dohody o deľbe produkcie, ďalej podiely v bankách, strategických podnikoch, firmách produkujúcich energetické zariadenia, ako aj iných projektoch v oblastiach od produkcie ropy a plynu až po uhlie a nikel. V určitých prípadoch však ruský prezident môže udeliť výnimku a proces predaja nechať pokračovať.

Zákaz pokrýva takmer všetky veľké projekty v oblasti financií a energetiky, v ktorých zahraniční investori ešte stále majú podiely. Týka sa aj ropných a plynárenských projektov Sachalin-1 a Sachalin-2. To sa týka aktív firmy Shell a japonských spoločností Mitsui a Mitsubishi. V hľadaní možností na odchod z Ruska pokračujú talianske banky UniCredit a Intesa, americká Citi a rakúska Raiffeisen. (TASR)

5. 8. 2022
|
18:45
|
Svet

Ruský vpád na Ukrajinu nie je tragédiou len pre ľudí, ale aj pre zvieratá a prírodu. Delfíny hynú, pretože sonary plavidiel ich ženú na pláže. Aj keď agresor nepoužíva chemické zbrane, aj konvenčné zbrane kontaminujú pôdu na desaťročia. (SME)

Zdroj TASR/AP
5. 8. 2022
|
17:22
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu ruská armáda stratila 41 650 vojakov. Za uplynulý deň na Ukrajine padlo 150 ruských vojakov. Uviedlo to ukrajinské ministerstvo obrany.

Podľa Kyjeva ruské sily za uplynulý deň stratili aj 3 tanky, 6 obrnených bojových vozidiel, 4 delostrelecké systémy a 5 systémov protivzdušnej obrany.

Celkovo tak Rusko na Ukrajine doteraz prišlo o 1 792 tankov, 4 032 obrnených bojových vozidiel, 950 delostreleckých systémov a 123 systémov protivzdušnej obrany. Údaje nebolo možné nezávisle overiť. (The Guardian)

5. 8. 2022
|
17:12
|
Svet

Putin dúfa v podpísanie dohody na posilnenie obchodných a ekonomických vzťahov medzi Ruskom a Tureckom. Vyhlásil to na stretnutí s prezidentom Erdoganom v Soči. Poďakoval sa mu tiež za pomoc pri obnovení vývozu ukrajinských obilnín. (TASR)

Vladimir Putin prijal v Soči tureckého prezidenta Erdogana.
Zdroj TASR/AP
5. 8. 2022
|
16:45
|
Svet

Ukrajinská vláda schválila zoznam ruského majetku aj majetku na území Ukrajiny, ktorý skonfiškuje štát. Ide o stovky budov, pozemkov či finančných aktív.

"Toto všetko je rozdelené do troch kategórií. Prvou kategóriou je majetok, ktorý patrí ruskému štátu. Druhou kategóriou je majetok, ktorý patrí sankcionovaným občanom a spoločnostiam z Ruska. Treťou kategóriou sú aktíva ruských bánk. Vláda schválila prezidentský dekrét, v ktorom sa navrhuje skonfiškovať 903 predmetov, ktoré patria ruskému štátu, 79 predmetov sú podnikové práva, 824 predmetov je majetok. Ako sme sľúbili, odoberáme všetky tieto ruské aktíva v prospech ukrajinských občanov, robíme to systematicky a v súlade so všetkými postupmi,“ povedal premiér Denys Šmyhal.

Skonfiškovaný majetok sa podľa neho premení na hotovosť, ktorá bude použitá na obranu a obnovu Ukrajiny. (Unian)

5. 8. 2022
|
15:45
|
Svet

Rusko kvôli podozreniu z vlastizrady zatklo v Novosibirsku popredného ruského odborníka na hypersoniku Alexandra Šipljuka. Ide už o tretieho vedca z mesta, ktorého bezpečnostné zložky zadržali na základe rovnakého obvinenia.

Šipljuk je riaditeľom novosibirského ústavu teoretickej a aplikovanej mechaniky. Ústav úrady prehľadali, odborníka odviezli do moskovskej väzobnej väznice Lefortovo.

Šipljuk sa profesionálne sústredil najmä na vývoj metód pre aerofyzikálny výskum a aerodynamiku hypersonických lietadiel, teda strojov lietajúcich rýchlosťou vyššou ako rýchlosť zvuku.

Z rovnakého ústavu ako Šipljuk pochádza Anatolij Maslov, ktorého zadržala ruská tajná služba FSB na konci júna. Podľa zdroja TASS bol Maslov zadržaný kvôli poskytovaniu citlivých dát, ktoré súviseli s hypersonikou.

Na začiatku júla vo väzenskej väznici v Moskve zomrel fyzik Dmitrij Kolker, ktorého predtým tiež FSB odviezla z Novosibirska. Vedcov v poslednom štádiu rakoviny tajná služba zadržala priamo v nemocnici. (ČTK)

5. 8. 2022
|
15:39
|
Svet

Pápež František rokoval s dvojkou ruskej pravoslávnej cirkvi metropolitou Antonijom, ktorý má na moskovskom patriarcháte na starosti medzinárodné vzťahy. Vatikán o obsahu rozhovorov neinformoval. (ČTK)

5. 8. 2022
|
15:30
|
Svet

Ruský prezident Putin prijal v Soči tureckého prezidenta Erdogana. (SME)

Vladimir Putin (vpravo) prijal v Soči tureckého prezidenta Erdogana.
Zdroj TASR/AP
5. 8. 2022
|
14:20
|
Svet

Rusko vyhostilo 14 zamestnancov bulharského konzulátu a veľvyslanectva ako odpoveď na "nedôvodné" rozhodnutie Sofie vyhostiť z Bulharska ruských diplomatov.

Bulharsko v júni oznámilo, že vyhostí 70 zamestnancov ruskej diplomatickej misie. AFP poznamenáva, že išlo o najväčší celkový počet jednorazovo vyhostených diplomatov z tejto balkánskej krajiny. Sofia tiež ohlásila dočasné uzavretie ruského generálneho konzulátu v meste Ruse na severe Bulharska.

"Radi by sme zdôraznili, že zodpovednosť za následky týchto kontraproduktívnych krokov leží iba na pleciach bulharskej vlády," vyhlásil ruský rezort diplomacie.

Dodal, že "takéto kroky nielenže škodia tradičným zväzkom medzi oboma krajinami, ale tiež svedčia v prospech degradácie Západu, ktorý je ochotný obetovať záujmy svojich partnerov, aby poškodil Rusku". (AFP, TASR)

5. 8. 2022
|
14:17
|
Svet

Mykolajev vyhlásil na celý víkend zákaz vychádzania. Chcú odhaliť osoby kolaborújce s Ruskom. Zákaz sa začne dnes o 23.00 a skončí v pondelok ráno o 5.00 h. 

Podľa nariadenia, ktoré podpísal gubernátor Mykolajevskej oblasti Vitalij Kim, sa ľudia nemôžu pohybovať v uliciach alebo na verejných miestach, ak nemajú potrebné povolenie.

V prípade potreby ich sprevádzajú policajti. Gubernátor upozornil, že nariadenie nesúvisí s hrozbou ruského útoku.

"Neexistujú známky obkľúčenia, no mesto bude cez víkend zatvorené. Prosím vás o pochopenie. Taktiež sa snažíme nájsť kolaborantov. Vo štvrtiach sa budú konať kontroly," uviedol Kim vo videu zverejnenom na telegrame. (Reuters)

5. 8. 2022
|
13:27
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Притягнення екс-прем'єра Фіца до суду займе більше часу. Останній день перед падінням температур. Копія давньоримського човна, який став на якір у Братиславі. Дізнайтеся більше в сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

5. 8. 2022
|
12:28
|
Svet
5. 8. 2022
|
11:33
|
Svet

Stále nie sú jasné ruské úmysly s ukrajinskou Záporožskou jadrovou elektrárňou. Podniknuté kroky v areáli pravdepodobne viedli k ohrozeniu bezpečnosti chodu elektrárne, uvádza britská vojenská rozviedka.

Na mieste zriadili delostrelecké jednotky, ktoré ostreľujú ukrajinské územie na západnom brehu rieky Dneper, a v širšej oblasti elektrárne, najmä v priľahlom meste Enerhodar, jednotky Moskvy odpočívajú.

"Využívajú pri tom chránený štatút jadrovej elektrárne, aby znížili riziko ukrajinských útokov na svoje vybavenie a vojakov," píše rozviedka.

Rizikovým faktorom je aj to, že zariadenie nedostáva náhradné súčiastky a vybavenie z neokupovaných častí Ukrajiny a nepodstupuje kvalifikovanú údržbu. (ČTK)

5. 8. 2022
|
11:11
|
Svet

Rusko je pripravené na úrovni prezidentov rokovať s USA o výmene väzňov, avšak len cez špeciálny komunikačný kanál. Oznámil Lavrov deň po odsúdení americkej basketbalistky Brittney Grinerovej za pašovanie drog. (TASR)

5. 8. 2022
|
11:05
|
Svet

Španielsko pošle Ukrajine asi dve desiatky obrnených transportérov M-113 americkej výroby. Pôvodne chceli poskytnúť tanky nemeckej výroby Leopard 2A4, ktoré má v skladoch, sú však v zlom stave a ich prenos nie je možný. 

Obrnené transportéry M-113 sú staré niekoľko desiatok rokov, španielska armáda ich však postupne modernizovala. Madrid má zhruba 1200 kusov tejto techniky a chystá ich postupné vyradenie zo služby.

Ukrajinská ambasáda v Madride tento týždeň vyzvala španielsku vládu, aby viac prispela na ochranu krajiny pred ruskou agresiou.

Španielsko krajine ponúklo napríklad protivzdušné rakety Aspide. Madrid doteraz poskytol Kyjevu hlavne muníciu, prilby či nepriestrelné vesty v hodnote 37 miliónov eur čo je medzi NATO jedenásta najnižšia suma. (ČTK)

5. 8. 2022
|
09:38
|
Domov

Slovenskými hranicami prišlo z Ukrajiny 2 752 ľudí. Odišlo späť 2 637 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 154 žiadateľov, celkovo udelili 88 344 dočasných útočísk. Spolu z Ukrajiny prišlo 667 910 ľudí a odišlo späť 426 859 ľudí. (SME)

5. 8. 2022
|
09:36
|
Svet

Ruské sily podľa rannej zvodky ukrajinského generálneho štábu útočia v smere na Bachmut a Avdijivku v Doneckej oblasti.  Ukrajinský generál Oleksij Gromov potvrdil, že ukrajinskí obrancovia sa stiahli z dedín Semihirja a Dolomitne.

Boje sa odohrávajú okrem iného o dediny Soledar severne od Bachmutu a Pisky blízko Donecka.

Ukrajinská armáda medzitým pokračuje v napádaní ruských logistických a veliteľských bodov v oblasti, zasiahnuté bolo podľa ukrajinských zdrojov ruské veliteľstvo v Čornobajivke na predmestí Chersonu a muničný sklad v obci Nova Majačka východne od oblastnej metropoly. (ČTK)

5. 8. 2022
|
08:57
|
Svet
Dôležité

Ukrajinu opustili ďalšie tri lode s celkovo 58-tisíc tonami kukurice, informovalo turecké ministerstvo obrany. Stalo sa tak v rámci dohody o obnovení vývozu potravín z ukrajinských prístavov blokovaných ruskou inváziou.

Loď Navistar, plaviaca sa pod panamskou vlajkou s nákladom 33-tisíc ton kukurice, smeruje z Odesy do Írska. Loď prejde kontrolou v medzinárodnom koordinačnom centre pri Istanbule, ktoré vzniklo na základe dohody medzi OSN, Tureckom, Ruskom a Ukrajinou.

Druhá loď Rojen, ktorá pláva pod maltskou vlajkou a vezie 13-tisíc ton kukurice, vyplávala z prístavu Čornomorska a mieri do Británie. Tretia loď Polarnet, plaviaca sa pod tureckou vlajkou, vyrazila tiež z Čornomorska a jej konečnou destináciou je čiernomorský prístav Karasu v Turecku. Aj tieto dve plavidlá budú skontrolované inšpekčným tímom. (ČTK)

Nákladná loď Navi-Star prevážejúca náklad kukurice vyráža z prístavu v Odese.
Zdroj TASR/AP
5. 8. 2022
|
08:09
|
Svet

Ruská armáda ostreľovala obytné štvrte v Dnepropetrovskom regióne, informuje náčelník regionálnej vojenskej správy Dnepropetrovsk Valentin Rezničenko. (NEXTA)

5. 8. 2022
|
07:43
|
Svet

Protiofenzíva Ukrajiny v Chersonskej oblasti núti ruskú armádu k zmenám. Ukrajina sa pravdepodobne chopí iniciatívy a Rusko bude musieť prerozdeliť sily a prehodnotiť priority, informuje americký Inštitút pre výskum vojny.

Ak sa Kyjevu bude aj naďalej dariť tlačiť na ruské sily, čakajú Moskvu zložité rozhodnutia, uviedli vo svojom pravidelnom hodnotení bojov analytici.

"Ruské sily čoraz častejšie presúvajú jednotky a vybavenie do Chersonskej oblasti a západnej časti Záporožskej oblasti na úkor svojich snáh o obsadenie Slovjanska a Siverska, ktorých zrejme zanechali," uviedol ISW. Armáda tiež presúva vojenskú techniku - najmä delostrelectvo a letectvo - na anektovaný polostrov Krym z iných častí Ukrajiny. (SME)

5. 8. 2022
|
07:17
|
Svet

V meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny bolo počuť silné výbuchy. Starosta mesta Oleksandr Sienkevyč informoval, že explózie nastali okolo 6:58 miestneho času a vyzval obyvateľov, aby sa nepribližovali k oknám. (Kyiv Independent)

5. 8. 2022
|
06:31
|
Svet

Amnesty International ospravedlňuje činy Ruska, vyhlásil ukrajinský prezident. Činy Ruska označil za terorizmus. Reagoval tak na správu, podľa ktorej Kyjev ohrozuje civilistov umiestňovaním vojakov v obytných oblastiach.

"Amnesty International sa pokúsila "amnestovať tento teroristický štát a presunúť zodpovednosť z agresora na obeť", uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom videopríhovore.

"Neexistuje žiadna okolnosť, ani len hypoteticky, na základe ktorej by sa akýkoľvek ruský útok voči Ukrajine stal oprávneným. Agresia proti nášmu štátu je nevyprovokovaná, invazívna a teroristická," dodal.

Správu kritizovali aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a minister obrany Olexij Reznikov. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak zdôraznil, že ukrajinské ozbrojené sily podnikajú všetky opatrenia na presun civilistov do bezpečnejších oblastí. (TASR)

4. 8. 2022
|
22:58
|
Svet
Dôležité

Európska únia uvalila sankcie na bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a jeho syna Olexandra. Dôvodom sú obvinenia z účasti na ohrozovaní bezpečnosti Ukrajiny.

Rada EÚ v oznámení uviedla, že Janukovyčovcov pridala na zoznam osôb, subjektov a orgánov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia zavedené v reakcii na neodôvodnenú a nevyprovokovanú ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine. Sankcie znamenajú zákaz vydania víz EÚ a zmrazenie ich majetku v Únii.

Janukovyč a jeho syn zohrávajú rolu "pri narúšaní alebo ohrozovaní územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny, ako aj jej stability a bezpečnosti", píše sa vo vyhlásení.

Sankcie voči Olexandrovi Janukovyčovi sa týkajú aj finančných transakcií so separatistickými skupinami v Donbase na východe Ukrajiny.

Proruský Janukovyč bol prezidentom od roku 2010, zosadili ho počas protestov v roku 2014, keď odmietol podpísať asociačnú dohodu s EÚ. Utiekol do Ruska a v rodnej krajine ho za vlastizradu v neprítomnosti odsúdili na 13 rokov väzenia.

Sankčný dokument publikovaný vo štvrtok v Úradnom vestníku EÚ obviňuje Janukovyča z toho, že plánuje návrat k moci ak by sa Rusku počas invázie na Ukrajine podarilo zvrhnúť prezidenta Volodomyra Zelenského. (TASR)

4. 8. 2022
|
21:36
|
Svet
Dôležité

Z Ukrajiny vyplávajú zajtra tri lode naložené obilím, oznámil turecký minister obrany Hulusi Akar. Oznam prišiel deň po tom, ako prvá loď s ukrajinskými obilninami preplávala Bosporským prielivom a pokračovala do Libanonu.

"Je naplánované, že zajtra vyplávajú od ukrajinského pobrežia tri lode," citovala ministra turecká tlačová agentúra Anadolu. Umožňuje to dohoda medzi Moskvou a Kyjevom, sprostredkovaná Tureckom a OSN, ktorá ruší ruskú blokádu ukrajinského pobrežia.

Anadolu tiež oznámila, že turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu telefonicky hovoril o uplatňovaní dohody v praxi s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, ale ďalšie podrobnosti nezverejnila.

Ukrajina tento týždeň informovala, že má 16 ďalších lodí naložených obilninami a sú pripravené vyplávať z prístavov. Rusko a Ukrajina sú hlavnými dodávateľmi pšenice a ďalšieho obilia. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko využíva Krym ako logistické centrum, cez Kerčský most presúva vojakov aj techniku Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 809
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 678
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 780
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 658
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 4 599
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 465
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 137
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 566
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Urologička Patrícia Häuserová.

Ochorením trpia častejšie ženy než muži.


8. aug
Otvorenie novej prevádzky rýchleho občerstvenia namiesto McDonald´s v Moskve.

Namiesto Instagramu Rosgram, namiesto Coca-Coly Ivan - čaj… Sankcie nás nezlomia.


9. aug
Bývalý americký prezident Barack Obama.

Obamove pamäte hovoria o lídroch s víziami a uvoľňujú miesto ďalším.


11. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 11 h

Neprehliadnite tiež

Na Charkov znovu dopadajú bomby.

Posledné štyri mesiace žije 92-ročná Marija v podzemí so svojou dcérou, zaťom a rodinnou mačkou.


ČTK 3 h

Dva hlavné mosty na rieke Dneper v Chersonskej oblasti sa už zrejme nedajú použiť na prepravu vojenskej techniky.


TASR 4 h
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 11 h
Súdny príkaz

U Trumpa sa našli utajované dokumenty.


TASR 19 h
SkryťZatvoriť reklamu