KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajinský národný park Tuzly na pobreží Čierneho mora láka návštevníkov najmä bielym pieskom a mnohými lagúnami. "Za normálnych okolností je to tu ako v nebi," opisuje jeho riaditeľka Iryna Vychrysťuková.
Teraz však tamojšie pláže pokrývajú míny či hnijúce mŕtvoly delfínov, ktoré vystrašené zo sonarov ruských ponoriek a vojnových lodí uviazli na plytčine, približuje pre NPR.
Napriek tomu je na tom Tuzly lepšie ako iné chránené oblasti na Ukrajine. Napríklad Čiernomorská biosférická rezervácia, najväčší národný park v krajine ležiaci pri meste Cherson, je úplne pod kontrolou ruských vojakov.
Prítomnosť ruských jednotiek a ich techniky na Ukrajine nie je len ľudskou, ale aj environmentálnou katastrofou. Následky vojny na životné prostredie môžu navyše negatívne ovplyvniť zdravie ľudí vrátane tých za hranicami Ukrajiny.

Neznámy rozsah škôd
Ruská invázia na Ukrajine spôsobuje "absolútnu spúšť tamojšieho životného prostredia", hovorí pre SME Erika Weinthalová, profesorka environmentálnej politiky na prestížnej Dukeovej univerzite. Neustále bombardovanie a ostreľovanie podľa nej výrazne znečisťuje ovzdušie aj vodu a prispieva ku kontaminácii pôdy nebezpečnými látkami.
Ruské jednotky na Ukrajine už podľa nej zničili mnohé ekosystémy. Za všetky vyberá príklad zničených mokradí, ktoré sú nevyhnutné pri zabraňovaní povodniam.
"Ruská okupácia zasiahla už takmer 44 percent chránených oblastí na Ukrajine," hovorí pre SME Jevhenija Zasiadková z ukrajinskej environmentálnej organizácie Ecoaction.