Kľúčové udalosti:
- Štáty EÚ sa zhodli na pravidlách obmedzenia spotreby plynu.
- Rusi sa pripravujú na ukrajinskú protiofenzívu v Chersonskej oblasti.
- EÚ predĺžila ekonomické sankcie proti Rusku do konca januára.
- Ruská armáda útočila na ukrajinské mestá Odesa, Mykolajiv aj Charkov.
- Rusko vedie otvorenú plynovú vojnu proti Európe, tvrdí ukrajinský prezident.
- Fico sa objavil v zozname 75 osôb, ktoré podporujú ruskú propagandu.
Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme podrobne sledovať opäť od rána.
Kyjev má v pláne uzavrieť s Medzinárodným menovým fondom do konca roka úver vo výške 15 až 20 miliárd dolárov. Žiadosť už predložili. Ukrajina kvôli vojne čelí v tomto roku poklesu ekonomiky o 35 až 45 percent.
Jej mesačný fiškálny deficit predstavuje päť miliárd dolárov, čo predstavuje zhruba 2,5 percenta predvojnového HDP krajiny. Tá je závislá od zahraničného financovania od západných spojencov.
Kyjev teraz samostatne rokuje so zahraničnými držiteľmi svojich štátnych dlhopisov o dvojročnom odklade splátok. Ubúdajúce finančné zdroje chce podľa vyjadrenia vlády sústrediť na odrážanie útoku ruských vojsk.
Ukrajinskú žiadosť o odklad splátok už podporila skupina západných vládnych veriteľov, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Kanadu, Britániu, Francúzsko, Nemecko a Japonsko.
Ukrajinskí zákonodarcovia inštruovali ministerstvo financií, aby odklad splátok dlhopisov v hodnote okolo 20 miliárd dolárov dorokovali do 15. augusta.
Začiatkom septembra by Ukrajina mala splatiť asi 1,2 miliardy dolárov. Kyjev v rámci svojho plánu chce zahraničným veriteľom ponúknuť dodatočné úrokové platby hneď, ako sa odklad splácania dlhopisov skončí. (ČTK)
Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz je v platobnej neschopnosti. Firma pred vypršaním odkladného termínu neuhradila dlžné platby za medzinárodné dlhopisy v hodnote okolo 335 miliónov dolárov.
Naftogaz vo vyhlásení napísal, že sa mu nepodarilo získať podporu veriteľov pre návrh na zmrazenie platieb z niektorých svojich dlhopisov na dva roky. Firma rokovania s veriteľmi začala minulý týždeň.
"Naftogaz nedostal súhlas kabinetu ministrov Ukrajiny s vykonaním nevyhnutných platieb," uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
Výsledkom tohto rozhodnutia je, že firma nie je schopná splniť svoje dlhové záväzky. Naftogaz však dodal, že spolupracuje s príslušnými stranami na začatí rokovaní o novom návrhu na riešenie dlhov, ktorý vypracoval kabinet. (ČTK)
Britský premiér Johnson udelil ukrajinskému prezidentovi Zelenskému známu Cenu Sira Winstona Churchilla za líderstvo a neuveriteľnú odvahu, vzdor a dôstojnosť tvárou v tvár Putinovej barbarskej invázii, uvádza sa vo vyhlásení.
Zelenskyj si ocenenie váži a poznamenal, že je to pre neho „mimoriadna pocta“.
„Toto ocenenie by bolo nemožné, keby celý ukrajinský ľud nepovstal na obranu slobody pred tyraniou, ktorá sa nás snaží vrátiť do najhoršieho. Ukrajina a celá Európa si vždy budú pamätať tých, ktorí bez váhania prišli na pomoc našim ľuďom a samotnej myšlienke slobody. Demokracie sveta sú schopné zastaviť akúkoľvek tyraniu,“ skonštatoval ukrajinský prezident.
Volodymyr’s courage, defiance and dignity – all Churchillian qualities – have moved the hearts of millions and stirred a global wave of solidarity. https://t.co/BGZDFenIzU
Ukrajinská polícia zaznamenala na okupovaných územiach prudký rast zločinov, a to najmä vrážd a krádeží áut. Celková kriminalita pritom na Ukrajine v prvom polroku klesla o 25 percent.
Vedúci odboru kriminálneho vyšetrovania Vadym Dzjubynskýj podľa novín Ukrajinská pravda pripísal značnú časť zločinov na okupovaných územiach ruským vojakom.
Pokles kriminality vo vnútri Ukrajiny zase pripísal masovej migrácii ľudí, zavedeniu zákazu vychádzania a práci poriadkových síl a hliadok domobrany. Polícia tam zaznamenala pokles počtu krádeží, lúpeží a prepadnutí. Naopak v okupovaných oblastiach od mája stúpol počet ukradnutých áut o 86 percent. (ČTK)
Ruská armáda rozmiestňuje na svojom južnom krídle ďalšie sily, čím posilňuje svoje pozície v Chersonskej a Zaporožskej oblasti. Pohyb ťažkej techniky by mohol byť reakciou Ruska na očakávanú ukrajinskú protiofenzívu.
Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinských predstaviteľov i overené videá na sociálnych sieťach.
Viaceré príspevky na ukrajinských účtoch na sociálnych sieťach odkazujú na pohyb ťažkej vojenskej techniky na vlakoch alebo dopravné zápchy na diaľniciach z polostrova Krym a do Chersonskej oblasti. (CNN)
Rusko podnikne ďalšie kroky k prevzatiu zahraničných majetkových podielov v energetických projektoch s tým, že by mohlo získať akcie v arktickom ropnom poli, ktoré v súčasnosti vlastnia francúzske a nórske spoločnosti.
Ruská vláda uviedla, že schválila návrh, aby ruská ropná spoločnosť Zarubežneft získala podiely francúzskej firmy TotalEnergies a nórskeho Equinoru v projekte Charjaga v Arktíde. Tento krok dáva Zarubežneftu možnosť získať 90 percent akcií projektu. Zostatok drží iná ruská spoločnosť. (SITA)
Ruskí okupanti rozdávajú obyvateľom Mariupoľa „pitnú“ vodu obsahujúcu baktérie, ktoré sa charakteristicky vyskytujú vo výkaloch. Dobrovoľníkom sa podarilo odobrať vzorku vody a odniesť ju na analýzu na územie kontrolované Ukrajinou. (Ukrajinská pravda, SITA)
NASA zatiaľ od svojich ruských partnerov nedostal žiadne "oficiálne" oznámenie o ich zámere opustiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu "po roku 2024", o ich plánoch budú ešte diskutovať.
Samotná NASA plánuje po roku 2030 vystúpiť z projektu ISS, keďže prechádza na spoluprácu s komerčnými vesmírnymi stanicami.
Riaditeľka projektov ISS v rámci NASA Robyn Gatensová súčasne naznačila, že Rusko možno uvažuje podobne.
Na otázku, či si želá ukončenie vzťahov medzi USA a Ruskom v oblasti výskumu a využívania vesmíru, Gatensová odpovedala záporne: "Nie, v žiadnom prípade."
"Boli dobrými partnermi, tak ako všetci naši partneri, a chceme spoločne pokračovať v partnerstve, aby sme pokračovali v prevádzke vesmírnych staníc aj v ďalšom desaťročí," uviedla. (TASR)
Rusko plánuje koncom augusta uskutočniť strategické vojenské cvičenia na východe krajiny. Agentúra Interfax napísala, že na pravidelných cvičeniach „Vostok“ sa zúčastnia armády bližšie nešpecifikovaných krajín. (The Guardian)
Ruský prezident Putin sa 5. augusta stretne s tureckým prezidentom Erdoganom v Soči. Informoval o tom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (The Guardian)
Keby sme aj chceli vymyslieť podnikateľsko-kriminálnu postavičku, na ktorej by sme chceli ilustrovať moderné dejiny Ukrajiny, ťažko by sa podarilo nakresliť niečo lepšie ako Rinata Achmetova. Píše v komentári Peter Tkačenko. (SME)
Týždeň na Ukrajine: Rusi už majú problém útočiť, Ukrajinci cítia svoju šancu, dohoda o obilí je stále neistá, aj fotografie z mobilov sa dajú použiť ako dôkaz vojnových zločinov. (SME)
Fico tvrdí, že ho označili za dezinformátora, lebo má iný názor na vojnu. Napísal to na sociálnej sieti Facebook. Na Ukrajine podľa neho prebieha vojna medzi Spojenými štátmi a Ruskom.
"Presnejšie povedané, každý, kto má iný názor ako ukrajinský prezident, je zločinec. Taká je liberálna demokracia, aj na Slovensku," napísal Fico.
Sulík si je istý, že Slovensko je plynom dobre zásobené. V rámci úsporného plánu EÚ vyrokoval výnimky. Nemci však pred optimizmom varujú, Maďari ako jediní dohodu nepodporili. (SME)
Nemecko dodalo Ukrajine salvové raketomety typu Mars II, oznámila ministerka obrany Christine Lambrechtová s tým, že okrem toho Berlín ukrajinským silám doručil aj tri ďalšie samohybné húfnice typu PzH 2000.
Lambrechtová dodala, že v septembri má byť na Ukrajinu privezený delostrelecký detekčný radar typu Cobra. "Zmluva je už podpísaná, teraz sa začne výcvik ukrajinských vojakov na prácu s týmto vysoko sofistikovaným systémom," povedala ministerka.
📰German Defense Ministry https://t.co/bCdrC3VklJ
Rusko udelilo Googlu pokutu za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. Pokutu dve miliardy rubľov má zaplatiť za zneužitie dominantného postavenia na trhu s videohostingom.
"Preštudujeme si text oficiálneho rozhodnutia, aby sme definovali naše ďalšie kroky," uviedol Google. Internetový vyhľadávač musí zaplatiť pokutu do dvoch mesiacov od nadobudnutia platnosti.
Rusko v uplynulých mesiacoch udelilo ruskej dcére spoločnosti Google množstvo pokút. Minulý týždeň jej súd nariadil zaplatiť 21,1 miliardy rubľov za to, že opakovane odmietla odstrániť obsah, ktorý Moskva považuje za nezákonný, ako napríklad "falošné správy" o ruskej invázii na Ukrajinu. (TASR)
Koordinačné centrum pre export ukrajinského obilia má začať fungovať v stredu, informovalo turecké ministerstvo obrany. Do Istanbulu kvôli tomu pricestuje aj ruská delegácia. (SITA)
Rusko tvrdí, že status plynovej turbíny pre Nord Stream 1 je stále nejasný. Sergej Lavrov povedal, že Moskva stále nedostala riadne vysvetlenie o stave turbíny, ktorá bola na oprave v Kanade.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov už predtým uviedol, že turbína ešte stále nedorazila, ale Moskva dúfa, že bude nainštalovaná "čo najskôr". Ruský Gazprom zas v pondelok oznámil, že dostal dokumentáciu o turbíne, no niektoré problémy a riziká pretrvávajú. (TASR)
Rusko vysiela na Ukrajinu pred chystanými referendami PR špecialistov. Ruskí špecialisti dorazili napríklad do Melitopolu, kde už majú svoju základňu.
Podľa informácií ukrajinského odbojového centra je ich úlohou vytvoriť občianske hnutie, ktoré bude najímať ľudí, aby sa zúčastnili zinscenovaných akcií na podporu referenda.
Obrázok podporných akcií má byť adresovaný predovšetkým obyvateľom Ruska a prispieť k zníženiu nespokojnosti niektorých Rusov s vojnou na Ukrajine.
Podobné centrum vzniklo tiež v Berďansku, ďalšom meste Záporožskej oblasti. (ČTK)
Slovensko dosiahlo na rokovaní Rady EÚ niekoľko výnimiek zo znižovania spotreby plynu, tvrdí ministerstvo hospodárstva. Úspory by sa nemali dotknúť priemyslu, rovnako sa použije výhodnejšie referenčné obdobie.
Energetickí ministri krajín EÚ sa dohodli na mechanizme pre znižovanie spotreby plynu a dosiahnutie úspory 15 percent.
Zatiaľ čo priemerná spotreba plynu v ôsmich mesiacoch od augusta do marca za posledných 5 rokov predstavovala 3,674 miliardy metrov kubických, tento rok od 1. augusta do 31. marca budúceho roka je spotreba stanovená v zmysle aktuálne dosiahnutej dohody a po zohľadnení požadovaných úspor na 3,874 miliardy metrov kubických, čiže o 200 miliónov kubických metrov viac.
Mechanizmus pre povinné úspory sa využije len po vyhlásení stavu pohotovosti piatimi krajinami EÚ a po schválení Radou.
Členské štáty sa po vyhlásení takejto pohotovosti zaväzujú dosiahnuť 85 percent spotreby z vopred určeného referenčného obdobia. Nariadenie pritom zohľadňuje aj mieru naplnenia zásobníkov a do povinnosti úspor nezahrňuje kritický priemysel, ako chemický, hutnícky a podobne. Zároveň zohľadňuje aj nárast spotreby počas obdobia po pandémii. (SME)
Británia uvalila sankcie na synovcov oligarchu Alishera Usmanova, ktorý má úzke väzby na Kremeľ. Sankcie zasiahli aj vedúcich predstaviteľov separatistických regiónov na východe Ukrajiny či ministra spravodlivosti Konstantina Čujčenka. (The Guardian)
Ruské sily vystrelili na Mykolajivskú oblasť 18 rakiet, informoval gubernátor oblasti Vitalij Kim a dodal, že niektoré rakety zneškodnila ukrajinská protivzdušná obrana. Počet zostrelených rakiet nekonkretizoval. (SITA)
Európska únia predlžuje sankcie voči Rusku do januára 2023, teda o ďalších šesť mesiacov. Sankcie boli prijaté po anexii Krymu v roku 2014 a výrazne rozšírené po tohtoročnej februárovej invázii na Ukrajinu. (The Guardian)
Po ukrajinskom ostreľovaní vypukol požiar v sklade paliva v Donecku, tvrdí Ruskom dosadený starosta Olexij Kulemzin. Podľa záchranných zložiek sa nikto nezranil.
Doneck je hlavným mesto separatistickej Doneckej ľudovej republiky. Jej nezávislosť okrem Ruska uznáva Sýria a Severná Kórea, píše Reuters.
Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že v Doneckej a Mykolajivskej oblasti zničila jeho armáda osem ukrajinských skladov s raketami a muníciou. Tieto správy nie je možné nezávisle overiť. (TASR)
Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder pricestoval do Moskvy na dovolenku. Stretnutie prezidenta Putina s nemeckým politikom naplánované nie je, ale hovorca Kremľa nevylúčil že medzi nimi dôjde "ku kontaktu".
Bývalý kancelár v Nemecku čelí tvrdej kritike za to, že dostatočne neodsúdil pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu a že sa spočiatku odmietal vzdať členstva v dozorných radách ruských štátnych energetických podnikov.
Schröder okrem iného pôsobil v spoločnostiach Nord Stream a Nord Stream 2, v koncerne Rosnefť a uchádzal sa aj o členstvo v dozornej rade Gazpromu.
"Som tu na pár dní na dovolenke. Moskva je pekné mesto, "povedal dnes Schröder spravodajcovi televízie n-Tv. Na novinárovu poznámku, že je blízko centrály Rosnefti, odpovedal: "Naozaj? Ach áno, máte pravdu. " (ČTK)
Štáty EÚ sa pre očakávané obmedzenie dodávok plynu z Ruska dohodli na pravidlách obmedzenia spotreby pre nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu. Po prvej časti rokovania ministrov energetiky o tom informovalo české predsedníctvo Rady EÚ.
Ministri rokovali o upravenom návrhu Európskej komisie, ktorý počíta s dobrovoľnými úsporami vo výške 15 percent oproti priemernej spotrebe z posledných piatich rokov. Jeho súčasťou je aj možnosť vyhlásenia plynovej núdze, v ktorej budú úspory povinné. Viaceré štáty si z pôvodného návrhu vymohli ústupky.
(DPA, ČTK)Tok ruského plynu cez Nord Stream 1 pred stredajším očakávaným znížením dodávok slabne. Cena plynu pre európsky trh s dodaním v auguste prvýkrát od marca presiahla 190 eur za megawatthodinu. (ČTK)
Robert Fico sa objavil v zozname 75 osôb, ktoré podporujú ruskú propagandu. Na zoznam zaradilo lídra Smeru ukrajinské Centrum boja proti dezinformáciám, píše web Euractiv.
V zozname sa nachádzajú politici, vedci či novinári, ale zo strednej Európy je tam okrem Fica len poľský historik a politológ Tomasz Jankowski.
Podľa centra Fico tvrdí, že Ukrajina na rozdiel od Ruska neplní podmienky Minských dohôd, že sa nedá preukázať ruská zodpovednosť za konflikt na Ukrajine, a že Západ by mal zrušiť sankcie voči Moskve. (SME, euractiv)
Na Ukrajinu dorazilo prvých šesť obrnených vozidiel Stormer z Británie, informoval Kyjev. "Som si istý, že naši bojovníci ich veľmi dobre využijú," napísal ministra vnútra Anton Heraščenko. (ČTK)
Ukrajinské médiá zdieľajú videá z bombardovaného mesta Zatoka v Odeskom regióne.
Ruský Gazprom bez upozornenia prudko zvýšil tlak v plynovode smerujúcom cez Ukrajinu, ktorý dodáva surovinu do Európy. Uviedol to prevádzkovateľ ukrajinskej plynovodnej siete GTSOU.
GTSOU upozornil, že prudké zvýšenie tlaku môže viesť k mimoriadnym situáciám vrátane vytvorenia prasklín v potrubí. Preto je nevyhnutné, aby sa o tom firmy informovali vopred. Gazprom sa k informácii z ukrajinskej strany nevyjadril.
Napriek pokračujúcemu vojnovému konfliktu Rusko naďalej dodáva plyn cez Ukrajinu. Od stredy by však mali dodávky cez Nord Stream 1 klesnúť na 33 miliónov m3 denne. Využitých tak bude iba 20 percent jeho prepravnej kapacity. (TASR)
Invázia Ruska na Ukrajinu pripravila o život 358 detí, 690 utrpelo zranenia, informovala o tom generálna prokuratúra. Dodala, že najväčší počet týchto bol zaznamenaný v Doneckej oblasti, kde prebiehajú jedny z najťažších bojov. (TASR)
Hraničnými priechodmi s Ukrajinou prešlo v pondelok na Slovensko 2 020 osôb. Z toho bolo 623 mužov, 992 žien a 405 detí. O dočasné útočisko požiadalo 184 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 2 608 osôb.
"Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 15 policajtov, 18 hasičov, 68 colníkov, 83 vojakov, päť dobrovoľníkov, traja duchovní a 22 zamestnancov migračného úradu," informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.
Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na Slovensko od vypuknutia vojny na Ukrajine, je 638 399. Od marca Slovensko udelilo 87 019 dočasných útočísk. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo od začiatku vojny 394 633 ľudí. (TASR)
Okupanti prišli v priebehu 24 hodín prišli o ďalších 170 vojakov, celkovo o 39 870, tvrdí ukrajinské velenie. Obrancovia zneškodnili aj jeden vrtuľník, ďalších sedem tankov, štyri delostrelecké a jeden protivzdušný systém.
Slovenská armáda chce mať právo zostreliť dron, ktorý bez povolenia preletí nad vojenským objektom. Majitelia dronov tieto objekty narúšajú často z neznalosti, ale niekedy aj s úmyslom fotografovať, tvrdí ministerstvo obrany. (SME)
Pentagon potvrdil dodávku novej série zbraní na Ukrajinu. Ďalší balík zahŕňa okrem iného štyri ďalšie raketové systémy HIMARS a 580 explozívnych dronov Phoenix Ghost. Ukrajina tak bude môcť využiť 16 systémov HIMARS. (DW News)
Expremiér Mikuláš Dzurinda sa stal členom medzinárodnej pracovnej skupiny zaoberajúcej sa bezpečnostnými garanciami pre Ukrajinu. Mala by podľa jeho slov slúžiť ako konzultačná platforma ukrajinského vedenia.
"Ukrajina vzdoruje vojenskej agresii Ruska, ale jej politické vedenie premýšľa aj o povojnovom vývoji Ukrajiny," uviedol Dzurinda.
Dodal, že by mala dostať od medzinárodného spoločenstva také bezpečnostné garancie, ktoré jej umožnia povojnovú obnovu a udržateľný rozvoj.
"Keď sa táto vojna skončí, Ukrajina bude potrebovať spoľahlivé a účinné bezpečnostné záruky od spojeneckých krajín," píše sa v tlačovom vyhlásení skupiny zverejnenom na webstránke medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Rasmussen Global, ktorú založil dánsky expremiér a bývalý šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.
Ten je zároveň spolupredsedom uvedenej medzinárodnej pracovnej skupiny pre bezpečnostné garancie, ktorej prvé stretnutie sa konalo v nedeľu v Kyjeve. Záruky by mali zabrániť tomu, aby v budúcnosti došlo k ďalšej agresii zo strany Ruska. (TASR)
Členské štáty Európskej únie sa zhodli na pláne, ktorý má obmedziť spotrebu plynu a stanoviť podmienky pre vyhlasovanie plynovej núdze. Dohodu by mali na mimoriadnom rokovaní schváliť ministri energetiky.
Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje. Plán má znížiť riziko vyplývajúce z možného úplného prerušenia dodávok ruského plynu do EÚ.
Unijná exekutíva navrhla, aby členské krajiny dvadsaťsedmičky kvôli očakávanému výpadku dodávok z Ruska obmedzili od augusta do marca spotrebu plynu o 15 percent oproti priemeru z minulých piatich rokov. Tento cieľ by mal byť dobrovoľný, Brusel by však podľa návrhu mohol po konzultácii s členskými krajinami vyhlásiť stav plynovej núdze a urobiť tak zníženie spotreby v celej EÚ povinným.
Ukrajina usporiada 23. augusta ďalší summit takzvanej krymskej platformy, oznámila námestníčka ministra zahraničných vecí Emine Džepparová.
Platforma pre deokupáciu Krymu je iniciatívou ukrajinského vedenia. Jej cieľom je koordinácia krokov Ukrajiny a jej zahraničných partnerov na ochranu práv obyvateľov Krymu a ukončenie okupácie tohto polostrova obsadeného a anektovaného Ruskom. Prvý summit sa konal v Kyjeve 23. augusta 2021, keď si Ukrajina pripomenula 30. výročie svojej nezávislosti (TASR)
Rusko útočilo raketami na mestá Mykolajiv a Odesu na juhu Ukrajiny. Rakety dopadali aj do rezidenčnej časti v Charkove.
Ukraine’s Operational Command “South” reported on July 26 that the missile strike hit private buildings along the coastline in Odesa Oblast and port infrastructure in Mykolaiv Oblast.
Ruské vojsko zaútočilo na Odesu ráno okolo 06.00 h miestneho času. Podľa hovorcu odeskej oblastnej vojenskej správy Serhija Bratčuka podnikli ruské ozbrojené sily na mesto raketový útok zo strategického lietadla. Ukrajinská armáda v osobitom vyhlásení uviedla, že vzdušná obrana tohto prístavného mesta "zostrelila niekoľko rakiet".
Rusi zaútočili z Čierneho mora aj na Mykolajiv, podobne ako v Odese využila aj letectvo. "V Mykolajive počuť silné výbuchy! Žiadame všetkých, aby zostali v úkrytoch... V Mykolajivskej oblasti zaútočili na prístavnú infraštruktúru. V rovnakom čase bol zasiahnutý aj tamojší Mykolajivský okres," uviedol starosta mesta Mykolajiv Olexandr Senkevič s tým, že útok bol podniknutý z Ruskom okupovanej Chersonskej oblasti.
Ruskí vojaci zaútočili aj na druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov, zasiahli tam obytnú štvrť. "Okolo 5.00 h ráno (miestneho času) okupanti zaútočili na civilnú infraštruktúru v mestskej štvrti Slobidskyj. V dôsledku ostreľovania začala horieť strecha jednej výstavnej haly s autami," uviedol šéf Charkovskej regionálnej štátnej správy Oleh Synehubov.
Zároveň informoval aj o útoku na neďaleké mesto Čuhujiv, v ktorom bola zasiahnutá kritická infraštruktúra.
Kharkiv Mayor Ihor Terekhov reported that a Russian strike hit a residential area close to downtown overnight on July 26. There are no information on casualties at the moment.
Ruské sily postúpili pri elektrárni Vuhlehirsk, z ktorej sa po dvoch mesiacoch bojov ukrajinskí obrancovia zrejme stiahli. V analýze to uviedol Inštitút pre štúdium vojny. Čiastočný úspech ruských vojsk južne od Bachmutu pripustilo aj ukrajinské velenie.
Vuhlehirská tepelná elektráreň, druhá najväčšia na Ukrajine, tvorila výbežok, kde ukrajinským obrancom v prípade ruského prelomu hrozilo obkľúčenie. Ruské vojská útočili na elektráreň od 25. mája. Dobytie obce Novoluhanske a následné obsadenie areálu elektrárne je podľa ISW zrejme výsledkom usporiadaného stiahnutia Ukrajincov.
Postup ruských vojsk pri elektrárni neznamená bezprostredné ohrozenie mesta Bachmut v Doneckej oblasti, ktoré je jedným z cieľov ruskej ofenzívy na Donbase. Obrancom naopak dáva možnosť skrátiť, a tým aj stabilizovať front v tejto oblasti, myslia si analytici.
Ruské vojská sa podľa washingtonského inštitútu pripravujú na možnú ukrajinskú protiofenzívu na juhu a juhovýchode Ukrajiny, kde už Ukrajinci podnikajú delostrelecké a raketometné útoky na ruské oporné body.
Interactive Map: https://t.co/tXBburiWEN https://t.co/kIKP47CK1H
Obrancovia Ukrajiny eliminovali päť z desiatich ruských armád. Tvrdí to poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť a obranu Oleksij Arestovyč.
Rusko žiada OSN, aby ho podporila v boji proti západným sankciám postihujúcim vývoz ruského obilia a hnojív. OSN sa vraj k tomu zaviazala v rámci dohody, ktorá by mala umožniť vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more.
"OSN musí splniť svoju časť dohody týkajúcu sa obmedzení zameraných na ruské dodávky obilia a hnojív," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého citovala agentúra Interfax.
OSN dosiaľ oficiálne nepotvrdila, že by takúto pomoc prisľúbila. V piatok zverejnila len všeobecné konštatovanie, že obmedzenia "uvalené na Ruskú federáciu sa na tieto produkty nevzťahujú". (TASR)
Rusko vedie otvorenú plynovú vojnu proti Európe, tvrdí ukrajinský prezident. Dodal, že Rusko sa napriek ústupkom s turbínou pre Nord Stream 1 nechystá obnoviť dodávky a robí to zámerne, aby Európanom čo najviac sťažilo zimu.
Súvisiaci článok

Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii
Odoberať tému
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Pridala sa Čína na stranu Ruska? Čo ukázalo zajatie čínskych vojakov na Ukrajine
- Syrskyj musí odísť, ohrozuje životy vojakov, tvrdí bývalý ukrajinský veliteľ pluku Azov
- Ukrajina Rusko Online: Ukrajina spustila ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti, povedal Zelenskyj