KYJEV, BRATISLAVA. Prečo by mali Ukrajinci dôverovať prísľubu, že Rusi odblokujú čiernomorské prístavy, aby sa dalo vyvážať obilie, na ktoré čakajú napríklad v Afrike alebo na Blízkom východe?
Táto otázka sa opakovala v piatok, keď ukrajinský a ruský zástupca podpisovali dohodu o otvorení prístavov. Presnejšie, podpisovali dve totožné dohody, ukrajinská strana agresorovi nedôveruje natoľko, aby sa s ním v súčasnosti čo i len stretla.
Už na druhý deň sa ukázalo, že podobné dohody s Ruskom naozaj nie sú veľmi dôveryhodné, keďže Moskva ostreľovala najväčší ukrajinský prístav v Odese, kde na export čaká veľká časť ukrajinského obilia.
Rusi najskôr svoj podiel na útoku popreli, neskôr tvrdili, že zasiahli vojenské zariadenie. Dohoda o vývoze obilia napriek tomu žije a už čoskoro by sa s exportom mohlo aj začať.
Prinášame prehľad hlavných správ posledných dní z vojny na Ukrajine.

Kedy sa dostane obilie na trhy?
Nedôverujeme Rusku, ale dôverujeme našim partnerom Turecku a OSN, ktoré dohodu o obnove vývozu obilia sprostredkovali. Tak komentoval podpis dohody ukrajinský minister pre infraštruktúru Oleksandr Kubrakov, ktorý v Istanbule zastupoval ukrajinskú stranu.
Aj po útoku na Odesu ukrajinské úrady pokračujú v príprave vývozu a prvé zásoby obilia by mohli ukrajinské prístavy opustiť v najbližších dňoch.
Cez pobrežné vody Čierneho mora, ktoré Ukrajinci na začiatku ruskej invázie zamínovali, nákladné lode prevedie ukrajinské plavidlo, tovar budú potom ešte v Istanbule kontrolovať zástupcovia Ukrajiny, Ruska, OSN a Turecka.
„Ide o prežitie celého nášho poľnohospodárskeho sektoru,“ povedal Kubrakov v pondelok. „Je veľmi dôležité, aby naši farmári dostali tento rok peniaze a mohli tak pokračovať v sejbe na budúci rok.“
V ukrajinských prístavoch uviazlo asi dvadsať miliónov ton obilie a ďalších potravín, podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského majú hodnotu si desať miliárd dolárov.

Na ukrajinské obilie čakajú milióny ľudí, ktorým v posledných mesiacoch hrozí nedostatok potravín. Ani to však nemusí situáciu celkom vyriešiť, varuje pre Guardian Tjada D’Oyen McKennaová z mimovládky Mercy Corps.
„Dnešná globálna potravinová katastrofa výrazne presahuje rozmery dvadsiatich miliónov ton obilia, ktoré mohlo uviaznuť na Ukrajinu,“ zdôrazňuje. „Rastúce ceny palív zvyšujú náklady základných potravín prakticky v každej krajine, kde pôsobíme.“
Svetový systém dodávok potravín sa podľa nej dostáva do problémov aj pre následky pandémie covid-19 a pre klimatickú zmenu.