SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Ukrajina Rusko Online: Rusko oznámilo, že prevzalo kontrolu nad oceliarňou Azovstaľ v Mariupoli

Vojna na Ukrajine pokračuje 86. deň.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

20. 5. 2022
|
22:39
|
Svet

Ruské jednotky odpratali trosky divadla v Mariupoli, uvádza ukrajinská správa tohto mesta na juhovýchode Ukrajiny. Budovu v polovici marca zničil nálet ruského letectva.

Vojaci spolu so sutinami odviezli aj telá mŕtvych, uviedol podľa agentúry Unian poradca mariupolského starostu Petro Andrjuščenko, podľa ktorého už teraz nebude možné zistiť, koľko civilistov pri nálete zahynulo.

"Teraz sa už nikdy nedozvieme, koľko civilistov z Mariupoľa v divadle ruská bomba naozaj zabila," povedal Andrjuščenko, podľa ktorého boli mŕtvi pochovaní bez mien, iba s číslami v hromadnom hrobe. (ČTK)

20. 5. 2022
|
22:12
|
Svet

Zelenskyj odsúdil ruský raketový útok na budovu kultúrneho centra v meste Lozova v Charkovskej oblasti. Pri útoku sa zranilo sedem ľudí vrátane 11-ročného dieťaťa.

Zelenskyj útok na nedávno zrekonštruovaný dom kultúry v Lozove opísal ako "absolútne zlo a absolútnu hlúposť".

"Okupanti určili za svojich nepriateľov kultúru, vzdelanie a ľudskosť," napísal ukrajinský prezident. "Čo je v hlavách ľudí, ktorí si vyberajú takéto ciele?" dodal. (TASR)

20. 5. 2022
|
21:13
|
Svet
Dôležité

Rusko oznámilo, že prevzalo kontrolu nad oceliarňou Azovstaľ v Mariupoli. Stalo sa tak potom, čo sa poslední obrancovia vzdali, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.

Ruské ministerstvo obrany podľa stanice BBC informovalo, že v piatok sa "vzdala" posledná skupina ukrajinských vojakov, ktorá sa v Azovstali ešte ukrývala. Podľa rezortu má ísť o 531 príslušníkov pluku Azov. (The Guardian, TASR)

20. 5. 2022
|
20:12
|
Domov

Šéfkomisárke sa za toto gesto okrem komplimentov dostalo aj otázok. Či teraz akože nacionalizmus neprekáža, keď ide o Ukrajincov? A nestojí Komisia tak nejako nad národnými výšivkami? Píše v komentári Zuzana Kepplová. (SME)

20. 5. 2022
|
19:53
|
Svet

Litva od nedele prestane spolupracovať s ruským dodávateľom elektrickej energie, skupinou spoločnosti Inter RAO, oznámilo ministerstvo energetiky krajiny. Litva tak prestane využívať všetky druhy energie z Ruska: plyn, ropu aj elektrinu.

"Je to mimoriadne dôležitý míľnik nielen na ceste Litvy k energetickej nezávislosti. Je to výraz našej solidarity s bojujúcou Ukrajinou, pretože nemôžeme dovoliť, aby naše peniaze financovali ruskú vojnovú mašinériu, "vyhlásil minister energetiky Dainius Kreivys. (ČTK)

20. 5. 2022
|
19:30
|
Svet

Rusko zažíva jednu z najväčších emigračných vĺn od októbrovej boľševickej revolúcie z roku 1917. Z krajiny odchádzajú najmä intelektuáli - novinári, aktivisti a pracovníci v oblasti informačných technológií.

Ruský mladý vojak ľutuje, že zabil civilistu a pribúdajú dôkazy brutálneho zabíjania civilistov v Buči. Ukrajinský spravodaj pripravili Zuzana Kovačič Hanzelová a Nina Sobotovičová. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 20/5/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
20. 5. 2022
|
19:22
|
Ekonomika

Švajčiarska poisťovacia spoločnosť Zurich Insurance predáva svoju ruskú divíziu členom miestneho tímu. Stala sa tak ďalšou firmou, ktorá z ruského trhu odchádza v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu. (Sky News)

20. 5. 2022
|
19:19
|
Svet

Americké veľvyslanectvo v Moskve prekvapil, avšak nepohoršil návrh na premenovanie námestia, s ktorým v Moskve susedí, na Námestie obrancov Donbasu. Takýto názov bude vlastne poctou ukrajinským vojakom bojujúcim proti ruskej agresii.

"Krajina by mala poznať svojich hrdinov," dodalo.

Ruské úrady pritom interpretovali svoj zámer premenovať toto moskovské námestie celkom inak.

Moskovské mestské zastupiteľstvo ešte v stredu uviedlo, že jeho členovia zvažujú, že premenujú spomínané námestie na počesť vojakov, ktorí bojujú v Donbase na východe Ukrajiny proti údajným ukrajinským nacistom.

Rusko totiž na začiatku invázie na Ukrajinu označilo za jeden dôvodov, pre ktorý do tejto susednej krajiny vyslalo vojakov, práve ochranu rusky hovoriacich obyvateľov pred nacistickými alebo fašistickým prenasledovaním, pripomína Reuters. (TASR)

20. 5. 2022
|
18:48
|
Svet

Nemecko dodá Ukrajine v júli prvých 15 samohybných protilietadlových systémov typu Gepard, oznámila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová po rozhovore so svojím ukrajinským náprotivkom Olexijom Reznikovom. (TASR)

20. 5. 2022
|
18:47
|
Svet

Taliansko predložilo šéfovi OSN Antóniovi Guterresovi mierový plán pre Ukrajinu, ktorý podľa šéfa talianskej diplomacie vyzýva na miestne prímeria s cieľom evakuácie a vytvoriť všeobecné prímerie vedúce „k trvalému mieru".

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v Bruseli povedal, že o pláne vie a dodal, že Európska únia „vynakladá všetko úsilie na ukončenie tohto konfliktu".

Borrell dodal, že je na Ukrajine, aby rozhodla o podmienkach vyjednávaní. Vyslovil nádej, že „keď nastane čas na uskutočnenie rokovaní, Ukrajina bude schopná vyjednávať zo silnej pozície". (SITA)

20. 5. 2022
|
18:40
|
Šport

Zákaz štartu športovcov z Ruska a Bieloruska na súťažných podujatiach je ochranné opatrenie a nemá ísť o sankcie, zdôraznil prezident medzinárodného olympijského výboru. "Chceme vás chrániť, nie trestať," uviedol Bach. (Sportnet)

20. 5. 2022
|
18:20
|
Svet

Rusi oznámili, že nasadili na Ukrajine novú laserovú zbraň. Zelenskyj to označil za propagandu, a odborníci vysvetľujú, prečo zázračné zbrane vojnu nerozhodnú. (SME)

20. 5. 2022
|
18:07
|
Svet

Ruská strela zničila Palác kultúry v Lozove v Charkovskej oblasti, zranených je najmenej sedem ľudí. Na zábere z mestskej kamery je vidieť, ako strela zasiahla budovu, nasleduje mohutný výbuch, ktorý do okolia vymrštil trosky.

Server stanice Suspilne s odvolaním sa na záchranárov napísal, že medzi zranenými je 11-ročné dievča, dvaja muži a štyri ženy. Strela budovu zasadla okolo 15.00 h miestneho času (14.00 h SELČ) a na miesto dorazili záchranári, aby uhasili vzniknutý požiar a odstránili trosky. (ČTK)

20. 5. 2022
|
18:03
|
Svet

Kanada uvalí nové sankcie na ruských oligarchov a ich príbuzných a zakáže dovoz a vývoz určitého luxusného tovaru z a do Ruska, ako aj alkoholických nápojov, morských plodov, rýb a nepriemyselných diamantov. (BBC)

20. 5. 2022
|
17:47
|
Svet

Francúzsko vykonalo prvý zdravotnícky evakuačný let z Poľska so siedmimi zranenými Ukrajincami a troma detskými onkologickými pacientmi. Pacientov budú liečiť na náklady Francúzska v rôznych nemocniciach v krajine. (SITA)

20. 5. 2022
|
17:21
|
Svet

USA posielajú na Ukrajinu loď s nákladom vojenského vybavenia a zdravotníckych vozidiel a potrieb. Plavidlo sa pripravuje na plavbu z belgického prístavu Antverpy do severného Nemecka, odkiaľ náklad prevezú po súši na Ukrajinu.

Vysokopostavená predstaviteľka administratívy prezidenta USA Joea Bidena uviedla, že Spojené štáty chcú týmto spôsobom poskytnúť Ukrajine nevyhnutné vybavenie, ktoré potrebuje, aby sa mohla ubrániť ruskej vojenskej agresii.

Podľa tajomníčky ministerstva dopravy USA Carol Petsonkovej nákladné plavidlo Arc Integrity, určené na prepravu áut, bude naložené rôznym vojenským vybavením a tiež provizórnymi mostami, zdravotníckymi potrebami a vozidlami na poskytovanie pomoci zraneným.

"Ukrajina zúfalo potrebuje zdravotnícke pomôcky a tiež ich musí dopravovať na tie miesta, kde ich treba. A s tým im pomôžu tieto vozidlá," dodala Petsonková. Náklad bude vyložený v severonemeckom prístave Bremerhaven a odtiaľ dopravený po súši na Ukrajinu.

Okrem zásob pre Ukrajinu loď prepraví do Nemecka aj osobné vozidlá pre amerických vojakov slúžiacich v Európe. (Reuters, TASR)

20. 5. 2022
|
17:03
|
Ekonomika

Rusko iniciovalo platbu za dva zo svojich externých dlhopisov v snahe odvrátiť hrozbu platobnej neschopnosti. Na budúci týždeň mu totiž vyprší kľúčová licencia v USA, ktorá umožňuje takéto prevody.

Ruské ministerstvo financií uviedlo, že poslalo zúčtovaciemu depozitáru peniaze na vyplatenie kupónu v hodnote 71,25 milióna USD za eurobondy denominované v dolároch so splatnosťou v roku 2026 a 26,5 milióna eur za dlhopis splatný v roku 2036.

Oba kupóny mali byť splatené 27. mája, ale Rusko potrebuje špeciálnu licenciu ministerstva financií USA, aby mohlo previesť peniaze držiteľom medzinárodných dlhopisov. V opačnom prípade mu hrozí štátny bankrot. Platnosť licencie vyprší 25. mája.

Nie je však jasné, či depozitár bude schopný nasmerovať tieto prostriedky sám k zahraničným držiteľom ruských eurobondov.

Americká banka JPMorgan, ktorá predtým pôsobila ako korešpondenčná banka pri takýchto platbách, zatiaľ neodpovedala na žiadosti o komentár. (Reuters, TASR)

20. 5. 2022
|
16:50
|
Svet

Ruské sily pri ostreľovaní Severodonecka zasiahli školu, kde sa ukrývalo vyše dvesto ľudí vrátane detí. Informoval gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj, podľa ktorého si útok vyžiadal najmenej tri obete.

Šéf severodoneckej vojensko-civilnej administratívy Oleksandr Strjuk uviedol, že v meste zostáva okolo 15-tisíc ľudí, ktorí sú pod neustálou paľbou ruských jednotiek. Asi 70 percent obytných budov v meste je podľa neho zničených alebo poškodených, napísala agentúra Unian. (ČTK)

20. 5. 2022
|
16:26
|
Svet

Kybernetická agresia proti Rusku zlyhala, rovnako ako sankčný nátlak, vyhlásil Putin na porade svojej bezpečnostnej rady o bezpečnosti informačných systémov.

Putin podľa agentúry TASS však pripustil, že počet hackerských útokov vzrástol, stali sa závažnejšími a komplexnejšími, čo podľa neho nie je v silách jednotlivých hackerov, ale ide o počínanie "štátnych štruktúr".

"Proti Rusku sa v podstate rozpútala ozajstná agresia, vojna v informačnom priestore," uviedol Putin.

Spomínané útoky si kladú za cieľ vyradiť internetové servery, objekty kritickej informačnej infraštruktúry, médiá, finančné ústavy, spoločensky dôležité portály a siete. 

Vážne útoky cielili aj na internetové stránky úradov. Oveľa častejšie dochádza k pokusom preniknúť do sietí popredných ruských podnikov.

Prezident vyzval radu posúdiť otázky spojené s ochranou a zabezpečením spoľahlivej práce informačných systémov a komunikačných sietí. Túto otázku označil za najdôležitejšiu pre zvrchovanosť a bezpečnosť Ruska a ruskej ekonomiky, riadenie štátu a stabilitu spoločnosti. Za účelné tiež považuje zamyslieť sa nad vytvorením štátneho systému ochrany informácií. Od členov rady očakáva konkrétne návrhy. (ČTK)

20. 5. 2022
|
14:30
|
Domov

Skupina G7 uviedla, že zmobilizovali 18,81 miliardy eur pre Ukrajinu a prisľúbili, že v prípade potreby svoju finančnú pomoc ešte zvýšia. Európska komisia navrhuje ďalších až 9 miliárd na makrofinančnú pomoc.

"V roku 2022 sme zmobilizovali 19,8 miliardy USD ako rozpočtovú podporu vrátane nedávno prisľúbených 9,5 miliardy USD, aby sme pomohli Ukrajine," uviedla skupina G7 vo svojom vyhlásení. Tieto prostriedky pokryjú finančné potreby vlády a zabezpečenie základných služieb pre občanov.

"Dodatočná plánovaná pomoc pre ukrajinské štátne podniky a súkromný sektor cez Európsku banku pre obnovu a rozvoj a Medzinárodnú finančnú korporáciu predstavuje 3,4 miliardy USD," uviedla G7.

"Naďalej budeme stáť pri Ukrajine počas tejto vojny a v prípade potreby sme pripravení urobiť viac." (TASR)

20. 5. 2022
|
14:09
|
Svet

Scholz nechce Ukrajine dodávať ťažké zbrane, skritizoval kancelára ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk, hoci nemecký parlament to schválil už pred tromi týždňami.

Melnyk tvrdí, že Scholz pravdepodobne „naťahuje čas“ a čaká na prímerie na Ukrajine, keď „už nebudú potrebné odvážne rozhodnutia“. „Je to podlé uvažovanie,“ poznamenal Melnyk na adresu Scholza.

Naopak, vyzdvihol vzťahy s nemeckým ministrom hospodárstva Robertom Habeckom. Ten podľa neho patrí k tým, čo dodržia svoje sľuby.

„Na začiatku vojny, keď sme riešili dodávku protitankových zbraní typu Matador, sme dostali prísľub z Habeckovho ministerstva do troch dní. Zaplatili sme 25 miliónov eur a bolo dodaných 5100 kusov. Ťažké zbrane sú však stále tabu,“ skonštatoval Melnyk. (SITA)

20. 5. 2022
|
13:38
|
Svet

Šéfka švédskej diplomacie odmieta dezinformácie o svojej krajine a kurdskej PKK. Tie mali vzniknúť v v súvislosti s obvineniami Turecka o tom, že severská krajina podporuje teroristické skupiny. (TASR)

20. 5. 2022
|
13:32
|
Svet

Kyjev nariadil zostávajúcim ukrajinským jednotkám v oceliarňach Azovstaľ aby prestali bojovať, uviedol veliteľ práporu, ktorý vedie uväznené jednotky. (AFP)

20. 5. 2022
|
13:26
|
Svet

Bývalý nemecký kancelár Schröder sa rozhodol opustiť ruskú Rosnefť. Firma dnes oznámila, že jej Schröder oznámil, že nemôže mandát v dozornej rade ďalej vykonávať.

Oznámenie prišlo len deň po tom, ako rozpočtový výbor Spolkového snemu odobral Schröderovi peniaze na kanceláriu, na ktorú mal z verejných peňazí ako bývalý šéf nemeckej vlády nárok. (ČTK)

20. 5. 2022
|
13:06
|
Svet

EÚ vyplatila Ukrajine ďalších 600 miliónov eur v podobe makrofinančnej pomoci. Po invázii Ruska táto finančná podpora pomôže vláde riešiť akútny nedostatok vo financovaní súvisiaci s výnimočnými humanitárnymi a obrannými potrebami Ukrajiny. (TASR)

20. 5. 2022
|
12:51
|
Svet

V reakcii na expanziu NATO vytvoríme nové základe na západe Ruska, vyhlásil ruský minister obrany Šojgu. "Do konca roka bude v oblasti Západného vojenského okruhu sformovaných 12 vojenských jednotiek a divízií," povedal. (TASR)

20. 5. 2022
|
12:34
|
Svet
Dôležité

Rusko v sobotu preruší dodávky zemného plynu do Fínska. Oznámil to fínsky štátny energetický koncern Gasum. (TASR)

20. 5. 2022
|
12:18
|
Svet

Vyše 1900 ukrajinských vojakov z Azovstaľu sa už vzdalo, tvrdí Moskva. Ruský minister obrany Šojgu vyhlásil, že sa čoskoro zavŕši "oslobodenie" tzv. Luhanskej ľudovej republiky, medzinárodne neuznávaného útvaru, ktorý vyhlásili proruskí separatisti. (ČTK)

20. 5. 2022
|
12:11
|
Svet

G7 chce poskytnúť Ukrajine na obranu viac ako 18 miliárd dolárov. „Myslím si, že je to veľmi dobrý signál, že krajiny G7 stoja bok po boku s Ukrajinou, pretože nielenže bránia seba, ale bránia naše hodnoty,“ povedal nemecký minister financií Christian Lindner.

Lindner, ktorý bol hostiteľom stretnutia G7, novinárom pred jeho začiatkom povedal, že Ukrajina bude v najbližších mesiacoch pravdepodobne potrebovať „množstvo dvojciferných miliárd eur“. (SITA)

20. 5. 2022
|
11:56
|
Svet

Čína rokuje s Ruskom o dodatočných nákupoch ropy, aby zvýšila svoje ropné rezervy. Peking už potichu podľa údajov prepravcov a obchodníkov zvýšil nákupy ruskej ropy, ktorá sa predáva so zľavou. (TASR)

20. 5. 2022
|
11:39
|
Svet

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca v súvislosti s jeho "agresívnymi" krokmi voči Ukrajine vrátane nevyprovokovanej invázie. (TASR)

20. 5. 2022
|
11:34
|
Svet

Proces s ruským vojakom v Kyjeve odročili na pondelok. Šišimarin uviedol, že svoj čin ľutuje a že sa kajá. "Bol som nervózny, keď sa to stalo. Nechcel som zabíjať. Ale stalo sa a ja to nepopieram,“ povedal počas pojednávania.

Jeho právnik obhajoval činy tým, že vojak "nevedel o tom, čo sa deje na Ukrajine".

Šišimarin a ďalší ruskí vojaci „nevedeli, že činy, ktoré budú vykonávať, budú mať za následok masové úmrtia nielen vojakov, ale aj civilistov,“ povedal právnik. (CNN)

Zdroj TASR/AP
20. 5. 2022
|
11:24
|
Svet

 Proruskí hackeri zaútočili na webové stránky viacerých talianskych inštitúcií a ministerstiev, uviedla tamojšia polícia. (TASR)

20. 5. 2022
|
11:23
|
Svet

Rusko zvažuje zrušiť vekové obmedzenia pre tých, ktorí sa chcú prihlásiť na vojnu. Podľa súčasných pravidiel môžu prvú zmluvu o práci v ozbrojených silách v Rusku uzavrieť len ruskí občania vo veku od 18 do 40 rokov a cudzinci od 18 do 30 rokov.

"Používanie vysoko presných zbraní a obsluha zbraní a vojenskej techniky si vyžaduje vysoko profesionálnych odborníkov. Skúsenosť ukazuje, že tými sa ľudia stávajú približne vo veku 40 až 45 rokov, "uviedli autori zákonnej iniciatívy. (ČTK)

20. 5. 2022
|
11:09
|
Svet
Dôležité

Denník New York Times zverejnil nové dôkazy, na ktorých vidno, ako ruskí vojaci popravili mužov v meste Buča. Na dvoch videách ruskí výsadkári vedú s namierenými zbraňami niekoľko mužov po ulici.

Niektorí z týchto ukrajinských zajatcov sú prikrčení a držia sa za opasky tých, ktorí idú pred nimi. Iní majú ruky nad hlavou. Podľa svedectiev miestnych a videí, ruskí vojaci týchto najmenej ôsmich mužov zastrelili 4. marca, čím sa zrejme dopustili vojnových zločinov.

Videá z bezpečnostných kamier a tiež natočené svedkom v jednom zo susedných domov sú doteraz najjasnejším dôkazom toho, že týchto osem mužov bolo pred zastrelením v ruskom zajatí. (ČTK)

20. 5. 2022
|
10:23
|
Svet

Čína nakupuje rekordné množstvá lacného ruského uhlia, aj keď západné štáty uvalili na Moskvu sankcie za inváziu na Ukrajinu. (CNN)

20. 5. 2022
|
09:34
|
Svet

Rusko zrejme presunie svoje sily z Mariupoľa do Donbasu, ihneď po tom, ako toto dlho obliehané mesto strategicky zabezpečí uviedol britský rezort obrany. 

 V najnovšej hodnotiacej správe to uviedlo ministerstvo s tým, že pre tlak, ktorý je vyvíjaný na ruských veliteľov, sa tento presun zrejme uskutoční bez adekvátnej prípravy. 

Podľa britského rezortu obrany sa v areáli oceliarní Azovstaľ, ktorý bol poslednou baštou odporu ukrajinských vojakov v Rusmi zničenom meste, vzdalo približne 1700 ukrajinských vojakov. Koľko ich ešte v oceliarňach zostáva, nie je jasné. No silný vzdor, ktorý Ukrajinci v meste preukazovali už od začiatku vojny, znamená, že ruské jednotky z tejto oblasti sa musia prezbrojiť. Ide pritom o proces, ktorý môže trvať dlho, upozorňuje ministerstvo.

"Ihneď ako Rusko (strategicky) zabezpečí Mariupol, pravdepodobne presunie svoje jednotky do Donbasu, aby tam posilnili prebiehajúce operácie," uvádza britský rezort obrany. (TASR)

20. 5. 2022
|
09:21
|
Domov

 Z Ukrajiny prišlo vo štvrtok 2844 osôb. Z toho bolo 723 mužov, 1757 žien a 404 detí. O dočasné útočisko požiadalo 162 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3355 osôb.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na Slovensko 439 382 osôb. Dočasné útočisko získalo od marca 76 977 ľudí. Celkový počet osôb na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od 24. februára je 180 626.

Zároveň bolo vypravených deväť autobusov, ktoré prepravili 174 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 32 osôb. "Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 56 policajtov, 70 hasičov, 100 colníkov, 156 vojakov, 93 dobrovoľníkov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 18 zamestnancov migračného úradu," spresnila hovorkyňa Ministerstva vnútra Zuzana Eliášová. (TASR)

20. 5. 2022
|
09:07
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччина платить за російський газ в євро. Лікар подав до суду на депутатів, які поширювали про нього брехню. Недостатня підтримка схваленої урядом заходів з антиінфляційної допомоги. Дізнайтеся більше у сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

20. 5. 2022
|
09:04
|
Svet

Pri ruskom bombardovaní mesta v Luhanskej oblasti zahynulo 12 civilistov, uviedla ukrajinská armáda. Okrem toho bolo zničených 60 nehnuteľností.

Armáda poznamenala, že sa im však nezdá, že by ruské sily za posledný deň urobili nejaký pokrok na hlavných frontových líniách v Luhansku a Donecku. (CNN)

20. 5. 2022
|
07:56
|
Svet

Rusko zintenzívnilo ofenzívu v doneckom smere, uviedla ukrajinská armáda. Velenie ukrajinskej armády zároveň tvrdí, že súčasne na niektorých častiach frontu ukrajinské ozbrojené sily postup okupačných vojsk zastavili.

"Hlavná pozornosť ruského nepriateľa sa sústredila na donecký smer, kde použil letectvo, delostrelectvo a mínomety," uvádza ukrajinský generálny štáb.

Invázne jednotky podľa neho pokračujú v ofenzíve v oblasti Severodonecku, ktorý sa nachádza v Luhanskej oblasti. (ČTK)

20. 5. 2022
|
07:32
|
Svet

Ruský rockový hudobník Jurij Ševčuk čelí obvineniu z diskreditácie armády. Počas koncertu v Ufe spochybnil ciele vojny, keď sa nahlas zamyslel, prečo mladí Rusi a Ukrajinci bojujú a umierajú vo vojne, ktorá stojí aj životy civilistov.

„Starí ľudia, ženy a deti zomierajú. Pre nejaký druh napoleonských plánov nášho posledného Caesara? Vlasť, priatelia, nie je zadok prezidenta, ktorý musíte neustále olizovať a bozkávať. Vlasť je chudobná babička, ktorá predáva zemiaky na železničnej stanici. To je vlasť,“ vyhlásil Ševčuk na koncerte. (SITA)

20. 5. 2022
|
07:30
|
Ekonomika

Ruský rubeľ je voči euru najsilnejší za posledných päť rokov a aktuálne sa jeho kurz hýbe na úrovni 65 rubľov za euro. Od marcových miním posilnil o 55 percent. Čo sa stalo? Zlyhávajú sankcie Západu? (Index)

20. 5. 2022
|
06:49
|
Svet

USA pošlú na Ukrajinu vojenskú pomoc za 100 miliónov dolárov. Balík pomoci obsahuje ďalších 18 húfnic, ako aj protidelostrelecké radarové systémy, ktoré USA poskytli Ukrajine už aj predtým. (SITA)

20. 5. 2022
|
06:31
|
Svet

USA zvažujú, že pre vývoz ukrajinského obilia zrušia sankcie voči Bielorusku. Prevádzku prístavov na juhu Ukrajiny blokujú ruské  jednotky a námorníctvo, krajina tak nemá ako vo veľkom vyvážať poľnohospodárske produkty.

Informoval o tom The Wall Street Journal s tým, že OSN opakovane vyzýva, aby ukrajinské čiernomorské prístavy obnovili činnosť, čo by umožnilo export obilia a znížilo riziko hroziaceho nedostatku potravín v chudobnejších krajinách.

Rusko to odmieta a tvrdí, že za nedostatok obilia na svetových trhoch môžu západné sankcie, nie vojna na Ukrajine.

Americký minister zahraničia Antony Blinken pri zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN uviedol, že Moskva používa potraviny ako zbraň. Na Ukrajine je podľa neho 20 miliónov ton obilia, ktoré kvôli vojne nie je z krajiny ako vyviezť. (ČTK)

20. 5. 2022
|
06:08
|
Svet

Donbas je úplne zničený, hovoril ukrajinský prezident Zelenskyj. Súčasne Rusko obvinil z nezmyselného bombardovania, keďže v tejto oblasti zintenzívňuje svoju ofenzívu.

Zelenskyj informoval, že ukrajinskí vojaci stále pracujú na oslobodzovaní Charkovskej oblasti, zatiaľ čo sa Rusko snaží zvyšovať svoj tlak v Donbase.

"Je to tam peklo - a to nie je prehnané," povedal Zelenskyj. Dodal, že pri "brutálnom a absolútne nezmyselnom ostreľovaní" mesta Severodoneck zahynulo 12 ľudí a desiatky ďalších sú zranené.

Informoval tiež: "(Neustále) dochádza k úderom na Odeskú oblasť, na mestá v strednej Ukrajine. Donbas je úplne zničený".

"Ide o úmyselný a zločinný pokus zabiť čo najviac Ukrajincov, zničiť čo najviac domov, sociálnych zariadení a podnikov," konštatoval Zelenskyj. (TASR)

19. 5. 2022
|
23:55
|
Svet

Ukrajinská armáda oslavuje úspechy v okolí Charkova, Rusi posilňujú kontrolu na Donbase a stále majú k dispozícii značnú časť síl nazhromaždených pred inváziou. Takto zhodnotil vývoj vojny vysokopostavený činiteľ Pentogónu.

Varoval tiež, že konflikt môže trvať ešte dlho. "Naďalej máme za to, že tento konflikt sa potiahne," citovala agentúra AFP z pravidelného brífingu.

Nemenovaný pracovník amerického ministerstva obrany povedal, že Rusi majú stále rovnaké problémy, aké sprevádza ich ťaženie od začiatku, a že ich sily nateraz nie sú dostatočné na to "aby vyhrali vojnu".

Moskva však má "stále k dispozícii významnú časť prostriedkov, ktoré hromadili od jesene" pozdĺž ukrajinských hraníc. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
19. 5. 2022
|
23:46
|
Svet

Europoslanci podporili pozastavenie dovozných ciel EÚ na všetok tovar dovezený z Ukrajiny, a to na obdobie jedného roka. Cieľom opatrenia je podporiť hospodárstvo krajiny.

Za dočasnú liberalizáciu obchodu sa vyslovilo 515 poslancov, 32 boli proti a 11 sa zdržalo hlasovania.

Opatrenia boli prijaté v zrýchlenom konaní, aby sa umožnilo ich prijatie v pléne EP. V praxi uplatnenie týchto opatrení bude znamenať, že na obdobie jedného roka sa úplne odstránia dovozné clá na priemyselné výrobky, vstupné clá na ovocie a zeleninu, ako aj antidumpingové clá a ochranné opatrenia na dovoz ocele.

Lotyšská europoslankyňa a stála spravodajkyňa pre Ukrajinu Sandra Kalniete vo vyhlásení pre médiá uviedla, že zoči-voči ruskej agresii Ukrajina nebojuje len za vlastnú slobodu a bezpečnosť, ale za slobodu a bezpečnosť celej Európy.

"Preto musíme podporovať Ukrajinu na všetkých úrovniach všetkými nástrojmi, ktoré máme k dispozícii: nielen zbraňami a sankciami, ale aj našou obchodnou silou. Náš boj sa nekončí poskytnutím potrebnej podpory Ukrajine, aby sa mohla brániť. Musíme sa tiež uistiť, že ukrajinské hospodárstvo zostane odolné a konkurencieschopné," opísala situáciu.

Europoslanci tiež vo svojom uznesení vyzvali EÚ, aby prijala všetky opatrenia potrebné v medzinárodných konaniach a súdoch na podporu stíhania ruského a bieloruského vládneho režimu za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, genocídu a agresiu, ku ktorým došlo počas ruskej invázie na Ukrajine.

Európski zákonodarcovia žiadajú, aby sa tieto vyšetrovania a následné trestné stíhania vzťahovali aj na všetkých zamestnancov ruských ozbrojených síl a vládnych úradníkov zapojených do vojnových zločinov. (TASR)

19. 5. 2022
|
23:01
|
Svet

OSN vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby nadviazali na kontakty i spoluprácu, vďaka ktorým prebehla evakuácia  z oceliarní Azovstaľ v obliehanom meste Mariupoľ, a obnovili mierové rokovania. 

"Tieto (evakuačné) operácie by sa neuskutočnili, nebyť spolupráce medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou," povedal novinárom koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths.

Skutočnosť, že spolupráca medzi oboma krajinami fungovala v tomto prípade lepšie ako v predchádzajúcich týždňoch podľa jeho slov naznačuje, že medzi krajinami "je na čom stavať".

Griffiths vyzval Moskvu a Kyjev na obnovenie mierových rokovaní, ktoré sa konali v Turecku. "Musíme sa vrátiť k rokovaciemu stolu," dodal v tejto súvislosti.

Griffiths tiež zdôraznil naliehavú potrebu obnoviť dodávky ukrajinského obilia do sveta. Vojna totiž podľa jeho slov zhoršuje globálnu potravinovú krízu, ktorá by mohla viesť k dlhoročnému hladomoru vo svete. (SME)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusi hovoria o nasadení laserových zbraní, Zelenskyj o krachu invázie Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 638
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 774
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 886
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 759
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 727
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 087
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 023
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zápas proti Fínsku bol pre Slovákov posledný na MS do 20 rokov 2022.

Slováci na šampionáte skončili.


1 h
K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


11 h
Nataša Holinová

Ficovci opomenuli jednu zásadnú vec, lebo sa im nehodí do krámu.


18 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu