SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Ukrajina Rusko Online: Z oceliarní Azovstaľ v Mariupoli evakuovali zhruba sto civilistov

Začali sa vojenské cvičenia NATO.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme sledovať aj v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
1. 5. 2022
|
23:49
|
Svet

Ruské sily obnovili ostreľovanie oceliarní Azovstaľ v Mariupoli. Stalo sa tak hneď po tom, ako tam prebehla čiastočná evakuácia civilistov, oznámil predstaviteľ ukrajinskej armády.

Veliteľ 12. brigády ukrajinskej Národnej gardy Denys Šleha v televíznom rozhovore povedal, že ostreľovanie sa začalo bezprostredne po tom, ako záchranné čaty ukončili evakuáciu civilistov z Azovstaľu.

Šleha odhaduje, že v oceliarňach sa okrem zhruba 500 zranených vojakov stále nachádza aj niekoľko stoviek civilistov, na ktorých úplný odsun bude potrebná ešte najmenej jedna evakuácia. Podľa jeho slov sú v bunkroch pod priemyselným komplexom aj desiatky malých detí. (TASR)

1. 5. 2022
|
23:07
|
Svet

Rusko neblokovalo snahy zabrániť jadrovej vojne. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v ruštine cez tlmočníka do taliančiny povedal talianskej televízii, že západné médiá prekrúcajú ruské hrozby.

"Rusko nikdy neprerušilo úsilie o dosiahnutie dohôd, ktoré zaručujú, že sa jadrová vojna nikdy nerozpúta," vyhlásil Lavrov.

V ďalšej časti rozhovoru Lavrov opakoval naratívy Moskvy, že cieľom Ruska na Ukrajine je zaistiť bezpečnosť proruských Ukrajincov na východe krajiny a boj proti nacizmu. (BBC)

1. 5. 2022
|
23:01
|
Svet

Osem civilistov prišlo o život v Doneckej a Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny počas ostreľovania ruskými silami. Uviedli to miestni predstavitelia.

"Počas ruského ostreľovania v Doneckej oblasti boli 1. mája zabití štyria civilisti, všetci z nich v meste Lyman. Zranených bolo ďalších 11 ľudí," spresnil gubernátor Pavlo Kyrylenko na online platforme Telegram s tým, že ďalšia osoba podľahla zraneniam v meste neďaleko Lymanu.

Ďalšie tri osoby zomreli pri ostreľovaní obytnej oblasti v meste Charkov a jeho okolí, doplnil na Telegrame gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov. "V dôsledku tohto ostreľovania boli, bohužiaľ, zabití traja ľudia a osem civilistov bolo zranených," informoval. (TASR)

1. 5. 2022
|
22:18
|
Svet

Zelenskyj vo večernom videopríhovore informoval aj o vývoji bojov. Ruské jednotky podľa jeho slov pokračovali v úderoch na území Ukrajiny, pričom sa zamerali na sklady poľnohospodárskych podnikov.

Zničený bol sklad obilia a Rusi ostreľovali aj sklad s hnojivami. "Ciele, ktoré si vyberajú, opäť dokazujú, že ruská vojna proti Ukrajine je vyhladzovacia vojna," povedal Zelenskyj s tým, že okupačné vojská okrem toho ostreľovali aj obytné štvrte v Charkovskej oblasti či na Donbase. Na juhu Ukrajiny zasa hromadia sily, aby sa pokúsili zaútočiť na mestá v Dnipropetrovskej oblasti.

"Aký by mohol byť strategický úspech Ruska v tejto vojne? Úprimne, neviem. Zničené životy ľudí a vypálený či rozkradnutý majetok Rusku nič nedajú. Len zvýši toxicitu ruského štátu a počet tých, ktorí budú vo svete pracovať na izolácii Ruska," vyhlásil Zelenskyj. (The Guardian)

1. 5. 2022
|
22:10
|
Svet

Evakuácia z Mariupoľa bude pokračovať aj v pondelok, pokiaľ budú splnené „všetky potrebné podmienky“, hovorí ukrajinský prezident Zelenskyj. "Dnes, prvý raz od začiatku vojny, tento životne dôležitý koridor začal fungovať."

"Prvýkrát od začiatku vojny boli na tomto území dva dni skutočného prímeria," dodal Zelenskyj. Sľubuje, že naďalej bude robiť všetko pre evakuáciu ľudí z oceliarní Azovstaľ v Mariupoli. (The Guardian)

1. 5. 2022
|
22:01
|
Svet

V Mariupoli naďalej zostáva mnoho zranených, hovorí jeden z tamojších veliteľov po správach, že približne sto civilistov je na ceste do bezpečia zo zničených oceliarní Azovstaľ.

"V továrni sú naďalej aj ranení. Zatiaľ ich neevakuovali, ale dúfame, že ich odtiaľto odvezú. Ich stav je vážny, potrebujú riadne lekárske ošetrenie, stravu, aby sa zotavili," povedal kapitán Svjatoslav Palamar, zástupca veliteľa pluku Azov, ktorý oceliarne bráni.

Problémy s nedostatkom jedla a vody podľa neho pretrvávajú, no tí, ktorí zostávajú, sa „snažia pošetriť to, čo máme, na čo najdlhšiu dobu“. Okrem nádeje na evakuáciu zostávajúcich civilistov Palamar povedal: "Sme odhodlaní naďalej sa brániť a nemáme v úmysle sa vzdať." (BBC)

1. 5. 2022
|
20:57
|
Svet

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba vyzval Nemecko, aby prevzalo "vedúcu úlohu v Európe, a to najmä v súvislosti s otázkami východnej politiky". Povedal to v rozhovore pre pondelkové vydanie novín Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Berlín podľa Kulebu v porovnaní s inými európskymi krajinami zaujal váhavý postoj, čo sa týka pomoci Ukrajine brániacej sa pred ruskou vojenskou agresiou. "Nemecko a Ukrajina sú dnes dve kľúčové krajiny, ktoré nesú zodpovednosť za budúcnosť Európy," zdôraznil Kuleba.

"Nemecko v otázkach zbraní, sankcií a perspektívy (Ukrajiny získať štatút kandidátskej krajiny) Európskej únie. A Ukrajina zase čo sa týka úlohy zastaviť Putina, poraziť jeho vojnovú mašinériu," priblížil. "Pretože ak tu Putin dosiahne víťazstvo, Európa sa nebude tešiť zo stability a bezpečnosti celé desaťročia," varoval šéf ukrajinskej diplomacie. "Ak však zvíťazí Ukrajina, Európu to do budúcnosti posilní." 

Hrozby Moskvy ohľadom možnej atómovej vojny Kuleba komentoval slovami, že "jadrové zbrane sú pre Putina najúčinnejšie predtým, než sa použijú". "Vyhrážky sú účinnejšie než použitie zbraní," uzavrel. (TASR)

1. 5. 2022
|
20:09
|
Svet

V zariadení ruského ministerstva obrany neďaleko mesta Belgorod vypukol požiar, uviedol gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov s tým, že jedna osoba utrpela ľahké zranenia.

"V jednom z objektov ministerstva obrany vypukol požiar," informoval Gladkov prostredníctvom aplikácie Telegram. Belgorodská oblasť susedí s Ukrajinou.

Predtým v nedeľu gubernátor Kurskej oblasti, ktorá tiež hraničí s Ukrajinou, Roman Starovojt informoval, že sa zrútila časť železničného mosta. "Bola to sabotáž a spustili sme trestné konanie. Orgány zodpovedné za vyšetrovanie tento problém vyriešia," povedal Starovojt, pričom však nespomenul ukrajinské sily.

Rusko počas uplynulých týždňov obvinilo ukrajinské jednotky zo zasahovania cieľov na ruskom území vrátane dedín v Belgorodskej i Brjanskej oblasti, pripomína agentúra AFP. (TASR)

1. 5. 2022
|
20:03
|
Svet

Evakuáciu z ďalších častí Mariupoľa odložili. Hoci pôvodne mestská rada vyzvala ľudí, aby sa popoludní zhromaždili v nákupnom centre, evakuáciu z bezpečnostných dôvodov posunuli na pondelok 8:00 miestneho času (7:00 SELČ).

Okrem vojakov a civilistov uväznených v oceliarňach Azovstaľ zostáva v Mariupoli podľa odhadov 100-ľudí nachádzajúcich sa v ďalších častiach mesta. (BBC)

1. 5. 2022
|
19:31
|
Svet

Po dňoch rokovaní a sústavného bombardovania oceliarní Azovstaľ v prístavnom meste Mariupoľ sa podarilo s Ruskom dohodnúť evakuáciu civilistov. V nedeľu zo zbombardovaných tovární odišlo viac ako sto civilistov.

Rusko naďalej útočí na viaceré miesta v Donbase a snaží sa upevniť si kontrolu aj nad okupovanými mestami ako Cherson či Melitopoľ. Na území Ruska opäť došlo k požiaru, tentoraz v objekte ruského ministerstva obrany, príčina zatiaľ nie je známa. Prečítajte si súhrn z víkendového diania na Ukrajine. (SME)

1. 5. 2022
|
19:16
|
Svet

Ukrajinská armáda získala späť štyri obce -  Kutuzovka, Verchyna Rohanka, Slobidske a Prelensne. Ľudia žili v suterénoch dva mesiace. Hoci sa situácia obyvateľov v regióne trochu zlepšila, bombardovanie pokračuje, hovorí Ukrajina. (BBC)

1. 5. 2022
|
19:10
|
Svet

Členské štáty Európskej únie musia byť odvážne a jednotné v otázke platieb za dodávky ruského plynu v eurách, povedal premiér Eduard Heger v rozhovore pre britskú verejnoprávnu stanicu BBC.

Premiér uznal, že prípadné odstrihnutie od ruského plynu môže spôsobiť na Slovensku viaceré problémy. "Na druhej strane však musíme byť odvážni a musíme podporovať Ukrajinu," povedal Heger v relácii BBC Newsnight. Pripomenul, že Slovensko súhlasí s postojom Európskej komisie a bude za ruský plyn platiť v eurách.

V súvislosti s postojom Maďarska, ktoré je ruským dodávateľom ochotné platiť v rubľoch, Heger opäť zdôraznil dôležitosť jednoty. "Ak (ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi) dovolíme zlomiť našu jednotu a nebude fungovať solidarita, bude to takpovediac koniec EÚ, čo nemôžeme dovoliť," povedal.

Na otázku moderátorky, či Slovensko pošle na Ukrajinu ďalšie zbrane vrátane stíhacích lietadiel MiG-29 Heger odpovedal, že Kyjev o tieto stíhačky zatiaľ nepožiadal. SR je však veľmi ochotná poskytnúť Ukrajine ďalšiu pomoc, dodal premiér s tým, že vláda schválila ďalší balík pomoci, ktorého súčasťou je aj munícia. Pripomenul tiež systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý slovenská armáda nedávno darovala Ukrajine. (TASR)

1. 5. 2022
|
18:56
|
Svet

Dánska vláda na predvolala ruského veľvyslanca Vladimira Barbina po tom, čo vzdušný priestor Dánska na krátky okamih v piatok narušilo ruské prieskumné lietadlo. 

Šéf dánskej diplomacie Jeppe Kofod uviedol, že tento incident je "absolútne neprijateľný a mimoriadne znepokojujúci v súčasnej situácii". 

Lietadlo vstúpilo do dánskeho vzdušného priestoru v piatok večer východne od ostrova Bornholm v Baltskom mori a následne preletelo aj cez vzdušný priestor Švédska, uviedla vláda v Kodani. Ministerstvo obrany v Štokholme informovalo o narušení švédskeho vzdušného priestoru v sobotu s tým, že išlo o ruské vrtuľové lietadlo Antonov An-30.

Ako pre AFP priblížil Henrik Mortensen, poradca dánskeho vojenského veliteľstva, na narušenie tamojšieho vzdušného priestoru okamžite zareagovali dve stíhačky F-16. Mortensen dodal, že k takýmto incidentom dochádza len ojedinele. (TASR)

1. 5. 2022
|
18:22
|
Svet

Ukrajinská prokurátorka vyšetruje 9 158 vojnových zločinov. Iryna Venediktovová konštatovala, že nové prípady otvárajú každý deň. „Máme tím francúzskych expertov a expertov zo Slovenska. Čakáme expertov z Litvy," uviedla. (CNN)

1. 5. 2022
|
18:08
|
Svet

Scholz odmietol kritiku, že jeho vláda neposkytuje dostatočnú a rýchlu pomoc Ukrajine. "Rozhodnutia (ohľadom Ukrajiny) som prijal rýchlo a v koordinácii s našimi spojencami," povedal nemecký kancelár.

Scholz na prvomájovom zhromaždení v Düsseldorfe, ktoré zorganizovala Nemecká konfederácia odborových zväzov (DGB), prisľúbil, že Berlín bude naďalej podporovať Ukrajinu finančne, humanitárnou pomocou, ako aj zbraňami.

Pacifistov kritizoval za ich cynický postoj, ktorý označil v aktuálnej situácii za "zastaraný". "Rešpektujem každý pacifizmus a všetky postoje," povedal podľa agentúry AP. Dodal však, že "pre ukrajinských občanov sa musí zdať cynické, keď im hovoria, že sa majú brániť pred Putinovou agresiou bez zbraní".

Šéf nemeckej vlády obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z imperializmu. "Nedovolíme, aby sa násilím posúvali hranice a dobývalo sa územie," zdôraznil.

Nemecko medzičasom prehodnotilo svoj odmietavý postoj k dodávkam ťažkých zbraní na Ukrajinu. Odsúhlasilo napríklad dodávku 50 samohybných protilietadlových systémov typu Gepard. Scholz však čelí výzvam, aby jeho krajina poskytla Kyjevu viac zbraní vrátane tankov a ďalších obrnených vozidiel. (TASR)

1. 5. 2022
|
17:27
|
Svet

Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov bol zranený na Ukrajine, tvrdí ukrajinská tlačová agentúra Unian s odvolaním sa na vojenského novinára Olexandra Šulmana.

Gerasimova podľa tohto zdroja zasiahol do pravej nohy šrapnel. V ohrození života nie je. Z okolia Izjumu sa ho snažia evakuovať. Moskva informáciu nekomentovala.

Podľa ukrajinských médií bol Gerasimov s ďalšími vojakmi na veliteľskom stanovisku, keď toto miesto zasiahla ukrajinská paľba. Údajne pri nej zahynulo 20 osôb. Gerasimovovi podľa údajov, ktoré nemožno nezávisle overiť, už črepinu z nohy odstránili. Zlomeninu neutrpel.

Kyjev tvrdí, že od začiatku ruskej agresie zabil viac ako desať vysoko postavených ruských veliteľov, vrátane najmenej šiestich generálov. (ČTK)

1. 5. 2022
|
17:22
|
Svet

V ruskej Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou horelo vo vojenskom areáli. Jedna osoba bola ľahko zranená, informoval na Telegrame miestny gubernátor Vjačeslav Gladkov. V oblasti tento týždeň horel muničný sklad.

"Požiar vypukol na území jedného zo zariadení Ministerstva obrany Ruskej federácie na hranici troch obcí - okresov Borisov a Belgorod a mestskej časti Jakovlev. Informácie o obetiach a škodách sa upresňujú," napísal Gladkov.

Podľa spravodajcu ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti požiar vypukol niekoľko kilometrov od obce Kalinovo. Zvuky výbuchov boli jasne počuteľné zo značnej diaľky a z niekoľkých miest stúpa dym. Podľa očitých svedkov je na mieste mnoho sanitiek, záchranárov aj hasičov. Celú oblasť polícia uzavrela.

V susednej Kurskej oblasti, ktorá tiež hraničí s Ukrajinou, sa dnes čiastočne zrútil železničný most. Túto trať používajú nákladné vlaky. Podľa kurského gubernátora Romana Starovojtova išlo o sabotáž.

Vyšetrovacia komisia oznámila, že zatiaľ nemá žiadne známky toho, že by bol most úmyselne poškodený, uviedlo predtým Rádio slobodná Európa – Rádio Sloboda. (ČTK)

1. 5. 2022
|
17:00
|
Svet

Putinova požiadavka na platby v rubľoch trafila najslabšie miesto európskej podpory Ukrajine. Ak je pravda, že už desať krajín si otvorilo v Gazprombanke rubľové účty, proces rozkladu akcieschopnosti Západu sa začal, píše v komentári Peter Schutz. (SME)

1. 5. 2022
|
16:59
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj potvrdil evakuáciu prvej skupiny asi stovky ľudí, ktorá „mieri do kontrolovaného pásma“. Do Záporožia dorazia v pondelok.

(SME)
1. 5. 2022
|
16:49
|
Domov

Počet žiadostí o azyl je v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer dvojnásobne vyšší. S prijatím legislatívy o dočasnom útočisku s účinnosťou od 1. marca 2022 sa však ich nárast zastavil. 

"Spomedzi 144 podaných žiadostí o azyl zo strany občanov Ukrajiny bola ich drvivá väčšina vzatá späť, nakoľko dočasné útočisko je z hľadiska žiadateľa rýchlejší mechanizmus legalizácie pobytu na Slovensku," priblížilo ministerstvo vnútra. Ako vysvetľuje, azylový proces trvá niekoľko mesiacov.

Migračnému úradu ministerstva v súčasnosti chýba personál. "Preto sme už aj požiadali o viac ako 65-percentné navýšenie počtu tabuľkových miest úradu. Čaká sa na rozhodnutie Ministerstva financií SR o uvoľnení rozpočtových prostriedkov pre tieto miesta," dodala hovorkyňa ministerstva.

Za prvé tri mesiace tohto roka rezort prijal 210 žiadostí o azyl, udelil ho v 13 prípadoch, 27 žiadateľom pridelil doplnkovú ochranu, vydal 17 negatívnych rozhodnutí a 182 konaní zastavil.

Za celý rok 2021 ministerstvo vnútra evidovalo 370 žiadostí, za rok 2020 ich bolo 282, rok predtým 232. V rokoch 2016 až 2018 bolo menej ako 200 žiadostí. Roky predtým bol počet vyšší. Najviac od roku 2010, 732, zaznamenali v roku 2012. (TASR)

1. 5. 2022
|
15:48
|
Svet
Dôležité

OSN potvrdila prebiehajúcu evakuáciu ľudí z oceliarní Azovstaľ. Na operácii sa podieľa Medzinárodný výbor Červeného kríža a je koordinovaná s ukrajinskými a ruskými predstaviteľmi, povedal AP hovorca OSN Saviano Abreu.

Situáciu označil za "veľmi zložitú" a ďalšie podrobnosti nechcel uviesť.

V krytoch pod oceliarňami sa popri ukrajinských obrancoch podľa ukrajinských úradov skrývajú aj civilisti vrátane žien a detí. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že z domov pri mariupoľských oceliarňach Azovstaľ v sobotu odišli humanitárnym koridorom dve skupiny civilistov.

V jednej podľa tohto zdroja bolo 25 osôb a v druhej 21, napísala agentúra TASS. Podľa fotografa agentúry Reuters dorazilo dnes do dočasného ubytovacieho centra v meste Bezimenne v Doneckej oblasti vyše 50 civilistov, ktorí opustili oblasť okolo Azovstaľa. (Reuters)

1. 5. 2022
|
15:42
|
Svet

V Poľsku sa začali vojenské cvičenia , na ktorých sa zúčastňujú tisíce vojakov NATO. Ide o pravidelné cvičenia s cieľom zlepšiť bezpečnosť východného krídla NATO, ale tohto roku sa konajú v čase ruskej vojny proti Ukrajine.

Pre tieto okolnosti poľská armáda vyzýva verejnosť, aby nezverejňovala informácie alebo fotografie o presunoch vojenskej techniky po krajine v najbližších týždňoch. Armáda upozornila, že neuvážená aktivita by mohla poškodiť bezpečnosť aliancie.

Poľská armáda vo vyhlásení uviedla, že na cvičení sa zúčastní 18-tisíc vojakov z viac ako 20 krajín. Cvičenia, ktoré sa uskutočnia v Poľsku a ďalších ôsmich štátoch, sú naplánované od 1. do 27. mája. (TASR)

1. 5. 2022
|
15:06
|
Svet

Podľa Kyjeva bolo od začiatku vojny zabitých už 23 500 ruských vojakov. Je to o 300 ruských obetí viac, ako ukrajinská strana odhadovala v sobotu.

Kyjev zároveň tvrdí, že Moskva stratila ďalšie dve lietadlá, čo znamená, že od začiatku invázie Rusko už celkovo prišlo o 192 lietadiel. Okrem toho Ukrajinci hovoria, že za posledných 24 hodín zničili 18 ruských tankov. Od vypuknutia bojov 24. februára Kremeľ podľa Kyjeva tak stratil 1 026 tankov.  (Sky News)

1. 5. 2022
|
14:41
|
Svet

Mohla by byť možná evakuácia civilistov z prístavného mesta Mariupoľ. Mestská rada Mariupoľa a miestny guvernér povedali obyvateľom, ktorí chcú odísť do ukrajinského mesta Zaporožia, aby sa zhromaždili v obchodnom centre. (BBC)

1. 5. 2022
|
14:38
|
Domov

Ministerstvo obrany plánuje obstarať nielen prieskumné, ale aj bojové drony. Typ a počet tejto techniky bude vyplývať z operačných požiadaviek Ozbrojených síl. O nákupe sa rokuje s viacerými výrobcami na trhu.

"Medzi prioritami je zaobstaranie bezpilotných lietadiel pre použitie na taktickej úrovni. To zahŕňa systémy UAV triedy I. a triedy II., ktoré sú menšie, ľahšie, kompaktnejšie, mobilnejšie a je možné ich rýchlo nasadiť v teréne," načrtla hovorkyňa rezortu.

Rokovania ministerstva s výrobcami už prebiehajú. Rezort deklaruje, že v prípade aktualizačného momentu bude verejnosť v tejto veci komplexne informovať. (TASR)

1. 5. 2022
|
14:09
|
Domov

Pápež nazýva vojnu "strašným úpadkom ľudstva“, ktorý ho núti "trpieť a plakať“. Na Námestí svätého Petra vyzval na vytvorenie humanitárnych koridorov, opäť implicitne kritizoval Rusko a uviedol, že Mariupoľ bol "barbarsky zničený". (Sky News)

1. 5. 2022
|
13:52
|
Ekonomika

Európska únia sa prikláňa k zákazu dovozu ruskej ropy do konca roka. Uviedli to po víkendových rokovaniach medzi Európskou komisiou a členskými štátmi bloku dvaja diplomati, ktorí nechceli byť menovaní.

Únia pripravuje šiesty balík sankcií proti Rusku, očakáva sa, že bude zameraný na ruskú ropu, ruské a bieloruské banky, ako aj na ďalších jednotlivcov a spoločnosti.

Komisia, ktorá koordinuje reakciu EÚ, viedla rokovania s malými skupinami krajín a bude sa snažiť dokončiť svoj plán sankcií včas pred stredajším stretnutím veľvyslancov Únie v Bruseli.V pondelok o tom budú diskutovať ministri energetiky EÚ. 

Podľa diplomatov niektoré krajiny EÚ budú schopné zastaviť dovoz ruskej ropy pred koncom roka 2022, no iné sa obávajú jeho vplyvu na ceny.

Zdá sa, že Nemecko, jeden z najväčších nákupcov ruskej ropy, bude ochotné súhlasiť so zastavením jej dovozu na konci roku 2022, ale štáty ako Rakúsko, Maďarsko, Taliansko a Slovensko majú stále výhrady, uviedli diplomati.

Niektoré štáty Únie navrhli zvoliť si strop pre cenu, ktorú sú ochotné zaplatiť za ruskú ropu. Budú však nútené platiť vyššie ceny za dodávky odinakiaľ. (TASR)

1. 5. 2022
|
13:48
|
Svet

Japonský premiér Fumio Kišida rokoval u s najvyššími vietnamskými predstaviteľm i o vojne na Ukrajine. Politici oboch krajín sa zhodli na nevyhnutnosti rešpektovania medzinárodného práva a odmietli použitie sily.

Japonsko už predtým odsúdilo ruskú inváziu, ale aj sankcie uvalené spoločne západnými krajinami na Moskvu. Vietnam, tak ako väčšina ostatných štátov juhovýchodnej Ázie, sa vyhýba priamej kritike Ruska a v snahe o mierové vyriešenie ukrajinsko-ruského konfliktu vyzýva na umiernenosť, rešpektovanie charty OSN a dialóg.

Vietnam sa v marci na pôde Valného zhromaždenia OSN zdržal hlasovania odsudzujúceho ruskú inváziu na Ukrajinu.

Vietnam je jedným z historických spojencov Moskvy a jeho armáda je vybavená väčšinou ruskými zbraňami. Hanoj má však takisto aj pevné vzťahy s Ukrajinou, kde žije, pracuje a študuje približne 10.tisíc Vietnamcov. A v posledných rokoch sa Vietnam pre svoj nesúhlas s územnými nárokmi Číny v Juhočínskom mori zblížil aj so Spojenými štátmi.

"Nemôžeme akceptovať kroky, ktoré sa kdekoľvek vo svete snažia pomocou sily zmeniť aktuálny status quo," povedal Kišida po rokovaní so svojím vietnamským náprotivkom, predsedom vlády Pham Minh Chinhom. (TASR)

1. 5. 2022
|
13:40
|
Svet

Poľsko prijme ponuku stať sa bezpečnostným garantom Ukrajiny, uviedol hlavný poradca poľského prezidenta pre zahraničnú politiku Jakub Kumoch. Autorom návrhu bola administratíva ukrajinského prezidenta.

Kumoch dodal, že poľský prezident Andrzej Duda a vláda prijali rozhodnutie, že "Poľsko sa nevyhne svojej zodpovednosti".

Informoval, že v súčasnosti sa vedie diskusia o návrhu dohody medzi Ukrajinou a štátmi pripravenými garantovať jej bezpečnosť.

Na margo prípadnej dohody s Ruskom Kumoch podľa agentúry PAP zdôraznil: "Ak sa má dosiahnuť mierová dohoda, máme záujem len o takú, ktorá zaručí územnú celistvosť Ukrajiny a jej nezávislosť, a len takú, s ktorou budú súhlasiť Ukrajinci."

"Môžem vás ubezpečiť: nepodporíme žiadnu mierovú dohodu, ktorá by vydala Ukrajinu Rusku," zdôraznil Kumoch.

Pripomenul, že medzi štáty, ktoré by mohli garantovať bezpečnosť Ukrajiny, patria okrem Poľska aj USA, Británia, Nemecko, Francúzsko, Turecko a niekoľko ďalších krajín. (TASR)

1. 5. 2022
|
13:30
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil predsedníčke Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej Rad kňažnej Oľgy III. stupňa.

Rad kňažnej Oľgy bol Pelosiovej udelený za jej významný osobný prínos k posilneniu ukrajinsko-americkej medzištátnej spolupráce a za podporu suverénnej, nezávislej a demokratickej Ukrajiny.

Na brífingu po rokovaniach v Kyjeve Pelosiová uviedla, že rozhovor so Zelenským sa sústredil na otázky bezpečnosti, humanitárnej a ekonomickej pomoci a obnovy Ukrajiny, "keď sa vybojuje víťazstvo", informovala na svojom webe britská stanica BBC.

Pelosiová vyhlásila, že je hrdá na to, že mohla v Kyjeve odovzdať posolstvo jednoty Kongresu Spojených štátov, vyjadriť uznanie amerického ľudu ukrajinskému vedeniu a tlmočiť obdiv ukrajinskému ľudu za jeho odvahu.

Dodala, že americká delegácia síce prichádzala na Ukrajinu s veľkým smútkom, ale "odchádza s lepším pochopením... toho, čo treba urobiť."

Zelenskyj sa na stretnutí s delegáciou z USA poďakoval za všetku poskytnutú pomoc. Spojené štáty označil za lídra spomedzi krajín, ktoré Ukrajinu podporujú vo vojne proti agresii Ruskej federácie.

"Signály, ktoré dnes Spojené štáty a prezident Joe Biden vysielajú, sú veľmi dôležité," uviedol Zelenskyj a spomenul okrem iného aj nedávne rozhodnutie amerického Senátu, ktorý schválil vojenskú pomoc Ukrajine formou pôžičky a prenájmu.

"Sme za to vďační," vyhlásil ukrajinský prezident. (TASR)

1. 5. 2022
|
12:30
|
Svet

Ukrajinské ozbrojené sily opakovane pálili raketovými strelami na Ruskom obsadený Hadí ostrov v Čiernom mori. Pri útokoch bolo zničených niekoľko ruských protivzdušných obranných systémov a jedna komunikačná jednotka.

Píše o tom agentúra DPA s odvolaním sa na velenie Južného vojenského okruhu ukrajinskej armády. Podľa tohto zdroja prišlo o život pri ukrajinskej raketovej paľbe 42 ruských vojakov.

Ani samotné útoky, ani počet obetí sa však nedajú v súčasnosti nezávisle overiť, poznamenáva DPA. Z ruskej strany neprišla o tejto vojenskej akcii nijaká správa.

Hadí ostrov leží v Čiernom mori približne 35 kilometrov od ukrajinského pobrežia a koncom februára ho dobyli ruské jednotky. (TASR)

1. 5. 2022
|
09:33
|
Svet

Ruská armáda pokračuje v sťahovaní síl k ukrajinským hraniciam, uviedol ukrajinský generálny štáb. Invázne jednotky sa podľa neho tiež pokúšajú dosiahnuť administratívne hranice ukrajinskej Chersonskej oblasti a vytvoriť tam priaznivé podmienky pre ofenzívu na Mykolajev a Kryvyj Rih.

Pokračujú v ostreľovaní a leteckých náletoch na Charkov, oznámilo velenie ukrajinských ozbrojených síl.

"Velenie ozbrojených síl Ruska naďalej prijíma opatrenia na posilnenie úderného potenciálu svojich vojsk, aby zvýšilo tempo útočnej operácie. Do pohraničných oblastí s Ukrajinou privážajú po železnici zbrane a vojenskú techniku ​​z (ruských) skladov v Západnom, Centrálnom a Východnom vojenskom okruhu a Severnej flotile ," tvrdí ukrajinské vojenské velenie.

Na severe Ukrajiny podľa neho nepriateľské jednotky ostreľovali pozície ukrajinských ozbrojených síl z ruskej Brjanskej oblasti.

Podobné tvrdenia bojujúcich strán nemožno nezávisle overiť. Moskva sa dnes k vývojom bojov zatiaľ nevyjadrila. (ČTK)

1. 5. 2022
|
09:33
|
Domov

Z Ukrajiny prišlo počas soboty cez hraničné priechody na Slovensko 4 286 ľudí. Z toho bolo 846 mužov, 2 658 žien a 771 detí. O dočasné útočisko podľa rezortu vnútra požiadalo 151 žiadateľov. Na Ukrajinu sa vrátilo 3 888 osôb. (SITA)

1. 5. 2022
|
09:20
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ruských vojakov, aby nebojovali na Ukrajine. Vo svojom nočnom videopríhovore povedal, že dokonca aj ruskí generáli očakávajú, že tisíce ich vojakov prídu o život.

Podľa Zelenského Rusko dopĺňa tisíce vojakov „s nízkou motiváciou a slabými bojovými skúsenosťami" do jednotiek, ktoré boli zdecimované v prvých týždňoch vojny, aby ich mohlo vrátiť do boja.

Ukrajinský prezident uviedol, že ruskí velitelia vedia, že tisíce ich vojakov v najbližších týždňoch zomrú a ďalšie tisíce budú zranené. „Každý ruský vojak si stále môže zachrániť svoj život. Je pre vás lepšie prežiť v Rusku, ako zahynúť v našej krajine," povedal Zelenskyj. (SITA)

1. 5. 2022
|
09:05
|
Svet

Rusko by malo reagovať na zmrazenie ruských aktív niektorými „nepriateľskými krajinami“, napísal na sociálnej sieti predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin.

"Je správne prijať zrkadlové opatrenia proti podnikom v Rusku, ktorých majitelia pochádzajú z nepriateľských krajín, kde boli takéto opatrenia prijaté, a teda skonfiškovať ich majetok," uviedol Volodin. (The Guardian)

1. 5. 2022
|
09:00
|
Svet

Aktuálne informácie o priebehu vojny zverejnilo aj britské ministerstvo obrany. Venuje sa najmä situácii v meste Cherson na juhu Ukrajiny, ktoré je pod ruskou kontrolou a podľa Britov sa tu Moskva snaží zaviesť proruskú administratívu.

Táto bábková vláda označila návrat pod kontrolu Ukrajiny za "nemožný" a ohlásila "štvormesačné obdobie, počas ktorého región prejde z ukrajinskej hrivny na ruský rubeľ". Ten sa začína v Chersonskej oblasti používať od dnešného dňa. „Tieto vyhlásenia pravdepodobne svedčia o úmysle Ruska uplatniť v Chersone v dlhodobom horizonte silný politický a ekonomický vplyv," píše britské ministerstvo obrany.

"Trvalá kontrola nad Chersonom a jeho dopravnými uzlami zvýši schopnosť Ruska udržať si postup smerom na sever a západ Ukrajiny a zvýši bezpečnosť ruskej kontroly nad Krymom." (Sky News)

1. 5. 2022
|
08:23
|
Svet

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov navštívila Zelenského v Kyjeve. Na videu, ktoré zverejnil ukrajinský prezident, prichádza Nancy Pelosiová spolu s delegáciou amerických predstaviteľov.

„Navštívili sme vás, aby sme sa vám poďakovali za váš boj za slobodu. Váš boj je bojom za každého jedného z nás. Takže naším záväzkom je byť tu pre vás, kým sa boj neskončí," hovorí Pelosiová vo videu.

"Spojené štáty sú lídrom v silnej podpore Ukrajiny v boji proti ruskej agresii. Ďakujeme, že pomáhate chrániť suverenitu a územnú celistvosť nášho štátu," napísal Zelenskyj v popise k videu. (The Guardian)

1. 5. 2022
|
07:30
|
Svet

Bitka o Donbas je zásadná, no nie rozhodujúca, tvrdí bezpečnostný analytik Milan Mikulecký. V rozhovore opisuje, ako sa môžu boje na východe Ukrajiny vyvíjať a ako by situácia vyzerala v prípade zamrznutého konfliktu. (SME)

1. 5. 2022
|
07:22
|
Svet

Ukrajinské ozbrojené sily zverejnili aktualizáciu vývoja vojny. Informujú o ruskej streľbe na ukrajinských vojakov v Brjanskej oblasti a o leteckých útokoch a delostreleckej paľbe pri Slobožanskom.

Ruské sily tiež podľa ukrajinskej armády viedli útočné operácie v oblasti v smere z Izjumu na Barvinkove a Slovjansk, pričom z Donecka a Luhanska bolo presunutých asi 300 kusov vybavenia a zbraní a asi tisíc vojakov. "Skupina nepriateľských jednotiek útočí aj v smeroch na Doneck a Tavriju pozdĺž celej frontovej línie."

Ukrajinské sily zároveň tvrdia, že v Donecku a Luhansku odrazili za posledných 24 hodín deväť ruských útokov, pričom zničili osem tankov, jeden delostrelecký systém či dvadsaťštyri obrnených bojových vozidiel. Jednotky protivzdušnej obrany tiež údajne zničili sedem bezpilotných lietadiel a dve lietadlá Su-25. (The Guardian)

1. 5. 2022
|
07:09
|
Svet

Spoločnosť Maxar Technologies zverejnila nový satelitný záber, ktorý ukazuje rozsah zničenia oceliarní Azovstaľ v Mariupoli. Ide o poslednú baštu ukrajinského odporu v prístavnom meste. (SME)

1. 5. 2022
|
06:50
|
Svet

Rusko sa stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, mal oznámiť šéf ruského vesmírneho programu. Podľa ruských štátnych médií je to dôsledok sankcií uvalených na Rusko.

"Rozhodnutie už bolo prijaté, nie sme povinní o ňom verejne hovoriť," uviedol podľa agentúry TASS šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin v rozhovore so štátnou televíziou. "Môžem povedať iba toľko, že v súlade s našimi záväzkami budeme našich partnerov o ukončení práce na ISS informovať s ročným predstihom."

Rogozin už začiatkom apríla hrozil ukončením ruskej misie v prípade, že USA, Európska únia a Kanada nezrušia sankcie proti podnikom zapojeným do ruského kozmického priemyslu. (ČTK)

1. 5. 2022
|
06:23
|
Svet

Antony Blinken opätovne potvrdil pokračujúcu "silnú podporu" Washingtonu Ukrajine. Americký minister zahraničných vecí to povedal v rozhovore so svojím ukrajinským kolegom Dmytrom Kulebom.

Blinken informoval Kulebu aj o chystanom návrate amerických diplomatov - najskôr do Ľvova v nadchádzajúcom týždni a čo najskôr aj do Kyjeva. Obaja ministri tiež hovorili o ďalšej finančnej pomoci Ukrajine vo výške 33 miliárd dolárov, o ktorú požiadala vo štvrtok vláda USA Kongres, aby umožnila Kyjevu poraziť "bezohľadnú vojnu" vedenú Kremľom. Z tejto sumy má byť 20 miliárd dolárov použitých na vojenské účely a asi 8,5 miliardy ako ekonomická pomoc. (TASR)

30. 4. 2022
|
23:46
|
Svet

Videá na sociálnych sieťach ukazujú mohutné plamene v meste Liman, ležiacom 150 kilometrov severne od Donecka. Po ruskom útoku je údajne zranených deväť ľudí. (The Guardian)

30. 4. 2022
|
23:42
|
Svet

Ukrajina ponúkla Číne, aby bola jedným z bezpečnostných garantov v prípade ukončenia vojny. Podľa bývalej hovorkyne prezidenta Zelenského Julije Mendelovej to povedal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. (The Guardian)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Zrušenie sankcií je podľa Lavrova kľúčovou súčasťou mierových rokovaní Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 2. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 3. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 4. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 5. Gestačný diabetes mellitus
 6. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 8. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 745
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 808
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 834
 4. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 2 198
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 140
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 502
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 396
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 015
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Raketomet RM-70.

Vojna na Ukrajine pokračuje 89. deň.


a 5 ďalší 52m
Ukrajinský spravodaj

Súhrn správ o vojne na Ukrajine.


7 h
Na snímke z elektrónového mikroskopu z roku 2003, ktorú sprístupnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), sú zobrazené zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).

WHO potvrdila už stovku prípadov.


TASR 8 h
Ilustračné foto

Ukrajina sa podľa francúzskeho štátneho tajomník tak skoro nestane členom Únie.


TASR 9 h
SkryťZatvoriť reklamu