SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Ukrajina Rusko Online: Zrušenie sankcií je podľa Lavrova kľúčovou súčasťou mierových rokovaní

Ukrajina popiera, že by to tak bolo.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme sledovať aj v nedeľu.

Najnovšie | Najstaršie
30. 4. 2022
|
23:46
|
Svet

Videá na sociálnych sieťach ukazujú mohutné plamene v meste Liman, ležiacom 150 kilometrov severne od Donecka. Po ruskom útoku je údajne zranených deväť ľudí. (The Guardian)

30. 4. 2022
|
23:42
|
Svet

Ukrajina ponúkla Číne, aby bola jedným z bezpečnostných garantov v prípade ukončenia vojny. Podľa bývalej hovorkyne prezidenta Zelenského Julije Mendelovej to povedal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. (The Guardian)

30. 4. 2022
|
22:19
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson telefonoval s ukrajinským prezidentom. Johnson Zelenskému povedal, že je viac ako kedykoľvek predtým odhodlaný posilniť Ukrajinu.

"(Premiér) potvrdil, že Spojené kráľovstvo bude naďalej poskytovať vojenskú pomoc, aby Ukrajincom zabezpečil vybavenie potrebné na ich obranu," informoval Johnsonov hovorca s tým, že premiér sľúbil aj pokračujúcu ekonomickú a humanitárnu pomoc. (Sky News)

30. 4. 2022
|
21:41
|
Svet

Ruské sily počas dvoch mesiacov vojny zabili dvakrát viac obyvateľov mesta ako nacistické Nemecko počas dvoch rokov okupácie, vyhlásil starosta Mariupoľa Vadym Bojčenko.

Počas druhej svetovej vojny zabili nacisti počas dvoch rokov, keď okupovali Mariupoľ, 10-tisíc civilistov. Rusi toto číslo zdvojnásobili, tvrdí Bojčenko. (The Guardian)

30. 4. 2022
|
21:17
|
Svet

Ruské prieskumné lietadlo narušilo vzdušný priestor Švédska. Tvrdí to švédske ministerstvo obrany s tým, že jeho tímy narušenie sledovali a odfotili.

"Ruské vrtuľové lietadlo (Antonov) An-30 narušilo v piatok večer švédsky vzdušný priestor," uviedlo vo vyhlásení ministerstvo. Incident prichádza po tom, ako sa objavujú správy o zámere Švédska požiadať o členstvo v NATO. (TASR)

30. 4. 2022
|
21:00
|
Svet

Z územia oceliarní Azovstaľ v Mariupoli sa podarilo evakuovať 20 zranených civilistov. Na twitteri to uviedol kapitán Svjatoslav Palamar, zástupca veliteľa pluku Azov, s tým, že zrejme sú na ceste do Záporožia. (SME)

30. 4. 2022
|
20:08
|
Svet

Ľudia v obliehanom areáli oceliarní Azovstaľ v Mariupoli sú na pokraji smrti a môžu im zostávať iba hodiny života. Britskej stanici BBC to povedal starosta Mariupoľa Vadym Bojčenko.

Podľa ukrajinského generálneho štábu ruské sily pokračujú v náletoch na Mariupoľ s cieľom zablokovať jednotky brániace Azovstaľ. V krytoch sa podľa ukrajinských úradov ukrývajú okrem obrancov aj stovky žien a detí.

Ľudia v Azovstali sú "na hranici medzi životom a smrťou. Čakajú, modlia sa za záchranu... Je ťažké povedať, koľko dní alebo hodín máme na záchranu ich životov," povedal Bojčenko. "Ľudia, ktorí tam uviazli, nemajú takmer žiadnu šancu zachrániť si život. Nemajú možnosť nadýchnuť sa čerstvého vzduchu. Vstúpili do protiatómových krytov a čakajú na záchranu životov."

V oceliarňach je podľa Bojčenka asi tisíc civilistov, z nich zhruba 600 je zranených. Niektorí sú v areáli skrytí už od začiatku ruskej invázie 24. februára. (ČTK)

30. 4. 2022
|
19:38
|
Svet

Rusko tvrdí, že jeho letectvo dnes zabilo viac ako 200 ukrajinských vojakov a zničilo 23 obrnených vozidiel. Ruské rakety údajne zasiahli aj 17 ukrajinských vojenských objektov.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej armády tiež píše, že Rusi zničili aj jedno veliteľské stanovisko a sklad rakiet a delostrelectva. (ČTK)

30. 4. 2022
|
19:18
|
Svet

V Budapešti sa konali demonštrácie na podporu Ukrajiny aj Ruska. Zatiaľ čo na proruské zhromaždenie prišlo len okolo 200 ľudí, na akcii namierenej proti vojne na Ukrajine sa zúčastnilo približne 1000 protestujúcich.

"Od (povstania) v roku 1956 vieme, čo to znamená, keď sa Kremeľ zamieša do vnútorných záležitostí slobodnej krajiny," zaznelo na akcii odsudzujúcej inváziu na Ukrajinu.

"V roku 2022 to zažíva Ukrajina - ešte krvavejšie a s ešte vyšším počtom nevinných obetí," dodali účastníci, ktorí svojím výrokom pripomenuli násilne potlačené ľudové povstanie v Maďarsku z roku 1956 namierené proti sovietskej okupácii krajiny.

Demonštráciu na podporu Ukrajiny zorganizovali maďarsko-ukrajinské kultúrne združenie a spolok "Jednotná Ukrajina", ktoré sa neúspešne snažili dosiahnuť, aby polícia stiahla povolenie na konanie proruskej akcie, ktorej účastníci sa zorganizovali na Facebooku.

Usporiadatelia zhromaždenia na podporu Moskvy, medzi ktorými boli pravicoví extrémisti, odporcovia očkovania proti koronavírusu či šíritelia konšpiračných teórií, vo svojich prejavoch vinili zo zodpovednosti za vojnu na Ukrajine Spojené štáty.

 "Prehnané sankcie" voči Moskve podľa nich svet znova zaťažia potravinovou a energetickou krízou, citoval ich vyjadrenia server Telex.hu. (TASR)

Zhromaždenia na podporu Ruska sa zúčastnilo asi dvesto ľudí.
Zdroj TASR/AP
30. 4. 2022
|
18:38
|
Svet

Ruská raketa podľa ukrajinskej armády zasiahla pristávaciu dráhu letiska v Odese a vyradila ju z prevádzky. Zničenie dráhy potvrdil na Telegrame gubernátor Odeskej oblasti Maksym Marčenko.

"Nepriateľ dnes zasiahol (letisko v Odese) raketou pobrežnej obrany typu Bastion, ktorá bola odpálená z Krymu. Pristávacia dráha letiska Odesa bola zničená," uviedol gubernátor s tým, že útok si nevyžiadal žiadne obete. (ČTK)

30. 4. 2022
|
18:33
|
Svet
Dôležité

Zrušenie sankcií voči Rusku je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní s Ukrajinou, uviedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa jeho slov ruská a ukrajinská delegácia denne diskutuje o návrhu možnej zmluvy. 

"Program rozhovorov... zahŕňa okrem iného otázky denacifikácie, uznania nových geopolitických skutočností, zrušenie sankcií, štatút ruského jazyka," povedal Lavrov pre čínsku oficiálnu tlačovú agentúru Xinhua bez ďalších podrobností.

Ukrajinský vyjednávač Mychajlo Podoľak však poprel, že by to tak bolo.

Vo vyjadreniach úradu prezidenta Volodymyra Zelenského uviedol, že "otázka globálnych medzinárodných sankcií voči Ruskej federácii sa zatiaľ na rusko-ukrajinských rokovaniach vôbec neprejednáva".

"Je na všetkých našich partneroch spolu s Ukrajinou, aby rozhodli o tom, aké rozhodnutia by sa mali prijať o sankciách a kedy," povedal. (Sky News)

30. 4. 2022
|
18:27
|
Svet

Ukrajina si s Ruskom vymenila zajatcov, sedem vojakov, vrátane tehotnej vojačky, a sedem civilistov, uviedla vicepremiérka Iryna Vereščuková. Počet prepustených Rusov neuviedla. (Sky News)

30. 4. 2022
|
16:27
|
Svet

Americká herečka Angelina Jolie prišla do západoukrajinského Ľvova.  Podľa ruského BBC sa herečka objavila v jednej z miestnych kaviarní. Čo presne bude na Ukrajine robiť, zatiaľ nie je známe.

Podľa portálu Gazeta.ua zdieľala video s herečkou v kaviarni novinárka a bloggerka Maja Pidhorodecká na svojom facebooku, kde zábery okrem iného okomentovala slovami: "Nič zvláštneho. Len Ľvov. Proste si prišla vypiť kávu. Len Angelina Jolie. Proste Ukrajinu podporuje celý svet. "

Americká herečka a zvláštna vyslankyňa vysokého komisára OSN pre utečencov  Ukrajinu podporila krátko po tom, čo krajinu napadli ruské invázne jednotky. Podľa ukrajinského serveru nv.ua sa Jolie s pracovníkmi UNHCR podieľa na pomoci ukrajinským utečencom.

Médiá už na konci marca informovali o jej návšteve detskej nemocnice v talianskom Ríme, kde ležia ukrajinské deti, ktoré utiekli pred vojnou v rodnej krajine. Jolie sa dlhodobo venuje humanitárnym projektom. (BBC)

30. 4. 2022
|
16:19
|
Svet

Na rokovaniach o evakuácii ľudí z oceliarne Azovstaľ sa zúčastňujú Červený kríž aj OSN, povedal tamojší starosta s tým, že očakávajú odpoveď. Zároveň vyzval medzinárodných partnerov, aby zachránili životy miestnych obyvateľov. (CNN)

30. 4. 2022
|
15:38
|
Svet

V Buči našli v jame telá troch osôb so spútanými rukami. "Obete mali zviazané ruky, na očiach mali kusy látky a niektorí mali zapchaté ústa. Na telách sú stopy po mučení, ako aj strelné zranenia rôznych častí tela," uviedla polícia.

"Obete mučili dlhý čas, na ich končatinách sa našli strelné zranenia. Nakoniec bol každý z mužov postrelený do ucha," povedal šéf regionálnej polície Andrij Nebytov.

V meste sa doposiaľ našlo 412 mŕtvych tiel, pričom mnoho z nich bolo exhumovaných z jedného masového hrobu. Polícia v Kyjevskej oblasti v sobotu uviedla, že v tamojších mestách a dedinách sa našlo už 1202 tiel zabitých civilistov. (TASR)

V Buči pochovávajú obete.
Zdroj TASR/AP
30. 4. 2022
|
15:16
|
Svet

Na evakuáciu z Melitopoľa čaká asi 6-tisíc ľudí, potvrdil primátor Ivan Fedorov a dodal, že svoje domovy opustila asi polovica obyvateľov, zvyšných menej ako 80-tisíc sa ich rozhodlo zostať. Množia sa aj prípady únosov.

Spresnil, že k nim dochádza na kontrolných stanovištiach ruskej armády i priamo na uliciach mesta. Podľa jeho slov je pohyb po meste a regióne teraz nebezpečný.

"Za posledné dva mesiace uniesli viac ako 200 občanov." Podľa jeho slov sú obeťou únosov najmä bojaschopní muži.

Fedorov informoval, že pred dvoma týždňami takýmto mužom ponúkali vstup do ruskej armády, ale teraz ich unášajú a odvážajú neznámym smerom.Takíto ľudia sú potom držaní v neľudských podmienkach v pivniciach, dodal primátor.

Fedorov si myslí, že ruská armáda ich chce potom použiť buď v rámci výmeny zajatcov, alebo ich nasadí do prvej línie v rámci svojich operácií počas vojny s Ukrajinou. (Sky News)

30. 4. 2022
|
15:01
|
Svet

Dva evakuačné autobusy sa ocitli pod útokom ruských síl a sú nezvestné. Do Popasnej vyslali tri autobusy, no do mesta Bachmut sa vrátil iba jeden. Skôr počas dňa sa však podarilo dostať do bezpečia 31 civilistov.

Vojenský predstaviteľ mesta Popasna na východnej Ukrajine Mikola Chanatov uviedol, že jeden z dvoch autobusov, ktoré šoférovali dobrovoľníci, sa v mestečku dostal pod paľbu. O druhom vozidle, ktoré riadil miestny učiteľ dejepisu, nemajú podľa jeho slov žiadne správy.

„Sme veľmi znepokojení. Naše autobusy sa nevrátili a od včera sme s nimi neboli v žiadnom kontakte. Sami nemôžeme ísť do Popasnej, kým sa situácia nevyjasní,“ uviedla Krošková, ktorá už niekoľko týždňov s manželom pomáha pri prevoze civilistov a humanitárnej pomoci medzi mestami.

O mesto Popasna sa v posledných týždňoch ťažko bojovalo, no objavujú sa správy, že ruské sily teraz kontrolujú takmer celé. (BBC)

30. 4. 2022
|
14:43
|
Svet

Francúzsko zintenzívni poskytovanie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine, avizoval francúzsky prezident po telefonáte so Zelenským. Chce aktívne pracovať "na obnovení bezpečnosti a územnej celistvosti Ukrajiny".

Zelenského ubezpečil, že Francúzsko je naďalej "k dispozícii", aby "prispelo k dohode o poskytnutí bezpečnostných záruk Ukrajine".

Elyzejský palác po telefonáte informoval, že Zelenskyj sa Francúzsku poďakoval za dodávky vojenského vybavenia, ktoré podľa jeho slov pomáha ukrajinským silám klásť odpor ruským jednotkám.

Macron avizoval, že táto podpora, ako aj humanitárna pomoc poskytovaná Francúzskom sa bude posilňovať.

TF1 s odvolaním sa na kanceláriu francúzskeho prezidenta uviedla, že humanitárna pomoc Francúzska pre Ukrajinu má podobu "615 ton vybavenia vrátane zdravotníckeho zariadenia, generátorov pre nemocnice, potravinovej pomoci, pomoci na ubytovanie a sanitiek". (TASR)

30. 4. 2022
|
14:27
|
Svet

Manželky ukrajinských vojakov apelujú, aby súčasťou evakuácie civilistov boli aj vojaci. Obávajú sa totiž, že ak vojaci brániaci obliehaný komplex oceliarní Azovstaľ zostanú v zničenom areáli, zajmú ich ruské sily.

"Na životoch vojakov tiež záleží. Nemôžeme hovoriť len o civilistoch," povedala v rozhovore pre AP v Ríme 29-ročná Julija Fedusiuková, manželka Arsenija Fedusiuka, ktorý je členom pluku Azov.

"Dúfame, že dokážeme zachrániť aj vojakov, nielen mŕtvych, nielen zranených, ale ich všetkých," dodala.

Kateryna Prokopenková (27), ktorej manžel Denys Prokopenko je veliteľom pluku Azov, vyzvala na uskutočnenie vojenskej operácie podobnej tej, ktorá počas druhej svetovej vojny pri francúzskom meste Dunkerque umožnila evakuáciu britských a spojeneckých vojsk obkľúčených nemeckých silami.

Môžeme spraviť takúto operáciu, ktorá "zachráni našich vojakov, našich civilistov, naše deti", uviedla Prokopenková. "Musíme to spraviť práve teraz, pretože každú hodinu, každú sekundu zomierajú ľudia," zdôraznila.

Fedusiuková a Prokopenková povedali, že približne 600 vojakov v železiarňach Azovstaľ je zranených, pričom niektorí z nich trpia gangrénou. Agentúre AP ukázali fotografie, ktoré im poslali ich manželia, na ktorých je vidieť vojakov s amputovanými končatinami a strelnými zraneniami.

Ukrajinskí vojaci sa podľa slov Fedusiukovej nevzdajú ruským jednotkám. "Nevieme o nijakom vojakovi z (pluku) Azov, ktorý sa vrátil (zo zajatia) ruských síl od roku 2014," varovala s tým, že by im hrozilo mučenie a zabitie. "Vieme to s určitosťou, preto to (vzdanie sa) pre nich neprichádza do úvahy," zdôvodnila. (TASR)

30. 4. 2022
|
14:00
|
Ekonomika

Od začiatku invázie na Ukrajine sa hovorí o zastavení dovozu fosílnych palív z Ruska. Medzi tie patrí aj ropa, pričom ruská ropa tvorí štvrtinu importu európskych ropných produktov.

V najnovšom videu od Ekonómie ľudskou rečou sa pozrieme na to, aké má Európa a Slovensko alternatívy, a rovnako na to, čo môže robiť Rusko so svojou nepredanou ropou. (SME)

30. 4. 2022
|
13:23
|
Svet

Na Ukrajinu bolo zaslaných asi 3000 núdzových antikoncepčných tabletiek, pre obete znásilnenia od Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo, roznášajú ich dobrovoľníci.

Caroline Hicksonová z federácie zdôraznila, že v prípade rodovo podmieneného násilia je dôležité, aby obeť mohla tabletku užiť čo najskôr, "pretože byť tehotná v dôsledku znásilnenia je neuveriteľne traumatizujúce."

Federácia posielala na Ukrajinu aj potratové tabletky na indikáciu lekárom, ktoré sa môžu používať až do 24. týždňa tehotenstva.

Hicksonová uviedla, že tabletky sú určené na pomoc ženám v rôznych situáciách - vrátane tých, ktoré mali dobrovoľný pohlavný styk, ale cítia, že teraz nie je čas vhodný na to, aby mali dieťa.

Podľa Hicksonovej pred vojnou bola núdzová antikoncepcia na Ukrajine dostupná. Teraz sú však dodávateľské reťazce narušené. Hicksonová zdôraznila, že pre ženy - vo všeobecnosti, nielen vo vojnových časoch, - je dôležité, aby sa k núdzovej antikoncepcii mohli dostať. (BBC, TASR)

30. 4. 2022
|
11:47
|
Ekonomika

Rusko zaplatilo v dolároch dve platby v rámci jej zahraničného dlhu, aby sa na budúci týždeň vyhlo vyhláseniu platobnej neschopnosti. Nemenovaný americký predstaviteľ sa vyjadril, že na platby nepoužilo aktíva zmrazené v USA.

Úrokové platby z dlhopisov, ktoré muselo splatiť do 4. mája, boli v celkovej výške 650 miliónov dolárov. Rusko uviedlo, že úhrady vykonalo v londýnskej pobočke Citibank, ktorá je jednou z bánk zodpovedných za vyplácanie platieb investorom.

Šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinovová povedala novinárom, že nemožno hovoriť o platobnej neschopnosti krajiny, no uznala, že majú problémy s platbami. Platby za medzinárodné dlhopisy v hodnote 40 miliárd dolárov musí Rusko uskutočniť v pôvodne určenej mene.

Krajina však stratila prístup k veľkej časti svojich rezerv v zahraničných bankách v dôsledku sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu. Začiatkom tohto mesiaca Moskva navrhla splatenie svojich záväzkov týkajúcich sa spomenutých dvoch dlhopisov v rubľoch.

Návrh však viaceré ratingové agentúry odmietli s tým, že platba v čomkoľvek inom ako v dolároch by predstavovala platobnú neschopnosť, čo by malo značné dôsledky pre ruskú ekonomiku vrátane schopnosti požičiavať si v budúcnosti. (BBC, SITA)

30. 4. 2022
|
11:32
|
Domov
Dôležité

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovorí slovenským poslancom. Urobí tak prostredníctvom videokonferencie. Prenos sa plánuje už na aktuálnej 65. schôdzi. Aktuálne dolaďujú technické riešenia prenosu a čas.

Záujem Zelenského mal tlmočiť predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) ukrajinský veľvyslanec Jurij Muška. Urobil tak pri otvorení výstavy v Národnej rade venovanej fotografiám, ktoré zobrazujú vojnové zločiny páchané na Ukrajine. (TASR)

30. 4. 2022
|
11:30
|
Domov

Poľsko má chrániť vzdušný priestor Slovenska zadarmo. Platiť mu budeme iba náklady na palivo za zrealizovaný let nad svojím územím, informoval minister obrany Jaroslav Naďna základe predbežnej politickej dohody.

"Je to od Poľska veľké gesto blízkeho spojenectva, za ktoré som im a osobitne ministrovi Mariuszovi Blaszczakovi veľmi vďačný. Peniaze teda nebudeme platiť Rusom, ale môžeme ich použiť na ďalšie potreby u nás v rezorte obrany," skonštatoval minister.

Slovensko podľa Naďa pre nevýhodnú zmluvu z dielne vlády Petra Pellegriniho zbytočne zaplatilo od roku 2019 za servis stíhacích lietadiel MiG-29 ruskej spoločnosti viac ako 120 miliónov eur.

Naď poukázal na rok 2019, kedy bola zmluva na návrh ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) schválená na obdobie do roku 2023.

"Kritizoval som to vtedy ako nezmysel, ktorý povedie jednak k zbytočnému zdraženiu údržby lietadiel MiG-29, a tiež k ďalšiemu neprípustnému zvýšeniu závislosti SR od Ruska," poznamenal Naď s tým, že navrhoval vtedy ukončiť prevádzku lietadiel MiG-29 a dohodnúť sa s niektorým zo spojencov na ochrane nášho vzdušného priestoru (tzv. air policing) do dodania nových stíhačiek.

Ako upozornil, kým v rokoch 2016 až 2018 boli platby za servis migov okolo 20 miliónov eur, po roku 2019 prekračovali hranicu 40 miliónov eur. Dodal, že okrem týchto platieb sa investovali ďalšie desiatky miliónov ročne za samotnú prevádzku lietadiel MiG-29. (SITA)

30. 4. 2022
|
11:03
|
Svet

Moskva tvrdí, že cez noc zasiahla stovky ukrajinských cieľov vrátane 35 kontrolných bodov, 15 skladov zbraní a munície a niekoľkých oblastí, kde boli sústredení ukrajinskí vojaci. Kyjev nekomentoval tvrdenia, ktoré neboli nezávisle overené.

Moskva taktiež tvrdí, že zabránila ukrajinskému lietadlu vstúpiť do Brjanskej oblasti neďaleko rusko-ukrajinských hraníc.

Guvernér regiónu uviedol, že v dôsledku toho ostreľovanie zasiahlo časti ropného terminálu a priľahlé územie.

"Nie sú žiadne obete," citovala tlačová agentúra RIA Alexandra Bogomaza.

Dodal, že bola poškodená logistická budova na termináli. (Sky News)

30. 4. 2022
|
10:30
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Польща пропонує захистити повітряний простір Словаччини. Незабаром прем'єр-міністр Словаччини з'явиться на BBC. Магазини не працюватимуть у неділю. Дізнайтеся більше у сьогоднішньому дайджесті. Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

30. 4. 2022
|
09:46
|
Domov

Hraničnými prechodmi prešlo včera 4 105 osôb. Z toho 822 mužov, 2 418 žien a 865 detí. O dočasné útočisko požiadalo v daný deň 295 ľudí. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo v ten istý deň viac ako 3-tisíc ľudí. 

Celkový počet utečencov od 24. februára je viac ako 377-tisíc. Slovenské úrady udelili celkovo viac ako 72-tisíc dočasných útočísk a celkový počet ľudí na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od 24. februára je takmer 122-tisíc osôb. (SITA)

30. 4. 2022
|
09:38
|
Svet

Ruská ofenzíva napreduje oveľa pomalšie, ako sa plánovalo, z časti aj v dôsledku silného ukrajinského vzdoru, uviedol popredný predstaviteľ americkej obrany.

Americká armáda podľa neho odhaduje, že vzhľadom na pomalý a nevyvážený pokrok ruské sily zaostávajú za plánom toho, čo sa usilujú v Donbase na východe Ukrajiny dosiahnuť. Predstaviteľ, ktorý komunikoval pod podmienkou anonymity, povedal, že USA veria, že Rusi sú pozadu najmenej o niekoľko dní.

Ruské jednotky sa tiež podľa predstaviteľa pokúšajú posunúť na sever z Mariupoľa, aby mohli postupovať na ukrajinské sily z juhu, ich postup je však „pomalý a nerovnomerný a v žiadnom prípade určite nie rozhodný“. (SITA)

30. 4. 2022
|
09:03
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša zničiť Donbas a ľudí žijúcich v tomto regióne. Ostreľovanie infraštruktúry a obytných oblastí podľa jeho slov ukazujú, že Rusko chce toto územie bez ľudí.

„Obrana našej zeme, obrana našich ľudí je preto doslova boj o život,“ povedal v noci vo svojom príhovore k národu.

„Ak sú ruskí útočníci schopní čo i len čiastočne realizovať svoje plány, potom majú dostatok delostrelectva a lietadiel, aby premenili celý Donbas na kamene. Ako to urobili s Mariupoľom,“ vyjadril sa Zelenskyj a poznamenal, že z kedysi jedného z najrozvinutejších miest v regióne je teraz „ruský koncentračný tábor medzi ruinami“.

V Charkove na severe Ukrajiny je podľa prezidenta brutálna situácia, ale ukrajinskí vojaci a spravodajskí agenti tam „dosiahli dôležité taktické úspechy“.

Zelenskyj tiež uviedol, že záchranári stále prechádzajú trosky v Kyjeve po štvrtkových raketových útokoch. Zároveň vyjadril sústrasť rodine novinárky Very Hyryčovej, ktorá pri bombardovaní prišla o život. Podľa Zelenského bola Hyryčová 23. novinárom zabitým počas vojny. (SITA)

30. 4. 2022
|
09:00
|
Domov

Hoci sú delfíny veľmi inteligentné tvory, zrejme vôbec netušia, že sa zúčastňujú na vojne. Špeciálne jednotky tvorené delfínmi, uškatcami či veľrybami už roky vzbudzujú otázky o etickosti ich nasadenia na vojenské účely. (SME)

30. 4. 2022
|
08:36
|
Svet

Rusko bolo nútené presunúť a zlúčiť jednotky z neúspešných postupov na severovýchode Ukrajiny. Tvrdí to britské ministerstvo obrany s tým, že mnohé z jednotiek zrejme majú oslabenú morálku.

Rusko podľa Britov dúfa, že problémy, ktoré predtým brzdili jeho inváziu, napraví geografickým sústredením bojovej sily, skrátením zásobovacích trás a zjednodušením velenia a kontroly.

Zároveň podľa britského rezortu obrany na ruskej strane pretrvávajú nedostatky v taktickej koordinácii. Rusko aj preto nie je schopné naplno využiť svoju masívnu bojovú silu. (The Guardian)

30. 4. 2022
|
08:00
|
Svet

V Demydive sa miestni vyrovnávajú s povodňou, ktorá by sa za bežných okolností bola ďalšou ranou na území, ktoré sa ešte pred mesiacom snažila dobyť ruská armáda. Zatopenie dediny však predstavuje taktické víťazsvo. (SME)

30. 4. 2022
|
07:33
|
Domov

Ministerstvo vnútra vyplatí obciam na príspevky za ubytovanie odídencov za február a marec vyše 2,4 milióna eur. Platby by sa mali uskutočniť v sobotu.

"Žiadosti o refundáciu ubytovania sme dostali od viac ako 1 100 obcí a miest. O príspevok za ubytovanie žiadalo 6 389 ubytovateľov pre 23 445 ubytovaných odídencov," uviedol tlačový odbor ministerstva.

Najviac poskytovateľov ubytovania bolo podľa údajov ministerstva v Bratislavskom kraji (1 742), nasledujú Prešovský (842), Košický (831) a Žilinský kraj (719). "V týchto krajoch bolo aj najviac ubytovaných," dodal rezort. (TASR)

30. 4. 2022
|
07:30
|
Domov

Aj keď vojna stále trvá, za posledný týždeň prešlo slovenskými hraničnými prechodmi smerom na Ukrajinu takmer toľko ľudí ako opačným smerom. V niektorých dňoch dokonca viac. (SME)

30. 4. 2022
|
06:49
|
Svet

Od začiatku vojny na Ukrajine bolo do Ruska evakuovaných milión ľudí. V rozhovore, ktorý zverejnila agentúra Nová Čína, to povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Kyjev už skôr tvrdil, že ruské jednotky zavliekli násilím du Ruska tisíce Ukrajincov. Podľa Lavrova bolo od 24. februára evakuovaných z Ukrajiny na ruské územie 1,02 milióna ľudí. Z nich 120-tisíc boli cudzinci alebo obyvatelia separatistických území na východe Ukrajine. O presun do Ruska podľa Lavrova požiadalo 2,8 milióna Ukrajincov. (ČTK)

30. 4. 2022
|
06:15
|
Svet

Proruská zločinecká kybernetická skupina zaútočila na rumunské vládne webové stránky. Dôvodom je podpora Ukrajiny vo vojenskom konflikte.

Séria kybernetických útokov bola zameraná na "verejné inštitúcie a súkromné subjekty", uviedla vo svojom vyhlásení rumunská Národná agentúra pre kybernetickú bezpečnosť.

Takzvané útoky "Distributed DoS", pri ktorých sa na webové stránky posiela viacero požiadaviek s cieľom preťažiť ich servery, vyradili na niekoľko minút z prevádzky viacero webových stránok vrátane internetových platforiem ministerstva obrany, pohraničnej polície a železníc.

Rumunský úrad pre kybernetickú bezpečnosť uviedol, že skupina s názvom Killnet zverejnila na sociálnej sieti Telegram správu, že útoky vykonala z dôvodu "rumunskej podpory pre Ukrajinu vo vojenskom konflikte s Ruskom".

Rumunská spravodajská služba (SRI) uviedla, že kybernetickí zločinci "využili zraniteľnosť" týchto webových stránok tým, že "prevzali kontrolu nad zariadeniami prevádzkovanými mimo Rumunska", vysvetľuje agentúra AFP. (TASR)

30. 4. 2022
|
05:48
|
Svet

Moskva pozná trasy, ktoré sú používané na zásobovanie Ukrajiny "západnými zbraňami". Sergej Lavrov to povedal s tým, že "hneď ako sa tieto zbrane dostanú na ukrajinské územie, sú legitímnym cieľom ruskej špeciálnej operácie". (TASR)

29. 4. 2022
|
22:09
|
Svet

Už sa nedá pristupovať k Vladimirovi Putinovi tak ako predtým. Tak reagovali USA na to, že Indonézia pozvala Putina na novembrový summit skupiny krajín G20. Bude sa konať na ostrove Bali.

Joe Biden "verejne vyjadril nesúhlas s účasťou prezidenta Putina na summite G20. Privítali sme účasť Ukrajincov," oznámila hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

"Dali sme najavo svoj postoj, že podľa nášho názoru by (Rusi) nemali byť prítomní verejne ani súkromne," dodala Psakiová.

Naznačila, že Spojené štáty sú v kontakte s Indonézanmi a že pozvanie Rusku prišlo ešte pred jeho inváziou na Ukrajinu. (TASR)

29. 4. 2022
|
22:03
|
Svet

Riziko zrušenia mierových rozhovorov s Ruskom je vysoké. Podľa Volodymyra Zelenského za to môže hnev Ukrajincov spôsobený ruskými zverstvami.

 Zelenskyj uviedol, že mnoho Ukrajincov chce po tom, čo sa stalo v Buči alebo Mariupoli, ruských vojakov jednoducho zabíjať. "Keď existujú také postoje, je ťažké hovoriť o čomkoľvek," poznamenal.

Zároveň dal opäť najavo pripravenosť rokovať s Vladimirom Putinom, ktorý podľa neho na ruskej strane o všetkom rozhoduje. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: NATO plánuje vojenské cvičenia na odstrašenie Ruska Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Do Prešova prišli e-kolobežky TIER
 2. Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19
 3. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 4. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 5. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 7. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 8. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 618
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 15 877
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 733
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 103
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 679
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 971
 7. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 4 822
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 280
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jachtu Lady M v hodnote 65 miliónov eur patriacu Alexejovi Mordašovovi zadržali talianske úrady v marci.

Niektoré štáty sa boja precedensu.


4 h
Premiér Boris Johnson.

Ani konzervatívci už nechcú Johnsona.


7 h

Samotné pamplonské súťaže sa majú začať vo štvrtok ráno.


TASR 7 h
Ilustračné foto

Horolezec bol súčasťou väčšej skupiny turistov.


TASR 8 h
SkryťZatvoriť reklamu