SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Ukrajina Rusko Online: Rokovania s Ukrajinou sú podľa Putina na mŕtvom bode

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 12/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme podrobne sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
12. 4. 2022
|
23:49
|
Svet

Po správe, že Ukrajinci zajali oligarchu Viktora Medvedčuka , Putinovho najbližšieho spojenca na Ukrajine, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhol jeho prepustenie do Ruska výmenou za ukrajinských vojakov zajatých ruskými silami.

„Navrhujem Ruskej federácii, aby vymenila tohto vášho chlapa za ukrajinských mužov a ženy v ruskom zajatí," povedal Zelenskyj v príhovore na telegrame. (The Guardian)

12. 4. 2022
|
23:43
|
Svet

Holandské colné úrady informovali, že po sankciách proti Rusku a Bielorusku umiestnili 20 jácht v deviatich lodeniciach "pod zvýšený dohľad". Znamená to, že tieto jachty nie je možné nijakým spôsobom využívať. (The Guardian)

12. 4. 2022
|
23:26
|
Svet
Dôležité

Americký prezident Joe Biden hovoril v súvislosti s vojnou na Ukrajine a zločinoch vykonaných voči tamojším civilistom ako o "genocíde".

"Váš rodinný rozpočet, vaše možnosti natankovať - nič z toho by nemalo závisieť od toho, že jeden diktátor vzdialený kdesi o pol sveta vyhlási vojnu a pácha genocídu," vyhlásil Biden v prejave o cenách paliva na podujatí v americkom štáte Iowa. Zahraničné médiá poznamenávajú, že je to prvýkrát, čo americký prezident označil udalosti na Ukrajine za genocídu. (TASR)

12. 4. 2022
|
23:19
|
Svet

Vojna na Ukrajine bola poznačená "silami zla", pretože za sebou zanecháva ohavnosti, akými sú masakry civilného obyvateľstva, povedal pápež František.

Pápež to uviedol vo svojom posolstve pre účastníkov medzináboženskej púte solidarity s ukrajinským ľudom v meste Černivci na západe Ukrajiny, ktorú zorganizoval inštitút Elijah Interfaith Institute so sídlom v Izraeli.

"Prítomný okamih nás hlboko znepokojuje, pretože je poznačený silami zla," povedal František v posolstve, ktoré na púti prečítali v jeho mene. "Utrpenie spôsobené toľkým krehkým a bezbranným osobám; množstvo masakrovaných civilistov a bezbranných obetí medzi mladými; ťažká situácia žien a detí... Toto všetko trápi naše svedomie," dodal. (TASR)

12. 4. 2022
|
22:49
|
Svet

Victoria Spartzová, prvá členka amerického Kongresu narodená na Ukrajine, žiada americké ministerstvo zahraničných vecí, aby vrátilo svojich diplomatov do Kyjeva.

Spojené štáty po vpáde Ruska na Ukrajinu najprv presunuli diplomatov do Ľvova, potom do Poľska - a nakoniec pozastavili diplomatické služby. (The Guardian)

12. 4. 2022
|
22:34
|
Svet

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vyjadrila "znepokojenie" nad zatiaľ nepotvrdenými správami o použití chemických zbraní v obliehanom prístave Mariupoľ.

"Použitie chemických zbraní kdekoľvek a kýmkoľvek za akýchkoľvek okolností je trestuhodné a v úplnom rozpore s právnymi normami prijatými medzinárodným spoločenstvom proti takémuto použitiu," uvádza organizácia vo vyhlásení.

Pripomína tiež, že všetky jej členské krajiny vrátane Ruska a Ukrajiny sú účastníkmi Dohovoru o chemických zbraniach z roku 1997, ktorého podpísaním sa vážne a dobrovoľne zaviazali, že takéto zbrane nikdy nebudú vyvíjať, vyrábať, získavať, skladovať, prevážať či používať. (TASR)

12. 4. 2022
|
22:03
|
Svet

Terčom číslo jeden je každý z nás. Tak odpovedala ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská v rozhovore pre CNN. Zameriava sa na humanitárne záležitosti a na pomoc deťom. Pracuje na tom, aby svet oboznamovala s utrpením Ukrajincov. 

Zelenská dostala aj otázku, či sa vídava s manželom, odkedy sa konflikt začal. "Volodymyr a jeho tím žijú v prezidentskom úrade. Vzhľadom na nebezpečenstvo majú moje deti a ja zakázané sa tam zdržiavať. Takže už viac ako mesiac komunikujeme len cez telefón." . (SITA)

12. 4. 2022
|
21:52
|
Svet

Rusi sa síce stiahli zo severu Ukrajiny, ale zanechali za sebou zničené životy. Z prežitej traumy sa mnohí nemusia nikdy spamätať. Spravodajský server BBC si vypočul svedectvá preživších a zaznamenal dôkazy ukrajinských žien, ktoré boli znásilnené okupujúcimi ruskými vojakmi. (ČTK)

12. 4. 2022
|
21:46
|
Domov

Slovenský veľvyslanec v Rusku hovorí v inotajoch, ruský v Bratislave šíri propagandu. Elitný slovenský veľvyslanec v Rusku Vladimír Rehák mal 24. februára narodeniny. V roku 2017 ako veľvyslanec v Londýne získal ocenenie Európsky diplomat roka. V Moskve prežíva najťažšie dni v kariére diplomata. Viac v článku Michala Katušku. (SME)

12. 4. 2022
|
21:25
|
Svet

Ukrajinská tajná služba zatkla prominentného proruského politika Viktora Medvedčuka. Po začiatku vojny ukrajinské úrady informovali o tom, že líder Opozičnej platformy utiekol z domáceho väzenia. "Dobrá práca," ohodnotil prezident Zelenskyj príslušníkov kontrarozviedky SBU a dodal, že detaily zverejnia neskôr. Medvedčuk získal prezývku "Putinov kmotor", pretože Putin je krstným otcom jeho dcéry.

Medvedčuk, ktorý je na fotografii oblečený do ukrajinskej vojenskej uniformy, zadržali "pri nebezpečnej operácii". Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že film, na ktorom je údajne Medvedčuk, videl, nemôže ale povedať, či je skutočný.

Medvedčuk bol obvinený z prevodu licencií na ťažbu ropy a zemného plynu z jedného z polí na Kryme, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, na ruské orgány, ako aj z údajného zverejnenia utajených informácií o rozmiestnení ukrajinských vojenských jednotiek. Tri dni po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, však utiekol a zdržiaval sa na neznámom mieste. (ČTK, TASR)

12. 4. 2022
|
21:08
|
Svet

Rakúsky kancelár Karl Nehammer opísal Volodymyrovi Zelenskému, čo osobne povedal Vladimirovi Putinovi.  Napríklad to, že vojna na Ukrajine sa musí ukončiť, že osoby zodpovedné za vážne vojnové zločiny – aj za tie v meste Buča – budú postavené pred spravodlivosť a že EÚ je v otázke sankcií proti Rusku jednotná ako nikdy predtým. Nehammer zároveň prisľúbil Zelenskému politickú a humanitárnu podporu. (TASR)

12. 4. 2022
|
20:57
|
Svet

USA nemajú potvrdené použitie chemických zbraní ruskou armádou na Ukrajine. Minister zahraničných vecí Antony Blinken, ale poznamenal, že „majú dôveryhodné informácie o tom, že ruské sily môžu použiť rôzne prostriedky na potláčanie nepokojov“. Ide o slzný plyn zmiešaný s chemickými látkami, ktoré by spôsobili silnejšie symptómy a oslabili tak schopnosti brániť sa civilistom aj vojakom v Mariupoli.

"Pokúšame sa zistiť, čo sa stalo. Obavy z chemických útokov sú namieste od začiatku invázie. Touto hrozbou sa intenzívne zaoberáme,“ dodal Blinken.

Jeho hovorca Ned Price doplnil, že USA poskytli Ukrajine vybavenie, „na ochranu pred potenciálnym použitím chemických zbraní." "Ukrajinci vyšetrujú. Sme pripravení im pomôcť. Môžeme  poskytnúť techniku aj iné formy podpory.“ (CNN)

12. 4. 2022
|
20:29
|
Svet

Nemecký prezident vyzval Vladimira Putina na ukončenie vojny. Toto barbarstvo, ktoré vidíme každý deň, sa musí zastaviť," povedal Frank-Walter Steinmeier vo Varšave na tlačovej konferencii so svojim poľským partnerom Andrzejom Dudom. Zdôraznil zároveň, že Nemecko neobnoví predošlé vzťahy s Ruskom, kým bude pri moci Putin. (SITA)

12. 4. 2022
|
20:21
|
Svet

Približne 400 civilistov pochovali od začiatku vojny v Severodonecku.  V Luhanskej oblasti, v blízkosti frontovej línie, sú márnice v mnohých mestách už plné. Telá sa nachádzajú aj v pivniciach a nie je ich kam ukladať. Keď Severodoneck nie je pod paľbou pochovávajú nájdených ľudí do hrobov na vopred určené miesta.

"V Severodonecku vyhrabávame traktormi jamy a hroby sú systematicky zaraďované do registra. Každú zosnulú osobu pochovávame v samostatných hroboch. Za 48 dní vojny je približne 400 pochovaných," oznámil gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

Regionálna vojenská správa vytýčila nové miesta pre pochovávanie ľudí, ktoré sa nachádzajú na relatívne bezpečných miestach.

Podľa Hajdaja sú v neďalekom meste Lysyčansk ľudia pochovávaní v masových hroboch. V mestečkách a obciach v blízkosti frontovej línie vykonávajú pohreby samotní obyvatelia, ktorí mŕtvych pochovávajú aj v obytných oblastiach a na záhradách. Niektoré telá ostávajú ležať aj na ulici. (TASR)

12. 4. 2022
|
20:05
|
Svet

V Mariupoli sú úplne zničené obytné domy pre 84-tisíc obyvateľov. Je to 40 percent výškových budov na rozlohe približne 2 milióny metrov štvorcových, oznámila mestská rada v Mariupoli. (Hromadske)

12. 4. 2022
|
19:54
|
Svet

Joe Biden a Boris Johnson sa zhodli na rýchlejšej pomoci Ukrajine. Budú stupňovať ekonomický tlak na režim Vladimíra Putina a chcú ráznym spôsobom ukončiť závislosť Západu na ruskej rope a plyne. "Obaja lídri telefonicky hovorili o urýchlenom posilnení vojenskej a ekonomickej podpory, pretože ukrajinské sily sa pripravujú na ďalší ruský útok na východe krajiny," informoval úrad britského premiéra. (ČTK)

12. 4. 2022
|
19:40
|
Svet

Na ruskom území pri hraniciach s Ukrajinou niekto poškodil železničnú trať. Stalo sa to v meste Šebekino v Belgorodskej oblasti. Trať je zničená pri moste cez rieku Nežegol. Obyvatelia údajne počuli explózie, píše The Moscow Times. Neskôr miestne materské škôlky dostali falošné oznámenia o bombách. Miestny predstaviteľ Vladimir Ždanov uviedol, že ich cieľom bola snaha destabilizovať situáciu. (ČTK)

12. 4. 2022
|
19:35
|
Svet

Ak by Rusko odložilo svoju operáciu na Ukrajine, Západ by Moskve zasadil zdrvujúci úder. "Západ by podnikol zdrvujúci úder proti ruským teritóriám a susedným oblastiam. Dnes jasne vidíme, že sa to mohlo stať. Máme jednu vlasť, aj keď žijeme v dvoch štátoch. My, na rozdiel od niektorých republík, sme si zachovali túto jednotu a sme odhodlaní ju posilniť," povedal Alexander Lukašenko. (TASR)

12. 4. 2022
|
19:29
|
Svet

Vladimir Putin bol vždy bezohľadný vodca, ktorý mal potenciál zaútočiť na Ukrajinu. „Vždy mal v sebe ten ​​skreslený pocit krivdy a etnický nacionalizmus," vyhlásil bývalý americký prezident Barack Obama pre americkú televíziu NBC. Práve Obama bol pri moci, keď Rusko v roku 2014 vtrhlo na Krym. Čelil kritike za príliš pomalú a mäkkú reakciu voči Rusku.

Na otázku, či by s odstupom času urobil niečo inak, Obama povedal, že okolnosti boli iné. „Myslím si, že to, čo vidíme, je pripomienkou toho, prečo je pre nás také dôležité nebrať našu demokraciu ako samozrejmosť, prečo je pre nás také dôležité stáť za tými, ktorí veria v slobodu a nezávislosť. Myslím si, že súčasná administratíva robí to, čo je potrebné." (Sky News)

12. 4. 2022
|
19:18
|
Svet

Ruského kritika invázie na Ukrajine Vladimira Karu-Murzu odsúdili na 15 dní väzenia. Je vinný z neuposlúchnutia policajných príkazov, ktoré dostal, keď v pondelok večer vychádzal z domu. Kara-Murza (40) je kritik Kremľa, ktorý vraví, že bol dvakrát otrávený, v rokoch 2015 a 2017, a bola to pomsta za jeho lobovanie za uvalenie sankcií USA a EÚ na ruských predstaviteľov za porušovanie ľudských práv. (TASR)

12. 4. 2022
|
19:07
|
Svet

Ukrajina vyšetruje vraždenie civilistov v Brovarskom rajóne. Ruské sily obsadili túto oblasť na severovýchode Ukrajiny v marci. V pivnici v obci Ševčenkove našli telá zastrelených šiestich civilistov. Vyšetruje sa aj smrť štyroch ľudí z konvoja z obce Peremoha. Pri Buči pri streľbe na auto zomrelo päť ľudí, medzi nimi aj dve deti. Prokuratúra neuviedla, kedy presne k ich zabitiu došlo. (SITA)

12. 4. 2022
|
18:47
|
Svet

Z oblastí ohrozených vojnou odišlo dnes takmer tritisíc ľudí. Len 208 z nich sa podarilo evakuovať z Mariupoľa, oznámila vicepremiérka Iryna Vereščuková. Celkovo 2 135 ľudí mohlo opustiť Rusmi okupované mestá Berďansk a Melitopoľ a dve mestá v regióne Záporožia. Niekoľko evakuačných autobusov zo Záporožia naďalej zadržiavajú Rusi vo Vasylivke. Z Luhanska evakuovali 328 ľudí. (CNN)

12. 4. 2022
|
18:33
|
Domov

Vpád na Ukrajinu odpísal Rusko na desaťročia. V odkaze Putina z kozmodrómu Vostočnyj, že „takú obrovskú krajinu, ako je Rusko, izolovať nemožno“, je ešte menej pravdy ako vo fašizme Ukrajiny, píše v komentári Peter Schutz.
(SME)

12. 4. 2022
|
18:24
|
Svet

Ukrajina považuje rozhovory s Ruskom o ukončení vojny za mimoriadne náročné. Ruská strana sa "pridržiava svojej tradičnej taktiky" a vytvára na proces rokovaní verejný nátlak aj prostredníctvom niektorých vyhlásení, povedal poradca ukrajinského prezidenta a člen ukrajinskej vyjednávacej delegácie Mychajlo Podoľak. Delegácie sa naposledy stretli koncom marca v tureckom Istanbule. (TASR)

12. 4. 2022
|
18:15
|
Svet

Prezident Nemecka sa v Kyjeve necíti vítaný. Preto Frank-Walter Steinmeier zrušil plánovanú cestu za Volodymyrom Zelenským. Počas návštevy Varšavy povedal, že plánoval cestovať na Ukrajinu spolu s ďalšími lídrami EÚ, avšak Kyjev naznačil, že o jeho prítomnosť v krajine nie je záujem. "Bol som pripravený to urobiť, avšak zjavne v Kyjeve to nechceli," povedal Steinmeier.

Steinmeier bol ministrom zahraničných vecí v dvoch vládach Angely  Merkelovej a pôsobil aj vo vláde Gerharda Schrödera. V tom čase si Nemecko vytvorilo s Ruskom úzke energetické väzby. Steinmeier minulý týždeň priznal, že v čase, keď bol šéfom diplomacie, urobil chybu, keď mal voči Rusku mierny postoj. (TASR)

12. 4. 2022
|
18:02
|
Domov

Putin hovorí o vznešených cieľoch a že nemal na výber. Hovorí to v čase, keď sa každý deň objavia nové informácie o masakroch civilistov ruskými vojakmi a keď pokračuje bombardovanie ukrajinských miest. Pozrite si hlavné správy z vojny na Ukrajine. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 12/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
12. 4. 2022
|
17:51
|
Svet

Rusko plánuje spáchať teroristický čin v obytnej zóne na svojom území. Plánuje spáchať raketový útok na Belgorod alebo jedno z miest na okupovanom Kryme s cieľom obviniť Ukrajinu, tvrdí ukrajinská spravodajská služba (Hromadske)

12. 4. 2022
|
17:45
|
Svet

Videli sme obete znásilnení na vlastné oči. Poznáme fakty, máme dôkazy, povedala podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková o civilných obetiach násilia zo strany ruských okupantov. (BBC)

12. 4. 2022
|
17:33
|
Svet

V Mariupoli už zomrelo približne 22-tisíc ľudí. Odhad obetí zverejnil Pavlo Kyrylenko, šéf regionálnej vojenskej správy Donecka. "Presnejšie údaje nemáme, pretože mesto je obkľúčené." Kyrylenko sa vyjadril aj k možnému použitiu chemických zbraní. "Minulú noc zhodil dron neznámu výbušninu na hutnícky závod. Traja ľudia pocítili nevoľnosť. Previezli ich do nemocnice, nie sú v ohrození života." (CNN)

12. 4. 2022
|
17:21
|
Domov

Predstavme si, že by Putin zaútočil na iného nečlena NATO. Povedzme na Fínsko. To je technicky vzaté v rovnakom postavení ako Ukrajina, ale keby Helsinki stáli o pomoc Západu, obratom by dorazil po zuby vyzbrojený medzinárodný kontingent a hnal by okupantov späť do zemľaniek, píše v komentári Peter Tkačenko. (SME)

12. 4. 2022
|
17:12
|
Domov

Podpora Ukrajine musí byť hlavnou prioritou EÚ. Povedal to minister zahraničných vecí Ivan Korčok. "Náš východný sused je trestaný za to, že si slobodne zvolil, kam chce patriť. Naša podpora Ukrajine, a to aj vo vojensko-obrannej a hospodárskej oblasti, musí byť hlavnou prioritou EÚ," dodal na stretnutí ministrov zahraničných vecí skupiny Central 5 (ČR, SR Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko) pri Prahe (TASR)

12. 4. 2022
|
17:00
|
Svet

Od 24. februára sa na Ukrajinu vrátilo viac ako 870 000 Ukrajincov. Od začiatku ruskej invázie utieklo viac ako 3 milióny Ukrajincov a 350 000 cudzincov, oznámila ukrajinská pohraničná stráž: (Kyiv Independent)

12. 4. 2022
|
16:51
|
Svet

EÚ zriaďuje v Moldavsku sklad s humanitárnymi zásobami pre utečencov . Tento týždeň bude dodaných vyše 1 200 stanov a 4 000 prikrývok. "Ruská vojenská agresia na Ukrajine sa odvíja ničivým, surovým spôsobom, preto humanitárne potreby zasiahnutých civilistov rastú exponenciálne," uviedol eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

Moldavsko dostáva od členských krajín EÚ čoraz viac pomoci pre utečencov, napríklad Nemecko, Maďarsko a Holandsko mu posielajú zdravotnícky materiál. (TASR)

12. 4. 2022
|
16:48
|
Svet

Ukrajinské úrady vyšetrujú stovky prípadov znásilnenia ruskými vojakmi. "V oblastiach oslobodených od okupantov pokračuje vyšetrovanie zločinov. Takmer každý deň nájdeme nový masový hrob. Tisíce obetí. Stovky prípadov mučenia. Telá v kanáloch. Stovky prípadov znásilnenia vrátane mladých dievčat a malých detí, dokonca aj bábätka," uviedol Volodymyr Zelenskyj v príhovore pred litovským parlamentom. (TASR)

12. 4. 2022
|
16:40
|
Svet

Počasie na Ukrajine pravdepodobne opäť skomplikuje situáciu ruskej armáde. Blížiaca sa oblačnosť a očakávanie výdatných dažďov môže narušiť pohyb ruskej ťažkej techniky a prinútiť ich používať cestné priechody, kde sa môžu stať ľahkým terčom.

Informoval o tom geopolitický analytik Samuel Ramani. V priebehu marca sťažili Rusom inváziu mráz, sneh a neskôr blatistý terén. (Sky News)

12. 4. 2022
|
16:28
|
Svet

Vraždenie civilistov ruskou armádou v Buči označil Putin za falošnú správu a provokáciu. Po rokovaní s Lukašenkom na Ďalekom východe vyhlásil, že mu bieloruský prezident poskytol dôkazy o tom, že zábery tiel z ulíc mesta okupovaného ruskými silami sú zinscenované britskou rozviedkou.

"Lukašenko mi odovzdal dokumenty. Je v nich uvedené ako a čím sa do toho mesta prepravili a ako utvorili podmienky pre túto provokáciu," povedal Putin. Ukrajinský prezident obvinil Rusko z páchania vojnových zločinov. (ČTK)

12. 4. 2022
|
16:08
|
Svet

V meste Buča doteraz objavili telá 403 ľudí, o ktorých sa domnievajú, že ich zabili ruskí vojaci. Starosta  Anatoli Fedoruk dodal, že počty takto nájdených tiel stále rastú. Ruské sily ovládali Buču asi mesiac, stiahli sa z nej koncom marca. Ukrajinská strana tvrdí, že ruskí vojaci v Buči zabíjali, znásilňovali a mučili civilistov. Ruský prezident Putin to označil za falošné správy. (ČTK)

12. 4. 2022
|
16:02
|
Svet
Dôležité

Rokovania s Ukrajinou sú na mŕtvom bode. Vyjadril sa tak ruský prezident Putin. Kyjev sa podľa neho odchýlil od toho, na čom sa obe strany dohodli pri mierových hovoroch v Istanbule na konci marca. Ukrajina tam na rokovaniach predložila návrh na cestu k možnej neutralite. Rusko v súčasnosti podľa ukrajinskej armády pripravuje rozsiahlu ofenzívu na východe Ukrajiny. (ČTK)

12. 4. 2022
|
16:00
|
Svet

Tím expertov prekazil kybernetický útok ruských vojenských hekerov na energetickú sieť Ukrajiny. Útok mal minulý piatok 8. apríla vyradiť elektrické trafostanice z prevádzky. Škodlivý softvér mal zničiť dáta v počítačoch. Úrady nevysvetlili, ale poďakovali americkej spoločnosti Microsoft a slovenskej softvérovej firme ESET. Rozsah zásahu však tiež ešte nebol vysvetlený. (TASR)

12. 4. 2022
|
15:55
|
Svet

Ruské útoky zničili viac ako 440 000 metrov štvorcových skladových priestorov v Kyjevskej oblasti. Škody sú na 20 percentách skladov a logistického majetku, odhadla Fedora Arbuzová z oddelenia kancelárskych a logistických nehnuteľností spoločnosti Retail & Development Advisor. (Kyiv Independent)

12. 4. 2022
|
15:36
|
Domov

Ak nerozoznáme zlo, zaradíme sa do Svätej ríše ruskej. Porozumieť potrebujeme národu, ktorý túto hrôzu nielen stvoril, ale ju aj vytrvalo schvaľuje. Nie je to zložité, stačí na chvíľu potlačiť emócie a pozrieť sa na fakty, píše v komentári novinár Arpád Soltész. (SME)

12. 4. 2022
|
15:31
|
Svet

V júli by sa mohla vo švajčiarskom Lugane konať konferencia o obnove Ukrajiny. Informoval o tom ukrajinský premiér Denys Šmyhal po rozhovore s prezidentom Švajčiarska Ignaziom Cassisom, s ktorým diskutoval o ekonomickej situácii na Ukrajine a poďakoval mu za podporu. (SME)

12. 4. 2022
|
15:25
|
Svet

Ruská armáda prišla na Ukrajine 19 600 vojakov, vyplýva zo štatistík ukrajinských úradov.  Rusi stratili 1 956 obrnených vozidiel, 732 tankov a 140 vrtuľníkov. Rusko naposledy uviedlo oficiálny údaj o počte ruských vojakov zabitých na Ukrajine 25. marca, pričom počet obetí bol 1351. (SME)

12. 4. 2022
|
15:17
|
Svet

Kremeľ plánoval vytvoriť proruské ľudové republiky aj v západných oblastiach Ukrajiny. Jeden z členov skupiny, ktorá mala akcie na starosti, pri vyšetrovaní spolupracoval. Hovorí, že skupina začala pracovať na zvrhnutí ústavného poriadku v lete 2021, tvrdí vyšetrovaný muž vo videu ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU. (SME)

12. 4. 2022
|
14:52
|
Svet

Rusko tvrdí, že ich cieľom je chrániť ľudí na Donbase. "Práve teraz mobilné krematóriá spaľujú telá ľudí v Mariupoli, druhom najväčšom meste regiónu. Tí, ktorí prežili, umierajú od hladu. Pred čím ich chránite? Pred životom?" Tak reagoval na ruskú propagandu Michajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta a člen vyjednávacieho tímu. (SME)

12. 4. 2022
|
14:38
|
Svet

Na Ukrajine chýbajú lieky a zdravotnícky materiál. Tamojším lekárom, ošetrujúcim postrelených civilistov, vojakov, ale aj ruských okupantov, pomáhajú aj ich kolegovia dlhodobo pracujúci v Česku. (ČT24)

12. 4. 2022
|
14:34
|
Svet

Poľské hranice od konca februára prekročilo skoro 2,7 milióna utečencov z Ukrajiny, do Nemecka ich dorazilo cez 335-tisíc. Celkový počet ľudí, ktorí utiekli pred vojnou za hranice Ukrajiny, prekročil 4,6 milióna. Poľská pohraničná stráž uviedla, že v pondelok odbavila 24-tisíc utečencov. Veľká časť z nich išla ďalej do Európy.

Podľa Macieja Duszczyka z Varšavskej univerzity zostalo v Poľsku asi 1,2 až 1,4 milióna utečencov, 800-tisíc z nich si požiadalo o povolenie na pobyt. (ČTK)

12. 4. 2022
|
14:28
|
Svet

V Poľsku zatkli ruského občana pre podozrenie zo špionáže. Vo vyšetrovacej väzbe sa podnikateľ nachádza od minulého týždňa Spravodajské služby uviedli, že údajne zbieral informácie o vojenskej pripravenosti poľských jednotiek a jednotiek NATO nachádzajúcich sa v krajine. Minulý týždeň zatkli aj dvoch Bielorusov, ktorí údajne zbierali údaje o strategických obranných zariadeniach. (BBC)

12. 4. 2022
|
14:21
|
Svet

Ostreľovanie Charkova poškodilo alebo zničilo 1 644 obytných budov.  Celkovo bolo v meste poškodených približne 2 000 budov a stavieb, oznámil primátor druhého najväčšieho ukrajinského mesta Ihor Terechov. (NEXTA)

12. 4. 2022
|
14:16
|
Svet

Rusko dostáva vojenské vybavenie pochádzajúce z Iraku. Deje sa tak za pomoci iránskych pašeráckych sietí. Medzi zbraňami sú protitankové strely, raketometné systémy či ručné protitankové granátomety. Irán  daroval Moskve systémy protivzdušnej obrany Bavar 373, podobné ruskému typu S-300, píše britský web The Guardian. 

Ukrajinské spravodajské služby uviedli, že Gruzínsko nezasahuje do pašeráckych sietí z východnej Ázie, ktorých cieľom je obísť západné sankcie a dodať zbrane Rusom. Gruzínski predstavitelia uviedli, že ukrajinské tvrdenia sú nepodložené. (SITA)

12. 4. 2022
|
14:08
|
Svet

Deficit štátneho rozpočtu Ukrajiny sa v dôsledku vojny zvyšuje. V marci predstavoval 2,7 miliardy dolárov,  v apríli a máji dosiahne 5 až 7 miliárd dolárov, informoval ukrajinský minister financií Serhyj Marčenko. (Kyiv Independent)

12. 4. 2022
|
13:56
|
Domov
Dôležité

Prezidentka Čaputová považuje úvahy o prípadnom poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine za normálne a správne. Zdôraznila však, že najprv musí byť zabezpečený vzdušný priestor Slovenska. Rovnako musí mať Ukrajina o stíhačky záujem.

"V prvom rade musí byť naplnená požiadavka, ktorá bola komunikovaná aj pri systéme S-300, a to je zabezpečenie bezpečnosti nášho vzdušného priestoru, najmä v komunikácii s našimi spojencami. V takom prípade si myslím, že je normálne a správne uvažovať o tomto type pomoci pokiaľ ide o MiG-y, v prípade, ak by ukrajinská strana mala o ne záujem," skonštatovala prezidentka.

Na rozhodnutie o prípadnej kúpe systému protivzdušnej obrany Patriot má podľa prezidentky Slovensko zatiaľ dostatok času. Ako poukázala, systémy Patriot tu majú byť tak dlho, ako to bude potrebné.

Aktuálny trend zbavovania sa starej techniky a jej nahrádzania novou, západne orientovanou technikou, považuje prezidentka za správny.

"Zároveň treba neustále opakovať a vysvetľovať klamlivé argumenty, bludy, otvorené klamstvá a dezinformácie, ktoré hovoria o tom, že tým vystavujeme SR nejakému nebezpečenstvu," zdôraznila prezidentka.

Poukázala na to, že iné krajiny poskytli Ukrajine aj útočné zbrane, pričom Slovensko jej dalo obranný systém. Ako dodala, pomáhame krajine, ktorá sa bráni. (TASR)

12. 4. 2022
|
13:46
|
Svet

Zelenskyj vyzval európskych lídrov, aby dnes uvalili sankcie na všetky ruské banky a ropu, pričom vo video príhovore litovskému parlamentu povedal: "Nemôžeme čakať." "Vedia, že zostanú nepotrestaní, keďže Európa stále uprednostňuje pokračujúcu spoluprácu, obchod, podnikanie ako obvykle," dodal.

"Nemôžeme čakať. Potrebujeme silné rozhodnutia a EÚ ich musí prijať hneď. Musia sankcionovať ropu a všetky ruské banky,“ povedal Zelenskyj.

"Každý štát EÚ si musí stanoviť podmienky, kedy odmietne alebo obmedzí (ruské) zdroje energie, ako je plyn... Len potom ruská vláda pochopí, že musia hľadať mier, že vojna sa pre nich mení na katastrofu." (Sky News)

12. 4. 2022
|
13:21
|
Domov

Slovensko pripravuje návrat svojich diplomatov do Kyjeva. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok o tom informoval na sociálnej sieti. (TASR)

12. 4. 2022
|
13:20
|
Domov

Na Slovensku fungujú tri špecializované zdravotné pracoviská pre utečencov z Ukrajiny. Jedno je v Košiciach a dve v Bratislave, uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že vzniknú aj v ďalších nemocniciach. Na špecializovaných pracoviskách pre utečencov bude všeobecný lekár, pediater a gynekológ.

Nové pracoviská budú podľa rezortu v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Žiline a Bratislave. V tejto oblasti sa už podpisujú mobilizačné príkazy. (TASR)

12. 4. 2022
|
13:20
|
Svet

Do východoukrajinského regiónu Donbas smeruje z ruského územia vojenská kolóna. Referuje o tom spravodajský web CNN, ktorému sa podarilo geolokalizovať video zdieľané v pondelok na sociálnych sieťach. Podarilo sa mu zistiť, že kolóna sa nachádzala neďaleko osady Matvejev Kurgan v Rostovskej oblasti a vozidlá boli orientované na severozápad, v smere na Donbas.

Poradca ukrajinského ministra vnútra Vadym Denysenko v pondelok varoval, že ofenzíva Ruska v Donbase sa už začala a dodal, že Moskva v oblasti naďalej hromadí svoje sily. (SITA)

Vojenská kolóna neďaleko Charkova.
Zdroj TASR/AP
12. 4. 2022
|
13:10
|
Svet

Ruského občana v Poľsku obvinili zo špionáže a zatkli, uviedol hovorca koordinátora špeciálnych služieb poľského ministra. Muž v Poľsku podnikal 18 rokov. "Dôkazy, ktoré zhromaždila Vojenská kontrarozviedka, naznačujú, že muž, inštruovaný ruskými špeciálnymi službami, zbieral informácie o vojenskej pripravenosti poľských ozbrojených síl a jednotiek NATO," uviedol hovorca. Vo väzbe bude tri mesiace. (The Guardian)

12. 4. 2022
|
12:53
|
Ekonomika

Nemecké zásoby plynu by vydržali aspoň do konca leta, ak by sa Rusko teraz rozhodlo zastaviť dodávky, povedal šéf tamojšieho sieťového regulátora Bundesnetzagentur Klaus Mueller, ktorý tiež uviedol, že súčasné zásoby teraz vyzerajú o niečo lepšie ako pred tromi alebo štyrmi týždňami. (The Guardian)

12. 4. 2022
|
12:38
|
Domov

Dva ruské vrtuľníky Mi-171, ktorými disponuje Letecký útvar Ministerstva vnútra SR, má bezodkladne nahradiť nová letecká technika. Predpokladané náklady odhaduje rezort na 25 miliónov eur. Návrh schválila vláda. Rezort argumentuje vojnou na Ukrajine a hrozbou prerušenia prevádzky a straty spôsobilosti leteckého útvaru plniť kritické úlohy pre vnútornú bezpečnosť štátu. (TASR)

12. 4. 2022
|
12:31
|
Domov

Minister vnútra Roman Mikulec naživo po rokovaní vlády. (SME)

12. 4. 2022
|
12:25
|
Ekonomika

Ruská ekonomika je v roku 2022 na ceste k poklesu o viac ako 10 percent. Bude to najstrmšie zníženie jej hrubého domáceho produktu od rokov po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991, uviedol bývalý minister financií Alexej Kudrin. Zdroj blízky ruskej vláde, ktorý nechcel byť menovaný, povedal, že ministerstvo hospodárstva očakáva tento rok pokles HDP o 10 až 15 percent. (TASR)

12. 4. 2022
|
12:21
|
Domov

Ukrajina nepožiadala Slovensko o poskytnutie stíhačiek Mig-29. Vláda preto o ich poslaní ani nerokuje. Ukrajinci žiadali poskytnutie húfnic Zuzana a opravu svojej vojenskej techniky v slovenských opravárenských podnikoch. To sa v súčasnosti rieši. Počas rokovania vlády to uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

O ochrane vzdušného priestoru diskutuje Slovensko s Alianciou. Odpoveď očakáva Naď v najbližšej dobe. Keď bude mať Slovensko postarané o ochranu vzdušného priestoru, až vtedy sa bude baviť o budúcnosti stíhačiek Mig-29, za ktoré zaplatilo Slovensko minulý rok Rusku 55 miliónov eur.

Ochrana vzdušného priestoru od Aliancie by podľa Naďa nebola drahšia. 

Naď potvrdil, že diskusia o odkúpení štvrtej batérie Patriot momentálne neprebieha. Systémy má Slovensko k dispozícii zadarmo spolu s náhradnými dielami, muníciou a personálom.

Minister zároveň upozornil, že Patrioty či systémy S-300 sú strategickou ochranou vzdušného priestoru. Slovensko však má na jeho ochranu aj ruské systémy Kub či Igla. Tie treba podľa neho postupne nahrádzať, pretože sú staré a sú problémy s ich fungovaním.

"Ak nám spojenci zabezpečujú tú strategickú úroveň protivzdušnej obrany, tak my sa poďme sústrediť na to, aby sme si zaobstarali protivzdušnú obranu na operačnej a taktickej úrovni," povedal Naď.

Minister zároveň dodal, že vláda schválila presun systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu na rokovaní 6. apríla. Materiál bude podľa neho dodatočne zverejnený. (TASR)

12. 4. 2022
|
12:05
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo obrany preveruje informácie o použití chemických zbraní v Mariupoli. "Podľa predbežných údajov je možné predpokladať, že išlo skôr o fosforovú muníciu. Definitívnu oficiálnu informáciu oznámime neskôr,“ uviedla námestníčka ministra Hanna Maliarová. Biely fosfor je súčasťou zápalnej munície, ktorú je zakázané zámerne používať voči civilným cieľom, a nie je na zozname chemických zbraní. (BBC)

12. 4. 2022
|
11:34
|
Domov

Prinášame prehľad správ v ukrajinčine. Лідер опозиції Фіцо міг поставити під загрозу передачу ПРО Україні. Проти колишнього прем'єра відкрито кримінальну справу. Війна в Україні не впливає на політичні уподобання словаків. Автомобільні заводи знову зупиняють виробничі лінії. (SME)

12. 4. 2022
|
11:20
|
Domov

Vojna s Ukrajinou bola nevyhnutná, uviedol ruský prezident Vladimir Putin počas slávnostného odovzdávania cien na kozmodróme Vostočnyj. Povedal, že Moskva nemala inú možnosť, ako spustiť vojenskú operáciu na ochranu Ruska a že stret s ukrajinskými protiruskými silami bol len otázkou času. (The Guardian)

12. 4. 2022
|
11:07
|
Domov

Minister obrany Jaroslav Naď naživo počas rokovania vlády. (SME)

12. 4. 2022
|
10:58
|
Svet

Vladimir Putin dal presídliť takmer 100-tisíc ukrajinských utečencov z Doneckej a Luhanskej do regiónov na východe Ruska vrátane Sibíri a polárneho kruhu, uvádza sa v dokumentoch, ktoré videl The Independent. Moskva v dekréte uviedla, že "schválila distribúciu" občanov. (Sky News)

12. 4. 2022
|
10:38
|
Svet

Na sociálnej sieti sa objavilo video herca Steava Seagala, ktorý oslavoval narodeniny s ruskými propagandistami Vladimirom Solovjovom a Tigranom Keosajanom. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vymenovalo americkú hviezdu za svojho špeciálneho vyslanca pre rusko-americké vzťahy v roku 2018. (SME)

12. 4. 2022
|
10:06
|
Svet

Proruské separatistické sily v Donecku popreli použitie chemických zbraní v meste Mariupoľ, informuje agentúra Ifax. (Sky News)

12. 4. 2022
|
09:45
|
Domov

O dočasné útočisko v pondelok na Slovensku požiadalo 751 osôb, ktoré prekročili slovensko-ukrajinskú hranicu. Hraničnými priechodmi prešlo 600 mužov, 1 298 žien a 628 detí. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 324-tisíc osôb, takmer 66-tisíc z nich na Slovensku požiadalo o dočasné útočisko. (SITA)

12. 4. 2022
|
09:39
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že zničilo ukrajinské muničné sklady v Chmeľnickej a Kyjevskej oblasti na západe Ukrajiny. Väčšina analytikov sa domnieva, že Rusko sa preskupuje, aby spustilo novú ofenzívu na východe Ukrajiny. Cieľom Ruska je podľa nich znížiť schopnosť ukrajinských ozbrojených síl zásobovať a podporovať svoje jednotky na obranu tohto územia. východnom území. (The Guardian)

12. 4. 2022
|
09:10
|
Svet

Londýn "bude brať Putina a jeho režim na zodpovednosť“, ak sa dokáže, že ruské sily použili pri útoku na Mariupoľ chemické zbrane, uviedla britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Spojené kráľovstvo vyjadrilo obavy, že Moskva by pri bombardovaní mesta mohla použiť muníciu s bielym fosforom. (BBC)

12. 4. 2022
|
08:42
|
Svet

Spoločnosť Nokia sa sťahuje z ruského trhu, uviedol jeho generálny riaditeľ. Rozhodnutie sa dotkne približne 2000 pracovníkov. "Jednoducho nevidíme žiadne možnosti pokračovať v krajine za súčasných okolností," povedal generálny riaditeľ Pekka Lundmark. Dodal, že Nokia bude aj naďalej podporovať zákazníkov počas odchodu, v tejto fáze nie je možné povedať, ako dlho bude stiahnutie trvať. (Reuters)

12. 4. 2022
|
08:38
|
Svet

Na dnes je dohodnutých deväť humanitárnych koridorov na evakuáciu civilistov, uviedla ukrajinská podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuková. Z obliehaného mesta Mariupoľ civilisti musia použiť osobné autá. Podľa agentúry Reuters Vereščuková vo vyhlásení uviedla, že päť evakuačných koridorov je z Luhanska, ktorý je podľa predstaviteľov pod silným ostreľovaním. (Reuters)

12. 4. 2022
|
08:15
|
Svet

V Boroďanke našli záchranári v sutinách dvoch zničených obytných budov telá siedmich ľudí, informuje Štátna služba Ukrajiny pre mimoriadne situácie. Dosiaľ sa vyše 200 záchranárom podarilo z trosiek vytiahnuť telá 19 ľudí. "Nevieme, aký je konečný počet osôb pod troskami. Počas ostreľovania tejto budovy bolo počuť spod sutín volanie (o pomoc)," uviedla pre Reuters hovorkyňa Svitlana Volodahová. (Reuters)

Zničený obytný dom v Boroďanke.
Zdroj TASR/AP
12. 4. 2022
|
07:55
|
Svet

Boje na východe Ukrajiny sa zintenzívnia do dvoch týždňov, uviedlo britské ministerstvo obrany. Rusko sa po neúspešnom ťažení na Kyjev zameralo na východ a juh krajiny.

Ruské útoky sa podľa Britov naďalej sústreďujú na ukrajinské pozície pri Donecku a Luhansku, boje pokračujú v okolí Chersonu, Mykolajeva aj na mesto Kramatorsk. Ruské sily pokračujú v sťahovaní z Bieloruska, aby sa premiestnili na podporu operácií na východnej Ukrajine. (Sky News)

12. 4. 2022
|
07:46
|
Svet

Celkovo 4,8 milióna detí, dve tretiny všetkých ukrajinských detí, utieklo zo svojich domovov od začiatku ruskej invázie, uviedla detská agentúra OSN, ktorá overila aj úmrtie 142 mladých ľudí. Skutočné číslo však bude oveľa vyššie. Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Sergij Kyslycja tvrdí, že Rusko vzalo z Ukrajiny viac ako 121-tisíc detí a pripravilo návrh zákona na zjednodušenie a urýchlenie adopcie. (The Guardian)

12. 4. 2022
|
07:16
|
Svet

Ruský prezident Vladimir Putin sa stretne s bieloruským prezidentom , aby prediskutoval situáciu na Ukrajine a západné sankcie. Lukašenko trvá na zapojení Bieloruska do rokovaní o vyriešení konfliktu na Ukrajine. Bielorusko bolo podľa neho nespravodlivo označené za "spolupáchateľa agresora". (Sky News)

12. 4. 2022
|
06:52
|
Svet

Ruské sily zadržali v mariupoľskom prístave nákladnú loď, ktorá sa plaví pod libérijskou vlajkou. Komisárka ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Ľudmyla Denisovová na sociálnej sieti Telegram informovala, že ruskí vojaci odvliekli dovedna 18 Ukrajincov a jedného Egypťana. Tvrdí, že stratili kontakt so všetkými osobami. Medzi zajatými sa nachádza aj kapitánova manželka, ktorá bola v tom čase náhodou na palube. (BBC)

12. 4. 2022
|
06:47
|
Svet

Ukrajina je stále závislá od svojich medzinárodných partnerov, pokiaľ ide o zbrane, a nemá vybavenie, ktoré potrebuje najmä na "uvoľnenie blokády" obliehaného prístavného mesta Mariupoľ, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Ak by sme dostali prúdové lietadlá a dostatok obrnených vozidiel, potrebné delostrelectvo, dokázali by sme to," povedal Zelenskyj vo videu na Facebooku.

Takisto varoval, že Rusko zanechalo po svojom stiahnutí "desiatky, ak nie státisíce" nebezpečnej munície. "Okupanti nechali míny všade. V domoch, ktorých sa zmocnili. Aj na uliciach, na poliach. Zamínovali majetok ľudí, zamínovali autá, dvere," povedal. (TASR)

12. 4. 2022
|
06:33
|
Svet

Japonsko zaviedlo sankcie voči ďalším 398 ruským jednotlivcom a zmrazilo im majetok. Tento krok schválil japonský kabinet a zahŕňa aj sankcie voči dcéram ruského prezidenta a manželke ruského ministra zahraničných vecí. Japonský premiér Fumio Kišida povedal, že Tokio ďalšie sankcie konzultovalo s partnermi zo skupiny G7. Odvolal sa pritom na správy, ktoré prvýkrát označil za "vojnové zločiny". (TASR)

12. 4. 2022
|
06:29
|
Svet

Europol spustil operáciu zameranú na aktíva ruských fyzických osôb a subjektov, zo sankčného zozname EÚ. Cieľom operácie je "uľahčiť výmenu informácií a spravodajských informácií medzi partnermi a poskytnúť operačnú podporu pri množstve finančných vyšetrovaní zameraných na majetok pochádzajúci z trestnej činnosti a obchádzanie ekonomických sankcií EÚ súvisiacich s ruskou vojenskou agresiou." (TASR)

12. 4. 2022
|
06:24
|
Svet

Ruské jednotky môžu na Ukrajine použiť chemické zbrane, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a zároveň vyzval Západ, aby uvalil na Moskvu prísne sankcie, ktoré by zabránili čo i len rečiam o použití takýchto zbraní. V pondelok sa objavili nepotvrdené správy, podľa ktorých boli v obkľúčenom prístavnom meste Mariupoľ na juhu Ukrajiny použité chemické zbrane, píše Reuters.

"Pristupujeme k tomu s maximálnou vážnosťou," uviedol Zelenskyj vo svojom každodennom video príhovore. Nepovedal však, že by chemické zbrane už boli použité.

"Chcel by som svetovým lídrom pripomenúť, že o možnom použití chemických zbraní ruskou armádou sa už diskutovalo. A už vtedy to znamenalo, že na ruskú agresiu bolo potrebné reagovať oveľa tvrdšie a rýchlejšie," povedal ukrajinský prezident. (Reuters)

12. 4. 2022
|
06:14
|
Svet

Británia sa snaží overiť správy ruskom chemickom útoku v Mariupoli. "Objavili sa správy, že ruská armáda mohla použiť chemické látky pri útoku na obyvateľov Mariupoľa. Bezodkladne pracujeme s partnermi na overení podrobností," napísala na Twitteri britská ministerka zahraničia Liz Trussová.

Ukrajinská špeciálna jednotka Azov, ktorá v častiach zničeného mesta stále vzdoruje ruským útokom, na platforme Telegram napísala, že ruská armáda zhodila z dronu na Mariupoľ "jedovatú látku neznámeho pôvodu". Ľudia podľa nej pociťovali problémy s dýchaním a mali neurologické problémy, píše AFP s tým, že toto tvrdenie nebolo možné nezávisle overiť.

Poradca primátora Mariupoľa Petro Andrjuščenko na Telegrame napísal, že správy o chemickom útoku neboli dosiaľ potvrdené, uvádza agentúra Reuters. Takisto hovorca Pentagónu John Kirby povedal, že ani USA v tejto chvíli tieto správy nemôžu potvrdiť s tým, že situáciu budú naďalej pozorne sledovať. (TASR)

12. 4. 2022
|
06:12
|
Svet

"Zradcom", ktorí sa vyslovia proti ruskej vojenskej operácii na Ukrajine, odoberú ruské občianstvo, navrhol predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin. Ako príklad pritom uviedol ruskú novinárku Marinu Ovsiannikovovú, ktorá narušila vysielanie hlavných správ ruskej štátnej televízie, aby ukázala protestný plagát proti vojne na Ukrajine

"Bohužiaľ v prípade takýchto občanov neexistujú postupy, ako ich zbaviť občianstva a neumožniť im vstup do našej krajiny. Možno by to však bolo dobré. Čo myslíte?" spýtal sa Volodin svojich sledovateľov na sociálnej sieti.

Taký radikálny krok, akým je podľa AFP odobratie občianstva, zrejme neprejde bez súhlasu ruského prezidenta Vladimira Putina. Volodinov príspevok však podľa AFP ilustruje čoraz nepriateľskejšie nálady smerované v Rusku proti hlasom, ktoré nesúhlasia s ruskou inváziou na Ukrajine. (AFP)

12. 4. 2022
|
00:11
|
Svet

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo za nežiaduce osoby šesť ruských diplomatov po tom, ako francúzska tajná služba prišla po vyšetrovaní k záveru, že ich činnosť bola v rozpore s národnými záujmami Francúzska. "Po ukončení veľmi dlhého vyšetrovania Generálne riaditeľstvo pre vnútornú bezpečnosť odhalilo 10. apríla tajnú operáciu, ktorú na našom území vykonávali príslušníci ruskej tajnej služby," uvádza rezort vo vyhlásení.

Vo vyhlásení sa ďalej píše, že vyhosťuje "šiestich ruských agentov", ktorí vo Francúzku pôsobili pod diplomatickým krytím, pričom ich činnosť bola v rozpore s národnými záujmami Francúzska. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová odpovedala, že Rusko bude na vyhostenie svojich diplomatov z Francúzska reagovať primeraným spôsobom.

Francúzsko už pritom tento mesiac vyhostilo 35 Rusov s diplomatickým statusom v rámci koordinovaného kroku viacerých európskych krajín. (TASR)

11. 4. 2022
|
23:28
|
Svet

Nemecký kancelár Olaf Scholz odmietol, aby jeho krajina dodávala Ukrajine zbrane na vlastnú päsť. Jeho zdržanlivé slová nasledovali podľa agentúry DPA po výzve ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej, aby Nemecko poskytlo Ukrajine ťažké zbrane na obranu proti ruským inváznym silám.

Scholz zdôraznil, že Berlín už vláde v Kyjeve zbrane dodal a bude tak robiť aj naďalej. Bude sa však o tom dohadovať s Európskou úniou. "Nebudú tu žiadne sólo akcie," povedal kancelár s tým, že sa usiluje o "starostlivo uvážené konanie". (ČTK)

11. 4. 2022
|
23:07
|
Svet

Ukrajinská ombudsmanka pre ľudské práva uviedla, že zaznamenala strašné činy sexuálneho násilia zo strany ruských jednotiek v Buči a aj ďalších mestách, vrátane prípadu, keď boli ženy a dievčatá držané v pivnici 25 dní. Podľa ombudsmanky Ľudmyly Denisovej, ktorú citoval denník The New York Times, je deväť z týchto žien v súčasnosti tehotných. (The Guardian)

11. 4. 2022
|
22:39
|
Svet

Pri ruských útokoch v doneckom regióne zahynuli traja civilisti a ďalší ôsmi utrpeli zranenia, uviedol guvernér regiónu Pavlo Kyrylenko v príspevku na telegrame. Agentúra Reuters nebola schopná správu guvernéra o útoku nezávisle overiť. (The Guardian)

11. 4. 2022
|
22:34
|
Svet

Rusko posilňuje svoje vojenské jednotky okolo Donbasu, predovšetkým blízko ukrajinského mesta Izjum, zatiaľ však nespustilo ofenzívu s cieľom ovládnuť tento región na východe Ukrajiny, uviedli predstavitelia amerického ministerstva obrany. "Premiestňujú sa, zameriavajú sa na Donbas," povedal hovorca Pentagónu John Kirby.

Ako dodal, do Izjumu bolo vidieť smerovať konvoj vozidiel, nebolo však podľa neho jasné, koľko vozidiel je v tomto konvoji a čo presne prevážajú. "Zdá sa, že ide o kombináciu vozidiel na prepravu osôb, ako aj obrnených vozidiel a možno aj delostrelectva," spresnil Kirby.

Nemenovaný predstaviteľ Pentagónu podľa agentúry AFP tiež uviedol, že Spojené štáty sa domnievajú, že na Donbase sa ešte nezačala "nová ofenzíva". (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 3. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 7. Výlety na mieru pre celú rodinu
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 645
 2. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 323
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 445
 4. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 847
 5. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 5 526
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 788
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 648
 8. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 3 180
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu