SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

SME Minúta: Zelenskyj vystúpil v Rade bezpečnosti OSN, žiada vyhodiť Rusko

Britský premiér sa prihovoril Rusom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
5. 4. 2022
|
22:53
|
Svet

Ukrajinská armáda pomohla psovi z Buče nájsť jeho domov. Srdečné stretnutie psa s jeho majiteľom nahrali na video.

5. 4. 2022
|
22:48
|
Svet

Pred úradom OSN v Ženeve sa objavil tank z farebných balónov. Tank umiestnili pred budovu podľa agentúry Reuters aktivisti z Handicap International na protest proti bombardovaniu civilistov na Ukrajine a inde vo svete. (TASR)

5. 4. 2022
|
22:27
|
Svet

Britský premiér sa prihovoril Rusom. Boris Johnson ich vo videu vyzval, aby šírili správy o zverstvách, ktoré páchajú ruskí vojaci na Ukrajine. Ak by Rusi poznali pravdu, vojnu by nepodporovali, tvrdí Johnson. Vyzval aj ruské jednotky, aby zdieľali správy o tom, čo sa deje na Ukrajine. (TASR)

5. 4. 2022
|
22:05
|
Svet

India odsúdila masaker civilistov v Buči. "Nedávne správy o zabíjaní civilistov v Buči sú hlboko znepokojujúce," uviedol stály predstaviteľ Indie pri OSN T. S. Tirumurti vo svojom príhovore krátko po telefonáte indického ministra zahraničných vecí Subrahmanjama Džajšankara so svojím americkým náprotivkom Antonym Blinkenom.

Spojené štáty už viackrát vyzvali Indiu, aby odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu. India, ktorá z Ruska kupuje vojenský materiál, vyzvala na ukončenie násilností na Ukrajine, avšak na pôde OSN sa zdržala hlasovania pri viacerých rezolúciách odsudzujúcich Rusko, v snahe zachovať si vzťahy s Moskvou i Západom. India je v súčasnosti nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. (TASR)

5. 4. 2022
|
21:59
|
Svet

Vojna na Ukrajine je výzvou pre medzinárodný poriadok a mier vo svete, povedal Guterres. Súvisí to podľa generálneho tajomníka OSN s charakterom ruskej invázie, jej intenzitou a tiež dôsledkami. "Vojna na Ukrajine sa musí skončiť - a to okamžite," vyzval Guterres. "Táto vojna viedla k nezmyselným stratám na životoch, masívnej devastácii miest a k zničeniu civilnej infraštruktúry," povedal. "Potrebujeme seriózne mierové rokovania založené na princípoch Charty OSN," vyzval.

"Nikdy nezabudnem na hrôzostrašné zábery zabitých civilistov v Buči. Okamžite som vyzval na nezávislé vyšetrenie s cieľom zaistiť účinné vyvodenie zodpovednosti," povedal šéf OSN.

Námestníčka generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Rosemary DiCarlová upozornila na obvinenia týkajúce sa sexuálneho násilia páchaného ruskými vojakmi, ktoré zahŕňa "hromadné znásilnenia a znásilnenia pred deťmi". Dodala, že sa vyskytli tiež obvinenia zo sexuálneho násilia, ktorého sa mali dopustiť ukrajinské sily a jednotky civilnej obrany. Misia OSN monitorujúca dodržiavanie ľudských práv na Ukrajine podľa jej slov tieto obvinenia preveruje. (TASR)

5. 4. 2022
|
21:41
|
Svet

Ruská raketa zasiahla v Mariupoli obchodnú loď z Dominiky. "Loď zhorela a všetkých 12 členov posádky bolo evakuovaných na inú loď. Jeden z členov posádky potreboval lekársku pomoc, ktorá mu aj bola poskytnutá," uviedol zástupca predsedu námornej správy Ukrajiny Viktor Vyšnov. Nie je jasné, či zasiahnuté plavidlo nieslo nejaký náklad.

Britská bezpečnostná spoločnosť Ambrey Intelligence informovala, že loď, ktorá sa plavila pod vlajkou štátu Dominika, dorazila do prístavu v Mariupole 23. februára. Ukrajinské vody nemohlo plavidlo opustiť pre uzavretie prístavu. (Sky News)

5. 4. 2022
|
21:34
|
Svet

Rumunsko vyhostilo desať ruských diplomatov, Portugalsko desať pracovníkov ambasády. Rumunské ministerstvo zahraničných vecí tento krok zdôvodnilo tým, že porušili Viedenský dohovor o diplomatických stykoch z roku 1961. Šéf rumunskej diplomacie Bogdan Aurescu si predvolal ruského veľvyslanca v Bukurešti, ktorému tlmočil, že Rumunsko "ostro odsudzuje zločiny v Buči a v ďalších oblastiach Ukrajiny, za ktoré je zodpovedné Rusko".

Rezort portugalskej diplomacie oznámil, že desať zamestnancov ruskej ambasády bolo vyhlásených za "neželané osoby" a dostali dva týždne na to, aby opustili krajinu. Vyhostení zamestnanci veľvyslanectva nie sú diplomatmi, dodalo ministerstvo. "Portugalská vláda znova dôrazne a vehementne odsudzuje ruskú agresiu na ukrajinskom území," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. (TASR)

5. 4. 2022
|
21:27
|
Svet

Twitter obmedzil tristo účtov ruskej vlády, vrátane profilu ruského prezidenta Putina. Účty boli v minulosti kritizované za šírenie dezinformácií o ukrajinskej vojne, ale na rozdiel od tweetov od ruských štátnych médií, neboli predtým predmetom konkrétneho moderovania zo strany Twitteru. Spoločnosť uviedla, že podnikne kroky proti každej krajine, ktorá „obmedzí prístup k otvorenému internetu, kým je zapojená do ozbrojeného konfliktu“.

Twitter je v Rusku od ukrajinskej invázie výrazne obmedzený. (BBC)

5. 4. 2022
|
20:57
|
Svet

Zelenskyj sa prihovoril španielskym poslancom, spomenul tragédiu mesta Guernica. "Je apríl roku 2022, ale vyzerá to ako apríl v roku 1937, keď celý svet počul o jednom z vašich miest, Guernice," povedal ukrajinský prezident. Pripomenul tak udalosť z 26. apríla 1937, keď nacisti zničili toto baskické mesto. Pri bombardovaní Guernicy prišli o život stovky ľudí, z ktorých mnohí boli v centre mesta na každotýždňovom trhu.

Zelenskyj vo svojom príhovore podľa denníka El País varoval, že "Rusko chce zničiť všetku rozmanitosť a to isté chce urobiť s Ukrajinou a potom to bude chcieť urobiť v celej Európe". Obránil sa aj na španielske spoločnosti, ktoré vyzval: "Prestaňte obchodovať s Ruskom. Rusko pácha zločiny proti ľudskosti."

Zelenskyj, ktorý privítal dodávku zbraní pre svoju armádu, trval na tom, že vojna na Ukrajine sa týka celej Európy, a z tohto dôvodu vyzval aj na ďalšie sankcie proti Rusku. (The Guardian)

5. 4. 2022
|
20:31
|
Svet

Británia vyzve G7 na uvalenie ďalších sankcií na Rusko. V poľskej Varšave to povedala britská ministerka Liz Trussová, podľa ktorej jej krajina povzbudí ostatných členov G7, aby zakázali ruským lodiam vstup do svojich prístavov, zasiahli proti ruským bankám, stanovili harmonogram na elimináciu dovozu ruskej ropy a plynu a pokúsili sa zabrániť Rusku vo využívaní zlata na financovanie jeho vojnového úsilia.

Súčasné sankcie už majú podľa ministerky „ochromujúci účinok“. Opatrenia podľa šéfky britskej diplomacie dosiaľ zmrazili viac ako 350 miliárd dolárov „Putinovej vojnovej truhlice“, čo znamená, že viac ako 60 percent zo 604 miliárd dolárov v devízových rezervách Ruska je nedostupných. „Naše koordinované sankcie tlačia ruské hospodárstvo späť do sovietskej éry,“ vyjadrila sa ministerka. (BBC)

5. 4. 2022
|
20:11
|
Svet

Švédska prokuratúra začala vyšetrovať vojnové zločiny na Ukrajine. Zároveň vyzvala všetkých, ktorí boli na Ukrajine svedkami agresie namierenej proti civilnému obyvateľstvu, aby sa prihlásili na miestnych úradoch. "Na základe informácií o situácii na Ukrajine sa domnievame, že v krajine sa páchajú závažné vojnové zločiny," píše sa vo vyhlásení. Prokuratúra zároveň dodala, že zatiaľ nemá žiadneho konkrétneho podozrivého.

Americký prezident Joe Biden včera vyzval na začatie súdneho procesu voči lídrovi Ruska Vladimirovi Putinovi za údajné vojnové zločiny. Kremeľ obvinenia odmietol.

Aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová včera vyhlásila, že Európska únia vytvorí spoločný vyšetrovací tím s Ukrajinou, ktorého úlohou bude zhromažďovať dôkazy a vyšetrovať vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, ku ktorým došlo počas ruskej invázie. Dodala, že už prebiehajú rozhovory medzi Eurojustom a Medzinárodným trestným súdom so sídlom v Haagu s cieľom spojiť sily a stať sa súčasťou vyšetrovacieho tímu. (TASR)

5. 4. 2022
|
20:10
|
Svet

Fínsko a Švédsko sú v NATO vítané, oznámil Stoltenberg. "Je to na nich, no ak o to požiadajú, tak očakávam, že 30 spojencov ich privíta," povedal generálny tajomník NATO. Aliancia podľa Stoltenberga určite nájde spôsoby, ako riešiť akékoľvek bezpečnostné obavy oboch krajín, ktoré by mohli mať počas prechodného obdobia medzi predložením žiadosti o členstvo a jej ratifikáciou všetkými členskými krajinami.

Po ruskej invázii na Ukrajinu prieskumy verejnej mienky vo Fínsku aj Švédsku naznačili ochotu obyvateľov týchto krajín vstúpiť do Aliancie, pričom táto možnosť čoraz viac získava aj podporu tamojších politických strán. Vstupom Fínska by Aliancia mala priamu 1340-kilometrovú hranicu s Ruskou federáciou. (SME)

5. 4. 2022
|
20:02
|
Svet

Pribúda dôkazov o vojnových zločinoch na Ukrajine. Štvrtého marca ruské jednotky v meste Buča neďaleko Kyjeva zadržali päť mužov, prinútili ich kľaknúť na kolená, tričká si museli dať cez hlavu a napokon jedného z nich strelili do zátylku. Budú súdiť Rusko za genocídu? (SME)

5. 4. 2022
|
19:48
|
Svet

Izrael po prvý raz obvinil Rusko z vojnových zločinov na Ukrajine. Ide o prvú otvorenú kritiku Ruska zo strany židovského štátu od začiatku invázie. "Zábery a svedectvá z Ukrajiny sú hrozné. Ruské sily spáchali vojnové zločiny voči bezbrannej civilnej populácii. Tieto vojnové zločiny dôrazne odsudzujem," uviedol izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid.

Už predtým odsúdil izraelský premiér Naftali Bennett zabíjanie civilistov v meste Buča, vyhol sa však tomu, aby zodpovednosť za tieto činy pripísal ruským vojenským silám. "Strašné scény z Buče nás šokovali a odsudzujeme ich. Utrpenie ukrajinských občanov je obrovské a robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme poskytli pomoc," povedal Bennett, ktorého citovala agentúra Reuters. (TASR)

5. 4. 2022
|
19:24
|
Svet

Buča je šokujúca, ale Mariupoľ je oveľa horší. Len to ešte nevidíme, píše Matúš Krčmárik. O hrôzach života v bombardovanom Mariupoli sa hovorí od vypuknutia konfliktu. V posledných dňoch ich mediálne zatienili nálezy z okolia Kyjeva, najmä z mesta Buča, kde po odchode ruských vojsk ostali zmasakrovaní civilisti. Väčšiu pozornosť získali do veľkej miery aj preto, že v skutočnosti sa nevie, koľko ľudí zomiera v Mariupoli, keďže k dispozícii sú len tvrdenia štátnych orgánov, ktoré sa nedajú overiť, a svedectvá ľudí, ktorým sa podarilo ujsť. (SME)

5. 4. 2022
|
19:00
|
Svet

Ruský veľvyslanec pri OSN odmietol obvinenia z páchania zverstiev na Ukrajine. Vasilij Nebenzia tvrdí, že na takéto obvinenia neexistujú žiadni očití svedkovia. Nebenzia tiež odmietol tvrdenia Kyjeva, že Rusko organizuje masové deportácie ukrajinského obyvateľstva do Ruska. "Doteraz bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie do Ruska evakuovaných viac ako 600-tisíc osôb vrátane vyše 119-tisíc detí," povedal.

"A nehovoríme o nijakej forme nátlaku či únosov, ako to radi prezentujú naši západní partneri, ale o dobrovoľnom rozhodnutí týchto ľudí, čo dokazujú mnohé videá, ktoré sú dostupné na sociálnych sieťach," dodal Nebenzia. Zelenskyj v tejto súvislosti povedal, že "státisíce" Ukrajincov boli deportované do Ruska. Unesených bolo podľa neho aj 2000 detí. (TASR)

5. 4. 2022
|
18:44
|
Svet

Lotyšsko a Estónsko zatvárajú ruské konzuláty, ich zamestnancov vyhostia.Opatrenie je reakciou na ruskú inváziu Ukrajiny. "Toto rozhodnutie sme prijali na znak solidarity s Ukrajinou v boji proti tejto nevyprovokovanej a neospravedlniteľnej agresii a vojne, ktorú Rusko začalo," uvádza sa vo vyhlásení lotyšského ministerstva zahraničných vecí. Konzuláty v lotyšských mestách Daugavpils a Liepaja a estónskych mestách Tartu a Narva sa definitívne zatvoria na konci apríla.

Ruských diplomatov vyhostili už viaceré európske krajiny, medzi nimi Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Dánsko, Litva, Slovinsko či Švédsko.Dnes sa k nim pridali aj európske inštitúcie. Kremeľ však varoval, že takéto kroky nezostanú bez odpovede. (TASR)

5. 4. 2022
|
18:37
|
Svet

Českí poslanci označili masakru v Buči za vojnový zločin. Za uznesenie odsudzujúce "masaker" v Buči hlasovalo všetkých 153 prítomných poslancov dolnej komory českého parlamentu. V dokumente sa tiež uvádza, že Česko by sa malo zapojiť do príprav na ustanovenie medzinárodného súdneho tribunálu pre stíhanie páchateľov všetkých zločinov spáchaných na Ukrajine zo strany Ruskej federácie.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský na poznamenal, že ruskí vojaci sa zverstiev dopustili nielen v Buči, ale páchajú ich aj v iných mestách, napríklad v Mariupole. "Rusko na Ukrajine systematicky pácha vojnové zločiny. Je vidieť, že jasným zámerom bolo pozabíjať čo najviac civilistov," povedal. (Novinky.cz)

5. 4. 2022
|
18:18
|
Svet

Zelenskyj vyzval na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady a vyvodenie okamžitej zodpovednosti. Ukrajinský prezident vyzval, aby "vylúčila Rusko, ktoré je agresorom a príčinou vojny", aby na pôde tejto organizácie "nemohlo blokovať rozhodnutia týkajúce sa svojej vlastnej agresie, svojej vlastnej vojny". To, že Rusko má ako stály člen právo veta, podľa neho podkopáva globálnu bezpečnosť. "Systém OSN musí okamžite prejsť reformou, aby právo veta nebolo právom na zomieranie," apeloval.

Dodal, že ak sa nič také nestane, OSN sa už môže "jednoducho zatvoriť". "Dámy a páni, ste na to (jej rozpustenie) pripravení? Pominuli časy medzinárodného práva? Ak na to odpoviete nie, potom musíte konať okamžite," povedal. (BBC)

5. 4. 2022
|
18:06
|
Svet

Česko posiela na Ukrajinu nepoužívané ťažké zbrane. Zverejnené fotografie ukazujú vlaky s desiatkami tankov T-72 a pechotné bojové vozidlá BVP-1. Bojovú techniku po dohode so spojencami v NATO poslali na Ukrajinu už včera. Údajne tam smeruje 40 tankov.

Ministerka obrany Jana Černochová informáciu počas vystúpenia v Poslaneckej snemovni odmietla potvrdiť, ale aj vyvrátiť. „Budeme v dodávkach ďalej pokračovať. Z bezpečnostných dôvodov snáď všetci pochopíte, že nechcem nahrávať vrahom s písmenom Z,“ uviedla. (SME, SME)

5. 4. 2022
|
18:01
|
Svet

Medzinárodné spoločenstvo pokračuje v stupňovaní tlaku na prešetrenie smrti stoviek civilistov v ukrajinskom meste Buča neďaleko Kyjeva. Masaker tam odhalili po tom, ako mesto opustili ruskí vojaci. Tí strácajú čoraz väčšie územia na severe krajiny, odkiaľ sa presúvajú na Donbas. Európske krajiny pokračujú vo vyhosťovaní ruských diplomatov. Vypočujte si prehľad udalostí z  Ukrajiny.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 5/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.


(SME)

5. 4. 2022
|
17:54
|
Svet

Rusko by nemalo byť členom Rady OSN pre ľudské práva, tvrdí USA. Washington zhodnotil, že na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny. „Rusko by nemalo byť autoritou v orgáne, ktorého hlavným účelom je podporovať dodržiavanie ľudských práv," povedala Linda Thomas-Greenfield, veľvyslankyňa USA pre OSN. Thomas-Greenfield následne oznámila, že ruské členstvo poškodzuje dôveryhodnosť Rady OSN pre ľudské práva po vytvorení "nevyprovokovanej vojny a humanitárnej krízy". (BBC)

5. 4. 2022
|
17:29
|
Svet

Slovinsko vyhostí 33 ruských diplomatov. Na ruskom veľvyslanectve v Ľubľane tak ostane iba toľko diplomatov, koľko ich má Slovinsko v Moskve. Oznámilo to slovinské ministerstvo zahraničných vecí. (AFP)

5. 4. 2022
|
17:17
|
Svet

Ruskí vojaci zabíjali a mučili len pre potešenie, povedal Zelenskyj pred Bezpečnostnou radou OSN. Nie je jediný zločin, ktorý by ruskí vojaci v Buči nespáchali, tvrdí ukrajinský prezident. Zelenskyj oznámil, že vojaci strieľali civilistov na ulici, v ich domoch, hádzali do studní a drvili uprostred cesty tankami „len pre potešenie“. Zelenskyj tiež zopakoval svoje tvrdenie, že činy Rusov sú podobné skutkom teroristickej skupiny Islamský štát a že propaganda prezidenta Putina sa snaží „exportovať“ jeho vlastnú nenávisť do iných krajín.

"Kde je mier? Kde sú záruky, ktoré má Bezpečnostná rada garantovať?" pýtal sa ukrajinský prezident. "Kde je bezpečnosť, ktorú má OSN garantovať?" dodal. Zelenskyj hovorí, že svet ešte uvidí, aké ďalšie vojnové zločiny mohla ruská armáda spáchať v iných častiach Ukrajiny.

„Geografia môže byť iná alebo rôzna, ale krutosť je rovnaká, zločiny sú rovnaké a zodpovednosť musí byť nevyhnutná,“ povedal Zelenskyj. (The Guardian)

5. 4. 2022
|
16:57
|
Svet

Stiahnutie ruských jednotiek na pozície spred inváziou by zatiaľ znamenalo naše víťazstvo, tvrdí Zelenskyj. Ukrajinský prezident vyhlásil, že verí v obranu území, ktoré Kyjiv ovládal do 24. februára, a dodal, že veľké víťazstvo zabezpečí Ukrajine suverenitu a územnú celistvosť. Taktiež zdôraznil, že Donbas a Krym patria Ukrajine a vyslovil nádej, že v budúcnosti budú kompletne pod ukrajinskou správou.

Povedal, že bojovať o územia Donbasu okupované od roku 2014 separatistami podporovanými Ruskom by bolo príliš nákladné. „Stálo by nás to 40-tisíc alebo 50-tisíc, možno státisíce našich najlepšie vycvičených ľudí a nepriateľ by sa o mesiac vrátil,“ povedal Zelenskyj. (Pravda)

5. 4. 2022
|
16:49
|
Svet

Masakra v Buči ukazuje úmyselné zabíjanie, mučenie, znásilňovanie a páchanie zverstiev, tvrdí Blinken. To, čo sme videli v Buči, nie je náhodný čin nečestnej jednotky. Je to zámerné ťaženie zabíjania, mučenia, znásilňovania, páchania zverstiev. Správy sú viac než dôveryhodné. Dôkazy sú tu, aby ich svet videl, povedal americký minister zahraničných vecí. Blinken dodal, že tento incident posilnil odhodlanie USA aj iných krajín zabezpečiť, aby tí, ktorí spáchali tieto činy za ne niesli zodpovednosť. (The Guardian)

5. 4. 2022
|
16:38
|
Svet
Dôležité

Európska únia vyhostí skupinu ruských diplomatov. Oznámil to šéf diplomacie Únie Josep Borrell. (TASR)

5. 4. 2022
|
16:03
|
Svet

Odesa potrebuje zbrane na protivzdušnú a námornú obranu, vyhlásil miestny poslanec. „Stále chcú zaútočiť na Odesu, vziať Odesu, odrezať Ukrajinu od mora a ísť k hraniciam s Európskou úniou, pretože Rumunsko tam už je – a v Podnestersku (sú) Rusi, okupovaná časť moldavskej republiky. To je ich strategický cieľ. Momentálne sa im to nedarí, ale skúsia to znova," povedal Oleksij Gončarenko, ukrajinský poslanec zastupujúci Odesu. (The Guardian)

5. 4. 2022
|
15:57
|
Ekonomika

Eurokomisia navrhla zakázať dovoz uhlia z Ruska. V prípade, ak by návrh prešiel, by to boli prvé európske sankcie zamerané na obchod s energiami. Predsedníčka Ursula von der Leyenová povedala, že Európska únia potrebuje zvýšiť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ako dodala, únia už začala pracovať na ďalších sankciách, vrátane dovozu ropy, nespomenula však zemný plyn. (SITA)

5. 4. 2022
|
15:46
|
Svet

Rusko čaká, že pre vysoké ceny ropy získa z predaja energií navyše desať miliárd dolárov. Západné štáty uvalili na Rusko po útoku na Ukrajinu rozsiahle sankcie, ktoré zasiahli prakticky všetky sektory vrátane finančného. Na dodávky ropy a plynu však zatiaľ Európska únia sankcie neuvalila, keďže je od ruských energií stále do veľkej miery závislá a alternatívne dodávky nestačia.

Ministerstvo financií uviedlo, že za marec zaznamenalo Rusko z predaja energií o 302 miliárd rubľov menej, než predpokladal pôvodný plán, pričom ako dôvod uviedlo nižší než očakávaný predaj plynu. Pôvodný plán predpokladal dodatočné príjmy vďaka vyšším cenám ropy na úrovni 790 miliárd rubľov.

Za apríl teraz ministerstvo očakáva, že vďaka vyšším cenám ropy dosiahnu dodatočné príjmy z predaja energií 798,4 miliardy rubľov. To predstavuje približne 9,6 miliardy USD. (TASR)

5. 4. 2022
|
15:38
|
Svet

Stoltenberg kritizuje Čínu za neodsúdenie ruskej invázie. Generálny tajomník NATO zároveň obvinil krajinu, že sa „pripojila k Moskve a spochybňuje právo krajín zvoliť si vlastnú cestu“. Pred začiatkom invázie na Ukrajinu spojenci Čína a Rusko vyhlásili „priateľstvo bez hraníc“. Peking sa však odvtedy potichu dištancuje od ruskej ekonomiky zasiahnutej sankciami. Hoci Čína odmieta odsúdiť ruský útok na Ukrajinu, opakovane odsúdila sankcie voči Moskve ako neúčinný spôsob riešenia krízy.

Napriek súčasnému postoju voči Rusku, Čína bola v 20. storočí viackrát vojenským terčom vtedajšieho Sovietskeho zväzu, ktorý do najľudnatejšej krajiny sveta podnikol niekoľko invázií. (CNN)

5. 4. 2022
|
15:30
|
Svet

Francúzsko vyšetruje možné spáchanie vojnových zločinov na francúzskych občanoch na Ukrajine. Prokuratúra vo vyhlásení uviedla, že vyšetruje možné vojnové zločiny spáchané od 24. februára do 16. marca v prístavnom meste Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny, v meste Hostomeľ neďaleko hlavného mesta Kyjev a v severoukrajinskom meste Černihiv. Ďalšie podrobnosti nie sú známe.

Prokuratúra napísala, že vyšetrovania sa vedú "proti X" - touto formuláciou sa neoznačuje žiadna konkrétna osoba či entita. Prokuratúra už 16. marca začala vyšetrovať - ako možný vojnový zločin - smrť francúzsko-írskeho kameramana americkej spravodajskej stanice Fox News Pierra Zakrzewského, ktorý zahynul neďaleko Kyjeva pri pokrývaní vojny na Ukrajine. (SME)

5. 4. 2022
|
15:17
|
Svet

Ukrajinská rozviedka zverejnila mená a osobné údaje ruských vojakov, ktorí slúžili v Buči. Rozviedka zverejnila mená, hodnosti, dátumy narodenia a čísla cestovných pasov Rusov slúžiacich v 64. motostreleckej brigáde, ktorá do 31. marca okupovala Buču. „Všetci vojnoví zločinci budú súdení a stíhaní za zločiny proti civilnému obyvateľstvu Ukrajiny,“ uviedla spravodajská služba. (TASR)

5. 4. 2022
|
15:07
|
Svet

Rusko má za cieľ dobyť "celý Donbas", tvrdí generálny tajomník NATO. Vidíme novú tvár vojny, povedal Stoltenberg. Rusko sa podľa neho nevzdáva dobytia Ukrajiny, ale pokúsi sa v najbližších týždňoch preorientovať na úplné ovládnutie regiónu Donbas. "Teraz vidíme výrazný pohyb [ruských] jednotiek preč z Kyjeva, aby sa preskupili, znovu vyzbrojili, zásobili a presunuli svoje zameranie na východ," povedal Stoltenberg. Spojenci NATO sú podľa jeho slov odhodlaní dodať ďalšie zbrane na podporu Ukrajiny.

(BBC)
5. 4. 2022
|
14:51
|
Svet

Európska únia po masakroch v Buči navrhla piaty sprísnený balík sankcií voči Rusku. Nové reštriktívne opatrenia majú šesť hlavných pilierov a sú odpoveďou na kruté zaobchádzanie s civilným obyvateľstvom na okupovaných ukrajinských územiach.

Prvým opatrením je zákaz dovozu uhlia z Ruska v hodnote štyroch miliárd eur ročne, čo obmedzí ďalší dôležitý zdroj príjmov pre Rusko. Nové sankcie sa ďalej týkajú úplného zákazu transakcií so štyrmi kľúčovými ruskými bankami, vrátane VTB, druhej najväčšej ruskej banky. Tieto štyri banky predstavujú 23 percent trhového podielu v ruskom bankovom sektore.

Do tretice sankcie znamenajú zákaz vstupu lodí a plavidiel prevádzkovaných Ruskom do prístavov EÚ. Výnimky sa budú týkať agropotravinárskych produktov, humanitárnej pomoci a dodávok v oblasti energetiky. Štvrtá oblasť sankcií zahŕňa ďalšie cielené zákazy vývozu tovarov do Ruska v hodnote desať miliárd eur v oblastiach, v ktorých je Rusko zraniteľné. Týka sa to napríklad kvantových počítačov, pokročilých polovodičov, ale aj niektorých strojov a dopravných zariadení. 

Piatym pilierom sankcií sú špecifické nové zákazy dovozu v hodnote 5,5 miliardy eur s cieľom znížiť tok peňazí do Ruska. Poslednou, šiestou skupinou sú cielené reštriktívne opatrenia, ako je všeobecný zákaz účasti ruských spoločností na verejnom obstarávaní v členských štátoch EÚ, alebo vylúčenie finančnej podpory, či už európskej alebo národnej, ruským verejným orgánom. (TASR)

5. 4. 2022
|
14:40
|
Svet

Zelenskyj prehovorí na Bezpečnostnej rade OSN prvýkrát od začiatku invázie Ukrajiny Ruskom. Očakáva sa, že ukrajinský prezident bude žiadať prísnejšie sankcie po návšteve miesta masakry v meste Buča. Zelenskyj obvinil Rusko z genocídy a varoval, že po stiahnutí inváznych jednotiek z oblastí blízko Kyjeva môžu prísť ešte horšie objavy.

Predpokladá sa, že aj západné krajiny vrátane USA, Británie a Francúzska budú obviňovať Rusko zo spáchania vojnových zločinov. Kremeľ však popiera, že by sa zameriavalo na civilistov v Buči a inde na severe Ukrajiny, a prisľúbilo, že predloží OSN dôkazy, že jeho sily neboli zapojené do masakier. (BBC)

5. 4. 2022
|
14:30
|
Svet

Kremeľ označil vyhostenie ruských diplomatov európskymi krajinami za krátkozraké. "Zúženie možností pre realizáciu diplomatickej komunikácie je v takýchto ťažkých, bezprecedentných a kritických podmienkach krátkozrakým krokom, ktorý ešte viac skomplikuje našu komunikáciu. Tá je však nevyhnutná pre urovnanie," vyhlásil Peskov. Zároveň dodal, že Rusko v tejto súvislosti pristúpi k odvetným krokom.

Dánsko, Taliansko, Španielsko i Švédsko v utorok oznámili, že vyhosťujú celé desiatky ruských diplomatov, pričom sa zväčša odvolali na obavy spojené s národnou bezpečnosťou. Pripojili sa tak k iným európskym štátom vrátane Francúzska a Nemecka, ktoré k obdobnému kroku pristúpili už skôr. (TASR)

5. 4. 2022
|
14:19
|
Svet

Svoje domovy kvôli vojne opustilo už viac ako 11 miliónov Ukrajincov, informuje OSN. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu bolo k prvému aprílu na území Ukrajiny mimo svojich domovov viac ako 7,1 milióna ľudí. Viac ako štyri milióny Ukrajincov okrem toho podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov  utiekli do zahraničia. IOM dodala, že aj ďalších viac ako 2,9 milióna ľudí na Ukrajine aktívne uvažuje „o odchode zo zvyčajného miesta pobytu v dôsledku vojny“. (TASR)

5. 4. 2022
|
14:06
|
Svet

Všetky známky z ukrajinské mesta Buča naznačujú, že tamojšie útoky i zabíjanie civilistov boli cielené, uviedol Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva s tým, že zábery zachytávajúce telá civilistov ležiace v uliciach Buče sú extrémne znepokojujúce, pričom poukázal na to, že zámerné útoky na civilistov sú vojnovým zločinom.

"To, o čom tu hovoríme, sa zdá byť priamym zabíjaním a zameraním sa na civilistov v Buči," uviedla hovorkyňa úradu.

"Je to veľmi znepokojujúce a naozaj to veľmi silno naznačuje, že boli priamym terčom – ako jednotlivci. Tu musíme zdôrazniť, že zámerné zabíjanie civilistov je podľa medzinárodného humanitárneho práva vojnový zločinom," pokračovala hovorkyňa, podľa ktorej všetko nasvedčuje tomu, že obete boli terčom priameho zabíjania.

"Napríklad pri útoku na budovu môžete argumentovať tým, že útok mal vojenský kontext. Avšak je ťažké si predstaviť nejaký vojenský kontext, keď vidíte ležať v uliciach spálené telá alebo telá osôb s guľkou v hlave," uviedla hovorkyňa OHCHR. (TASR)

5. 4. 2022
|
13:57
|
Svet

Ruskí vojaci zaútočili na nádrž s kyselinou dusičnou v meste Rubižne v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Na Facebooku o tom informoval regionálny guvernér Serhij Hajdaj. Občanov vyzval, aby neopúšťali protiletecké kryty a zatvorili okná a dvere, prípadne nosili tvárové masky namočené v roztoku sodíka a sledovali smer vetra. Kyselina dusičná je nebezpečná pre dýchacie ústrojenstvo i pokožku. (SITA)

5. 4. 2022
|
13:54
|
Svet

Španielsko vyhostí približne 25 ruských diplomatov a zamestnancov veľvyslanectva, ktorí predstavujú hrozbu pre záujmy a bezpečnosť krajiny, oznámil španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albaresa. Nevylúčil prijatie ďalších opatrení voči Moskve. Ruský veľvyslanec v Španielsku podľa neho zatiaľ nie je na zozname osôb, ktoré majú opustiť krajinu. (TASR)

5. 4. 2022
|
13:43
|
Ekonomika

Sankcionovaná ruská banka vyplatila kupóny v rubľoch držiteľom svojich dlhopisov denominovaných v USA v dolároch a eurách, oznámilo zúčtovacie oddelenie ruskej národnej banky.

Schopnosť Ruska pokračovať v splácaní dlhu v cudzích menách je v centre pozornosti trhov, keďže vláda, ktorej sa doposiaľ darilo vyhnúť sa platobnej neschopnosti, teraz čelí problémom s vyplácaním držiteľov svojho štátneho dlhu v cudzích menách.

Štátna VTB, druhá najväčšia banka v Rusku, uskutočnila kupónové platby za svoje dva dlhopisy denominované v cudzích menách v ruských rubľoch, podľa hlásení pre regulačné úrady. (Reuters)

5. 4. 2022
|
13:38
|
Svet

Moldavská premiérka Natalia Gavrilita žiada významnú medzinárodnú podporu, aby zvládla prílev ľudí utekajúcich pred vojnou zo susednej Ukrajiny. Na donorskej konferencii v Berlíne uviedla, že Moldavsko je hostiteľskou krajinou približne 100-tisíc ukrajinských utečencov. Je to približne štvrtina z tých, ktorí od februára prekročili moldavsko-ukrajinské hranice.

Dodala však, že „zvládanie tohto prílevu je jednou z najväčších výziev, akým moldavská vláda čelila za posledné tri desaťročia“.

Natalia Gavrilita uviedla, že okrem finančnej pomoci Moldavsko potrebuje aj pomoc pri vybudovaní prepojenia elektrických sietí s Rumunskom. Premiérka požiadala Európsku úniu, aby otvorila svoj trh pre import poľnohospodárskych produktov z jej krajiny, ktorá mení svoju orientáciu a vzďaľuje sa od Ruska. (SITA)

5. 4. 2022
|
13:27
|
Svet

Francúzsko začalo vyšetrovanie vojnových zločinov za činy proti svojim občanom na Ukrajine. Protiteroristický prokurátor vo vyhlásení uviedol, že vyšetruje tri možné zločiny spáchané v ukrajinských mestách Mariupoľ, Gostomel a Černihiv. (Sky News)

5. 4. 2022
|
13:10
|
Svet

Ruská armáda zaútočila na výcvikové stredisko špeciálnych operácií ukrajinskej armády na juhu Ukrajiny, tvrdí Moskva. Tá uviedla, že útok uskutočnila pomocou rakiet s dlhým doletom, ktoré boli odpálené z ruských vojnových lodí. Terčom útoku bolo vraj výcvikové stredisko v meste Očakiv v Mykolajivskej oblasti, ktoré podľa Ruska slúžilo na ubytovanie údajných zahraničných žoldnierov.

CNN nemohla overiť toto tvrdenie, pričom dodáva, že pod pojmom „žoldnieri“ Rusko rozumie cudzincov, ktorí sa dobrovoľne prihlásili do boja za Ukrajinu. Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov uviedol, že ruské sily zo vzduchu odpálili presné rakety zamerané na sklady paliva na štyroch miestach - v Kremenci, Čerkasoch, Zaporižžii a Novomoskovsku. (CNN)

5. 4. 2022
|
13:03
|
Svet

V prístave obliehaného ukrajinského mesta Mariupoľ sa podľa ukrajinského ministerstva vnútra potápa civilná loď, ktorú zasiahli ruské sily. Podľa vyhlásenia rezortu loď czasiahlo ruské ostreľovanie z mora, ktoré spôsobilo požiar v strojovni. Posádku zachránili, jeden jej člen utrpel zranenia. Nešpecifikovalo, koľko ľudí bolo na palube ani ich národnosti. (SITA)

5. 4. 2022
|
12:59
|
Svet

Rakúsky kancelár Karl Nehammer sa v najbližších dňoch plánuje osobne stretnúť s ukrajinským prezidentom, aby prediskutoval humanitárnu a politickú podporu pre Kyjev. Vo vyhlásení to uviedla jeho kancelária. Z bezpečnostných dôvodov neoznámili ďalšie podrobnosti o tejto ceste. Nehammer v pondelok večer telefonoval so Zelenským. Ukrajinský prezident to potvrdil vo videoprejave. (TASR)

5. 4. 2022
|
12:50
|
Svet

Demonštrant v Moskve na protest proti ruskej invázii napodobňuje zábery z Buče. Medzi doteraz najpochmúrnejšími zábermi vojny na Ukrajine sa objavilo telo muža so zviazanými rukami za chrbtom a smrteľnou strelnou ranou na hlave. 

(Sky News)
5. 4. 2022
|
12:47
|
Svet

Austrália pre narastajúce obavy z možných agresívnych krokov zo strany Ruska a Číny urýchlila svoje plány na nákup rakiet dlhého doletu. Podľa upraveného harmonogramu austrálskej vlády budú stíhačky typu FA-18F Super Hornet vyzbrojené vylepšenými raketami typu vzduch-zem už do roku 2024, teda o tri roky skôr, než sa pôvodne plánovalo.

"Existoval pracovný predpoklad, že akt agresie zo strany Číny voči Taiwanu by sa mohol odohrať do 20 rokov. Myslím si, že táto časová os je teraz dramaticky skrátená," povedal Dutton pre miestnu televíziu Channel Seven.

"Keď sa pozrieme na to, čo sa stalo na Ukrajine, je tu perspektíva, že Rusi napadnú Poľsko alebo inú európsku krajinu. Bolo by to opakovanie 30. rokov minulého storočia – a niečo také by sme rozhodne nemali dovoliť, aby sa stalo," dodal Dutton s odkazom na začiatok druhej svetovej vojny a aktuálnu inváziu Ruska na Ukrajinu. (TASR)

5. 4. 2022
|
12:44
|
Svet

Peking účtoval občanom evakuovaným z Ukrajiny 2575 eur za charterové lety z Rumunska a Poľska do rôznych čínskych miest, informovala televízia al-Džazíra. Číňania si museli po prílete do svojej rodnej krajiny zaplatiť aj povinnú karanténu. Niektorí evakuovaní, ktorí museli v niektorých prípadoch čeliť účtom vyšším ako 4500 eur, uviedli, že prehodnotili svoje plány vrátiť sa domov. (TASR)

5. 4. 2022
|
12:40
|
Svet

Švédsko vyhostí troch ruských diplomatov, ktorí podľa neho nekonajú v súlade s medzinárodnými pravidlami, oznámila ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová (Sky News)

5. 4. 2022
|
11:54
|
Svet

Nemeckí aktivisti na protest proti ruskej vojenskej invázii na Ukrajine premietali na fasáde ruského generálneho konzulátu vo Frankfurte nad Mohanom. Bolo vidieť aj zábery mŕtvych civilistov z ukrajinského mesta Buča. Na fasáde konzulátu premietali snímky zo zničeného ukrajinského mesta Buča pri Kyjeve, ako aj nápis v angličtine, ktorý znel: "Žiadne peniaze vrahom – zastavte obchod s ropou a plynom". (TASR)

Nápis na fasáde ruského konzulátu.
Zdroj TASR/AP
5. 4. 2022
|
11:52
|
Svet

Zabíjanie v ukrajinskom meste Buča bolo pomstou Rusov za ukrajinský odpor, povedal miestny starosta Anatolij Fedoruk. "Mojich ľudí zastrelili pre zábavu alebo z hnevu," povedal Fedoruk. "Rusi strieľali do všetkého, čo sa hýbalo. Strieľali na okoloidúcich, ľudí na bicykloch, na autá označené nápisom deti. Buča je pomsta Rusov za ukrajinský odpor," dodal.

Podľa starostu ruské jednotky premenili toto predmestie Kyjeva na "koncentračný tábor" bez jedla a vody. "Každého, kto sa odvážil vyjsť z pivnice a ísť hľadať jedlo alebo vodu, zastrelili," uviedol Fedoruk.

Starosta ďalej ostro odmietol tvrdenia Moskvy, že zábery z mesta boli "nafingované" Ukrajincami.

"Nech sa sem prídu osobne pozrieť, čie sú to zbrane a koľko dní ležali tie telá na uliciach," uviedol Fedoruk. Mesto bolo podľa neho niekoľko týždňov odrezané od sveta. Až keď ruské jednotky odišli, "ukázala sa v plnom rozsahu tá hrôza", ktorú po sebe zanechali, dodal. (TASR)

5. 4. 2022
|
11:38
|
Svet

Ukrajina tvrdí, že pri najnovšej aktualizácii nepriateľských strát zničila 29 tankov a tri lietadlá. Ministerstvo obrany krajiny tiež tvrdí, že Rusko za posledných 24 hodín stratilo 14 obrnených hliadkových vozidiel (APV), dva delostrelecké systémy a drony a protilietadlový systém. Ukrajina odhaduje počet obetí ruských síl na 18 500. Sky News tieto tvrdenia neoverila.

(Sky News)
5. 4. 2022
|
11:32
|
Svet

Spolupráca s Ruskom pod vládou prezidenta Putina v podobe, ako prebiehala v uplynulých rokoch, už nie je viac možná, uviedol nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Ruský prezident je podľa neho v súčasnosti "bunkrovým vojnovým štváčom."

Podľa nemeckého prezidenta došlo k mnohým zlyhaniam vrátane integrovania Ruska do európskej bezpečnostnej architektúry. "Stojíme pred trpkou bilanciou," poznamenal.

"K tejto trpkej bilancii patrí aj nesprávny odhad, ako sme si mysleli - a aj ja som si to myslel - že Putin roka 2022 by pre uskutočnenie svojich imperiálnych snov alebo imperiálneho šialenstva neprijal totálne politické, hospodárske a morálne zruinovanie krajiny," podotkol ďalej Steinmeier. (TASR)

5. 4. 2022
|
11:25
|
Domov

Poskytovatelia bezplatného ubytovania odídencom musia na získanie príspevku od štátu odovzdať obci prvý výkaz do štvrtka 7. apríla. Termín sa týka nepodnikateľov. Na utorkovej tlačovej konferencii na to upozornil generálny riaditeľ sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Adrián Jenčo. (TASR)

5. 4. 2022
|
11:11
|
Svet

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tento týždeň odcestuje do Kyjeva, aby sa stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Sprevádzať ju bude Josep Borrell, najvyšší diplomat Európskej únie.

(The Guardian)
5. 4. 2022
|
11:05
|
Svet

Taliansko vyhostilo 30 ruských diplomatov z bezpečnostných dôvodov, povedal minister zahraničných vecí Luigi Di Maio podľa komentárov, ktoré agentúre Reuters zaslal jeho hovorca. (Reuters)

5. 4. 2022
|
11:03
|
Svet

Nemecká polícia vypla servery platformy Hydra, určenej na obchodovanie pre rusky hovoriacich zákazníkov s prístupom cez darknet. Polícia tiež oznámila, že zhabala bitcoiny v hodnote 23 miliónov eur. Vyšetrovanie sa vedie proti neznámym páchateľom za "prevádzkovanie platforiem kriminálneho obchodovania na internete na komerčnej báze", uvádza sa vo vyhlásení nemeckého Spolkového kriminálneho úradu. (TASR)

5. 4. 2022
|
11:02
|
Svet

Ruské jednotky naďalej bombardujú mesto Mykolajiv na juhu Ukrajiny, uviedol starosta mesta Oleksander Senkevyč s tým, že Rusi v obývaných oblastiach, ktoré nemajú žiadnu vojenskú hodnotu, používajú kazetovú muníciu s cieľom vyvolať paniku medzi civilistami a pripraviť sa na pozemnú operáciu.

Senkevyč vyzval všetky ženy a deti, aby čo najskôr opustili Mykolajiv a obmedzili sa tak počty civilných obetí. „Každý deň nás bombardujú. Včera sme mali dve bombardovania,“ povedal mykolajivský starosta a dodal, že to boli bombardovania kazetovými strelami, ktoré dopadali do oblastí, kde žijú bežní pracujúci ľudia a rodiny s deťmi. (BBC)

Zničená škola v Mykolajeve po marcovom bombardovaní ruskými silami.
Zdroj TASR/AP
5. 4. 2022
|
10:59
|
Svet

Ukrajinské snahy zatlačiť ruské jednotky z Mariupoľa čelia ťažkostiam, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vojenská situácia je podľa neho v južnom prístavnom meste "veľmi zložitá“.Turecko navrhlo plán na pomoc pri evakuácii, ale varovalo, že iniciatíva závisí od vôle ruského prezidenta.

Zelenskyj tiež povedal, že maďarský premiér Viktor Orbán si bude musieť vybrať medzi Moskvou a "iným svetom“ a že maďarský líder sa obáva ruského vplyvu. Cez víkend Orbán pridal Zelenského na svoj zoznam „prekonaných“ oponentov po svojom štvrtom volebnom víťazstve v Maďarsku za sebou. (Sky News)

5. 4. 2022
|
10:47
|
Domov

Počet uchádzačov o zamestnanie s expertnou znalosťou ukrajinčiny rastie, a to viac než štvornásobne oproti predchádzajúcemu mesiacu. Prácu si chcú nájsť najmä ženy. Naznačujú to dáta spoločnosti Profesia. Na situáciu reagujú aj zamestnávatelia a označujú ponuky, ktoré sú vhodné pre ľudí z Ukrajiny. Momentálne ich spoločnosť eviduje takmer 3000. (SITA)

5. 4. 2022
|
10:45
|
Svet

OSN vyzýva Rusko, aby svojim vojakom zakázalo ich používanie na Ukrajine. Kolumbijská veľvyslankyňa pri Organizácii Spojených národov v Ženeve Alicia Arango Olmos vyjadrila hlboké znepokojenie v súvislosti so správami médií o tom, že Rusko počas vojny na Ukrajine používa míny.Ukrajina je jednou zo 164 signatárskych krajín dohovoru proti našľapným mínam, no Rusko medzi ne nepatrí. (SITA)

5. 4. 2022
|
10:33
|
Svet

Na Ukrajine sa pokúsia otvoriť sedem humanitárnych koridorov, oznámila ukrajinská podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuk. (SME)

5. 4. 2022
|
10:30
|
Svet

Dánsko vyhostí pätnásť ruských diplomatov, ktorý vykonávali špionáž. Dánsky minister zahraničných vecí Jeppe Kofod upozornil na to, že Dánsko takto neprerušuje s Ruskom diplomatické vzťahy. Ruský veľvyslanec a zvyšok (zamestnancov) ambasády v Kodani, preto nie sú súčasťou vyhostenia. (Reuters)

5. 4. 2022
|
10:27
|
Domov

USA zastavili snahy Ruska o vyplatenie držiteľov svojho štátneho dlhu vo výške viac ako 545,21 milióna eur z rezerv držaných v amerických bankách. Tento krok má zvýšiť tlak na Moskvu a odkrojiť z jej domácich dolárových rezerv. "Rusko si musí vybrať medzi čerpaním zo zostávajúcich cenných dolárových rezerv, alebo nových príjmov a nesplnením záväzkov," dodal hovorca. (TASR)

5. 4. 2022
|
10:13
|
Svet

Osobné stretnutie s Putinom je teraz nepravdepodobné, vyhlásil ukrajinský prezident. Zelenskyj vo svojich najnovších komentároch dodal, že možnosť viesť ďalšie rozhovory s Ruskom je náročné, ale iná možnosť neexistuje. Ruská tlačová agentúra IFAX uviedla, že rozhovory medzi oboma krajinami pokračujú prostredníctvom video spojenia. (Sky News)

5. 4. 2022
|
09:59
|
Domov

Slovensko-ukrajinskú hranicu včera prešlo 2056 obyvateľov Ukrajiny. Z toho 555 mužov, 1059 žien a 442 detí. O dočasné útočisko požiadalo 889 osôb. Vypravili 25 autobusov, ktoré prepravili 332 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenska. Vlakmi bolo prepravených 902 osôb. Celkovo Slovensko zaznamenalo od začiatku vojny 305 421 utečencov. O dočasné útočisko požiadalo od 1. marca celkovo 61 692 osôb. (TASR)

5. 4. 2022
|
09:56
|
Svet

Tím z Medzinárodného výboru Červeného kríža bol prepustený po tom, ako ho včera zadržali v Manhúši počas pokusu dostať sa do Mariupoľa, uviedla ukrajinská podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuk. "Po rokovaniach boli v noci prepustení a poslaní do Záporožia," uviedla. (Reuters)

5. 4. 2022
|
09:45
|
Svet

Poľsko je pripravené pomáhať pri vyšetrovaní vojnových zločinov v Buči a vyslať na Ukrajinu svojich predstaviteľov, uviedol námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski. Morawieckeho v pondelok vyzval na zriadenie medzinárodného orgánu na vyšetrovanie "ruskej genocídy" na Ukrajine. (TASR)

5. 4. 2022
|
09:40
|
Svet

Dvadsať Ukrajincov pricestovalo do Tokia japonským vládnym lietadlom spolu s ministrom zahraničných vecí Jošimasom Hajašim. Stalo sa tak po jeho návšteve Poľska, keďže Japonsko opatrne víta tých, ktorí utekajú pred vojnou.Japonsko zvyčajne prijme len niekoľko desiatok utečencov ročne z tisícok žiadateľov, a hoci Ukrajincom otvorilo svoje dvere, označuje ich skôr za "evakuované osoby".

Šéf japonskej diplomacie bol v Poľsku na niekoľkodňovej návšteve s cieľom ponúknuť Kyjevu podporu v boji proti ruským okupantom.

"Dozvedeli sme sa, že je tam niekoľko ľudí, ktorí si úprimne želali evakuovať sa do Japonska, ale mali problém zabezpečiť si cestovné prostriedky na vlastnú päsť. Z humanitárneho hľadiska bolo 20 z týchto ľudí pozvaných na let vládnym lietadlom," povedal novinárom hlavný hovorca japonskej vlády.

Japonsko okrem nich prijalo dosiaľ 404 ďalších Ukrajincov po tom, ako japonský premiér Fumio Kišida v marci ohlásil plán na prichýlenie tých, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine.

Tokio ich však neoznačuje za "utečencov", čo by ich oprávňovalo zostať v krajine najmenej päť rokov pred podaním žiadosti o trvalejšie povolenie na pobyt. Namiesto toho títo "evakuanti" dostávajú 90-dňové víza, ktoré sa dajú zmeniť na ročné víza s povolením pracovať, vysvetľuje AFP. (TASR)

5. 4. 2022
|
09:28
|
Svet

Ukrajinské sily získali späť kľúčové oblasti na severe krajiny po tom, ako prinútili ruské sily, aby sa stiahli z územia okolo mesta Černihiv a z oblastí, ktoré sa nachádzajú na sever od Kyjeva. Uviedla to v utorok britská vojenská spravodajská služba.

Je pravdepodobné, že v znovudobytých oblastiach budú pokračovať menšie boje. Ich počet sa však bude zmenšovať s tým, ako sa zvyšné ruské sily budú sťahovať, uviedlo britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej aktualizácii situácie na Ukrajine, zverejňovanej na sociálnej sieti Twitter.

Mnoho sťahujúcich sa ruských jednotiek sa bude musieť pravdepodobne prezbrojiť predtým, než sa presunú vykonávať operácie na východ Ukrajiny, uvádza britský rezort obrany. Uvedené informácie nepodarilo nezávisle overiť. (Reuters)

5. 4. 2022
|
09:24
|
Svet

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I žiadal rokovania s cieľom ukončiť konflikt na Ukrajine v telefonickom rozhovore so svojím ukrajinským rezortným kolegom Dmytrom Kulebom. Telefonát sa uskutočnil na žiadosť Kyjeva a bol prvý od 1. marca, keď Kuleba Peking požiadal, aby využil svoje vzťahy s Moskvou na zastavenie ruskej invázie na Ukrajinu.

Každá vojna sa podľa Wang Iho raz skončí. "Kľúčové je však to, ako uvažovať nad (touto) bolesťou s cieľom udržať v Európe stálu bezpečnosť a založiť vyrovnaný, účinný a udržateľný európsky bezpečnostný mechanizmus," povedal podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang I.  Čína je pripravená zohrať v tejto záležitosti "tvorivú úlohu".

Kuleba na Twitteri vyjadril Wang Imu vďačnosť, že Čína je v súvislosti s civilnými obeťami solidárna. "Obaja zdieľame presvedčenie, že ukončenie vojny proti Ukrajine slúži spoločným záujmom v oblasti mieru, svetovej potravinovej bezpečnosti a medzinárodného obchodu," napísal. (TASR)

5. 4. 2022
|
09:00
|
Svet

Ukrajinská armáda našla v Konotope v Sumskej oblasti, kde boli rozmiestnené ruské sily, telá najmenej troch mučených civilistov, informoval guvernér oblasti Dmytro Žyvyckyj. 

(The Guardian)
5. 4. 2022
|
08:30
|
Ekonomika

Ak by mal ruský prezident odstaviť zemný plyn Európe, a teda aj Slovensku, spraví to v týchto týždňoch. Zásobníky sú po zime vyprázdnené a z pohľadu Ruska ide o ideálnu príležitosť, ako vytrestať Západ. Putin si dobre uvedomuje, že by si týmto krokom pod sebou podpílil strategický konár. Nejde až tak o ekonomiku a stratu trhu ako skôr o technický problém. Aké možnosti má Slovensko? (Index)

5. 4. 2022
|
08:00
|
Svet

Rusko necíti vplyv vypovedania jej diplomatov z rôznych európskych štátov, uviedol bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev a naznačil, že Rusko odpovie rovnako. Medvedev, ktorý bol prezidentom Ruska v rokoch 2008 až 2012 a v súčasnosti je podpredsedom ruskej bezpečnostnej rady, na komunikačnej platforme Telegram napísal, že „každý pozná odpoveď: Bude symetrická a škodlivá pre bilaterálne vzťahy". (SITA)

5. 4. 2022
|
07:30
|
Domov

Spochybňujú vojenskú aj materiálnu pomoc Ukrajine, príchod utečencov, ukrajinskú vládu opisujú ako fašistickú a Putinovmu imperializmu podľa nich treba ustupovať. Oslovili sme niektorých z najznámejších opozičných predstaviteľov, ktorí rôznym spôsobom nadbiehajú Putinovej propagande a konfrontovali ich s dostupnými faktami. Ako Blaha, Harabin či Taraba odpovedajú na fakty o vojne? (SME)

5. 4. 2022
|
07:09
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo obrany očakáva ďalšie ruské útoky na obkľúčené východné mesto Charkov, informoval hovorca Oleksandr Motuzjanyk. Ruskí vojaci sa pripravujú na dobytie mesta, povedal Motuzjanyk pre noviny Ukrajinska pravda. Ruské sily v ďalších častiach Ukrajiny tiež dostávajú nové posily, upozornil hovorca ministerstva obrany. (TASR)

5. 4. 2022
|
07:07
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo videoodkaze zaviazal, že vojnoví zločinci na Ukrajine budú postavení pred spravodlivosť. Ukrajina podľa jeho slov pracuje s Európskou úniou a Medzinárodným trestným súdom v holandskom Haagu na tom, aby zaistili, že vojnové zločiny v Buči a ďalších ukrajinských mestách budú úplne vyšetrené. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Zodpovedné osoby musia byť za tieto zločiny potrestané, zdôraznil Zelenskyj.

"Príde čas, keď sa každý Rus dozvie celú pravdu o tom, kto z nich zabíjal ich spoluobčanov," dodal ukrajinský prezident. Zelenskyj informoval o svojej ceste do Irpiňa a Buče s tým, že "sú skrátka zničené".

Ukrajinský líder dodal, že sa obáva, že ruskí vojaci sa teraz snažia "zakryť stopy po svojich zločinoch". Znova vyzval na tvrdšie sankcie proti Rusku. (TASR)

5. 4. 2022
|
06:51
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už v krajine o život prišlo 18 žurnalistov. Uviedlo ukrajinské ministerstvo kultúry a informácií na sociálnych sieťach. Ministerstvo dodalo, že ďalších 13 žurnalistov bolo zranených, ôsmi boli unesení alebo uväznení a traja novinári sú nezvestní. Podľa ministerstva kultúry obeťami viacerých zločinov sa stali novinári z jedenástich krajín, vrátane Ukrajiny. (SITA)

5. 4. 2022
|
06:48
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude mať dnes príhovor na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, ktoré bude venované konfliktu v jeho krajine, oznámila britská diplomatická misia. Pôjde o prvý prejav tohto lídra pred orgánom OSN odvtedy, čo Rusko spustilo inváziu na Ukrajine. Spojené kráľovstvo, ktoré v apríli predsedá bezpečnostnej rade, nevedelo uviesť, či bude prejav streamovaný naživo alebo bude vopred nahratý.

"Predsedníctvo Spojeného kráľovstva v bezpečnostnej rade sa postará o to, aby bolo počuť pravdu o vojnových zločinoch Ruska. Ukážeme Putinovu vojnu takú, aká v skutočnosti je," napísala misia Británie pri OSN na svojom oficiálnom účte na Twitteri. (TASR)

5. 4. 2022
|
06:46
|
Svet

Správy pre Ukrajincov: Для подорожей до Словаччини не потрібно проходити карантин або заповнювати анкету. Перші чеські солдати прибувають до Словаччини. Ще один словацький автовиробник зіткнувся із нестачею комплектуючих. Детальніше читайте у сьогоднішньому дайджесті. Сьогоднішній випуск «Новини зі Словаччини» готовий. Anglická verzia prehľadu správ je tu. (SME)

5. 4. 2022
|
06:46
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval členov delegácie, ktorá bude diskutovať s Ruskom o bezpečnostných zárukách. Šéf ukrajinskej delegácie David Arachamia bude viesť aj rozhovory o bezpečnostných zárukách, ako vyplýva z dekrétu podpísaného Zelenským a zverejneného v pondelok večer. Súčasťou novej delegácie bude tiež poradca prezidenta Mychajlo Podoľak. (TASR)

5. 4. 2022
|
06:30
|
Svet

Ukrajinská generálna prokuratúra zaznamenala vyše 7000 hlásení o údajných ruských vojnových zločinoch v Kyjevskej oblasti. Väčšina obetí je v meste Boroďanka severozápadne od Kyjeva, uviedla generálna prokurátorka Iryna Venediktovová, citovaná tlačovou agentúrou UNIAN. Generálna prokuratúra už začala vyšetrovať vojnové zločiny v mestách Irpiň, Buča a Vorzeľ, všetky v Kyjevskej oblasti. (TASR)

5. 4. 2022
|
06:26
|
Svet

Civilných obetí v iných oslobodených ukrajinských mestách môže byť "oveľa viac" než v Buči, povedal prezident Volodymyr Zelenskyj. Spomenul napríklad mesto Boroďanka západne od Kyjeva. Zelenskyj vyzval zahraničných novinárov, aby navštívili Buču aj ďalšie mestá a aby zdokumentovali vraždenie civilistov. Prezident dodal, že je v záujme Ukrajiny, aby sa začalo vyšetrovanie smrti týchto ľudí. (Sky News)

Prezident Zelenskyj v Buči.
Zdroj TASR/AP
5. 4. 2022
|
06:17
|
Svet

Starosta Kyjeva vyzval obyvateľov mesta, ktorí ušli pred konfliktom, aby sa do mesta "ešte aspoň týždeň nevracali". "V prvom rade platí v niektorých častiach Kyjevskej oblasti 24-hodinový zákaz vychádzania. A takisto sa v mestách blízko Kyjeva, kde prebiehali boje, našlo obrovské množstvo výbušných zariadení - ktoré môžu predstavovať veľké nebezpečenstvo," vysvetlil starosta Vitalij Kličko.

"Nemôžeme vylúčiť ani možnosť raketovej paľby. Áno, naše sily protivzdušnej obrany pracujú dokonalo. Ale stať sa môže čokoľvek. Takže žiadam ľudí, aby trochu počkali a ešte sa nevracali," dodal Kličko. (AFP)

5. 4. 2022
|
05:30
|
Domov

Ranný brífing: Dôkazy proti Putinovi pribúdajú, viac sa skloňuje Haag. Prečítajte si prehľad správ.

 • Ruská verzia Buče neobstojí, podobné tragédie sa odohrávajú aj v iných mestách
 • Znásilňujú aj deti. Sexuálne násilie na Ukrajine je súčasť ruskej taktiky
 • Banderovci a genocída? Konfrontovali sme Blahu, Harabina či Danka s faktami
 • Dedoles hromadne prepúšťa a priznáva problémy: Prepálili sme to
 • Odkaz pre Kmotríka? Čítal som, že možno nie som pravý, tvrdil Weiss
 • Svokra je kazisvet. Dohody o striedavej starostlivosti detí sa nerodia ľahko

(SME)

5. 4. 2022
|
00:41
|
Svet

Moskva nepociťuje žiadne následky vyhostenia svojich diplomatov z rôznych európskych štátov.  Vyhlásil exprezident Dmitrij Medvedev a naznačil, že Rusko bude reagovať tak isto. Na telegrame napísal, že "každý pozná odpoveď: bude symetrická a ničivá pre dvojstranné vzťahy".

Jeho vyjadrenia nasledovali po tom, čo Nemecko  vyhostilo 40 ruských diplomatov a Litva vyhostila ruského veľvyslanca - a zároveň oznámila, že povolá do vlasti svojho ambasádora v Moskve. Aj Francúzsko informovalo, že vyhostí "množstvo" ruských diplomatov. (TASR)

5. 4. 2022
|
00:34
|
Svet

Kremeľ je podľa vojenských expertov pod čoraz väčším tlakom, aby dokázal, že Rusko na Ukrajine predsa len dosiahlo nejaké víťazstvo. V Donbase sa zatiaľ množia správy o mladých brancoch, ktorých vedenie separatistických republík poslalo do bojov po boku ruských vojsk bez výcviku a so zastaralými zbraňami. Blízkym sa sťažujú na nedostatok jedla a na to, že musia piť vodu z rybníkov. (SME)

5. 4. 2022
|
00:10
|
Domov

Ukrajina vyvíja biologické zbrane a ako to bolo s bombardovaním divadla? Opäť sme zozbierali niekoľko najpopulárnejších a najzávažnejších príbehov proruskej propagandy o vojne na Ukrajine a porovnali ich s dostupnými faktami. (SME)

4. 4. 2022
|
23:45
|
Svet

Nasledujúca fáza vojny na Ukrajine môže trvať mesiace, vyhlásil v poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan po tom, čo sa ruské sily stiahli od Kyjeva a presunuli sa na východ. "Táto ďalšia fáza sa možno bude merať na mesiace alebo bude trvať aj dlhšie," povedal Sullivan.

Dodal, že USA oznámia nové sankcie proti Rusku tento týždeň. "Môžete tento týždeň očakávať oznámenie o ďalších sankciách," vyhlásil pred novinármi poradca pre národnú bezpečnosť. Vysvetlil, že s európskymi spojencami prebiehajú diskusie o sankciách, ktoré budú zahŕňať "možnosti súvisiace s energiami". (TASR)

4. 4. 2022
|
23:43
|
Svet

Analýza satelitných snímok denníka The New York Times vyvracia tvrdenia Moskvy, že k zabíjaniu civilistov v Buči došlo až po tom, ako ruskí vojaci opustili toto predmestie Kyjeva. Satelitné snímky a videá podľa NYT ukazujú, že množstvo civilistov bolo zabitých pred viac ako tromi týždňami, keď mesto ovládali ruské jednotky. Ruský šéf diplomacie Lavrov tvrdí, že udalosti v Buči zinscenoval Kyjev. (SME)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Situácia v Boroďanke je podľa prokurátorky horšia ako v Buči Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 2. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 3. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 4. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 5. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 6. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 8. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 069
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 215
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 452
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 3 802
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 017
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 003
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 656
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič pri obhajobe návrhu v parlamente.

Odsúdenie najvyššie postaveného hodnostára Ficovho režimu dáva za pravdu agende, s ktorou OĽaNO vyhralo voľby.


26. máj
Slovenskí hokejisti po štvrťfinále MS v hokeji 2022.

Slováci obsadili na MS v hokeji 8. miesto.


Sportnet 4 h
Rusi pokračujú v ostreľovaní Severodonecku.

Rusi sa zameriavajú na malé územie.


7 h
Vojna na Ukrajine: Dym stúpa nad Kyjevom po ruskom bombardovaní.

Vojna na Ukrajine pokračuje 93. deň.


a 6 ďalší 23 h

Neprehliadnite tiež

Kríže s menami obetí streľby sú umiestnené základnou školou v Texase.

McCraw zverejnil podrobnosti o útoku, pri ktorom Ramos zastrelil 19 detí a dvoch učiteľov štvrtej triedy.


TASR 1 h
Kyjev.

Putinova vláda si začína myslieť, že môže vojnu celkovo vyhrať do konca tohto roka.


TASR 3 h
Ukrajinský spravodaj

Lavrov klame, že Západ zakazuje ruských spisovateľov.


6 h
McDonald's v Rusku končí.

McDonald nám nič dobré nepriniesol, hovoria Rusi a chystajú sa otvoriť jeho kópiu.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu